Logrono i jego zabytki, czyli na pielgrzymim szlaku

Logrono to jedno z ciekawszych miast, jakimi może się pochwalić autonomiczny region La Rioja. Dlaczego warto zajrzeć na jego teren? Sprawdzamy. Przekonaj się, co jest tu najciekawszą atrakcją!

logrono

Hiszpania to słońce, dobre wino i piękna architektura. Takie cechy sprawiają, że prowincja La Rioja nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony turystów. Czekają tu takie atrakcje, jak klasztor Suso oraz winnice. Czym przyciąga najważniejsze miasto regionu, czyli Logroño? Sprawdź!

Logrono – najważniejsze informacje o mieście

Logroño to stolica regionu La Rioja, chętnie odwiedzanego przez miłośników pięknych widoków i hiszpańskich win. Czym przyciąga to miasto?

Logroño i jego położenie

Logroño może się pochwalić korzystną lokalizacją. Chcesz zwiedzić najsłynniejsze winnice La Rioja? Logrono będzie dla ciebie najlepszym punktem wypadowym. O jego popularności decyduje też położenie przy słynnym szlaku pielgrzymkowym prowadzącym do Camino de Santiago. Do dziś jest on ceniony przez pątników z całego świata, którzy traktują Logrono jako ważny przystanek w drodze do znanego sanktuarium.

Zobacz też:
Atrakcje północnej Hiszpanii – odwiedź Cantabrię!

Dzieje Logrono

Logroño to miasto o bogatej historii, w której nie brak ważnych wydarzeń. Już w czasach średniowiecza miasto było znane, a jego sława wynikała z popularności Drogi św. Jakuba. Położenie przy skrzyżowaniu dróg do Nawarry i Aragonii sprawiło, że już w XI wieku Alfonso VI, król Kastylii, przyznał miastu szczególne prawa. Wiadomo też, że w okresie hiszpańskiej inkwizycji przeprowadzono tu wielki proces czarownic, który skończył się skazaniem na śmierć kilkunastu Basków.

Co warto zobaczyć w Logroño?

Spacer po Logroño będzie dla ciebie wyjątkową przygodą. Na jakie atrakcje miasta zwraca uwagę praktycznie każdy przewodnik turystyczny?

Najcenniejsze zabytki Logrono

Zwiedzanie Logroño nie może się obejść bez wizyty na Puente de Piedra – XIX-wiecznym moście nad rzeką Ebro. Obowiązkowym punktem na trasie historycznego spaceru po Logrono jest też Iglesia de San Bartolomé. To najstarszy kościół w tym miejscu, zachwycający licznymi detalami oraz historią sięgającą XII wieku. Poświęcony patronowi miasta budynek zachwyca m.in. swoją fasadą i romańskim charakterem, a wizyta w jego wnętrzu może się przemienić w niezwykłą podróż w czasie.

Zobacz też:
Największe atrakcje w Algeciras. Odwiedź to piękne portowe miasto w Andaluzji!

Nie tylko kościół św Bartłomieja robi wrażenie. Na wyróżnienie zasługuje też kościół Santa María de Palacio, którego gotycka iglica stała się jednym z symboli miasta. Warto też zajrzeć do katedry Santa María de la Redonda, którą łatwo rozpoznasz po barokowych wieżach. W jej wnętrzu czeka z kolei rzeźba Gregorio Fernándeza, któremu hiszpańska kultura wiele zawdzięcza, oraz obraz „Ukrzyżowanie” Michała Anioła. Miłośników sztuki oczaruje też świątynia Santiago z XVI wieku odznaczająca się fasadą. Zobaczysz na niej św. Jakuba walczącego z Maurami – jest uznawana za dzieło o ogromnej wartości.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Chcesz jeszcze lepiej poznać to miasto? Zajrzyj do Museo de La Rioja. To muzeum może się pochwalić ciekawą ekspozycją, dzięki której w prosty sposób poszerzysz swoją wiedzę na temat słynnej hiszpańskiej prowincji. Wystawa mieści się w murach cennego zabytku z XVIII wieku, czyli w barokowym pałacu Espartero, skutecznie przyciągającym uwagę miłośników architektury.

Na zainteresowanie zasługują też mur Revellín i brama Karola I, będące jedynymi pamiątkami po murach miejskich. Zwróć też uwagę na schronisko Peregrinos, którego powstanie ma związek z silnym ruchem pielgrzymkowym i Drogą św. Jakuba. Pięknie prezentują się też fontanna Peregrinos oraz pałac Chapiteles. Warto też wybrać się na spacer po Gran Vía oraz odwiedzić Plaza del Mercado – popularne miejsce towarzyskich spotkań.

Zobacz też:
Planujesz wypoczynek w Hiszpanii? Poznaj Las Medulas i zobacz pozostałości rzymskiej kopalni złota z czasów starożytnych

Jakich potraw warto tu skosztować?

Lograno oczaruje też miłośników dobrej kuchni, która w istotny sposób przyczynia się do rozwoju turystyki. Jak wygląda tradycyjny posiłek w tej części Hiszpanii? Wiadomo, że na tutejszych stołach często pojawiają się potrawki z warzyw (m.in. strączków, szparagów i papryki), grillowane żeberka jagnięce oraz takie desery, jak marcepan Soto lub gruszki w winie. Ważne jest tu również samo wino, któremu poświęcony jest lokalny festiwal.

Zwiedzanie Logroño – informacje praktyczne

Do Logroño dostaniesz się bez większych problemów z największych miast Hiszpanii. Zarówno z Barcelony, jak i z Madrytu, dostaniesz się tu samolotem lub pociągiem.

Jak najlepiej zwiedzać Logrono? Przede wszystkim pieszo. Miasto nie jest zbyt duże, a jego najważniejsze zabytki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Jeśli chcesz dokładnie zapoznać się z tutejszymi budowlami, możesz zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem, który przybliży ci ich dzieje. Jeśli natomiast chcesz zwiedzać okoliczne winnice, możesz skorzystać z lokalnej komunikacji lub zorganizowanych wypraw.

Logroño to cenne zabytki i perełki dawnej architektury. Jeśli zajrzysz na teren tego miasta, przeżyjesz wyjątkową przygodę i w ciekawy sposób poszerzysz wiedzę na temat historii Hiszpanii. Nacieszysz się też pięknymi widokami oraz atmosferą, dzięki której pobyt w tym mieście będzie jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem.

Zobacz też:
Reina Sofia – znane centrum sztuki w Madrycie z obrazem „Guernica” w kolekcji. Co należy wiedzieć o Muzeum Królowej Zofii w Madrycie?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.