Ibiza w Hiszpanii to druga co do wielkości wyspa archipelagu Balearów. Poznaj jej atrakcje!

Ibiza jest drugą pod względem wielkości oraz trzecią pod kątem zaludnienia wsypą Balearów, archipelagu wysp administracyjnie należącego do Hiszpanii. Jakie są jej największe atrakcje i jaki panuje tam klimat? Zdobądź najważniejsze informacje.

ibiza
Ocena

Niektórzy nazywają Ibizę „białą wyspą” ze względu na doskonały, bardzo jasny piasek pokrywający tutejsze plaże. Podróż na Ibizę to gwarancja doskonałej pogody, niezapomnianych wycieczek czy smacznej kuchni w lokalnych restauracjach. Poza szeroko rozwiniętą infrastrukturą rozrywkową, Ibiza to wyspa wielu zabytków, rozłożystych, piaszczystych plaż i wielu innych zakątków, które warto odwiedzić. Sprawdź, co szczególnie warto zwiedzić na tej wyspie tętniącej życiem przez całą dobę.

Gdzie jest Ibiza? Położenie i klimat wyspy

Ibiza to hiszpańska wyspa położona w archipelagu Balearów, czyli wysp leżących w akwenie Morza Śródziemnego. Sam krajobraz wyspy jest mocno zróżnicowany. To miejsce, w którym znajduje się mnóstwo zieleni. W połączeniu z malowniczymi plażami tworzy ona iście śródziemnomorski klimat. Podobnie jak na sąsiednich wyspach, letnie temperatury na Ibizie nie spadają poniżej 35 stopni Celsjusza, a opady właściwie wcale nie występują.

Ibiza – wyspa o bogatej historii

Pierwsze zasiedlenie wyspy miało miejsce w VII wieku p.n.e. Wówczas mieszkańcami Ibizy byli Fenicjanie. w późniejszych wiekach wyspa znajdowała się pod władaniem Kartaginy, Rzymu czy Bizancjum. Dopiero w XIII wieku hiszpański król Filip V zniósł autonomię Ibizy. Wszystkie te doświadczenia odzwierciedla zabytkowa architektura tego regionu Hiszpanii. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Kup bilety już teraz na najlepsze atrakcje na Ibizie!

Co warto zobaczyć w tej części archipelagu Balearów?

Katedra na Ibizie

Na wzgórzu Dalt Vila mieści się słynna katedra Matki Bożej Śnieżnej pochodząca z XIV wieku. Poza zapierającą dech w piersiach gotycką architekturą świątyni ze wzgórza podziwiać można malowniczą panoramę okolicy.

Nekropolia Puig des Molins

Jednym z ciekawszych historycznych punktów w pobliżu stolicy wyspy jest tzw. Wzgórze Wiatraków, które znajduje się w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza tutejsza fenicka osada. Znajduje się tam także nekropolia z 300 grobowcami zapisana na światową listę UNESCO.

kup bilety

Stare miasto stolicy

Ta część miasta położona jest na wzgórzu, stąd hiszpańskie określenie Dalt Vila, co w tłumaczeniu oznacza „górne miasto”. Obszar ten znajduje się za starożytnymi murami, a główna brama prowadzi przez most zwodzony. Stare miasto zdobią m.in. renesansowe fortyfikacje wzniesione tutaj przez Karola V.

Jaskinia Can Marçà

To miejsce z kolei związane jest z tutejszymi legendami. Grota położona w zatoce Port San Miguel dawniej miała być siedzibą i schronieniem piratów i przemytników. Przyciąga ona uwagę szczególnie pod względem geologicznym. W jej wnętrzu można podziwiać fantazyjne formacje skalne.

Wypoczynek na Ibizie

Ibiza to idealne miejsce zarówno na wypoczynek aktywny, jak i nieco bardziej spokojny. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie i spędzi czas tak, jak najbardziej mu odpowiada. Ibiza słynie ze wspaniałych malowniczych plaż, na których dostępnych jest także wiele wypożyczalni sprzętu wodnego. Nie ma problemu, by poza typowym, plażowym wypoczynkiem skorzystać z motorówek i skuterów.

Plaże Ibizy

Jedną z najpopularniejszych plaż na Ibizie jest Talamanca. Ze względu na swoją bliskość do portu jest tłumnie oblegana. Poza tym słynie z jasnego, niemal śnieżnobiałego piasku. Dzięki temu, że teren ten rozciąga się między dwoma przylądkami, prądy morskie są tu stosunkowo słabe, dlatego plaża chętnie wybierana jest przez rodziny z dziećmi.

kup bilety

Inną znaną plażą położoną w pobliżu San Antonio jest Cala Saladeta. Jej krajobraz jest jednak nieco inny, ponieważ w całości pokrywają ją kamienie. W tym wypadku należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, ponieważ by dostać się na plażę, konieczna jest krótka wspinaczka po głazach i kamieniach.

Jedną z mniejszych, choć chętnie odwiedzanych plaż, jest ta położona w parku Cala Comte. Wybrzeże w tamtym rejonie jest dość skaliste, a woda płytka. Ponadto turystów przyciągają tutaj restauracje urządzone na szczytach okolicznych klifów, co zapewnia wspaniały widok na linię horyzontu, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Gastronomia

Jak przystało na wyspę Morza Śródziemnego, lokalna kuchnia Ibizy słynie z potraw przyrządzanych na bazie owoców właśnie tych wód. Jest to zatem kuchnia kolorowa, pełna warzyw i ryb. Tutejsze restauracje oferują zwykle lekkie dania, które Hiszpanie uwielbiają najbardziej. Połączenie pomidorów, oliwek, sałaty, tuńczyka, orzechów, serów i aromatycznych sosów to smaki, których można zakosztować w każdym tutejszym lokalu. Warto wiedzieć, że Ibiza posiada także plantacje znakomitych winorośli, choć produkcja wina odbywa się tu w zasadzie jedynie na lokalne potrzeby. Kup bilety już teraz!

Ibiza to wyspa zabawy i muzyki

W powszechnej świadomości Ibiza uchodzi za symbol dobrej, całonocnej zabawy. Rzeczywiście mieszczą się tu setki całonocnych klubów i dyskotek, w których można się bawić do muzyki różnych gatunków. Często są to jednak lokale, które poza egzotycznymi drinkami i tańcem oferują także nietypowe atrakcje. Niektóre z clubbingowych animacji przypominają nawet spektakle teatralne. Jednym z najsłynniejszych imprezowych kompleksów na Ibizie jest Hotel w Pikes, który hucznymi imprezami nad basenem zasłynął na całym świecie.

Informacje praktyczne

Jeśli planujesz wakacje na Ibizie, nie musisz starać się o specjalną wizę, by móc wyjechać. Do przekroczenia granicy niezbędny jest dowód osobisty lub ważny paszport. Co ważne, między Polską a Ibizą nie ma różnicy, jeśli chodzi o strefę czasową.

Ibiza to wyspa, na którą możesz wybrać się w ramach jednej z licznych, oferowanych przez biura podróży, zorganizowanych wycieczek, ale równie dobrze zaplanować taki turystyczny wyjazd samodzielnie. Wyjazdy all inclusive w tamtejszych kurortach cieszą się dość dużą popularnością.

Ubezpieczenie

Niezależnie jednak od tego, jaką formę wybierzesz, powinieneś pamiętać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, nie tylko ze względu na podróż samolotem, ale także inne aktywności, których podejmiesz się w trakcie urlopu, np. korzystanie z rozmaitych sportów wodnych. Usługę ubezpieczenia bez problemu wykupisz nawet tuż przed wyjazdem za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej.

Warto pamiętać, że na terenie Hiszpanii honorowana jest karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jednak obejmuje ona usługi lekarskie tylko w podstawowym zakresie w publicznej służbie zdrowia. Za wszelkie zabiegi i konsultacje w prywatnych gabinetach czy klinikach trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na wyspie, głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże. Ostrożność zalecana jest przede wszystkim z bardziej zaludnionych kurortach, a także w środkach komunikacji miejskiej.

Transport

Warto wiedzieć, że poszczególne miasta na Ibizie są ze sobą dobrze skomunikowane. Transportem miejskim dostaniesz się nie tylko z jednej miejscowości do drugiej, ale także na plażę. Poza autobusami dostępne są także taksówki, ale dobrym rozwiązaniem jest wynajem samochodu albo skutera.

Ibiza to hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym słynąca z całonocnych i hucznych imprez, ale jest to również region niezwykle bogaty kulturowo i historycznie. Poza zabytkowymi fortyfikacjami sięgającymi czasów średniowiecza dużą popularnością cieszą się także tutejsze malownicze plaże, których położenie pozwala także na bezpieczny wypoczynek rodzin z dziećmi. To również doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Ze względu na klimat i niemal zawsze wakacyjną pogodę, Ibiza od lat stanowi jeden z popularniejszych celów turystycznych gości z całego świata.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *