Murcja nazywana również „sadem Europy” – co ciekawego ma do zaoferowania miasto i cały region?

Hiszpańska Murcja to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w zachodniej części Europy. Składa się na to wiele czynników, a kluczowym jest mnogość trakcji i różnego rodzaju aktywności dla przyjezdnych niezależnie od wieku.

murcja

W porównaniu z innymi popularnymi hiszpańskimi miastami Murcja (hiszp. Murcia) jest stosunkowo młodą miejscowością. Założona została bowiem w 825 roku przez Abd ar-Rahmana II. Mimo tego była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, a nawet – przez kilkaset lat – stanowiła stolicę samodzielnego państwa. Miejscowość rozwijała się szybko, a jej mieszkańcy czerpali zyski z rolnictwa oraz uprawy. Sprzyjał temu klimat. Obecnie Murcja stanowi ważny ośrodek turystyczny, oferując przyjezdnym wiele zróżnicowanych atrakcji. Od pięknych parków i sadów, poprzez zabytki, a na muzeach i galeriach kończąc.

Murcja – geografia i historia miasta

Murcja leży w południowo–wschodniej Hiszpanii i stanowi stolicę regionu autonomicznego o tej samej nazwie. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym i przepływa przez nią rzeka Segura. Średnia roczna (dzienna) temperatura w mieście dochodzi do 25 °C, klimat śródziemnomorski sprawia natomiast, że mówić możemy o 58-procentowej wilgotności powietrza. To jeden z powodów popularności Murcji jako miasta turystycznego.

Zobacz też:
Alcazaba w Maladze to słynna hiszpańska forteca. Dlaczego warto zwiedzić ten zamek?

Kolejnym jest historia tego miejsca. Burzliwa, pełna kluczowych nie tylko dla Murcji, ale i całej Hiszpanii wydarzeń. Miejscowość była pod panowaniem arabskim, później natomiast stanowiła stolicę odrębnego państwa. W końcu zajmowali ją chrześcijanie, a następnie wojska napoleońskie. Miasto było wielokrotnie okrążane i zdobywane, co spowodowało zniszczenia starej części Murcji. Na szczęście nieco zabytkowych przetrwało i stanowią one kluczowe atrakcje turystyczne.

Murcja jako ważny ośrodek turystyczny w regionie

Wszystkie wspomniane wcześniej wydarzenia historyczne odcisnęły swoje piętno na architekturze miasta. Oczywiście ta na przestrzeni wieków zmieniała się, często w efekcie kolejnych ataków militarnych. Wśród najważniejszych budowli znajdujących się w Murcji wymienia się gotycką katedrę Santa Maria (Catedral de Santa María). To ona jest celem największej liczby turystów, którzy odwiedzają miasto chętnie i tłumnie.

Sztandarowym przykładem eklektyzmu miasta jest natomiast Kasyno, które dawniej było klubem elit miejskich, a obecnie jest udostępnione zwiedzającym. Nie można zapomnieć o potężnych zbiorach dzieł barokowego rzeźbiarza, urodzonego w Murcji, Francisco Salzillo. A to dopiero początek długiej listy atrakcji, które znaleźć można w hiszpańskim mieście.

Co warto zobaczyć w Murcji? Atrakcje turystyczne, plaże i festiwale

Costa Cálida, czyli wybrzeże w Murcji (słynne Mar Menor), to popularne miejsce dla miłośników wodnych rozrywek i ciepłych plaż. Wybierając się do Hiszpanii, większość turystów decyduje się właśnie na odpoczynek nad morzem, ale dobrze postawić na urozmaicenie. Niech wraz z wypoczynkiem i kąpielami idzie również próba poznania miasta, jego bogatej przeszłości i kultury. Bo to fascynujący temat, który zgłębić można w miejscach o znaczeniu historycznym, muzeach czy wystawach.

Zobacz też:
Lloret de Mar – jak spędzić wczasy na Dzikim Wybrzeżu Hiszpanii?

Katedra w Murcji

Katedra powstała w 1394 roku, a początkowa była arabskim meczetem. Ponieważ na przestrzeni kolejnych wieków była wielokrotnie przebudowywana i remontowana, zawiera w sobie elementy renesansowe oraz barokowe. Wnętrze natomiast jest w dużej mierze gotyckie. Fasadę wykonano według planów Jaimie Borta.

Najważniejszym elementem Catedral de Santa María jest jej 95-metrowa wieża, którą wznoszono przez przeszło 200 lat. Za jej stworzenie odpowiedzialnych było wielu architektów, w tym słynny Ventura Rodríguez. Katedra stanowi najważniejszy punkt wszystkich wycieczek turystycznych po Murcji. Warto obejrzeć ją wraz z przewodnikiem, który w najlepszy sposób będzie w stanie opisać poszczególne jej elementy.

Muzeum Francisca Salzillo

Wspominany już Francisco Salzillo był jednym z najważniejszych artystów urodzonych w Murcji. Tworzył on w XVII wieku, rozsławiając nie tylko region swojego pochodzenia, ale i całą Hiszpanię. Najbardziej znane są pełne detali rzeźby, które należą do Bractwa Nuestro Padre Jesús Nazareno, a które stworzone zostały z myślą o wielotygodniowych procesjach.

W zbiorach muzeum znajduje się także szopka wykonana przez Salzillo. Wykonane z ogromnym wyczuciem dzieło składa się z ponad 500 elementów. Stanowi odzwierciedlenie współczesnej autorowi wieś z regionu Murcji. Ma ogromne znaczenie historyczne. W muzeum znajduje się kilka wypełnionych po brzegi eksponatami sal wystawowych.

Zobacz też:
Hiszpania – wyspy, które warto odwiedzić

Ogród Floridablanca

Coś dla miłośników flory, czyli Floridablanca. Jest to ogród znajdujący się w zabytkowej części miasta. Stanowi on doskonały przykład romantycznej XIX-wiecznej estetyki. Główna alejka obsadzona została dużymi okazami figowców. Promenada stanowiąca ogród zaczyna się przy wejściu obok Plaza Camachos, a kończy przy pomniku José Moñíno, hrabiego Floridablank. Jemu również warto poświęcić chwilę, ponieważ to jedno z najważniejszych dzieł S. Baglietto.

Muzeum Sztuk Pięknych

Miejsce, które powinno znaleźć się na trasie po Murcji każdego miłośnika sztuki. Obszerne zbiory obejmują dzieła od średniowiecza aż po epokę kostumbryzmu i malarstwo dekoracyjne. Przekrojowo przechodzą poprzez różne okresy i style w malarstwie. Na liście artystów, których dzieła znajdują się w muzeum, są między innymi Joaquín Sorolli, Romero de Torres i wielu innych cenionych hiszpańskim malarzy.

Muzeum Archeologiczne

W tym muzeum natomiast znajdują się zbiory archeologii iberyjskiej, największe w całej Hiszpanii. Wystawa obejmuje aż 16 sal, które pozwalają na zapoznanie się z historią Murcji od prehistorii po epokę brązu. Perełką są dzieła z El Algar (1900-1400 p.n.e.), które udało się znaleźć archeologom pracującym na licznych stanowiskach w regionie. Na terenie muzeum prowadzone są całoroczne warsztaty edukacyjno–pedagogiczne.

Zobacz też:
Calpe – architektura, historia i zabytki jednego z najpiękniejszych hiszpańskich miast

Kościół San Nicolás de Bari

Na trasie zwiedzania Murcji powinien znaleźć się jeszcze jeden kościół. San Nicolás de Bari to sztandarowy przykład stylu barokowego. Budowę rozpoczęto w 1736 roku pod czujnym okiem architekta Fray Antonio de San José. Świątynia powstała na planie krzyża łacińskiego, w który wpisano dwie boczne kaplice oraz dwa portale. Fasada jest perłą sztuki barokowej. Wnętrze zachwyca przepychem, a na szczególne uznanie zasługuje stiukowa dekoracja. Znajduje się tam również obraz Santísimo Cristo del Amparo y la Dolorosa, który namalował Salzillo.

Kartagena, Murcja, Andaluzja, La Manga del Mar Menor, Kastylia, Lorca, Alicante… Miejsc, które warto odwiedzić w Hiszpanii, jest naprawdę dużo. Jeśli szukasz czegoś, co będzie stanowiło kompromis pomiędzy wypoczynkiem na plaży a wycieczką historyczno-kulturalną, dobrym wyborem powinna być właśnie Murcja. Miasto ma za sobą burzliwą historię, którą czuć na każdym kroku podczas spaceru po zabytkowej jego części. Dodatkowo słynie ze świetnego jedzenia i równie dobrego wina. To miejsce na kilkunastodniowy wypoczynek, bo weekend będzie zdecydowanie zbyt krótki, żeby poczuć niepowtarzalny klimaty Murcji.

Zobacz też:
Hiszpański alkohol, czyli czego warto spróbować, będąc na wakacjach?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.