Oman to kraj górski i pustynny. Panuje tu klimat zwrotnikowy – temperatura w lipcu sięga nawet 50°C, a w niektórych miejscach suma rocznych opadów wynosi poniżej 100 mm. W najzimniejszych miesiącach termometry rzadko pokazują poniżej 20°C. Na przełomie jesieni i lata istnieje zagrożenie cyklonem tropikalnym znad Oceanu Indyjskiego. Maskat leży nad wodami Zatoki Omańskiej, u stóp gór Al-Hadżar. Górskie pasma często oddzielają kolejne dzielnice. Wiele osób z zewnątrz ma przez to wrażenie, że odwiedza różne miasta, a nie jedną metropolię o powierzchni blisko 7-krotnie większej od Warszawy. Obok wiekowych meczetów, pałaców i innych budowli znajdziesz nowoczesne hotele czy centra handlowe.

Maskat, czyli miasto Masqat lub Muscat. Historia stolicy Omanu na Półwyspie Arabskim

Najstarsze ślady działalności człowieka w regionie (Ras al-Hamra) pochodzą sprzed ok. 8 tysięcy lat. O porcie zlokalizowanym w tym miejscu wspominali Ptolemeusz i Pliniusz Starszy. Miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, było też doszczętnie niszczone w wyniku wojen. Historycy przyjmują, że początek współczesnemu Maskatowi dała osada założona ok. 900 lat temu. Czasy świetności przeżywało wielokrotnie, m.in. w pierwszej połowie XVI stulecia, w wieku XIX i po uniezależnieniu Omanu od Wlk. Brytanii w 1951 r. Szczególnie dużo zmian w kraju zaszło po rewolucji z lat ’70. Kup bilet i przekonaj się o tym na własne oczy!

 

O rozkwicie miasta świadczy np. liczba mieszkańców. W 2005 r. było to niespełna 650 tysięcy osób. W 2021 r. Maskat zamieszkiwało już 2 razy więcej ludzi. Na całym obszarze metropolitalnym stolicy Omanu żyje ok. 1,7 mln ludzi. 2–3 dni to absolutne minimum, zwiedzający mogli dobrze poznać główne atrakcje miasta i okolic. Tradycyjna, arabska architektura miesza się z nowoczesną zabudową. Interesujących walorów przyrodniczych nie trzeba szukać szczególnie daleko od miasta. Omańczycy starannie dbają o swoje dziedzictwo kulturalne, historyczne i naturalne.

Największe atrakcje turystyczne Maskatu. Pałac Al-Alam, Wielki Meczet Sułtana Kabusa, Matrah, suk Al Seeb

Rezydencja królewska pozostaje niedostępna dla zwiedzających, ale nawet z zewnątrz robi ogromne wrażenie. Choć dzisiejszy pałac sułtanów Omanu jest współczesną budowlą, to stoi w miejscu owianym legendami. Al-Alam to po arabsku flaga – podobno niewolnicy, którzy byli w stanie dotknąć pałacowego masztu w zamierzchłej przeszłości, mieli zwracaną wolność. Blisko pałacu znajdują się 2 portugalskie forty z XVI w. – Al-Dżalal i Al-Mirani – oraz Muzeum Narodowe Omanu. Wielki Meczet Sułtana Kabusa w Maskacie to trzecia największa świątynia muzułmańska na świecie, mieści ok. 20 tys. wiernych. Na jej terenie powstało także Centrum Islamu. Choć budowlę wzniesiono dla upamiętnienia wydarzeń z lat 70. XX w., to wygląda niczym doskonale utrzymany zabytek.

Maskat Oman meczet Sultan Quaboos

Kup bilet na wycieczkę po mieście z audioprzewodnikiem!

Dzielnica Matrah stanowi ważną część tzw. Starego Maskatu. Tutaj warto odwiedzić m.in. dawną twierdzę, bramę Jufaina, miejscowy suk i targ rybny – różnorodność towarów przyprawia o zawrót głowy! Podobno najlepsze ceny można wynegocjować w godzinach porannych. Mniej znane, za to bardziej orientalne i nastawione na lokalne produkty miejsce handlu to suk Al Seeb. Warto zobaczyć także Wieżę Przebudzenia (Burj Al-Sahwa) oraz wybrać się na spektakl do Królewskiego Teatru Operowego. Co jeszcze może zaoferować turystom Maskat? Zarezerwuj wycieczkę i korzystaj z takich atrakcji, jak:

 • Muzeum Sił Zbrojnych Sułtanatu;
 • PDO Planetarium;
 • Akwarium Oman;
 • Muzeum Historii Naturalnej;
 • malownicze wadi – m.in. uedy Al-Khoud, Kabir i Shab;
 • jezioro Bimmah Sinkhole;
 • safari na pustyni;
 • rejsy po Zatoce Pmańskiej i Morzu Arabskim (w tym nurkowanie z delfinami);
 • plantacje bananowców i daktylowców, zasilane wodą przez starożytne systemy falaj;
 • tereny lęgowe żółwi morskich w Ras al Jinz;
 • Zielona Góra Jebel Akhdar;
 • pola golfowe.

Maskat – bilety do zabytków, muzeów, na wycieczki

 

Maskat – przydatne informacje

Dopilnuj, by paszport był ważny przynajmniej 6 miesięcy po dacie planowanego powrotu z Omanu. Jednokrotna wiza turystyczna jest ważna przez miesiąc. Wielokrotna pozwala zostać w kraju maks. przez 3 tygodnie i wrócić do Maskatu lub innej miejscowości po upływie kolejnych 3 tygodni – i tak przez rok. Wizę możesz otrzymać w placówce dyplomatycznej – najbliższa ambasada Omanu mieści się w Berlinie – drogą internetową (strona rop.gov.om) lub już na przejściu granicznym. Niektóre lotnicze nie wpuszczają na pokład pasażerów, którzy nie mają promesy władz imigracyjnych lub innego dokumentu potwierdzającego możliwość uzyskania wizy turystycznej na stołecznym lotnisku.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

W Maskacie pamiętaj o przestrzegani lokalnego prawa i obyczajów islamu. Polskie prawo jazdy będzie uznawane, ale polisa ubezpieczeniowa już niekoniecznie. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowych szczepień ochronnych przed wyjazdem do Omanu. Waluta to rial omański (OMR), językiem urzędowym jest arabski.

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: