Como – wakacje nad jeziorem we Włoszech. Najpiękniejsze plaże, zabytki i okoliczne miasteczka

Como to włoskie miasto nad jeziorem o tej samej nazwie. Wakacje nad Lago di Como spędzają najbogatsi biznesmeni i gwiazdy Hollywood. Nic w tym dziwnego. Miejsce to uważa się za jedno z najpiękniejszych w Europie. Sprawdź, co warto zobaczyć w Como i okolicach.

como
Ocena

Como to miasto położone w Lombardii, najbogatszym regionie Włoch. Znajduje się u podnóża Alp, a od północy graniczy ze Szwajcarią. Łączą się tu alpejski klimat ze śródziemnomorską roślinnością, a piękno natury spotyka się z oszałamiającym luksusem.

Miasto założyli Rzymianie w 196 roku p.n.e. Największy rozkwit Como nastąpił w XVIII wieku wraz z rozwojem przemysłu tekstylnego. Urodzili się tu Alessandro Volta i papież Innocenty XI. Główną atrakcją miasta jest jezioro Como.

Jezioro Como – najpiękniejsze jezioro we Włoszech

Jezioro Como jest najgłębszym jeziorem w Alpach i trzecim co do wielkości jeziorem we Włoszech. Pokaźniejsze rozmiary mają jedynie jeziora Garda i Maggiore. Lago di Como, jak nazywają je Włosi, uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Jego wyjątkowa uroda wynika z przepięknego krajobrazu, w który wpisane są majestatyczne Alpy, zabytkowe wille i urokliwe miasteczka. Wszystko to sprawia, że okolica uchodzi za symbol luksusu, a wakacje nad brzegiem jeziora Como spędzają głównie biznesmeni, politycy i gwiazdy kina.

Gdzie spać, by nie zbankrutować? Noclegi w Como i okolicach

Nie musisz oczywiście być ważną osobistością, by móc pojechać na wakacje nad jezioro Como. Musisz jednak liczyć się z tym, że jest to najdroższy rejon Włoch. Najtańsze apartamenty i domy wakacyjne znajdziesz po północnej stronie jeziora w mniej znanych miejscowościach, takich jak Domaso, Sorico czy Dongo. Najwięcej zapłacisz za noclegi w Como, Bellagio, Varennie i Lecco.

Jak dojechać do Como?

Como to największe miasto nad słynnym jeziorem. Niestety dojazd do niego nie jest najłatwiejszy. Przynajmniej dla turystów z Polski. Jeśli chcesz dojechać do Como samochodem, musisz pokonać ok. 1,5 tysiąca kilometrów. Jeśli zdecydujesz się na lot samolotem, najtaniej będzie polecieć do Bergamo. Z lotniska w Bergamo trzeba udać się najpierw do Mediolanu. Z Milano Centrale co 30 minut kursuje pociąg do Como. Podróż między włoskimi miastami trwa od 1,5 do 2 godzin.

Transport nad jeziorem Como

Między miasteczkami nad jeziorem Como najłatwiej i najprzyjemniej przemieszczać się promem. Sprawnie działają także połączenia kolejowe. Z Como pociągiem dostaniesz się do Bellagio i Lenno, a także przez Lecco do Varenny. Wokół jeziora kursują też autobusy.

Jeśli zdecydujesz się na dojazd do Como własnym samochodem lub na wypożyczysz auto na lotnisku, z pewnością będziesz mieć większą swobodę w podróżowaniu wokół całego jeziora. Pamiętaj jednak, że do wielu miejscowości nie da się wjechać samochodem. Samo Como również nie sprzyja kierowcom.

Como – najważniejsze zabytki

Choć turyści zachwycają się głównie małymi miasteczkami nad jeziorem, miasto Como również ma wiele do zaoferowania. Jest tu wiele ciekawych zabytków z czasów starożytności, średniowiecza i renesansu. Najważniejsze z nich to:

Duomo di Como

Katedra w Como jest ostatnią gotycką świątynią we Włoszech. Budowano ją w latach 1396-1770. Wewnątrz można zobaczyć obrazy Luiniego i Ferrariego.

Palazzo del Broletto

XII-wieczny pałac w stylu romańsko-gotyckim z marmurową elewacją i wieżą zegarową. Znajduje się w ścisłym centrum miasta przy Placu Katedralnym. Do 1764 roku był siedzibą władz miejskich. Obecnie odbywają się tu wystawy i wydarzenia kulturalne.

Basilica di Sant’Abbondio

Romański kościół zbudowany w miejscu świątyni z V wieku. Powstał w XI wieku. Poświęcony jest świętemu Abundiuszowi, który był biskupem Como w latach 450-468, a obecnie jest patronem miasta.

Tempio Voltaino

Muzeum poświęcone pamięci Alessandro Volty. W centrum miasta znajduje się też pomnik naukowca, a w oddalonej o 9 km gminie Brunate stoi Latarnia Volty (wł. Faro Voltiano) upamiętniająca jego setną rocznicę śmierci.

Castello Baradello

XII-wieczny zamek górujący nad Como. Znajduje się na wysokości 430 metrów. Można z niego podziwiać panoramę okolicy.

Teatro Sociale

Teatr wzniesiony w XVIII wieku w miejscu, gdzie w średniowieczu znajdował się zamek Torre Rotonda.

Basilica di San Fedele

Bazylika położona przy Placu San Fedele, gdzie dawniej mieścił się plac targowy. Została zbudowana w XII wieku.

Villa Olmo

Neoklacystyczna willa z XVIII wieku z przepięknym ogrodem obejmującym 16 000 hektarów.

Bellagio, Varenna, Lecco i inne miasteczka nad jeziorem Como, które warto zobaczyć

Wakacje nad jeziorem Como na ogół polegają na zwiedzaniu okolicznych miasteczek. Za najpiękniejsze z nich uznaje się następujące miejscowości:

Bellagio

Uznawane za perłę jeziora Como miasteczko leży na cyplu pomiędzy jego wodami. Główną atrakcją jest tu Villa Melzi z początku XIX wieku. Warta odwiedzenia jest także starówka z kościołem św. Jakuba, XI-wieczną wieżą prochową i fontanną.

Varenna

Wielu turystów uważa, że Varenna jest jeszcze piękniejsza niż Bellagio. W tym zamieszkiwanym przez niespełna tysiąc osób miasteczku największą atrakcją są zabytkowe Villa Monastero i Villa Cipresi. Warto zwiedzić także ruiny średniowiecznego zamku Castello di Vezio oraz XIV-wieczny kościół św. Jerzego.

Niedaleko Varenny znajduje się wioska Fiumalatte, której nazwa pochodzi od spływającego tam potoku i oznacza dosłownie „rzekę mleka”.

Lecco

Drugie po Como największe miasto nad Lago di Como. Nazywane jest bramą do jeziora Como, gdyż jest najlepiej skomunikowane z Bergamo. Są tu piękna promenada wzdłuż brzegu jeziora, bazylika św. Mikołaja z 96-metrową dzwonnicą, zabytkowe place Piazza XX Settembre i Piazza Mario Cermenati oraz jedne z najlepszych plaż w okolicy.

Do najbardziej urokliwych miasteczek wokół jeziora Como zalicza się też Lenno, Bellano, Tremezzo, Argegno, Cadenabbia di Griante i Menaggio.

Najlepsze darmowe plaże nad jeziorem Como

Plaże przy jeziorze Como są kamieniste i nieprzygotowane turystycznie. Wyjątki stanową plaże prywatne. Plażowanie na nich jest jednak drogie. Do najlepszych darmowych plaż nad jeziorem Como zalicza się spiaggia di San Giovanni w Bellagio, spiaggia di Griante oraz plażę w Mandello del Lario.

Zachwycające wille nad jeziorem Como

Malowniczy krajobraz nad jeziorem Como nie byłby tak wyjątkowy, gdyby nie olśniewające wille, które zdobią jego brzegi. Najpiękniejsze z nich to:

  • Villa Carlotta w Tremezzo,
  • Villa Pliniana w Torno,
  • Villa del Balbianello w Lenno,
  • Villa Melzi w Bellagio,
  • Villa d’Este w Cernobbio,
  • Villa Monastero w Varennie,
  • Villa Olmo w Como.

Wille nad jeziorem Como – gratka dla miłośników kina

Wille nad jeziorem Como słyną nie tylko ze swej urody. Miłośnicy kina docenią również to, że powstają w nich słynne filmy. W willach Gaeta i Balbianello kręcono „Casino Royale”. W drugiej z nich powstawały także zdjęcia do „Ataku klonów”.

Kinomani nad jeziorem Como mogą spotkać także swoich idoli. Villa Oleandra tak zachwyciła George’a Clooneya, że kupił ją za 10 milionów dolarów. Wakacje spędzają tu także inni światowej sławy aktorzy, m.in. Brad Pitt i Matt Damon, a także Madonna i Donatela Versace.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *