Czy w Hiszpanii są rekiny? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa dla turystów!

Czy w Hiszpanii są rekiny? Takie pytanie zadaje sobie wielu turystów, marzących o wypoczynku nad Morzem Śródziemnym. Chcesz poznać odpowiedź? Znajdziesz ją w tym tekście!

czy w hiszpanii są rekiny
Ocena

Hiszpania to kraj znany z malowniczych wybrzeży oraz kurortów, w których wypoczywają goście z całego świata. Czy rekiny mogą zniechęcić letników do zabawy w wodzie? 

Czy w Hiszpanii są rekiny? Sprawdź, z jakimi gatunkami możesz się tu spotkać! 

Hiszpania leży nad Morzem  Śródziemnym, w którym żyje wiele gatunków rekinów. Które z nich są najczęstsze? 

Hiszpania i rekiny. Z jakimi gatunkami możesz się tu spotkać?

W rejonie hiszpańskich wybrzeży pojawia się ponad 40 gatunków rekinów, jednak większość z nich nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Obok żarłaczy białych, często pojawiają się tu rekiny błękitne, mogące osiągać nawet 4 m długości. Są one zwierzętami bardzo szybkimi, mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. W wodach Hiszpanii występują też rekiny piaskowe, które żywią się głównie rybami i bezkręgowcami. Mimo znacznych rozmiarów, gatunek ten nie zachowuje się agresywnie wobec człowieka i nie stanowi dla niego zagrożenia. 

Czy w Hiszpanii są rekiny groźne dla człowieka? 

Lipiec 2022 roku przyniósł wiele informacji o rekinach, pojawiających się w pobliżu kąpielisk. Z tego też względu zamknięto kilka plaż w rejonie Barcelony. Czy ryzyko ataku faktycznie było aż tak duże? Tak, gdyż sprawcą zamieszania był ostronos atlantycki, duży i szybki rekin, często nazywany „żywą torpedą”. Ponieważ może on pokonać nawet 60 km/h, może być zagrożeniem dla przebywających w wodzie ludzi oraz dla tych, którzy w trakcie spotkania zamiast się wycofać, będą to zwierzę niepokoić. 

 

Warto zaznaczyć, że ataki rekinów na człowieka są w Hiszpanii bardzo rzadkim zjawiskiem, choć w tutejszych wodach żyją takie gatunki, jak rekin tygrysi i żarłacz biały. W ciągu ostatnich stu lat odnotowano około 50 ataków rekinów, przy czym tylko 8 skończyło się śmiercią człowieka. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie wakacji w Hiszpanii?

Znasz już odpowiedź na pytanie „czy w Hiszpanii są rekiny?”, wiesz też, z jakimi gatunkami tych zwierząt możesz się spotkać.  A co możesz zrobić dla własnego bezpieczeństwa? Przede wszystkim trzymać się blisko brzegu oraz na bieżąco śledzić komunikaty miejscowych służb. 

Rekiny w Hiszpanii były, są i będą. Ich obecność nie powinna tu ani dziwić, ani zniechęcać do wypoczynku nad Morzem Śródziemnym. Ataki rekinów są tu bardzo rzadkie, a dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa możesz ich uniknąć. 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *