Region Hiszpanii Estremadura wziął swoją nazwę z łacińskiego wyrazu Extremadura, co oznacza „najdalsze tereny”. Dlaczego? Jest to jeden z najbardziej wysuniętych na zachód obszarów Hiszpanii, który graniczy już z Portugalią. Co ciekawe, wiele miast znajdujących się w Ameryce wzięło swoje nazwy właśnie z tego obszaru, m.in. Mérida, Medellín lub nieco nieprawidłowo zaczerpnięte od Alburquerque – Albuquerque. Poznaj bliżej Estremadurę i dowiedz się, co warto tam zwiedzić.

Wspólnota autonomiczna Estremadura w Hiszpanii – co to za miejsce?

Estremadura to autonomiczna wspólnota w Hiszpanii, która składa się z dwóch prowincji – Badajoz i Cáceres. Od strony zachodniej graniczy z Portugalią, a sąsiednie hiszpańskie regiony to: Kastylia i León, Kastylia-La Mancha i Andaluzja. Dziś jest to ważny region turystyczny, jednak w przeszłości pełnił dość ważną rolę historyczną. Estremadura była znana już w czasach starożytnego Rzymu, a później zasłynęła jako ojczyzna konkwistadorów: Francisco Pizarro, Hernán Cortés, Diego de Almagro, Hernando de Soto lub Vasco Núñez de Balboa.

O dziwo Estremadura jest raczej rzadko odwiedzana przez zagranicznych turystów. Udają się tam raczej tylko lokalnie mieszkający Hiszpanie na niezobowiązujące wczasy. Mniejsza popularność dla wielu osób może jednak stanowić sporą zaletę. Ten zakątek półwyspu iberyjskiego to doskonała destynacja na wakacje wśród natury i zabytków, z dala od tłumów. Estremadura pozwoli ci w pełni nasiąknąć hiszpańskim klimatem.

Prowincja Badajoz

Badajoz to południowa część Estremadury. Co ciekawe, jest to największa prowincja spośród wszystkich w całej Hiszpanii. Ten region turystyczny nazywany jest krainą kontrastów. Znajdziesz tu zarówno rozległe łąki i strzeliste dęby, jak i krajobraz górski oraz typowo śródziemnomorskie lasy.

Sprawdź, jakie miejsca w Estremadurze w Badajoz zasługują na szczególną uwagę:

  • Mérida – stolica Estremadury, która często nazywana jest „hiszpańskim Rzymem„. Faktycznie w niektórych obszarach miasta możesz poczuć się, jak w Cesarstwie Rzymskim. Nadal stoi tu funkcjonujący teatr, który niegdyś był kulturowym sercem rzymskiej prowincji. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Teatru Klasycznego. Oprócz tego, warto zwiedzić inne antyczne atrakcje turystyczne, takie jak świątynia Diany, Łuk Trajana, Cyrk Rzymski, Most Rzymski, łaźnie, Akwedukt Cudów oraz Narodowe Muzeum Sztuki Rzymskiej;
  • Badajoz – położone nad brzegiem Gwandiany miasto, które jednocześnie jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Jest to istny raj dla pasjonatów architektury sakralnej, bowiem znajduje się tu aż kilkanaście takich obiektów, włączając w to katedry, klasztory i kościoły. Łączą się tu pozostałości po Rzymianach, Arabach, a także romańskie i średniowieczne budowle. Warto odwiedzić zamek Alcazaba, wieżę Torre de la Atalaya, bramę Puerta de Palmas oraz liczący 600 metrów zabytkowy most Puente de Palmas;
  • Jerez de los Caballeros – to miasto, w którym przeplata się dziedzictwo prehistoryczne, średniowieczne i barokowe. Mieszają się tu liczne kultury i style artystyczne. Miejscowość ta otoczona jest przez ziemie o charakterze leśno-łąkowym, stanowiące obecnie pastwiska dla istotnego dla przemysłu regionu bydła.

Prowincja Cáceres

Jest to półnozna część Estremadury. Cáceres jest często odwiedzane przez miłośników ornitologii, którzy mogą tu podziwiać m.in. sępy, orły i bociany. Park Narodowy Monfragüe i dodatkowy obszar chronionego krajobrazu goszczą wiele różnych gatunków – nie tylko ptaków, ale też innych przedstawicieli flory i fauny. Znajdują się tu też liczne neolityczne dolmeny, czyli budowle o charakterze grobowca, które sięgają swoją historią aż do odległych czasów epoki kamiennej.

Jeśli bardziej niż atrakcje przyrodnicze interesuje cię kultura, warto zwiedzić zapierające dech w piersiach miasteczka tego obszaru Estremadury:

  • historyczne Guadalupe – na szczególną uwagę zasługuje tutejszy klasztor, który został został wybudowany w XIV wieku, a w 1993 roku wpisano go na listę UNESCO. Centralny plac Santa María, zakrystia z obrazami Francisco de Zurbarán oraz połączenie stylu gotyckiego i mudejar w przepięknych krużgankach stanowią wystarczające powody do zachwytu. W mieście warto odwiedzić też szpital San Juan Bautista, Colegio de Infantes oraz Calle Mayor. Co roku 8 września odbywa się tu święto Matki Bożej z Guadalupe;
  • Trujillo – miasto położone pomiędzy dolinami rzek Tag i Gwadiana. Jest częścią Szlaku Konkwistadorów i posiada duże znaczenie kulturowe. Położone jest niedaleko od Parku Narodowego;
  • Jerte – gmina znajdująca się niedaleko miasta Plasencia. Słynie ze swoich drzew wiśniowych i co roku pod koniec marca odbywa się tu barwne, folkowe święto kwitnącej wiśni.

Estremadura to niezwykle bogaty kulturowo rejon, którego nie sposób szczegółowo przedstawić w jednym miejscu. Zdecydowanie warto jednak udać się do Hiszpanii na dłużej, aby dokładnie poznać wszystkie jego ciekawsze zakamarki. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, tradycji i kultury, jak i dzikiej natury i skarbów przyrody. Estremadura to wspaniałe miejsce na długie, piesze wycieczki śladami znanych osobowości, zabytków architektury lub zamieszkujących ten rejon ptaków.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: