La Tomatina – tradycyjna bitwa na pomidory w Buñol w Hiszpanii. Kiedy się odbywa i na czym polega pomidorowa bitwa?

La Tomatina to bitwa na pomidory, w której corocznie bierze udział około 30 000 osób. Co tak wyjątkowego jest w tej bitwie? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, czytaj już teraz nasz tekst!

la tomatina

La Tomatina to oryginalna hiszpańska fiesta, która 27 sierpnia 2002 roku została uznana przez hiszpańskie Ministerstwo Turystyki za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym. Dowiedz się więcej o bitwie przy użyciu ton pomidorów. Zachęcamy do lektury artykułu.

La Tomatina – historia bitwy na pomidory

Tradycja Tomatiny narodziła się w ostatnią środę sierpnia 1945 roku. Wówczas większość mieszkańców, w tym lokalna młodzież, przebywali na głównym rynku Buñol, ponieważ brali udział w paradzie gigantes y cabezudos (parada wielkich głów przedstawiające postaci znane z mitologii oraz historii). W trakcie imprezy wywiązała się awantura pomiędzy młodzieżą, która brała czynny udział w wydarzeniu, a tymi, którym się to nie udało. W ferworze walki ktoś zaczął rzucać w przeciwników pomidorami wystawionymi przed lokalnym warzywniakiem. Pomidorową bitwę przerwała dopiero interwencja służb porządkowych.

Zobacz też:
Ciudad de las Artes y las Ciencias – świat nauki i sztuki. Czym zaskoczy cię Walencja?

Jednak to nie koniec tej historii. Dokładnie rok po tym wydarzeniu ta sama grupa powtórzyła zajście, ale tym razem zaopatrzyli się we własne pomidory. Scenariusz się powtórzył i walkę zakończyła policja. Od tamtej pory bitwa na pomidory stała się lokalną tradycją i była powtarzana co roku, pomimo braku oficjalnej zgody burmistrza Buñol.

Zakaz organizowania bitwy

Z początkiem lat 50. zarząd miejski wprowadził całkowity i oficjalny zakaz organizowania La Tomatiny, ale to nie powstrzymało wszystkich entuzjastów pomidorowego szaleństwa, którzy konsekwentnie kontynuowali rozpoczętą przed laty tradycję pomimo wielu aresztowań i kar finansowych. Obywatele protestowali przeciwko zakazowi na tyle skutecznie, że w końcu ratusz zmienił zdanie i unieważnił zakaz.

La Tomatina – coroczna fiesta miasta Buñol

W 1957 roku La Tomatinę ostatecznie zaakceptowały władze miasta. W następnych latach zaczęli się nią nawet chwalić i tym oryginalnym wydarzeniem promować miasto, wpisując je w coroczne obchody w Buñol. Gdyby tego było mało, od 1980 roku dostawy świeżej amunicji (pomidorów) zapewniają władze miasta. Co roku impreza coraz większe liczby turystów z całego świata, więc dostawa pomidorów jest coraz większa.

Zobacz też:
Kolorowe domy Villajoyosa i fabryka czekolady – przewodnik po atrakcjach turystycznego miasteczka Hiszpanii

La Tomatina – jak przebiega i ile trwa hiszpańska fiesta?

La Tomatina rozpoczyna się około godziny 10:00. Jednak, aby bitwa mogła się zacząć, wśród uczestników musi się znaleźć śmiałek, który wespnie się na słup nasmarowany mydłem i zdjąć z jego szczytu hiszpańską szynkę. Licznym nieudanym próbom ochotnika towarzyszy ciągły śmiech obserwatorów, kiedy w końcu komuś uda się wspiąć po szynkę słychać armatni wystrzał, który informuje o rozpoczęciu pomidorowej bójki.

Wówczas z ciężarówek zaparkowanych w okolicznych uliczkach rozsypywane są pomidory, które służą jako amunicja – niektóre spadają na ziemię inne wprost na uczestników. Czy są jakieś zasady? Właściwie to żadne. Mieszkańcy Buñol oraz przyjezdni obrzucają się, można powiedzieć, na oślep pomidorami. La Tomatina trwa godzinę, a o jej zakończeniu informuje wystrzał z armaty – taki sam, jak ten który ją rozpoczyna.

La Tomatina – bezpieczeństwo w trakcie zabawy

Co ciekawe organizatorzy tego przedsięwzięcia udzielają kilku wskazówek:

  • przed użyciem owocu wskazane jest zgnieść go w dłoniach, aby nikomu nie stała się krzywda wskutek uderzenia;
  • najlepiej wybrać luźny i wygodny strój, może być zniszczony, bo prawdopodobnie nie będzie można go doprać;
  • obuwie powinno być stabilne, najlepiej wiązane, które dobrze będzie trzymać się na stopach. Wskazana jest antypoślizgowa podeszwa;
  • ze względu na bezpieczeństwo panuje kategoryczny zakaz wnoszenia na pole walki przedmiotów, które mogą stwarzać zagrożenie, np. szklanych;
  • obowiązuje również zakaz wzajemnego zrywania z siebie ubrań i rzucania koszulkami. Niemniej jednak należy mieć na uwadze fakt, że nie jest on respektowany przez część uczestników, więc można wrócić po bitwie bez górnej części garderoby.
Zobacz też:
Xativa – miasto położone w prowincji Walencja. Sprawdź, jakie atrakcje kryje w sobie to miejsce w Hiszpanii

Kto sprząta po La Tomatinie?

Kiedy tylko plac opustoszeje, rozpoczynają się niełatwe prace porządkowe. Uczestnicy mogą skorzystać z pryszniców specjalnie przygotowanych na tę okoliczność. Natomiast ulicami, które wyglądają iście krwawo, zajmują się miejskie służby z nieocenionym udziałem strażaków, którzy strumieniem wody spłukując niewyobrażalne ilości przecieru pomidorowego z ulic Buñol.

La Tomatina to święto popularne w całej Hiszpanii, ale nie tylko. Co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy pragną w ramach obchodów miasta przez godzinę obrzucać się pomidorami, by uczcić lokalną tradycję.

Fot. ilustracyjne: MikeJamieson(1950) via Flickr, CC BY-SA 2.0


Zobacz też:

Zobacz też:
Przygoda w oceanarium. Walencja dla spragnionych wiedzy o morzach i oceanach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.