Ayutthaya – co zobaczyć w dawnej stolicy Tajlandii i jak dotrzeć do miasta z Bangkoku? Najważniejsze atrakcje i praktyczne informacje turystyczne.

Ayutthaya to starożytna stolica Tajlandii. Miasto znajduje się zaledwie 85 km od Bangkoku i stanowi popularny cel wycieczek turystycznych. Jak dostać się na miejsce i co warto zobaczyć w Ayutthaya? Te i inne informacje znajdziesz w naszym artykule!

ayutthaya
Ocena

Położona kilkadziesiąt kilometrów na północ od Bangkoku Ayutthaya to wytchnienie dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od pośpiechu nowoczesnej metropolii oraz chcą zapoznać się z fascynującą historią Tajlandii i Syjamu. Na terenie Ayutthaya znajduje się aż 67 świątyń, które są stopniowo wchłaniane przez dżunglę. Monumentalne budowle nadal noszą ślady dawnej świetności i są chętnie oglądane przez turystów z całego świata.

Ayutthaya – dawna stolica Tajlandii

Ayutthaya to wiekowe, historyczne miasto, które zostało założone 1351 roku jako druga stolica Syjamu (dawnej Tajlandii). Okres świetności Ayutthaya przypada na rok 1700, kiedy to starożytna metropolia była największym miastem na świecie. Ayutthaya liczyła wówczas ponad milion mieszkańców. Miasto słynęło z ogromnego portu oraz szeroko zakrojonej wymiany handlowej. W 1767 roku Birmańczycy najechali miasto i praktycznie zrównali je z ziemią. Birmański najazd był końcem potęgi stolicy Tajów.

Z licznych pożarów i pożogi wojennej przetrwały na szczęście ruiny spektakularnych świątyń, które można odwiedzać do dziś. W 1991 roku Ayutthaya została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu starożytne miasto posiada właściwą opiekę konserwatorską oraz jest udostępniane do zwiedzania turystom, jako Park Historyczny Ayutthaya. Centrum Parku jest otoczone przez 3 rzeki i ma charakter wyspy. Większość świątyń znajduje się jej obrębie. Inne rozrzucone są w dalszych częściach miasta i można je odwiedzić, wypożyczając rower lub tuk tuka, Ale po kolei…jak dojechać do Ayutthaya z Bangkoku?

Jak dojechać do Ayutthaya z Bangkoku?

Niemal wszyscy turyści odwiedzający Ayutthaya docierają tu od strony Bangkoku, dlatego w artykule skupimy się właśnie na tym kierunku. Do wyboru jest kilka opcji. Najtańszą z nich jest pociąg, który pokoje trasę w niecałe 2 godziny. Można wybrać także taksówkę, ale mimo pozoru luksusu, narażamy się w ten sposób na stanie w korkach, a w efekcie mniej sprawną podróż. Będąc już w mieście, warto zdecydować się na prom, który zabierze na do Parku Historycznego.

Zwiedzanie Ayutthaya

Park Historyczny Ayutthaya nie posiada biletu open. Do każdego ze zwiedzanych zabytków, trzeba kupić osobny bilet, który zazwyczaj kosztuje około 50 THB (6 zł!). Można także kupić bilet łączony, który uprawniania do wejścia do 6 najpopularniejszych świątyń: Wat Chaiwatthanaram, Wat Phra Si Sanphet, Wat Phra Ram, Wat Ratchaburana, Wat Mahathat i Wat Maheyong. Bilet kosztuje wówczas 220 THB (około 26 zł). Zakup bardziej się opłaca, a równocześnie eliminuje każdorazową konieczność stania w kolejkach. Na zwiedzanie warto przeznaczyć jeden dzień.

Co warto zobaczyć w Ayutthaya?

Natężenie zabytków w Ayutthaya może przyprawić o zawrót głowy, warto więc wcześniej poczytać sobie trochę na temat parku i wybrać kilka najważniejszych punktów pomiędzy którymi poprowadzimy trasę naszego spaceru. Które budowle zdecydowanie trzeba zobaczyć w Ayutthaya?

Wat Phra Sri Sanphet

Wśród licznych świątyni na uwagę zasługuje Wat Phra Sri Sanphe, słusznie uważana za najpiękniejszy ze wszystkich kompleksów obecnych w parku. W okazałabym budynku mieścił się niegdyś pałac królewski wraz ze świątynią kryjącą prochy monarchów. Kamienne pagody zostały częściowo odbudowane. Wielkość wzniesionych 700 lat temu budynków, pozwala sobie wyobrazić skalę i rozmach dawnej stolicy Syjamu.

Wat Phra Mongkhon Bophit

Wat Phra Mongkhon Bophit to jedna z nielicznych świątyń, które nadal działają. Do głównej, zabytkowej części świątyni można się dostać, jedynie za pomocą stromych schodów, którymi trzeba pokonać aż 62 m wysokości! Świątynia posiada na szczycie efektowną galerię, z której rozlega się widok na okolicę. Zdecydowanie jest co oglądać. Z budynku widzimy inne świątynie oraz szpaler posągów przedstawiających Buddę. Szczególne wrażenie robi ten w pozycji leżącej. Warto dodać, że rzeźba jest regularnie przykrywana pomarańczową szatą, przez co do złudzenia przypomina gigantycznego, śpiącego mnicha. Rzeźba znajduje się na terenie zrównanej z ziemią świątyni Wat Lokayasutharam.

Głowa Buddy

Zdecydowanie mniej spektakularna jest głowa Buddy. Co ciekawe niewielka rzeźba, ukryta w konarach drzew jest jednym z najczęściej fotografowanych i rozpowszechnianych w przewodnikach obiektem. „Budda Three” to rzeźba portretowa. Budda posiada lekko przymknięte oczu i łagodny uśmiech. Jego głowa jest otulona gałęziami figowca, który tworzy wokół rzeźby efektowną kołyskę. Drzewo rośnie na terenie ruin świątyni Wat Phra Mahathat.

Wat Phra Mahathat

Samo Wat Mahathat również robi wrażenie. Swojego czasu świątynia była uważana za duchowe centrum Ayutthaya. Świątynia była miejscem obrządków królewskich, zarówno o charakterze świeckim, jak i religijnym. Samo sanktuarium zostało zbudowane jednak jeszcze wiele lat przed tym, zanim Ayutthaya stała się stolicą Syjamu. Centralna iglica świątyni stanowi jedną z najbardziej imponujących budowli w centrum starego miasta.

Wat Chaiwatthanaram 

Świątynia Wat Chaiwatthanaram znajduje się już po drugiej stronie rzeki Menam. Jest to jeden z najlepiej zachowanych kompleksów świątynnych na całej wyspie i zdecydowanie warto go odwiedzić, nawet nadkładając kilometrów. Budowle zostały wzniesione 1630 roku. Centralne miejsce w świątyni zajmuje prang, którego kopuła mierzy aż 36 metrów. Wokół niego znajdują się mniejsze wieżyczki i osiem kaplic, do których prowadzą tajne przejścia i liczne korytarze. Na terenie kompleksu znajdowało się niegdyś 120 posągów Buddy.

Pałac Bang Pa-in

Jeśli zmęczyło cię zwiedzanie ruin, możesz dla odmiany zobaczyć zabytek, który jest świetnie zachowany. Mowa o pałacu Bang Pa-in, czyli letniej rezydencji królewskiej. Budynek łączy kilka stylów architektonicznych, w tym tradycyjne budownictwo tajskie i chińskie. Jego fasada jest także inspirowana stylem wiktoriańskim rezydencji rezydencją Phra Thinang Uthayan Phumisathian, która również znajduje się w Ayutthaya.

Ayutthaya – zwiedzanie parku historycznego

Wycieczka do Ayutthaya to doskonała okazja, aby zapoznać się z historią Tajlandii i dawnego Syjamu. Spektakularne ruiny robią wrażenie swoim rozmachem, dzięki czemu z łatwością można sobie wyobrazić, jak bogata niegdyś była Ayutthaya. Park Historyczny Ayutthaya położony jest zaledwie 85 m od Bangkoku. Możemy tu dotrzeć pociągiem, taksówką lub autobusem. To idealny pomysł na jednodniową wycieczkę.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *