Andaluzja – największe atrakcje ojczyzny flamenco. Co warto zobaczyć w południowej Hiszpanii?

Chciałbyś podczas jednej wycieczki zwiedzić plan „Gry o tron” i „Gwiezdnych wojen”? A może chcesz poczuć pasję flamenco i rozkosz powolnego, radosnego hiszpańskiego życia? Tego wszystkiego i więcej doświadczysz w przepięknej krainie, jaką jest Andaluzja.

andaluzja

Andaluzja to hiszpańska kraina aromatycznego wina, pysznej kuchni oraz cudów kultury i natury. Jest często określana mianem raju dla turystów. Wyróżnia ją świetne położenie, duży wybór niedrogich hoteli, kilka zabytkowych miast tętniących życiem i barwną historią oraz mnóstwo niesamowitych widoków. Słońce niezmiennie od pory roku świeci tu prawie nieustannie. Brzmi zachęcająco? Poznaj wszystkie najważniejsze punkty regionu, aby jak najlepiej zaplanować swoje wakacje.

Andaluzyjski region południowej Hiszpanii

Andaluzja wzięła swoją nazwę od plemienia Wandalów zamieszkującego te regiony Hiszpanii. Jest to najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna kraju. Obejmuje znaczną część regionu historycznego o takiej samej nazwie oraz północne pasmo górskie Sierra Nevada. Jest to jedna z najgorętszych części państwa, a tym samym – całej Europy.

Wybrzeże Andaluzji usiane jest złotymi, piaszczystymi plażami. Najchętniej odwiedzane przez turystów są:

 • Costa del Sol – słoneczne wybrzeże, na którym słońce świeci przez około 3000 godzin w ciągu roku;
 • wybrzeże Costa de la Luz – wybrzeże światła;
 • Costa Tropical – tropikalne wybrzeże, które dzięki swojemu klimatowi pozwala na uprawę egzotycznych owoców;
 • Costa Almeria – na którym panuje surowy, pustynny klimat.
Zobacz też:
Zamora – historyczna miejscowość w regionie Kastylii. Perełka architektury romańskiej w Hiszpanii

Andaluzja to także stolica, a zarazem ojczyzna flamenco, kultury tańca, śpiewu, muzyki i charakterystycznych strojów. Zapoczątkowali i rozpowszechnili je tutejsi Romowie. Stąd wywodzi się też tradycja corridy – walk z bykami.

Granada – Alhambra i ogrody Generalife

Granada i jej niesamowity pałac Alhambra to jeden z czołowych zabytków południowej Hiszpanii. Miasto to położone jest u stóp malowniczych gór Sierra Nevada. Orientalne budynki wznoszące się ponad krajobrazem noszą wyraźne ślady arabskich wpływów. W sposób elegancki i majestatyczny współgrają one z egzotyczną przyrodą Andaluzji.

Alhambra to pałac-forteca, który niegdyś pełnił funkcję siedziby kalifatu. Swoim ukształtowaniem przywodzi na myśl statek. Na dziobie wznosi się wojskowa twierdza Alcazaba. Z tego miejsca rozprzestrzenia się niesamowity widok na całe miasto Grenady. Koniecznie przeznacz nieco czasu na dokładne zwiedzenie Pałacu Narsydów, wraz z Mexuarem, Comares i Pałacem Lwów. Można tam podziwiać zapierające dech w piersiach mozaiki i arabską ornamentykę.

Generalife stanowiło w przeszłości letnią rezydencję władców kalifatu. Do dziś wywołuje niesamowite wrażenie swoimi ogrodami mauretańskimi. Ten obszar Andaluzji jest nie tylko wizualnie zachwycający swoją przyrodą i architekturą, ale stanowi też ważny element historii regionu. Z pewnością nie można go pominąć podczas wycieczki na południe Hiszpanii.

Zobacz też:
Altea – co warto zobaczyć w mieście w Hiszpanii? Idealne miejsce na wypoczynek!

Plac Hiszpański i Katedra w Sewilli

Sewilla to stolica, a jednocześnie największa prowincja w całym regionie. Według ludowej legendy miasto to zostało założone przez mitycznego Herkulesa. Stolica Andaluzji określana jest też jako hiszpański biegun ciepła. Nic w tym dziwnego, bowiem temperatury potrafią tu przekraczać 50 stopni Celsjusza. Warto odwiedzić ten region Hiszpanii na wiosnę, gdy odbywają się tu takie święta jak:

 • Feria de Abril – festyn w kwietniu, na którym odbywają się pokazy flamenco oraz tradycyjne walki byków;
 • Semena Santa – Wielki Tydzień, który w Hiszpanii obchodzony jest zawsze hucznie i barwnie.

W Sewilli koniecznie trzeba zwiedzić tzw. Plac Hiszpański – Plaza de España. Został wybudowany w latach 20. XX wieku. Otoczony jest pałacem inspirowanym architekturą baroku i renesansu, oraz wieżami nawiązującymi do dzwonnicy Giralda. Plac przecinają 4 mosty, które symbolizują cztery części Hiszpanii. To wyjątkowe miejsce docenią w sposób szczególny fani „Gwiezdnych wojen”, bo to właśnie ono stanowiło plan do kręcenia scen na planecie Naboo.

Co jeszcze warto zobaczyć w Andaluzji?

Zdecydowanie warto zwiedzić imponującą gotycką katedrę, która zachwyca nie tylko swoim rozmiarem, ale też niesamowitymi, misternymi zdobieniami. Wewnątrz znajduje się Capilla Mayor – ołtarz mierzący sobie aż 28 metrów. Warto też zwrócić uwagę na drewniany, gotycki chór. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest oczywiście odwiedzenie sarkofagu Krzysztofa Kolumba. Przed katedrą rozlega się muzułmański dziedziniec i dzwonnica la Giralda, które są pozostałościami po stojącym tu dawniej meczecie.

Zobacz też:
Hiszpańskie wybrzeże Costa Blanca – ciekawe miejsca do odwiedzenia podczas wczasów w Hiszpanii

Malaga, czyli kolejne znane miasto Andaluzji

Przepiękne drzewa pomarańczowe kwitną w tej części Andaluzji już od początku marca. Na wybrzeżu Malagi górskie pasmo spotyka się z morzem, tworząc prawdziwie malowniczy krajobraz. Główne zabytki, które po prostu trzeba tu zwiedzić to:

 • amfiteatr rzymski;
 • katedra w stylu renesansowym;
 • Alcazaba – dawne fortyfikacje Maurów i pałac Alcazar;
 • zamek Gilbarfaro, który wznosi się nad miastem. Przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec wybrzeże Afryki i iberyjski półwysep Gibraltar;
 • muzeum poświęcone twórczości Pablo Picasso. To właśnie w tym mieście urodził się ten znany na cały świat malarz. W jego domu znajduje się obecnie Muzeum Sztuk Pięknych.

Caminito del Rey

Ten wyjątkowy szlak turystyczny znajduje się w odległości 2 godzin jazdy samochodem od Malagi. Caminito del Rey zdecydowanie nie jest atrakcją dla osób o słabych nerwach. Trasa zaliczana jest do jednych z najtrudniejszych miejsc wspinaczkowych świata. W 1920 roku powstał tu szlak idący wzdłuż stromych ścian wapiennych skał wąwozu. Zyskał on sobie miano „ścieżki króla”, ponieważ przeszedł nim sam władca Hiszpanii Alfons XIII.

Na szczycie ścian mierzących sobie ponad 100 metrów gwarantowane są niesamowite widoki na naturę Andaluzji. Z góry widać wijącą się poniżej rzekę oraz wydrążoną w skale trasę kolejową. Po prostu trzeba to zobaczyć na własne oczy!

Zobacz też:
Planujesz wypoczynek w Hiszpanii? Poznaj Las Medulas i zobacz pozostałości rzymskiej kopalni złota z czasów starożytnych

Bajeczny most Puente Nuevo w Rondzie

Ronda to miasteczko górskie, znane też jako „skalna wyspa”. Skąd wzięła się ta nazwa? Prowadzą do niego jedynie trzy wybudowane z kamienia mosty. Szczególnie widowiskowy jest Puente Nuevo, który góruje nad wąwozem El Tajo. Mierzy sobie aż 98 metrów wysokości, a jego budowa trwała 34 lata. W okolicy wyznaczono liczne punkty widokowe – a każdy z nich zapiera dech w piersiach.

La Mezquita w Kordobie

Kordoba to miasto Andaluzji, które jest prawdziwym rajem dla miłośników hiszpańskiej kultury. Odbywają się tu liczne barwne festiwale, praktycznie o każdej porze roku. Można tu także skosztować licznych tradycyjnych tapas i innych przysmaków. Stare miasto urokliwej Kordoby pełne jest gotyckiej i barokowej architektury. Ważnym elementem jest La Mezquita – meczet, który w przeszłości był wielokrotnie przebudowywany, a dziś pełni funkcję rzymskokatolickiej katedry. W tym wyjątkowym budynku mieszają się wpływy chrześcijańskiego renesansu oraz kultury muzułmańskiej.

Pueblos Blancos – białe miasteczka Andaluzji

W andaluzyjskim obszarze pomiędzy Kadyksem, Malagą a Gibraltarem rozpościerają się liczne wioski i miasteczka, które łączy jeden istotny element – są one całkowicie białe. Tutejsze budynki były specjalnie bielone wapnem, aby uzyskać ten efekt. Wszystkie te miejscowości wyróżniają się nie tylko swoim wyglądem, ale też sielskim, radosnym klimatem. Warte zobaczenia są m.in.:

Zobacz też:
Arrecife na wyspie Lanzarote. Poznaj najpiękniejsze plaże tej okolicy i klimat stolicy!

Nie sposób zliczyć wszystkich najważniejszych zabytków Andaluzji w jednym miejscu. Dlatego zdecydowanie warto się tam wybrać i na własne oczy obejrzeć wszystkie z wymienionych cudów oraz inne ukryte perełki. Andaluzja to połączenie sielskiego, gorącego klimatu, bogatej historii, tętniących życiem miast, małych i dużych dzieł sztuki oraz zapierającej dech w piersiach natury. Jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w swoim życiu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.