Wakacje w Hiszpanii? Prowincja Huelva w Andaluzji kusi turystów atrakcjami i zabytkami. Jest tu co zwiedzać!

Hiszpania, zarówno kontynentalna, jak i wyspiarska, to niezwykle popularny cel podróży. Turystów zachwyca architektura miast i urok plaż – to wszystko znajdą w prowincji Huelva położonej w przepięknej Andaluzji.

Huelva
Ocena

Od lat Hiszpania jest celem turystów, którzy szukają atrakcyjnych miejsc wypoczynku. Kusi nie tylko plażami i niezwykłymi zabytkami, warto doświadczyć także miejscowej kuchni oraz wziąć udział w lokalnych festiwalach. Jednym z regionów kraju, gdzie przybysze doświadczają hiszpańskiej tradycji i gościnności, jest Huelva.

Huelva – miasto i prowincja w południowo-zachodniej Hiszpanii

Huelva leży w południowo-zachodniej Hiszpanii na wybrzeżu Costa de la Luz. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie, a okolice miasta stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla turystów, którzy są głodni atrakcji i przygód. Huelva to świetna baza wypadowa do zwiedzania dalszych części Andaluzji, jak też wybrzeża Portugalii. Podróż zajmuje jakieś 40 minut, więc można zarezerwować trochę czasu na dalszą wyprawę.kup bilety

Huelva – stąd Kolumb wypłynął do Indii

Historia miasta sięga czasów starożytnych. Osadę handlową założyli tu Fenicjanie, później osada znajdowała się w rękach Wizygotów i Rzymian. Około roku 713 Huelva dostała się pod panowanie Arabów, a do Hiszpanii przyłączono ją ponownie w XIII wieku. Dla mieszkańców Huelvy najważniejszym wydarzeniem historycznym jest pierwsza wyprawa Krzysztofa Kolumba, dzięki której odkrył Amerykę. W 1492 roku podróżnik krótko przebywał w klasztorze La Rábida, natomiast jego statki wypłynęły z portu Palos de la Frontera. Z myślą o turystach powstał Szlak Krzysztofa Kolumba, więc łatwo jest dotrzeć do miejsc związanych z odkrywcą.

Kup bilet i skorzystaj z przejażdżki skuterem wodnym w okolicach Huelvy!

Najlepsze atrakcje i zabytki prowincji Huelva. Co warto zobaczyć?

Huelva jest miastem portowym, którego zabudowania ulokowane są w miejscu, gdzie rzeka Odiel uchodzi od Oceanu Atlantyckiego. Na uwagę zasługuje dawny dok Muelle de Río Tinto – w XIX stuleciu było to miejsce handlu, obecnie stanowi promenadę spacerową. Widok, jaki można stąd podziwiać, zapiera dech już po zachodzie słońca, gdy miasto rozświetlone jest światłami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Francesco Mastrangelo (@lybra76)

Co zobaczyć w Huelvie?

Wycieczka do Huelvy to coś dla wielbicieli architektury. W mieście można zobaczyć piękne kościoły. czyli barokową katedrę La Merced, kościół San Pedro, wybudowany w stylu gotyckim na resztkach dawnego meczetu, a także La Concepción. Poza tym koniecznie trzeba zwiedzić sanktuarium Nuestra Señora de la Cinta z XV wieku, w sąsiedztwie którego znajduje się Park Moret, zielone serce miasta. W centrum Huelvy zlokalizowany jest plac Plaza de las Monjas z monumentalnym pomnikiem Krzysztofa Kolumba. Miasto znane jest również z przemysłu wydobywczego, te tradycje uwidaczniają się w dzielnicy Reina Victoria. Tworzą ją domy w stylu angielskim, które na początku XX wieku wybudowano dla pracowników brytyjskich firm górniczych. Na trasie wycieczki trzeba uwzględnić też Casa Colón, XIX-wieczny hotel w kolonialnym stylu oraz Muzeum Prowincji Huelva (Museo de Huelva).

Ciekawe miejsca w okolicy – koniecznie trzeba je zwiedzić!

Największą atrakcji prowincji Huelva jest Park Narodowy Doñana, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Planując wyprawę, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w lornetkę, jest to bowiem znakomita okazja do podziwiania migrującego ptactwa. Jednak nie tylko flora budzi tu zachwyt, ponieważ dech w piersiach zapierają różnorodne widoki. Można tu zobaczyć zarówno tereny podmokłe, jak i ruchome wydmy czy sosnowe gaje. Na prowincję Huelva duży wpływ miało też górnictwo, o czym można się przekonać, zwiedzając Park Górniczy Riotinto. Do najlepszych atrakcji należą tu wizyta w podziemnych korytarzach kopalni oraz przejażdżka starym pociągiem.

Kup bilet i skorzystaj z przejażdżki skuterem wodnym w okolicach Huelvy!

Atrakcje prowincji Huelva

Hiszpania słynie ze znakomitych wędlin, więc podczas wakacji warto odwiedzać też miejscowe restauracje. Kulinarnym znakiem rozpoznawczym tej części kraju jest szynka iberyjska. Wytwarza się ją między innymi na terenie La Sierra w regionie Huelva. Inne charakterystyczne smaki regionu to owoce morza, a oprócz tego truskawki i cytrusy. Dużą atrakcję stanowią lokalne festiwale, również te o charakterze religijnym. Niezwykle widowiskowa jest zwłaszcza pielgrzymka do wioski El Rocío, w której może brać udział nawet milion osób. Odbywa się zawsze 50 dni po Świętach Wielkanocnych. Pątnicy ubrani są w stroje flamenco, a drogę pokonują pieszo lub konno. Śpiewają pieśni, a nocami biwakują przy ogniskach. Natomiast jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych jest tu Festiwal Kina Iberoamerykańskiego (Festival de Cine Iberoamericano de Huelva).kup bilety

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Manuel Gallardo (@gallardomartin)

Huelva – jak dojechać z Polski?

Planując podróż do Huelvy, najlepiej skorzystać z samolotu. Najbliższe lotnisko znajduje się w Sewilli, a loty odbywają się z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Poznania. Lot bezpośredni trwa około 3 godziny, jeśli natomiast zaplanowana jest przesiadka, wtedy czas podróży wydłuża się nawet do 6 godzin. Sewillę i Huelvę dzieli dystans niecałych 100 kilometrów. Można więc wypożyczyć samochód, a jeśli wycieczka została wykupiona w biurze podróży, wtedy ono zapewnia transfer do miejsca docelowego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Isa Velázquez (@isavelazescritora)


Szukając ciekawych miejsc na wakacje w Hiszpanii, na pewno warto wybrać Huelvę. Miejsce słynie z pięknej natury i ciekawej historii, a lokalne plaże zachwycają złocistym piaskiem.

Fot. ilustracyjne: Jose A. via Wikipedia, CC BY-SA 2.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *