Aragonia – poznaj wielokulturowe oblicze Hiszpanii

Aragonia to piękne zabytki, niezapomniane widoki i historia, która przyciąga niczym magnes. Co koniecznie musisz zobaczyć na terenie tej wspólnoty autonomicznej? Przeczytaj i dowiedz się więcej o tym regionie Hiszpanii.

aragonia hiszpania
Ocena

Hiszpania składa się z kilku regionów, mogących się pochwalić sporą niezależnością. Każdy z nich ma swoją specyfikę, każdy przyciąga niepowtarzalnym charakterem. Chcesz poczuć iście hiszpański klimat, a jednocześnie zobaczyć obiekty typowe dla Arabów? Sprawdź, co warto zobaczyć w tak ciekawej części Hiszpanii, jaką jest Aragonia.

Aragonia i jej dzieje

Leżąca w północnej części Hiszpanii, Aragonia przyciąga miłośników historii z całego świata. Dlaczego? Zobaczmy!

Królestwo Aragonii, ze względu na swe położenie, odgrywało bardzo ważną rolę. Ze względu na bliskość państwa Franków i najazdy arabskie, w X stuleciu zjednoczyło się z Nawarrą na ponad sto lat. W 1137 roku z Aragonią zjednoczyła się Katalonia, a sojusz taki zapoczątkował serię zwycięstw nad Maurami – przynajmniej w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Aragończycy sami starali się podbijać nowe ziemie w regionie śródziemnomorskim, podbijając m.in. Sardynię i Neapol. W XV i XVI wieku powstało Zjednoczone Królestwo Hiszpanii, którego podstawą była unia zawarta między Aragonią i Kastylią. Był to czas, gdy Hiszpania odgrywała ważną rolę w polityce międzynarodowej.

Za co dziś ceniona jest Aragonia? Za liczne pamiątki z czasów swej świetności. Na jej terenie wpływy iberyjskie, żydowskie i mauretańskie łączą się, tworząc wyjątkowy klimat.

Aragonia – ciekawe miejsca i cenne zabytki

Aragonia ma ogromny potencjał turystyczny, a jej różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Saragossa – atrakcje turystyczne stolicy Aragonii

Saragossa to miasto szczególne, cieszące się wielkim zainteresowaniem wśród miłośników średniowiecznej architektury. Jej dumą jest gotycka bazylika Nuestra Señora del Pilar, w której zobaczyć m.in. obrazy Goi. Saragossa znana jest również dzięki takim zabytkom, jak muzułmański pałac, katedra La Seu czy Puente de Piedra – kamienny most nad rzeką Ebro.

W rejonie Saragosy czeka z kolei sporo zabytków w stylu mudéjar, będących ciekawymi pamiątkami z czasów Maurów. Zostały one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako „Aragońska architektura stylu mudejar”. To dzięki nim Hiszpania cieszy się tak wielkim powodzeniem wśród osób, dla których wielokulturowość jest ważną zaletą.

Albarracín

Albarracín to średniowieczne miasteczko w prowincji Teruel, do którego również warto zajrzeć. Późnogotycka katedra, pałac biskupi (dziś służący jako muzeum diecezjalne) i późnogotycki kościół z charakterystyczną dzwonnicą przyciągają uwagę i sprawiają, że spacer po tym mieście będzie dla ciebie wyjątkową lekcją historii.

Aínsa

To średniowieczne miasto w północnej części Aragonii przyciąga swoim klimatem i zabudową. To miejsce, które znane jest z ciężkich walk stoczonych z Maurami, o których do dziś przypomina fiesta o nazwie Morisma. Plaza Mayor, Castillo de Aínsa z XI wieku i kościół Santa María są z kolei zabytkami, którym warto się przyjrzeć podczas spaceru.

Alquezar

Alquezar to średniowieczna wioska, której nazwa bierze się od arabskiego słowa oznaczającego zamek. To jedno z piękniejszych miejsc, jakimi może cię oczarować region hueski. W Alquezar zobaczysz m.in. kościół Parroquial de San Miguel de Arcángel oraz pełną krętych uliczek starówkę. Kolegiata, wzniesiona w miejscu arabskiego zamku i trasa spacerowa „Kładki na rzece Vero” to kolejne powody, dla których warto zajrzeć do tej niewielkiej miejscowości.

Zamek w Loarre

Castillo de Loarre to perełka romańskiej architektury obronnej, z którego Hiszpanie są bardzo dumni. Budowla ta znana jest dziś głównie dzięki filmowi Ridleya Scotta, a fani „Królestwa Niebieskiego” chętnie zwiedzają ten zabytek.

Twierdza ta może się pochwalić pięknym położeniem na przedgórzu Pirenejów i historią, która sięga XI stulecia. Do dziś majestatyczne ruiny, wznoszące się na wapiennej skale, robią wrażenie. Do dziś zobaczysz tu zamkową kaplicę, kościół, zabudowania klasztorne oraz dwie potężne wieże, dziś wykorzystywane jako punkty widokowe.

Monasterio de San Juan de la Peña

Ten romański klasztor, będący bardzo ważnym punktem na pielgrzymkowym szlaku do Santiago de Compostela. Skalne otoczenie robi wrażenie, a romańska architektura wzbudza zachwyt. Budowa klasztoru rozpoczęła się w 1026 roku, a w jego dziejach nie brak ważnych wydarzeń. Turyści zaglądają tu głównie ze względu na legendę o Świętym Graalu. Kielich, z którego miał pić Chrystus podczas ostatniej wieczerzy, miał znajdować się tu do XIV wieku. Co stało się z nim później? To zagadka, która od wieków czeka na rozwiązanie.

Pireneje Aragońskie i ich skarby

Dla fanów aktywnego wypoczynku w malowniczym otoczeniu wizyta w Pirenejach okaże się niezapomnianym doświadczeniem. Co musisz zobaczyć na ich terenie?

Jednym z ważniejszych miejsc jest tu Parque natural Posets-Maladeta. Ten park narodowy to raj dla miłośników górskich wędrówek, podczas których docenisz majestat Pirenejów. Czekają tu m.in. potężne lodowce (Posets i Maladeta) i Pico de Aneto – najwyższy szczyt Pirenejów, liczący sobie 3404 m n.p.m.

Drugim ciekawym miejscem w Pirenejach Aragońskich jest park narodowy Ordesa y Monte Perdido, znajdujący się w granicach prowincji Huesca. Tu czekają takie atrakcje, jak wysokogórskie przełęcze, wspaniała szata roślinna oraz kanion Circo de Soaso, którego dnem można wędrować dzięki szlakom pieszym. Ważnym obiektem jest tu również wodospad Cola de Caballo zaliczany do grona najpiękniejszych wodospadów na świecie. Ze względu na swoją wyjątkowość, park ten został wpisany na listę UNESCO.

W dolinie rzeki Ebro

Rzeka Ebro tworzy malowniczą dolinę, skutecznie przyciągającą fanów hiszpańskich win. Warto jednak pamiętać, że Ebro to nie tylko tereny zajęte przez winnice, ale też kaniony, których pokonanie dostarczy ci niezapomnianych wrażeń.

Aragonia to wyjątkowy region, który może oczarować każdego. Masywy górskie, tereny narciarskie, średniowieczne miasta i wiekowe klasztory – takie atrakcje sprawiają, że pobyt na terenie tej krainy na długo zapisze się w twojej pamięci.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *