Chcesz odkryć wysokogórskie oblicze Hiszpanii? Poznaj Pireneje i ich najpiękniejsze zakątki

Pireneje to fascynujący łańcuch górski, który oddziela Francję i Hiszpanię. Piękne widoki i liczne atrakcje sprawiają, że góry te przyciągają piechurów. Jak zwiedzać hiszpański skrawek tych Pirenejów? Sprawdź!

pireneje

Należąca do Hiszpanii część Pirenejów kusi pięknymi widokami oraz malowniczymi miejscowościami pełnymi cennych zabytków. Chcesz odkryć magię tych gór? Podpowiadamy, jak zaplanować wycieczkę po górskiej krainie oraz jakie atrakcje uwzględnić w programie podróży.

Pireneje i ich miejsce na mapie świata

Pireneje są trzecim pod względem wysokości pasmem górskim w Europie wyprzedzają je tylko Alpy i Góry Betyckie. Pasmo to ciągnie się od Atlantyku do Morza Śródziemnego i liczy 450 km. To naturalna granica pomiędzy Hiszpanią a Francją, a jednocześnie linia oddzielająca Półwysep Iberyjski od kontynentalnej Europy. Na terenie Pirenejów znajduje się również Andora – niewielkie, górskie państwo, które już dawno stało się popularne wśród miłośników sportów zimowych.

Chcesz pokonać całe pasmo podczas pieszej wyprawy? W tym pomoże ci Szlak Wysokogórski Pirenejów (HRP), prowadzący możliwie jak najbliżej głównej grani. Szukasz mniej forsownych wyzwań? Zobacz, z ilu ciekawych ofert możesz skorzystać.

Zobacz też:
Arrecife na wyspie Lanzarote. Poznaj najpiękniejsze plaże tej okolicy i klimat stolicy!

Kup bilet online na górski trekkking z Barcelony!

Pirenejskie giganty

Najwyższy szczyt Pirenejów Centralnych to Pico de Aneto, liczący 3404 m n.p.m i wznoszący się w masywie Maladeta, po hiszpańskiej stronie. Jeśli planujesz wyprawę na jego wierzchołek, najlepszym punktem wypadowym stanie się dla ciebie schronisko Rencluse. W okolicy czeka kolejny pirenejski gigant. To Pico Posets, który również cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród doświadczonych turystów. Po francuskiej stronie najwyższą górą jest Vignemale (3298 m n.p.m) – szczyt, który na liście najwyższych szczytów w Pirenejach zajmuje dopiero siódme miejsce.kup bilety

Co warto zobaczyć po francuskiej stronie?

Pireneje to idealne miejsce na trekking. Nie brak tu jednak atrakcji i dla tych osób, które wolą spędzać czas wśród cennych zabytków. Po stronie francuskiej wyróżnia się sanktuarium Lourdes oraz Grande Cascade de Gavarnie – najwyższy wodospad we Francji. Uwagę turystów przyciągają też Jaskinia Mas d’Azil i Saint Savin – kameralne miasteczko o wyjątkowym klimacie.

A jakie atrakcje czekają po drugiej stronie granicy?

 

 

Pireneje hiszpańskie. Co musisz zobaczyć na ich terenie?

Wycieczki po Pirenejach będą nie lada gratką dla tych, którzy chcą poznać nieco mniej znane atrakcje Hiszpanii i aktywnie spędzić czas. Góry te rozciągają się na terenie Katalonii, Nawarry i Aragonii. Tereny wyróżniają się malowniczymi dolinami i bogatą szatą roślinną, dobrymi warunkami do wędrowania oraz zabytkami, które warto poznać.

Zobacz też:
Logrono i jego zabytki, czyli na pielgrzymim szlaku

Park Narodowy Ordesa

Na terenie tego parku wznosi się Monte Perdido (3355 m), będący trzecim pod względem wysokości szczytem w Pirenejach. Jest on częścią Masywu Trzech Sióstr, który robi wrażenie swą majestatyczną sylwetką. Najcenniejszym skarbem tego miejsca pozostaje jednak polodowcowa dolina Ordesy, od 2018 roku objęta ochroną jako park narodowy. Najlepszym punktem wypadowym na jego teren jest miejscowość Torla z dobrze rozwiniętą bazą noclegową.

Dlaczego warto się tu wybrać? Bo miejsce to przyciąga pięknymi kwiatami, szczególnie w maju. Zapewnia też dobre warunki do obserwacji takich ptaków jak orły czy sępy płowe. Możesz się tu spotkać z kozicami górskimi oraz orłosępami.

Kup bilet online i wyrusz na górską wędrówkę w Pireneje!

Park Narodowy Aigüestortes i Estany de Sant Maurici

To kolejne miejsce, które oczaruje miłośników wypoczynku na łonie natury. Nie brak tu rzek i strumieni, które zajmują bardzo ważne miejsce w lokalnym krajobrazie. Są też ciekawe gatunki fauny i flory. Jakie atrakcje są tu najważniejsze? Z pewnością oczarują cię szczyty Los Encantados oraz dolina rzeki San Nicolás, nie lada gratką będzie też spacer w rejonie stawu Sant Maurici. W czasie wędrówek po tutejszych szlakach – a jest ich aż 27 – możesz się spotkać z kozicami, orłami przednimi oraz barwnymi głuszcami.

Zobacz też:
La Palma – jedna z najmniejszych Wysp Kanaryjskich jest turystycznym rajem. Atrakcje, szlaki turystyczne, zabytki

Chcesz maksymalnie wykorzystać czas spędzony w tej części Półwyspu Iberyjskiego? Zajrzyj do La Vall de Boí – doliny mogącej się pochwalić aż dziewięcioma romańskimi kościołami z XI i XII wieku. Są to cenne zabytki, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Baqueira-Beret

Pireneje są górami chętnie odwiedzanymi przez miłośników sportów zimowych, na których czeka tu niejeden stok narciarski. Jednym z ważniejszych ośrodków narciarskich w tej części świata jest Baqueira Beret w prowincji Lleida. Może on pochwalić się aż 33 wyciągami, 69 trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności oraz trasami biegowymi, które również cieszą się sporą popularnością.kup bilety

Przełęcz Roncevaux

Puerto de Ibañeta leży na wysokości 1057 metrów i jest jednym z ważniejszych punktów na francuskiej Drodze św. Jakuba. Dla historyków jest to miejsce, w którym 15 sierpnia 778 roku wojska Karola Wielkiego zostały pokonane przez Basków. Podczas tego starcia zginął m.in. hrabia Roland, którego pewnie znasz ze słynnej „Pieśni o Rolandzie”.

Monasterio de San Juan de la Peña

Jeśli pobyt w Pirenejach chcesz połączyć ze zwiedzaniem zabytków, zaplanuj trasę wycieczki tak, by przebiegała w rejonie klasztoru San Juan de la Peña. Jest to ciekawy przykład sztuki romańskiej o dość nietypowej formie. Wbudowany w potężną skałę, intryguje nie tylko wyglądem, ale i długą historią, sięgającą czasów wczesnego średniowiecza i początków Królestwa Aragonii. Miejsce to przyciąga również miłośników legend o Świętym Graalu, który miał być przechowywany właśnie w tym miejscu.

 

 

Zobacz też:
Almeria – andaluzyjskie miasto, które warto odwiedzić. Costa de Almería i dużo więcej!

Zamek Castillo de Loarre

Na terenie malowniczego przedgórza Pirenejów znajduje się kolejny obiekt, któremu warto poświęcić czas. To Zamek w Loarre, znany jako jeden z najlepiej zachowanych romańskich obiektów militarnych na terenie Europy. Powstał on w XI wieku i do dziś robi wrażenie swoją majestatyczną sylwetką. Jego piękno zostało docenione i przez turystów, i przez filmowców. Obiekt ten pojawia się m.in. w „Królestwie Niebieskim” w reżyserii Ridleya Scotta.

Zamek, zbudowany na szczycie wapiennej skały, może się pochwalić prostą i surową formą, potężnymi murami obronnymi z XIII wieku oraz licznymi basztami. Na tle potężnych gór robi wrażenie nawet na tych najbardziej doświadczonych podróżnikach.

Mallos de Riglos

Słynne turnie Mallos de Riglos to kolejne ciekawe miejsce, które może przyciągnąć twoją uwagę. Atrakcja ta czeka w pobliżu niewielkiej wioski Riglos. Co zobaczysz w tym miejscu? Wysokie na 200-300 metrów turnie, które występują pojedynczo lub w mniejszych grupach. Są chętnie odwiedzane i przez amatorów wspinaczki skałkowej, i przez tych, którzy chcą pospacerować w wyjątkowej scenerii.

Jak zaplanować wyprawę w Pireneje?

Jeśli chcesz dobrze poznać hiszpańską część Pirenejów, musisz zaplanować nieco więcej czasu na wędrówki po tutejszych szlakach. Chcesz przemierzać je w bezpieczny sposób? Zaopatrz się w porę w fachową literaturę, najlepiej przewodniki, które napisał Kev Reynolds, oraz zestaw dokładnych map z aktualnymi trasami.kup bilety

Zobacz też:
Granada, Hiszpania – najpiękniejsze zabytki i najciekawsze atrakcje w Grenadzie

Jesteś pierwszy raz w tej części świata? W odkrywaniu wysokogórskiego piękna może ci pomóc miejscowy przewodnik. Pireneje możesz poznawać m.in. w trakcie zorganizowanych wycieczek, w ramach których górskie wędrówki łączone są ze zwiedzaniem najciekawszych zabytków.

 

 

Rozciągające się pomiędzy Francją a Hiszpanią góry mają wiele uroku. Pomiędzy Atlantykiem na zachodzie i Morzem Śródziemnym na wschodzie nie brakuje atrakcji. Jeśli zatem lubisz długie wędrówki po górach i szukasz mocnych wrażeń, wakacje w Pirenejach będą dla ciebie idealną propozycją.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.