Jaki jest podział administracyjny Hiszpanii? Najciekawsze regiony Hiszpanii i jej kultura

To jeden z krajów, który spełnia wszystkie wymagania turystów. Piękna pogoda, złociste plaże, wspaniałe krajobrazy i zabytki – to właśnie przyciąga podróżnych. Jeśli jeszcze tu nie byłeś, poznaj regiony Hiszpanii oraz jej kulturę.

regiony hiszpanii

Hiszpania to jeden z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych krajów Europy. Położona na zachodnim krańcu kontynentu stwarza fantastyczne warunki do wypoczynku. Amatorzy błogiego lenistwa mają do swojej dyspozycji przepiękne plaże, natomiast na odkrywców czekają bezcenne skarby architektury i kultury. Wszystkie regiony Hiszpanii są warte uwagi, a każdy z nich ma swój własny wyjątkowy charakter.

Hiszpania – najważniejsze informacje

regiony hiszpanii grenada

Położona w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim, Hiszpania graniczy tylko z dwoma krajami – Portugalią oraz Francją. Większość jej terytorium otaczają wody Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego. Wyróżnia się niezwykłymi krajobrazami, a więc złocistymi plażami, gęstymi lasami oraz malowniczymi górami. Jednak turyści kochają Hiszpanię przede wszystkim za jej tętniące życiem miasta. Stolica kraju Madryt, Barcelona czy Walencja przyciągają miliony zwiedzających. Przyjezdnych interesują nie tylko zabytki, uwielbiają też hiszpańską kuchnię i tradycję biesiadowania. W różnych częściach Hiszpanii jest ona inna i właśnie dlatego warto zdawać sobie sprawę z dużych różnic, które są charakterystyczne dla każdego regionu.

Zobacz też:
Chcesz odkryć wysokogórskie oblicze Hiszpanii? Poznaj Pireneje i ich najpiękniejsze zakątki

Podział administracyjny Hiszpanii – wspólnoty i prowincje

regiony hiszpanii promenada

Hiszpania jest monarchią parlamentarną, na czele której stoi król Filip VI. Kraj należy do wielu organizacji międzynarodowych, w tym także do Unii Europejskiej (od 1 stycznia 1986 r.). Populacja Hiszpanii przekroczyła 47 milionów, natomiast powierzchnia kraju zajmuje prawie 506 tys. kilometrów kwadratowych. Jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych, które z kolei dzielą się na prowincje (jest ich 50). Najmniejszą jednostką administracyjną Hiszpanii stanowią municipios. Systemu regionów Hiszpanii nie można porównywać do polskich województw, powiatów i gmin, ponieważ wspólnoty cieszą się dużą autonomią. Mogą mieć na przykład własny język urzędowy – poza hiszpańskim, który obowiązuje wszędzie – administrację, a także sporą władzę wykonawczą i ustawodawczą.

Hiszpanię tworzą następujące wspólnoty autonomiczne:

Zobacz też:
Zamora – historyczna miejscowość w regionie Kastylii. Perełka architektury romańskiej w Hiszpanii

Najważniejsze turystyczne regiony Hiszpanii – Andaluzja, Baleary, Katalonia, Wyspy Kanaryjskie

regiony hiszpanii wybrzeże

Kraj jest rozległy i różnorodny, więc nie brakuje tu miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć. Turyści wybierają zarówno kontynentalną, jak i wyspiarską część Hiszpanii. Poszczególne rejony różnią się od siebie, więc za każdym razem podróżni odkrywają zupełnie nowe zakątki, różniące się od siebie pod względem historycznym i kulturowym. Czym wyróżniają się najpopularniejsze regiony Hiszpanii?

Andaluzja to kolebka hiszpańskiej historii

Andaluzję znają wszyscy wielbiciele hiszpańskich plaż. Region położony jest bowiem na południu kraju, blisko wybrzeża Afryki. Latem panuje tu więc naprawdę gorący klimat, sprzyjający plażowaniu między innymi na Costa del Sol czy Costa de la Luz. To również kolebka kultury. W Andaluzji można znaleźć ślady wpływów arabskich – właśnie tutaj znajduje się egzotyczna Grenada z przepięknym pałacem Alhambra. Warto odwiedzić też Sewillę oraz Huelvę.

Baleary to nie tylko imprezy

Najsłynniejsze wyspy tworzące archipelag to Majorka, Minorka i Ibiza. Niektórym kojarzą się one z nieustanną imprezą, przez co pomija się ich inne atrakcje. Atutem Majorki są przecież nie tylko plaże, ale także piękna stolica Palma de Mallorca oraz klimatyczne miasteczka położone pośród gór. Na Ibizie uwagę zwraca architektura domów mieszkalnych oraz urokliwe stare miasto w Ibizie, stolicy wyspy.

Zobacz też:
Torrevieja – miasto morza i soli otoczone lagunami

Katalonia zachwyca turystów

regiony hiszpanii sewilla

Jest to kolejny z regionów Hiszpanii odpowiedni na plażowiczów. Właśnie tutaj znajduje się słynne Costa Brava, ale warto zwrócić się również w stronę pobliskich Pirenejów, a także odwiedzić Barcelonę. Pośród wielu atrakcji tego miasta na pewno trzeba wymienić dzieła Gaudiego. To nie tylko Sagrada Familia, ale też budynki w parku Guelli czy położony w centrum miasta Pałac Güell.

Rajskie plaże Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote oraz Teneryfa kojarzą się z fantastycznymi plażami. Wśród lokalnych atrakcji obecne są między innymi czarne plaże, pokryte pyłem pochodzenia wulkanicznego, a także wygasłe i czynne wulkany. Wyspy Kanaryjskie są idealne na trekking oraz dla osób, które uprawiają sporty wodne (zwłaszcza kite i windsurfing).

Kultura Hiszpanii – to nie tylko kraj flamenco

regiony hiszpanii owoce

Regiony Hiszpanii słyną również z niezwykłych tradycji i jest to nie tylko kraj wywodzącego się z Andaluzji tańca flamenco. Ludzie zwykli wymieniać tu również walki byków, które odbywają się przy okazji różnych świąt. Korrida to kontrowersyjny zwyczaj, a aktywiści od dawna walczą o całkowity zakaz organizowania tego typu rozrywek. O wiele mniej krwawa jest La Tomatina, czyli wielka bitwa na pomidory, która odbywa się w miasteczku Bunol w prowincji Walencja. Dla kultury tego kraju niezwykle ważne są fiesty i wspólne biesiadowanie. To, co akurat znajduje się na stole, zależy od regionu Hiszpanii, np. wino, owoce morza czy tortilla muszą być obecne niemal zawsze.

Zobacz też:
Ceuta – hiszpańskie miasto i twierdza przesycone historią. Jakie atrakcje turystyczne się w tam znajdują?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.