Turcja zachwyca odwiedzających różnorodnością krajobrazu. To atrakcyjny region turystyczny pełen zabytków czy miejsc, w których można wypocząć na plaży. To także kraj wyjątkowy pod kątem bogactwa kulturowego i historycznego. Dlaczego warto spędzić tam wakacje 2022?
Terytorium tego państwa rozciąga się na dwa kontynenty. Kraj znajduje się bowiem częściowo w Azji Mniejszej i Europie Południowo-Wschodniej. Z tego powodu uwarunkowania geograficzne i geopolityczne Turcji są niezwykle ciekawe. Wypoczynek wiąże się zaś z doskonałą pogodą, a także przyjemnym nadmorskim klimatem. Istnieje także kilka obowiązkowych punktów na mapie wycieczki do Turcji, m.in. Stambuł czy Efez. Wakacyjny czas umila również słynąca z oryginalności turecka kuchnia. Wszystko, co warto wiedzieć przed wizytą w tamtejszych metropoliach i kurortach turystycznych, znajdziesz w naszym tekście. Dowiedz się więcej o popularnych regionach tego kraju i zaplanuj pobyt jak najlepiej!
Turcja w większości położona jest w Azji Mniejszej, choć jej stolica, Ankara, znajduje się już na kontynencie europejskim (ta część Turcji to jedynie 3% jej powierzchni). Od strony Europy kraj nad Bosforem sąsiaduje z Bułgarią i Grecją, a w Azji graniczy z Irakiem, Iranem, Syrią, Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją. Co ciekawe, Turcja ma dostęp aż do czterech mórz. Od północy – do Morza Czarnego, od strony zachodniej – do Morza Egejskiego i morza Marmara, a od południa – do Morza Śródziemnego.
Turcja ogólnie uchodzi za kraj wyżynno-górzysty. To obszar aktywny sejsmicznie, więc można spodziewać się tutaj okresowych wstrząsów i poważniejszych trzęsień ziemi. Tereny nizinne znajdują się raczej w pobliżach rzek i po europejskiej stronie (Tracja). W części azjatyckiej dominują zaś góry i wyżyny – jest tu najwyższa w Turcji Wyżyna Anatolijska. Jej najwyższy punkt osiąga wysokość 3916 m n.p.m. Jeśli chodzi o typowe góry, rozciągają się tutaj dwa pasma górskie wypiętrzone w okresie orogenezy alpejskiej. Są to Góry Pontyjskie oraz góry Taurus.
Równie interesujące jest tureckie wybrzeże. Najpopularniejsze kurorty znajdują się co prawda nad Morzem Śródziemnym, jednak Turcja Egejska także ma wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że również nadmorskie tereny pełne są wzniesień i szczytów, dlatego krajobraz Turcji jest tak zachwycający.
Turcja obfituje w mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, których nie wolno przegapić podczas wypoczynku. Jest jednak kilka punktów, które przyciągają szczególną uwagę zwiedzających. W którym kierunku należy się koniecznie udać, jeśli chcesz zobaczyć najistotniejsze miejsca?
Ten rejon przyciąga przede wszystkim nietypowym krajobrazem, który powstał na skutek aktywności wulkanów. Warto wybrać się do Kapadocji, by zobaczyć charakterystyczne stożkowe kominy skalne, ukształtowane w wynik działania wiatru, mrozu i deszczu. Dawniej w niektórych kominach funkcjonowały chrześcijańskie kościoły, a pozostałością po nich są symboliczne malowidła.
Zobacz, jak odbywa się lot balonem nad Kapadocją
Miasto, które uważane jest za cud kultury orientalnej dawniej funkcjonowało pod nazwą Bizancjum oraz Konstantynopol, w zależności od okresu w historii. Stambuł znajdował się bowiem pod rządami Cesarstwa Rzymskiego, następnie Bizantyjskiego, a wreszcie Imperium Osmańskiego. Jest to jedno z najstarszych, a jednocześnie największych miast na świecie. Choć nie pełni funkcji stolicy Turcji, wciąż pozostaje najważniejszym ośrodkiem handlowym i kulturowym kraju. Dziś na ulicach Stambułu spotkać można zarówno Żydów, Ormian, Turków, jak i Greków czy Rosjan. Miasto warto odwiedzić głównie ze względu na jego bogatą i charakterystyczną architekturę. Wznosi się tutaj szereg kościołów, meczetów i pałaców. Najważniejszym z takich obiektów jest oczywiście Hagia Sophia (świątynia Mądrości Bożej) stanowiąca jednocześnie symbol Stambułu. Warto dodać, że obiekt (obecnie fukcjonujący jako meczet) został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nieopodal tego najsłynniejszego w Turcji kościoła znajduje się też Błękitny Meczet, Hipodrom oraz sułtański Pałac Topkapi.
Nazwa miejscowości w języku tureckim oznacza „bawełniany zamek” i idealnie oddaje tutejszą atrakcję, którą są wapienne tarasy wypełnione wodą z gorących źródeł. W procesie jej ochładzania się za sprawą węglanu wapnia powstają bajeczne baseny, skalne progi i nacieki. Legenda głosi, że z kąpieli w tutejszych wodach korzystała Kleopatra, a zanurzenie się w nich na dwie godziny wpływa na organizm kobiety odmładzająco.
Ta słynna dolina znajduje się u stóp góry Babadag w pobliżu kurortu Ölüdeniz. Z jednej strony otacza ją złocista, piaszczysta plaża, a z drugiej – malowniczy wąwóz z wodospadem. Między czerwcem a wrześniem można tu podziwiać szereg gatunków motyli. Odwiedzający to miejsce w Turcji mają nadzieję zobaczyć słynnego motyla tygrysiego.
To miasto najdalej wysunięte na wschód, skąd można się łatwo dostać autokarem, przebywając w Alanyi. Podróż trwa nieco ponad dwie godziny, jednak warto tu zajrzeć, by podziwiać nadmorską twierdzę Mamure Kalesi i ruiny dawnego miasta.
Tamtejsze łaźnie nazywa się hammamami. Ich tradycja wiąże się jeszcze z okresem Cesarstwa Rzymskiego. Turecka łaźnia to nie tylko miejsce kąpieli, ponieważ ważny jest tu także aspekt towarzyski. W łaźniach często dyskutuje się na rozmaite tematy kulturalne, społeczne czy polityczne.
Antalya to miasto położone na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji. W tej metropolii mieszka kilka milionów tureckich obywateli, jednak staje się ona również jednym z popularniejszych kurortów turystycznych z coraz bogatszą infrastrukturą gastronomiczno-noclegową. Co więcej, zwiedzić tu można również Muzeum Archeologiczne, którego bogate zbiory przybliżają wielokulturową historię całej Turcji.
Miasto położone jest w miejscu, gdzie przebiega granica między krainą Licji (od strony zachodniej) i Pamfilii (od wschodu). Historycznym sercem Antalyi jest dzielnica o nazwie Kaleiçi z portem, którego dzieje sięgają czasów panowania rzymskiego. To tam rozpoczyna się część handlowa, gdzie możesz odwiedzić kryty bazar pełen lokalnych produktów, a także skorzystać z oferty sklepów z pamiątkami. Na zachód od dzielnicy warto zobaczyć słynną Bramę Hadriana, czyli część miejskich fortyfikacji. Nieopodal znajduje się również urokliwy zielony zakątek, jakim jest park Karaalioğlu.
Jeśli udasz się na południe, po chwili dotrzesz do plażowej dzielnicy Lara, która rozciąga się na długość 12 kilometrów. Znajduje się tu najwięcej ośrodków wypoczynkowych w okolicy. Zainteresowanie wzbudza również wystawa rzeźb z piasku Sandland, a także malowniczy wodospad Dolny Düden, spadający z klifu bezpośrednio do morza. Jeśli myślisz o wakacjach w Turcji, to miejsce z pewnością zachwyci cię pod każdym względem.
Zachodnie wybrzeże Turcji. Mniej znany, ale bardzo atrakcyjny region Turcji Egejskiej
Odkrywanie kraju od strony Morza Egejskiego przypomina nieco podróż w nieznane, ponieważ ta jego część jest zdecydowanie mniej oblegana niż Riwiera Turecka na południu. Linia brzegowa jest tu jednak równie atrakcyjna, a do tego wypełniona spokojem i idealnymi warunkami do relaksu. Nie znajdziesz tu hałaśliwych kurortów, ale raczej mniejsze, kameralne wioski pełne słońca i ciepłej, przyjemnej bryzy. W egejskiej części namacalnie odczujesz bogatą historię narodu tureckiego. W VII wieku p.n.e. koloniści z Grecji założyli tutaj miasto Assos. Współcześnie ruiny świątyni ku czci Ateny i innych zabudowań robią ogromne wrażenie.
Ten region Turcji powita cię także bogactwem lokalnych smaków. Od wieków słynie bowiem z produkcji oliwy z oliwek, która miała ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego tego regionu. Na jednej z plantacji stworzono nawet Adatepe Olive Oil Museum, w którym można poznać historię produkcji oliwy.
Obszar zwany Riwierą Turecką ciągnie się od miasta Antalya aż do zachodniej części Mersinu. Znajduje się tam mnóstwo kurortów, luksusowych hoteli, restauracji, ale także klubów i dyskotek. Każdy gość będzie mógł więc znaleźć tu coś dla siebie. Marmaris nie jest może miejscem bogatym w historyczne symbole tureckiej kultury, ale ma za to najlepsze plaże w tej części świata. Do najpopularniejszych wśród turystów należą Turunc i Kumlubuk.
W samym Ölüdeniz rozciąga się najważniejsza w państwie plaża o nazwie Niebieska Laguna. Możesz się zatem domyślić, że w sezonie jest tu raczej tłumnie, ale spokoju możesz szukać np. w pobliskim Kas, gdzie urlop spędzają tu raczej dorośli bez dzieci. Co więcej, jest to punkt na mapie Turcji szczególnie lubiany przez miłośników sportów wodnych, zwłaszcza przez nurków czy osoby zawodowo trenujące pływanie. Do wody skacze się tutaj z wysokich i stromych skał, a pod powierzchnią odkryć można wraki okrętów i popływać wśród różnokolorowych pławic.
Wszystkie plaże znajdujące się w okolicach Antalayi są piaszczyste. Turyści bardzo chętnie wynajmują tutaj łodzie, by wybrać się do trzech największych grot, a więc:
W kierunku zachodnim rozciąga się natomiast Plaża Kleopatry.
Turecka kuchnia znana jest na całym świecie ze swojej barwności i różnorodności smaków. Każde danie bazuje na świeżych warzywach, ziołach i aromacie przypraw, które zapewniają prawdziwy raj dla podniebienia. Najpopularniejszą turecką potrawą jest oczywiście kebab, który już od kilku lat triumfuje na całym świecie w małych fast-foodowych lokalach. Doprawione mięso zawinięte w pszenny placek z dodatkiem smakowitych warzyw to najważniejsza wizytówka tureckiej kuchni. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do europejskich wersji kebabów ten typowo turecki serwuje się z wyłącznie z jagnięciną lub baraniną. W restauracjach kebab podawany jest nie w placku, ale na talerzu, z dodatkiem warzyw i napoju ayaran.
Turcja słynie także z przysmaku o nazwie borek. Najważniejszym składnikiem jest tutaj bardzo cienkie ciasto z farszem z rozmaitymi dodatkami – może to być mięso mielone, grzyby czy bakłażan albo inne warzywa. Z kolei kumpir to danie przyrządzane z faszerowanego ziemianka, serwowane przeważnie z serem i masłem lub kurczakiem.
Na wakacjach w Turcji warto spróbować także czegoś słodkiego. Na pewno słyszałeś o baklavie, czyli znanym tureckim deserze. Tworzy się go z cienkich listków ciasta, masła, posiekanych pistacji, a także włoskich orzechów. Tak przekładane ciastko polewa się dodatkowo miodem. Podobny deser to kadayif, przygotowywany jednak przede wszystkim na bazie cukru i karmelu i pieczony w piekarniku w formie niewielkich makaroników. W każdym hotelu podczas śniadania będziesz mieć okazję do spróbowania tradycyjnej tureckiej chałwy.
Turcja słynie także ze specjalnego sposobu parzenia kawy, dzięki któremu napój ten jest wyjątkowo aromatyczny i smakowity. W każdej kawiarni będziesz mógł spróbować tego specjału, ale na świecie znany jest także przepis, więc równie dobrze przyrządzisz ją samodzielnie w domu po powrocie z wakacji. Sekretem kawy po turecku jest szczególna receptura. Do jej zaparzenia będziesz potrzebować także specjalnego naczynia – tzw. tygielka.
Turcja i Grecja to dwa najpopularniejsze kierunki wakacyjne Polaków. Panują w nich podobne zasady dotyczące możliwości przekroczenia granicy przez obcokrajowców. Jeśli podróżujesz w celach wyłącznie turystycznych, w przypadku Turcji nie będziesz potrzebować specjalnej wizy. Ten warunek zmieni się jednak, gdy twój pobyt przekroczy 90 dni. Państwo to nie należy co prawda do Unii Europejskiej, ale wystarczy, że przy wjeździe będziesz mieć ze sobą ważny dowód osobisty albo paszport (może być tymczasowy).
Zobacz, ile trwa lot do Turcji
Turcja graniczy z Iranem, Irakiem i Syrią, dlatego w pobliżu granicy z Iranem odbywają się policyjne i wojskowe operacje ze względu na wysokie zagrożenie terrorystyczne. W innych regionach tego państwa mogą natomiast zdarzać się zamieszki. Z tego powodu można dopilnować, by kobiety nie podróżowały po Turcji samotnie i mieć na uwadze ewentualne problemy komunikacyjne.
Niestety, na terenie Turcji nie obowiązuje karta EKUZ. Każdy turysta przebywający na jej obszarze musi uiścić opłaty za ewentualne leczenie z własnej kieszeni. Warto więc przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne. Na polskim rynku praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje korzystne polisy na wyjazdy wakacyjne.
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcesz spędzić wakacje. Odwiedź Turcję w okresie wakacyjnym (maj–październik), jeśli marzysz o plażowaniu w pełnym słońcu. Musisz mieć jednak na uwadze, że w tym czasie temperatura będzie osiągać nawet 40 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast chcesz spędzić urlop aktywnie i zwiedzić najciekawsze zakątki kraju, na wyjazd wybierz początek lub koniec sezonu, czyli maj lub październik. Plaże i ważne obiekty turystyczne są wtedy znacznie mniej zatłoczone, a ceny będą nieco niższe.
Turcja cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów z różnych kierunków świata. Barwna i smaczna kuchnia, urokliwe krajobrazy i bogata, wielokulturowa historia sprawiają, że gości nie brakuje tutaj przez cały rok, szczególnie w miejscach, gdzie tętni duch dawnych czasów Cesarstwa Rzymskiego i potężnego Bizancjum. Co warto przywieźć z podróży do Turcji? Symboliczną pamiątką będzie z pewnością tradycyjna turecka kawa i herbata, ale możesz wziąć ze sobą także tureckie słodycze i przyprawy. Bardziej trwała okaże się charakterystyczna turecka ceramika pełna różnokolorowych mozaik i kwiatowych wzorów. Urlop w Turcji zapamiętasz na bardzo długo!