Alhambra – Hiszpania arabska. Pałac Nasrydów w Grenadzie i jego skarby

Andaluzja to kraina historyczna, w której leżą Grenada i Alhambra. W ich historii Maurowie odegrali ważną rolę. Możesz się o tym przekonać w trakcie zwiedzania hiszpańskiej twierdzy i całego kompleksu, który pierwotnie służył kalifom.

alhambra hiszpania
Ocena

Alhambra w Hiszpanii to obiekt, któremu warto poświęcić swój czas. Zachwyca piękna architektura i rozmach, kuszą też piękne widoki na okolicę. Jakie zasady obowiązują turystów, którzy zamierzają odwiedzić to miejsce? Jak przygotować się do wycieczki? Oto najważniejsze informacje, dzięki którym zwiedzisz ten potężny kompleks pałacowy bez problemów.

Miasto Grenada – co musisz o nim wiedzieć?

alhambra hiszpania informacje

Zanim zaczniesz zwiedzać hiszpańską Alhambrę, poznaj Grenadę (hiszp. Granada). To fascynujące miasto leży w południowej części kraju, w pobliżu gór Sierra Nevada, choć wielu turystów może skusić również pobliskie Costa del Sol. W okresie późnego średniowiecza lokalizacja ta stała się centrum ostatniego państwa muzułmańskiego na terenie Półwyspu Iberyjskiego.

2 stycznia 1492 roku chrześcijanom udało się zdobyć twierdzę. Została przejęta przez władców Kastylii, a ostatni emir Muhammad XII opuścił miasto. Tak oto pod koniec XV wieku zakończyła się historia Arabów w Hiszpanii. Do dziś o ich obecności przypominają jednak wspaniałe zabytki, w których gronie szczególne miejsce zajmuje Alhambra hiszpańska. Nawiązują do niej nazwy licznych obiektów na terenie miasta, m.in. Hotel Alhambra Palace. Jeśli chcesz zobaczyć więcej, odwiedź też takie miejsca, jak:

 • Plaza Nueva;
 • Wielki Meczet;
 • łaźnie arabskie

Kup bilet online i zyskaj szybkie wejście do pałacu Alhambra!

Tajemnicza Alhambra – Hiszpania Maurów w pigułce

alhambra hiszpania pałac

Interesują cię dzieje Półwyspu Iberyjskiego w czasach panowania Maurów? Chcesz poznać arabską kulturę? Jeśli tak, Alhambra w Hiszpanii jest idealnym miejscem dla ciebie. Ten potężny zabytek składa się z kilku obiektów, na zwiedzanie których musisz przeznaczyć przynajmniej 2 godziny. Co możesz zobaczyć w tym czasie?kup bilety

Czym jest Alhambra? Charakterystyka obiektu w pigułce

 

 

Alhambra to twierdza, której nazwa pochodzi od słowa al-hamra”, czyli „czerwona”. Nic w tym dziwnego. Budowla powstała z okolicznej gliny o tej właśnie barwie. A że ma imponujące rozmiary, widać ją praktycznie z każdej części miasta. Właściwa Alhambra ma 750 m długości, a jej szerokość dochodzi do 205 m.

Więcej na temat budowli, a także domów z gliny znajdziesz tu: http://magazynremont.pl/dom-z-gliny

Od XII wieku Alhambra była siedzibą emirów. Jej znaczenie wzrosło w XIII wieku, choć rozbudowa trwała jeszcze w XIV wieku, w czasach Jusufa I Mądrego i Muhammada V. Dzięki kolejnym pracom powstała forteca, której mury do dziś zaskakują swą potęgą. W 1984 roku Alhambra w Hiszpanii została wpisana na listę UNESCO, stając się tym samym jednym z najsłynniejszych zabytków tego regionu. Czym perła mauretańskiej architektury przyciąga turystów?

Alcazaba – najstarsza część Alhambry

Dlaczego warto zacząć zwiedzanie od Alcazaby? Bo jest to najstarsza budowla na terenie Alhambry, wzniesiona w XIII wieku. Pierwotnie na jej terenie znajdowały się królewskie rezydencje i koszary, do naszych czasów przetrwały jednak tylko mury oraz wieże. Torre de la Vela kusi wspaniałymi widokami na miasto, z kolei Torre del Homenaje zapewnia doskonały widok na cały zespół budowli, dzięki czemu w dawnych czasach pozwalała zachować pełną kontrolę nad obiektem.kup bilety

Pałac dynastii Nasrydów

alhambra hiszpania widok

Ta rezydencja robi wrażenie, a w jej wnętrzu poczujesz się jak w baśniach tysiąca i jednej nocy. Pałac Alhambra to liczne zdobienia i pomieszczenia wykończone płytkami azulejos. Pałac ten w istocie składa się z kilku obiektów.

Budynkiem bardzo ważnym jest tu Palacio de Comares, czyli oficjalna siedziba króla z reprezentacyjną Salą Ambasadorów, oraz Palacio de los Leones (Pałac Lwów), służący jako obiekt dostępny tylko dla władcy i najbliższych mu osób. Częścią prywatną jest Patio de los Leones (Dziedziniec Lwów), będący jednym z symboli Alhambry. Uwagę przyciąga charakterystyczna fontanna z rzeźbami 12 lwów. Pięknie prezentuje się też pobliska Sala Dwóch Sióstr, nazwana tak z powodu dwóch marmurowych płyt w podłodze.

Renesansowy pałac Karola V

Palacio de Carlos V to obiekt, który powstał już po rekonkwiście. Karol V, jako władca Królestwa Hiszpanii i Świętego Cesarstwa Rzymskiego, upodobał sobie Alhambrę i postanowił wznieść na jej terenie własną siedzibę. Jej projekt przygotował Pedro Machuca, uczeń Michała Anioła. Głównym zadaniem artysty było stworzenie budowli mającej podkreślić zwycięstwo nad Maurami.

W ten sposób na terenie Grenady powstała jeden z najpiękniejszych renesansowych pałaców w regionie śródziemnomorskim, mogąca pochwalić się m.in. okrągłym patio otoczonym kolumnadą oraz reprezentacyjnymi fasadami, wykonanymi z miejscowego kamienia. Dziś w jego murach mieszczą się dwie placówki muzealne:

 • Muzeum Sztuk Pięknych;
 • Muzeum Alhambra.

Inne atrakcje Alhambry

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na:

 • Puerta de la Justicia (Bramę Sprawiedliwości) – największą bramę prowadzącą na teren Alhambry;
 • El Partal – część Alhambry, dawniej przeznaczona dla bogatych mieszczan oraz przedstawicieli arystokracji;
 • Bramę Wina – oddziela ona Alcazabę od Pałacu Karola V;
 • Medinę – administracyjno-mieszkalną część kompleksu.

Odkryj Generalife. Czym przyciągają Ogrody Najwyższego Architekta?

alhambra hiszpania łuk

 

Częścią arabskiego kompleksu są ogrody Generalife i letnia rezydencja Muhammada V. Na ich terenie znajduje się letnia rezydencja emirów. Na dotarcie do nich z Alhambry musisz przeznaczyć około 15 minut. Dlaczego warto zobaczyć i to miejsce?

Na terenie ogrodów, do których tworzenia przystąpiono już w czasach Muhammada I, wyróżnia się Dziedziniec Mirtów (Patio de los Arrayanes), będący podstawą ogrodowej kompozycji. Uwagę zwraca też basen o długości 45 metrów, wzdłuż którego ciągnie się ogród w orientalnym stylu. Całość zasługuje na uwagę zarówno ze względu na swe piękno, jak i wartość artystyczną. To najlepiej zachowany ogród średniowieczny na Półwyspie Iberyjskim, warto mu zatem poświęcić swój czas.kup bilety

Zwiedzanie Alhambry – informacje praktyczne

Chcesz poznać ten niezwykły kompleks? Oto najważniejsze informacje praktyczne, które pozwolą ci się przygotować do takiej wizyty.

Cennik i godziny otwarcia

Alhambra w Grenadzie udostępniana jest zwiedzającym:

 • od 15 października do 31 marca w godzinach od 8:30 do 18:00;
 • od 1 kwietnia do 14 października w godzinach od 8:30 do 20:00.

Z nocnego zwiedzania Pałacu Nasrydów możesz korzystać w okresie:

 • zimowym, w godzinach od 20:00 do 21:30;
 • latem, w godzinach od 22:00 do 23:30.

Jeśli chcesz zwiedzić wszystkie atrakcje Alhambry w Hiszpanii, zapłacisz około 15 euro za bilet. Z biletu za 9 euro mogą skorzystać młodzież i osoby, które ukończyły 65. rok życia. Dzieci poniżej 11. roku życia mają bezpłatne wejście na teren kompleksu.

Kup bilet i skorzystaj z szybkiego wejścia do pałacu!

O czym jeszcze musisz pamiętać? O tym, że:

 • bilety do Alhambry przypisane są do konkretnej osoby, a ze względu na popularność atrakcji warto je zakupić z wyprzedzeniem;
 • wybierając się na teren Alhambry, musisz zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty;
 • wejścia do pałacu Nasrydów odbywają się co półgodziny;
 • możesz skorzystać z takich opcji jak zwiedzanie dzienne, wieczorne lub nocne;
 • możesz kupić bilet wstępu do samych ogrodów i ograniczyć zwiedzanie kompleksu tylko do tej części
 

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

alhambra hiszpania zwiedzanie

Aby zwiedzić Alhambrę w Hiszpanii, a przy okazji poznać jej dzieje i najcenniejsze skarby, umów się na zwiedzanie z przewodnikiem. Rezerwacja miejsca jest prosta, a ty możesz sporo zyskać. Brak kolejek i trwający trzy godziny spacer, który będzie niezwykłą lekcją historii – oto propozycje, z których warto skorzystać.

Alhambra to jeden z najcenniejszych zabytków w całym kraju. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzenie tego miejsca, poszerzysz swoją wiedzę na temat historii i spędzisz czas w pięknym otoczeniu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *