Góry – Hiszpania i Pireneje to jeden z najciekawszych rejonów pod tym względem

Jeśli chodzi o góry Hiszpanii, pasmem z najbardziej malowniczymi szlakami są Pireneje, ale w pobliżu pasm górskich leży również sama Barcelona. Poznaj uroki trekkingu w Górach Kantabryjskich, Górach Iberyjskich czy Górach Sierra Morena!

góry hiszpania
Ocena

Szukasz niebanalnych pomysłów na wycieczkę w góry? Hiszpania stoi otworem przed miłośnikami takiej formy wypoczynku. Urozmaicona rzeźba powierzchni w przeważającej części kraju zachęca do zdobycia najbardziej interesujących szczytów Półwyspu Iberyjskiego. Poznaj pasma górskie zarówno w południowej części regionu, jak i u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Barcelona i góry? Hiszpania zaskakuje!

Najbardziej znany masyw górski położony na terenie Katalonii to Góry Montserrat, które rozpoczynają się właściwie na przedmieściach Barcelony. Sławę przysporzył im słynny klasztor ojców benedyktynów znajdujący się w tym masywie na wysokości ok. 1000 metrów nad poziomem morza. Odległość klasztornego kompleksu od miasta to ok. 40 km. Miejsce to słynie z kultu figury Czarnej Madonny i jest drugim najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Hiszpanii. W 1881 roku Madonna ta została uznana za patronkę Katalonii. Jeśli chodzi o bliskość gór względem miasta, również Malaga jest miejscem, z którego wychodzą szlaki w stronę pasma Gran Senda de Malaga.

Góry Montserrat i atrakcje

Co istotne, w obrębie masywu działa kilka połączeń kolejkowych, dzięki którym można dostać się na różne wysokości. Są to więc:

 • kolej linowa w Montserrat;
 • Funicular de Sant Joan;
 • Funicular de la Santa Cova;
 • kolej zębata Cremallera de Montserrat.

W języku hiszpańskim nazwa tego masywu oznacza postrzępioną górę i jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ z oddali rzeczywiście pasmo to przywodzi na myśl piłę z zębami. Najwyższym punktem Montserrat jest Sant Jeroni na wysokości 1237 m n.p.m. Jakie jeszcze góry Hiszpanii warto poznać?

Góry Sierra Nevada w Andaluzji – bogactwo górskich szlaków

Interesującym pasmem górskim ciągnącym się wzdłuż wybrzeży AndaluzjiGóry Betyckie. To tak naprawdę najwyższe pasmo kontynentalnej Hiszpanii. Przedłużenie masywu stanowią m.in. wyspy Baleary. Najbardziej urokliwą częścią Gór Betyckich są Góry Sierra Nevada obejmujące najwyższe szczyty, takie jak:

 • Mulahcen (3478 m n.p.m.) – zaliczany jest do Korony Europy;
 • Pico del Veleta ( 3394 m n.p.m);
 • Alcazaba ( 3371 m n.p.m.);
 • Veleta (3393 m);
 • Cerro los Machos (3324 m);
 • Puntal de Siete Lagunas (3248 m);
 • Puntal Caldera (3226 m);
 • Pico de Elorrieta (3206 m).

Szlaki turystyczne masywu są liczne, jednak dość słabo oznakowane, a baza noclegowa mocno ograniczona. Co ciekawe, kiedy temperatury spadają nieco poniżej zera, można skorzystać tam z oferty prężnie działającego ośrodka narciarskiego. Pasmo Sierra Nevada obejmuje ponad 130 tras zjazdowych o długości ok. 100 km. Wschodnia Andaluzja, choć o charakterze mocno wysokogórskim, jest także pełna innych form dzikiej przyrody. Ze szczytów masywu rozciąga się m.in. widok na dolinę rzeki Rio Monachil.

Trekking w centralnej części półwyspu

W środkowej części Półwyspu Iberyjskiego znajduje się wyżynno-górski teren obejmujący tereny Hiszpanii. Góry są jednak także częściowo w Portugalii. Chodzi o masyw Meseta, który obejmuje ok. 400.000 km² powierzchni regionu. Na północy wieńczą go Góry Kantabryjskie, a środkową część stanowią Góry Kastylijskie. Północno-wschodnia część wyżyny to Góry Iberyjskie, zaś południową zajmują Góry Sierra Morena.

Przez obszar ten przepływają dwie rzeki:

 • Duero;
 • Tag.

Okazałym przykładem hiszpańskiej przyrody jest Park Narodowy Sierra de Guadarrama w centralnej części kraju. Obejmuje górskie pasmo o średniej wysokości 2000 m n.p.m., rozległe lasy i bardzo zróżnicowaną roślinność. Tę cudowną krainę od Madrytu dzieli zaledwie godzina jazdy samochodem. Najwyższym szczytem tego łańcucha gór jest Peñalara. Na jego zboczach znaleźć można zarówno lasy sosnowe, jak i dębowe. Góry w Hiszpanii są zbudowane w większości z łupków i granitów. Trasy dla siebie znajdą również wielbiciele wspinaczki wysokogórskiej. Jedną z bardzo popularnych tras hiszpańskich w tym paśmie jest la Perdiza.

Geografia Wysp Kanaryjskich – tam także znajdziesz góry!

Pod względem administracyjnym Wyspy Kanaryjskie, choć położone w pobliżu Afryki, należą właśnie do Hiszpanii. Góry także można tam zdobyć, i to całkiem potężne. Najwyższym szczytem jest znajdujący się na Teneryfie wulkan Pico de Teide, który osiąga wysokość 3718 m n.p.m. Wciąż uznawany jest za aktywny, choć ostatni jego wybuch miał miejsce około 100 lat temu. Ze względu na swoją wysokość Pico de Teide widoczny jest z każdego miejsca Teneryfy, a ponadto dostrzeżesz go również z pobliskiej Gran Canarii.

Na pozostałych wyspach archipelagu nad Oceanem Atlantyckim również znajdują się atrakcyjne szczyty, takie jak:

 • Pico de las Nieves (1949 m n.p.m.) na Gran Canarii;
 • Roque Nublo (1811 m n.p.m.) na Gran Canarii;
 • Peñas del Chache (punkt widokowy na Lanzarote).

Wejście na Pico de Teide

Szczęśliwie Pico de Teide jest dostępny dla amatorów turystyki trekkingowej. Pierwszą możliwością jest dostanie się na jego szczyt z ostatniej stacji kolejki linowej o nazwie La Rambleta. Inną opcją jest piesze wejście przez górę Montana Blanca. Trasa ta liczy ok. 9 kilometrów, a jej przejście trwa zwykle ok. 6–7 godzin. Co jednak istotne, aby dostać na się na szczyt wulkanu, musisz uzyskać na to specjalne pozwolenie. Należy je okazać straży przed wejściem na teren tamtejszego parku narodowego.

Na kilka miesięcy przed planowaną wyprawą (ok. 2–3 miesiące) należy wypełnić odpowiedni formularzy na stronie internetowej Parku Narodowego. Jeśli nie chcesz martwić się o formalności, możesz zdecydować się na wykupienie zorganizowanej wycieczki i w tym przypadku to biuro zajmie się zapewnieniem zezwolenia.

Magiczne Pireneje

Pireneje to pasmo ciągnące się na terenie Francji oraz Hiszpanii. Góry te stanowią naturalną granicę między tymi państwami. Częściowo znajdują się także w Andorze. Jeśli chodzi o trekking po stronie hiszpańskiej, szlaki turystyczne są bardzo dobrze oznakowane i opisane. Wszystkie z najważniejszych szczytów znajdują się powyżej 3000 m n.p.m., dlatego przed wyprawą konieczne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne, a także skompletowanie stosownego wyposażenia, wręcz alpinistycznego (pamiętaj, że w wyższych partiach gór śnieg może utrzymywać się nawet latem).

Parki narodowe w Pirenejach

W Hiszpanii znajdują się dwa pirenejskie parki narodowe:

 • Ordesa y Monte Perdido;
 • Aigüestortes y Estany de Sant Maurici.

Ta część hiszpańskich gór odznacza się bardzo interesującą budową geologiczną. Uwagę przykuwają szczególnie malownicze kaniony wapienne, strumienie czy wodospady. To także prawdziwa ostoja dla zwierząt. W Pirenejach żyje bowiem ponad 200 gatunków zwierząt, z których wiele znajduje się pod ochroną. Wędrujący szlakami spotkają zapewne kozice górskie, świstaki czy drapieżne ptaki.

Jeśli planujesz wyjazd w europejskie góry, Hiszpania będzie dobrym wyborem na malowniczy trekking wśród dzikiej przyrody. Tamtejsze szlaki zachęcają swoją różnorodnością pod względem urody, jak i stopnia trudności. Jeśli spędzasz wakacje na Wyspach Kanaryjskich, koniecznie wybierz się na Pico de Teide i podziwiaj wspaniałą panoramę z Oceanem Atlantyckim w tle.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *