Ze względu na znakomite warunki pogodowe, które panują tu przez większą część roku, Malta jako wakacyjna wyspa zyskuje popularność na całym świecie. Co warto zobaczyć w tych okolicach? Czym Malta przyciąga najbardziej?
Przy planowaniu podróży warto uwzględnić fakt, że Malta to dobry cel wycieczki zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi. Mnogość atrakcji, jakie oferuje wyspa, jest imponująca. Możesz zwiedzać tu nieznane zakamarki historycznych miasteczek i odpoczywać na plaży. Pogoda na Malcie nigdy nie zawodzi przybyłych tam turystów, a mieszkańcy wyspy ochoczo witają nowych gości i stałych bywalców. Wybierając wczasy na Malcie, przekonasz się, że wyspa jest doskonale skomunikowana z różnymi częściami świata – międzynarodowe linie lotnicze obsługują każdego dnia wiele połączeń w tym kierunku. Co musisz zobaczyć podczas pobytu na wyspie? Sprawdź!
Malta uznawana jest za wyspiarskie państwo-miasto. Znajduje się w Europie Południowej u wybrzeży Morza Śródziemnego. Państwo to w zasadzie rozciąga się na archipelag Wysp Maltańskich, choć największa część ludności skupia się właśnie na tej jednej konkretnej wyspie. Najbliższym sąsiadem Malty są Włochy. Od Sycylii dzieli ją tylko 81 kilometrów. Jeśli chodzi o cały wyspiarski zespół, drugą co do wielkości wyspą jest Gozo, a następnie Comino. Poza tym do archipelagu zaliczają się również:
Poza tym znajduje się tu wiele maleńkich wysepek i skał wyrastających z tafli morza.
Linia brzegowa Malty jest dość zróżnicowana. Można tu wypocząć w zacisznych zatokach czy wybrać się na jeden z półwyspów. Nadmorski krajobraz jest raczej skalisty, ponieważ mnóstwo tu malowniczych klifów czy kamiennych grot. Morze Śródziemne jest tutaj bardzo łaskawe dla turystów i miłośników sportów wodnych. Relaks na plaży uzupełnia kąpiel w krystalicznie czystej i ciepłej wodzie.
Średnia temperatura, jaka panuje między Włochami a Tunezją, wynosi 23 stopni Celsjusza w dzień i 16 stopni w nocy. Jest ona oczywiście zależna od aktualnej pory roku, jednak wahania między poszczególnymi okresami nie są zbyt duże. Najcieplej jest tam oczywiście w lipcu i sierpniu, ale także we wrześniu. Jeśli zamierzasz wybrać się na urlop w wysokim sezonie, to możesz spodziewać się powyżej 25 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, choć wciąż przyjemnie, jest tuż przed okresem wakacyjnym, czyli w czerwcu. Wówczas wybrzeże Malty powita cię temperaturą wynoszącą ok. 23 stopnie.
Warto pamiętać, że Malta położona jest w klimacie subtropikalnym, gdzie zimy są raczej łagodne i trwają dość długo, a lata w większości gorące. Jeśli chodzi o opady, to występuje tu zaledwie kilkadziesiąt dni deszczowych na przestrzeni roku. Co istotne, niezależnie od miesiąca czy pogody, zieleń na Malcie utrzymuje się przez cały czas.
Kiedy w 1964 roku Malta uzyskała niepodległość, wprowadzono tam monarchię konstytucyjną, którą następnie przekształcono w republikę (1974 r.). Większość władzy w tym państwie leży w rękach premiera i nie bierze się tu pod uwagę możliwości stworzenia rządu mniejszościowego. W maltańskim parlamencie spotykają się przedstawiciele dwóch ugrupowań politycznych (system dwupartyjny), a więc prawicowa Partia Narodowa i Partia Pracy o poglądach lewicowych.
Malta jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej od 2004 roku. Dla podróżujących wybierających się na wakacje w tamte rejony oznacza to wiele udogodnień. Jako Polak potrzebujesz jedynie ważnego dowodu osobistego, by przekroczyć granicę państwa.
Jak dojechać i jak poruszać się po wyspie? Informacje ogólne
Malta jest państwem, do którego łatwo się dostać. Z Polski zorganizowano rejsy tanimi liniami lotniczymi, które zabierają pasażerów z lotnisk m.in. w Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu. Lotnisko docelowe położone jest w odległości 5 km od stolicy Malty, Valletty, między miejscowościami Luqa i Gudja.
Zobacz, jak wygląda transfer z lotniska na Malcie
Z racji tego, że Malta nie jest krajem wielkich rozmiarów, nie kursują tutaj tramwaje czy pociągi. Możesz się natomiast poruszać za pośrednictwem promów i autobusów. Między Maltą i Gozo zorganizowano dogodną sieć autobusową funkcjonującą zarówno w dzień, jak i w nocy. Promem dopłyniesz z Malty także do Comino, natomiast w obrębie samej Malty rejsy odbywają się między Sliemą a Vallettą.
Jeśli chodzi o zakupy biletów na komunikację miejską i międzywyspową, jednorazowe kartoniki sprzedaje bezpośrednio kierowca danego autobusu. Możesz wybrać również pakiet 12 przejazdów lub kartę Explore, która uprawnia się do nieograniczonej liczby przejazdów w ramach pobytu.
Na początku warto zaznaczyć, że Valletta jako miasto została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć jego powierzchnia nie jest imponująca, znajduje się tu mnóstwo zabytkowej architektury. To z tego powodu stolica Malty nazywana jest muzeum pod gołym niebem. Szacuje się, że zabytkowych budowli i miejsc zarówno o charakterze sakralnym, jak i świeckim, jest tutaj ok. 300.
Miejscowość znajduje się na półwyspie, a jednocześnie na wzgórzu o nazwie Sciberras. Z jednej strony widać zatokę Grand Harbour, a z drugiej Marsamxett. W sąsiedztwie stolicy położone jest tzw. Trójmiasto (Birgu, Senglea, Cospicua), a także aglomeracja Vallety. Co ciekawe, jest to stolica europejska wysunięta najdalej w kierunku południowym.
Nazwa miejscowości pochodzi od imienia jej założyciela, czyli Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Jean’a Parisot de la Valette’a. Kiedy w XVI wieku zwyciężono oblężenie wyspy, postanowiono wybudować Vallettę i miejskie fortyfikacje. W tutejszej architekturze najbardziej odczuwalna jest epoka baroku.
Miasto warto zwiedzać je pieszo (w końcu rozciąga się na powierzchni jedynie 8 kilometrów kwadratowych!). Wówczas na każdym kroku można podziwiać jego zabytki i urokliwe zakamarki. Co ważne, Valletta wyłączona jest z ruchu kołowego i jeśli zdecydujesz poruszać się tu np. własnym samochodem, prawdopodobnie otrzymasz za to wysoką grzywnę.
Charakterystycznym punktem w krajobrazie Malty i Valletty jest Fontanna Trytona, która znajduje się właściwie już poza miejskimi murami, tuż przy bramie City Gate. Budowla zachwyca rzeźbami trzech morskich władców dużych rozmiarów. Jej twórca, maltańczyk Vincent Apap, inspirował się oczywiście sztuką grecką i rzymską. Fontanna w pewnym sensie jest symbolem nierozerwalnego związku wyspy z morzem.
W Valletcie odwiedzić można również teatr znajdujący się na świeżym powietrzu, choć w jego miejscu funkcjonowała dawniej Opera Królewska. Niestety na skutek pożaru w 1873 roku, a później zniszczeń w ramach II wojny światowej ten XIX-wieczny gmach nie przetrwał. Jego ślad stanowi jedynie okazała kolumnada. Istnieją plany, by w tej przestrzeni wznieść nowy gmach parlamentu, jednak wówczas utraciłaby ona swoje kulturalne znaczenie. Póki co funkcjonuje tutaj Pjazza Teatru Rjal, gdzie organizowane są interesujące, letnie koncerty. Niekoniecznie zabytkiem, ale niezwykle interesującym miejscem w mieście jest współczesny budynek parlamentu, który choć kształtem odbiega od zabytkowego otoczenia, stylistyką i kolorem doskonale z nim współgra.
Valletta obfituje także w liczne zielone tereny. Jednym z najpopularniejszych takich miejsc jest park Upper Barrakka Gardens. Z przyjemnością spędzisz tu czas na ławeczce czy pobliskiej kawiarni wśród różnokolorowych kwiatów. Nieopodal znajduje się stanowisko armatnie, skąd każdego dnia o 12:00 i 16:00 wystrzeliwuje się kule. Ta ceremonia przyciąga wielu turystów. Na teren Upper Barrakka Gardens można wejść w godzinach od 7:00 do 22:00. Od niedawna można się stąd dostać na teren portu za pośrednictwem specjalnej windy.
W stolicy Malty nie brakuje także zabytkowych świątyni. Jedną z nich jest konkatedra św. Jana Chrzciciela. Fasada budynku przywodzi na myśl siedzibę Zakonu Maltańskiego, jednak wnętrze katedry to perła architektury barokowej, przepełniona zdobieniami, przepychem i sztuką. Podziwiać tu można płótna samego Caravaggia, jak „Św. Hieronim” czy „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”. Na szczególną uwagę w tym kościele zasługują boczne kaplice, z których aż osiem odpowiada językom Zakonu Joannitów, a ostatnia jest poświęcona Matce Boskiej z Filermos. Do świątyni można wejść po zakupie biletu w cenie 15 euro (natomiast dzieci do ukończenia 12. roku życia mogą zwiedzać ją bezpłatnie).
Jeśli interesuje cię dokładna historia Malty i Valletty, wybierz się do Narodowego Muzeum Archeologicznego, które mieści się w Zajeździe Prowansalskim. Można tu podziwiać m.in. Wenus Maltańską, Śpiącą Damę z Hal Saflieni Hypogeum czy sztylety z epoki brązu z Tarxien. Muzeum funkcjonuje w godzinach 9:00–16:30 (we wtorek jest nieczynne).
Najbardziej imponującym miejscem w Valetcie jest Zbrojownia stanowiąca symbol Zakonu Maltańskiego. Okazuje się, że zbroja pełniła dawniej nie tylko funkcję ochronną, ale również estetyczną. Pieczołowicie odlane zbroje robią wrażenie pięknymi, bogatymi dekoracjami. Znajdują się tu także liczne okazy broni wykorzystywanej zarówno przez Maltańczyków, jak i imperium osmańskie.
Architekturą i imponującym otoczeniem przyciąga gmach Biblioteki Narodowej w stolicy Malty. Znajduje się ona w samym centrum miasta w pobliżu Pałacu Wielkiego Mistrza. Umieszczono w niej zbiory pochodzące od czasów średniowiecza, ale także cyfrowe wydania książek. Innym interesującym gmachem jest Muża, czyli Muzeum Sztuk Pięknych ulokowane w dawnym Zajeździe Włoskim. Jest to dość nowoczesny pod względem technologii obiekt muzealny, w którym kolekcja została podzielona na cztery segmenty tematyczne, a więc:
Nie zapomnij o wizycie w Pałacu Wielkiego Mistrza, który ozdobiony jest wielkimi dziełami sztuki. Był to jeden z pierwszych budynków wzniesionych w mieście i stanowił symbol odwagi, wytrwałości heroizmu Malty. Obecnie Pałac funkcjonuje jako siedziba kancelarii prezydenta wyspy.
To jedynie cząstka atrakcji turystycznych na terenie stolicy Malty. Jest ich znacznie więcej, dlatego na spacer po mieście zarezerwuj sobie przynajmniej kilka dni.
Śródziemnomorski klimat sprzyja wypoczynkowi na skalistych, ale również piaszczystych i malowniczych plażach wyspy. Pod tym względem Malta jest bardzo różnorodna, co sprawia, że tutejsze kurorty co roku odwiedzają tłumy turystów. Na zachodnim wybrzeżu wyspy szczególnie kusi plaża Golden Bay, gdzie możesz liczyć na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną obejmującą hotele o wysokim standardzie, bogatą gastronomię, a także dogodne parkingi. Na terenie plaży znajdują się też liczne wypożyczalnie sprzętów plażowych, a nawet kajaków.
Najbardziej urokliwą piaszczystą plażą Malty jest Għajn Tuffieħa (Riviera Bay). Jest nieco mniejsza i węższa niż jej poprzedniczka, jednak zachęca lazurową wodą i złocistym piaskiem. Możesz tu również zwiedzić wieżę obserwacyjną. Plaża położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie Golden Bay, a oddziela ja tylko niewielki cypel, przez który możesz przejść bez większych kłopotów. Mniej popularnym, choć równie malowniczym zakątkiem znajdującym się w otoczeniu wzgórz jest Ġnejna Bay. Nie dociera tu autobus, jednak warto wybrać się na to skaliste wybrzeże idealne do uprawiania sportów wodnych takich jak snorkeling.
Zanim wybierzesz się na wakacje w tym kierunku, poznaj miejscowe zwyczaje i możliwości spędzenia czasu między zwiedzaniem a wypoczynkiem nad brzegiem morza. Warto wiedzieć, że między godziną 12:30 a 14:00 obowiązuje sjesta. Nie oznacza to, że w tym czasie nie zrobisz zakupów czy nie zjesz posiłku w restauracji. Musisz liczyć się jednak z tym, że niektórzy sklepikarze czy pracownicy gastronomii urządzają sobie wtedy dłuższą przerwę, a w otwartych lokalach może panować tłok. Ze względu na rosnącą popularność w ruchu turystycznym, na Malcie zadbano o bogate życie nocne, z którego mogą korzystać goście z całego świata. Kluby i dyskoteki działają tutaj od późnych godzin popołudniowych do białego rana.
Malta to bardzo popularny cel wycieczek, zwłaszcza w okresie letnim. Ze względu na stale słoneczną pogodę i wiele innych walorów turystycznych zapewniono tu doskonałą komunikację i infrastrukturę zarówno w stolicy, jak i na plażach. Wybierz jedno z licznych lotniczych połączeń z Polski i ciesz się udanym urlopem nad Morzem Śródziemnym.