Port Said, czyli egipskie miasto leżące nieopodal kanału sueskiego

Port Said leży w północno-wschodniej części Egiptu. Jest stosunkowo młodym miastem, ponieważ zostało założone w 1859r. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co warto zobaczyć w okolicy!

port said
3/5 - (1 vote)

Do Port Said turystów najbardziej przyciąga kanał sueski. Polakom może się kojarzyć przede wszystkim z powieścią „W pustyni i w puszczy”, której historia toczy się właśnie w tym mieście.

Port Said – powstanie miasta

Port Said to miasto w Egipcie, położone między Afryką i Azją. Zostało założone z powodu budowy kanału sueskiego i było miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Swoją nazwę zawdzięcza Said Paszy, będącego wówczas wicekrólem Egiptu. Gospodarka Port Saidu opiera się na rybołówstwie oraz przemyśle włókienniczym, stoczniowym, szklarskim, elektronicznym oraz chemicznym. Port odgrywa ważną rolę w eksporcie (m.in. ryżu i bawełny) oraz w żegludze śródziemnomorskiej, będąc portem przystankowym.

Charakterystyka miasta

Port Said nie jest typowo turystycznym miastem. Owszem, wędrując po centrum miasta z pewnością natkniesz się na grupy podróżników, jednak ich liczba jest nieporównywalnie mniejsza niż w innych dużych miastach Egiptu. Najbardziej obleganym miejscem są plaże oraz port. Dzięki temu, że Port Said jest położone nad morzem, wysokie temperatury są tutaj znacznie lepiej znośne, szczególnie kiedy w trakcie zwiedzania, zrobisz sobie małą przerwę na jednej z tutejszych plaż.

Co warto zobaczyć w Port Said?

Podczas pobytu w Port Said warto wybrać się do Muzeum Armii, będącego jedynym historycznym muzeum w okolicy. Można zobaczyć tam wiele eksponatów, takich jak broń, czołgi czy piękne obrazy. Niestety, jeśli nie znasz arabskiego, przygotuj się, że wizyta opierać się będzie na przyglądaniu się zabytkom – muzeum nie jest dobrze przygotowane dla turystów i niewiele w nim informacji w języku angielskim.

Główne atrakcje miasta

Centrum Port Saidu stanowi plac, na którym znajduje się pomnik Męczenników oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Kierując się w stronę portu znajdziesz liczne meczety oraz Łacińską Katedrę. Najważniejszym budynkiem miasta jest siedziba administracji Kanału Sueskiego, znajdująca się zaraz za portem. Spacerując wzdłuż brzegu możesz podziwiać latarnię morską, która obecnie nie jest już używana, a jedynie zdobi miasto. Bardziej nowoczesną atrakcją jest kawiarnia Central Perk, wzorowana na tej z serialu „Przyjaciele”. Jeśli należysz do fanów kultowej produkcji – koniecznie wybierz się tam na kawę i ciacho!

Port Said – podsumowanie

Będąc w tej części Egiptu warto wybrać się do Port Said. Jest jednym z największych miast, jednak zdaniem wielu, jest przyjemniejsze do zwiedzania, niż np. Kair, głównie dzięki mniej męczącej pogodzie. Dodatkowo, ceny są niższe niż w innych miejscowościach turystycznych. W Port Saidzie możesz poćwiczyć język, poznać kulturę, a także delektować się daniami tutejszej kuchni. Dzięki położeniu nad morzem, znajdziesz tutaj nie tylko muzea, lecz również piękne plaże, będące świetnym miejscem do głębokiego relaksu po całodniowym zwiedzaniu.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *