Murcja nazywana również „sadem Europy” – co ciekawego ma do zaoferowania miasto i cały region?

Hiszpańska Murcja to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w zachodniej części Europy. Składa się na to wiele czynników, a kluczowym jest mnogość trakcji i różnego rodzaju aktywności dla przyjezdnych niezależnie od wieku.

murcja
Ocena

W porównaniu z innymi popularnymi hiszpańskimi miastami Murcja (hiszp. Murcia) jest stosunkowo młodą miejscowością. Założona została bowiem w 825 roku przez Abd ar-Rahmana II. Mimo tego była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, a nawet – przez kilkaset lat – stanowiła stolicę samodzielnego państwa. Miejscowość rozwijała się szybko, a jej mieszkańcy czerpali zyski z rolnictwa oraz uprawy. Sprzyjał temu klimat. Obecnie Murcja stanowi ważny ośrodek turystyczny, oferując przyjezdnym wiele zróżnicowanych atrakcji. Od pięknych parków i sadów, poprzez zabytki, a na muzeach i galeriach kończąc.

Murcja – geografia i historia miasta

Murcja leży w południowo–wschodniej Hiszpanii i stanowi stolicę regionu autonomicznego o tej samej nazwie. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym i przepływa przez nią rzeka Segura. Średnia roczna (dzienna) temperatura w mieście dochodzi do 25 °C, klimat śródziemnomorski sprawia natomiast, że mówić możemy o 58-procentowej wilgotności powietrza. To jeden z powodów popularności Murcji jako miasta turystycznego.

Kolejnym jest historia tego miejsca. Burzliwa, pełna kluczowych nie tylko dla Murcji, ale i całej Hiszpanii wydarzeń. Miejscowość była pod panowaniem arabskim, później natomiast stanowiła stolicę odrębnego państwa. W końcu zajmowali ją chrześcijanie, a następnie wojska napoleońskie. Miasto było wielokrotnie okrążane i zdobywane, co spowodowało zniszczenia starej części Murcji. Na szczęście nieco zabytkowych przetrwało i stanowią one kluczowe atrakcje turystyczne.

Murcja jako ważny ośrodek turystyczny w regionie

Wszystkie wspomniane wcześniej wydarzenia historyczne odcisnęły swoje piętno na architekturze miasta. Oczywiście ta na przestrzeni wieków zmieniała się, często w efekcie kolejnych ataków militarnych. Wśród najważniejszych budowli znajdujących się w Murcji wymienia się gotycką katedrę Santa Maria (Catedral de Santa María). To ona jest celem największej liczby turystów, którzy odwiedzają miasto chętnie i tłumnie.

Sztandarowym przykładem eklektyzmu miasta jest natomiast Kasyno, które dawniej było klubem elit miejskich, a obecnie jest udostępnione zwiedzającym. Nie można zapomnieć o potężnych zbiorach dzieł barokowego rzeźbiarza, urodzonego w Murcji, Francisco Salzillo. A to dopiero początek długiej listy atrakcji, które znaleźć można w hiszpańskim mieście.

Co warto zobaczyć w Murcji? Atrakcje turystyczne, plaże i festiwale

Costa Cálida, czyli wybrzeże w Murcji (słynne Mar Menor), to popularne miejsce dla miłośników wodnych rozrywek i ciepłych plaż. Wybierając się do Hiszpanii, większość turystów decyduje się właśnie na odpoczynek nad morzem, ale dobrze postawić na urozmaicenie. Niech wraz z wypoczynkiem i kąpielami idzie również próba poznania miasta, jego bogatej przeszłości i kultury. Bo to fascynujący temat, który zgłębić można w miejscach o znaczeniu historycznym, muzeach czy wystawach.

Katedra w Murcji

Katedra powstała w 1394 roku, a początkowa była arabskim meczetem. Ponieważ na przestrzeni kolejnych wieków była wielokrotnie przebudowywana i remontowana, zawiera w sobie elementy renesansowe oraz barokowe. Wnętrze natomiast jest w dużej mierze gotyckie. Fasadę wykonano według planów Jaimie Borta.

Najważniejszym elementem Catedral de Santa María jest jej 95-metrowa wieża, którą wznoszono przez przeszło 200 lat. Za jej stworzenie odpowiedzialnych było wielu architektów, w tym słynny Ventura Rodríguez. Katedra stanowi najważniejszy punkt wszystkich wycieczek turystycznych po Murcji. Warto obejrzeć ją wraz z przewodnikiem, który w najlepszy sposób będzie w stanie opisać poszczególne jej elementy.

Muzeum Francisca Salzillo

Wspominany już Francisco Salzillo był jednym z najważniejszych artystów urodzonych w Murcji. Tworzył on w XVII wieku, rozsławiając nie tylko region swojego pochodzenia, ale i całą Hiszpanię. Najbardziej znane są pełne detali rzeźby, które należą do Bractwa Nuestro Padre Jesús Nazareno, a które stworzone zostały z myślą o wielotygodniowych procesjach.

W zbiorach muzeum znajduje się także szopka wykonana przez Salzillo. Wykonane z ogromnym wyczuciem dzieło składa się z ponad 500 elementów. Stanowi odzwierciedlenie współczesnej autorowi wieś z regionu Murcji. Ma ogromne znaczenie historyczne. W muzeum znajduje się kilka wypełnionych po brzegi eksponatami sal wystawowych.

Ogród Floridablanca

Coś dla miłośników flory, czyli Floridablanca. Jest to ogród znajdujący się w zabytkowej części miasta. Stanowi on doskonały przykład romantycznej XIX-wiecznej estetyki. Główna alejka obsadzona została dużymi okazami figowców. Promenada stanowiąca ogród zaczyna się przy wejściu obok Plaza Camachos, a kończy przy pomniku José Moñíno, hrabiego Floridablank. Jemu również warto poświęcić chwilę, ponieważ to jedno z najważniejszych dzieł S. Baglietto.

Muzeum Sztuk Pięknych

Miejsce, które powinno znaleźć się na trasie po Murcji każdego miłośnika sztuki. Obszerne zbiory obejmują dzieła od średniowiecza aż po epokę kostumbryzmu i malarstwo dekoracyjne. Przekrojowo przechodzą poprzez różne okresy i style w malarstwie. Na liście artystów, których dzieła znajdują się w muzeum, są między innymi Joaquín Sorolli, Romero de Torres i wielu innych cenionych hiszpańskim malarzy.

Muzeum Archeologiczne

W tym muzeum natomiast znajdują się zbiory archeologii iberyjskiej, największe w całej Hiszpanii. Wystawa obejmuje aż 16 sal, które pozwalają na zapoznanie się z historią Murcji od prehistorii po epokę brązu. Perełką są dzieła z El Algar (1900-1400 p.n.e.), które udało się znaleźć archeologom pracującym na licznych stanowiskach w regionie. Na terenie muzeum prowadzone są całoroczne warsztaty edukacyjno–pedagogiczne.

Kościół San Nicolás de Bari

Na trasie zwiedzania Murcji powinien znaleźć się jeszcze jeden kościół. San Nicolás de Bari to sztandarowy przykład stylu barokowego. Budowę rozpoczęto w 1736 roku pod czujnym okiem architekta Fray Antonio de San José. Świątynia powstała na planie krzyża łacińskiego, w który wpisano dwie boczne kaplice oraz dwa portale. Fasada jest perłą sztuki barokowej. Wnętrze zachwyca przepychem, a na szczególne uznanie zasługuje stiukowa dekoracja. Znajduje się tam również obraz Santísimo Cristo del Amparo y la Dolorosa, który namalował Salzillo.

Kartagena, Murcja, Andaluzja, La Manga del Mar Menor, Kastylia, Lorca, Alicante… Miejsc, które warto odwiedzić w Hiszpanii, jest naprawdę dużo. Jeśli szukasz czegoś, co będzie stanowiło kompromis pomiędzy wypoczynkiem na plaży a wycieczką historyczno-kulturalną, dobrym wyborem powinna być właśnie Murcja. Miasto ma za sobą burzliwą historię, którą czuć na każdym kroku podczas spaceru po zabytkowej jego części. Dodatkowo słynie ze świetnego jedzenia i równie dobrego wina. To miejsce na kilkunastodniowy wypoczynek, bo weekend będzie zdecydowanie zbyt krótki, żeby poczuć niepowtarzalny klimaty Murcji.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *