Chorwacja ma do zaoferowania bardzo wiele – plaże z turkusową wodą, nad którymi górują potężne masywy skalne, piękne widoki i cenne zabytki. Nic dziwnego, że to jeden z głównych celów turystycznych Polaków. Ty również wybierasz się tam na wczasy? Sprawdź, co zwiedzać i jak przygotować się do wyjazdu.
W góry czy nad morze? Chorwacja to kraj, w którym nie musisz zadawać sobie takich pytań. Na pięknym wybrzeżu Adriatyku znajdziesz zarówno malownicze plaże, jak i imponujące górskie krajobrazy. To nie wszystko, co oferuje Chorwacja – to także kraj pełen wyjątkowych zabytków. Nie powinno więc dziwić, że to jeden z ulubionych celów turystycznych Polaków. Dowiedz się, co przyciąga turystów!
Chorwacja jest republiką położoną na wybrzeżu Adriatyku. Od północy graniczy ze Słowenią i Węgrami, od wschodu z Serbią, a od południa z Bośnią i Hercegowiną. To kraj o długiej i bogatej historii. Plemię Chorwatów pojawiło się na tych ziemiach w VII wieku, a na przestrzeni dziejów tereny Chorwacji były pod wpływami węgierskimi, austriackimi, włoskimi, tureckimi. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w architekturze i kulturze kraju – to jeden z czynników, które stanowią o jego atrakcji turystycznej. Warto wiedzieć, że Chorwacja do 1991 roku była częścią Jugosławii i właśnie wtedy wielu Polaków miało okazję odwiedzić ten region.
Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Ma to duże znaczenie dla ruchu turystycznego. Wszyscy członkowie UE potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego, by wjechać do kraju – nie jest wymagany paszport.
Obowiązującym językiem urzędowym jest chorwacki, a dominującą religią – rzymski katolicyzm. Nie oznacza to jednak, że Chorwacja jest jednolita kulturowo. W poszczególnych regionach żyje wiele mniejszości narodowych, m.in. Bośniacy, Serbowie, Czesi, Słoweńcy, Włosi.
Samochodem, samolotem, a może… pociągiem? Jak najlepiej dostać się do Chorwacji?
Zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu wśród osób wyjeżdżających do Chorwacji jest samochód. Podróż samochodem trwa dość długo, za to posiadanie własnego auta daje dużo wygody i możliwości na miejscu. Możesz bez trudu dojechać na mniej zatłoczone plaże, wybrać się na przejażdżkę trasą wiodącą wzdłuż adriatyckiego wybrzeża czy jechać w głąb kraju, np. po to, by odwiedzić popularny Park Narodowy Jezior Plitwickich.
Czas podróży do Chorwacji, licząc od granicy Polski z Czechami lub Słowacją, wynosi kilkanaście godzin. Niektórzy, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w południowej części kraju, decydują się na jazdę bez noclegu. Jest to możliwe i pozwala zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy, ale może być męczące.
Najpopularniejsze trasy z Polski do Chorwacji wiodą przez Czechy, Austrię i Słowenię, a także przez Słowację i Węgry. Przez wszystkie te kraje prowadzą autostrady, które pozwalają na szybką jazdę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w każdym przypadku są one płatne.
Samolot jest znacznie mniej popularny niż samochód, przede wszystkim dlatego, że na miejscu turyści są skazani wyłącznie na transport publiczny. Na podróż samolotem możesz się zdecydować, gdy nie zamierzasz podróżować dużo po kraju, tylko spędzać czas w jednym miejscu.
Z Polski do Chorwacji dolecisz w około 2 godziny. Samoloty kursują z Warszawy (z lotniska w Modlinie i z Okęcia), Katowic i Krakowa do Splitu, Zadaru i Dubrownika. Połączenia z Chorwacją znajdziesz w ofercie PLL LOT, Ryanair i Wizzair.
Warto pamiętać, że są to połączenia sezonowe. Możesz z nich korzystać od kwietnia lub czerwca (w zależności od przewoźnika) do października.
Jakiś czas temu głośno było o pociągu, który miał kursować do Republiki Chorwacji z Polski. Trasa miała prowadzić z Krakowa do Splitu i Rijeki. Termin uruchomienia kursów jest przewidziany na wrzesień 2022. Nie oznacza to jednak, że obecnie nie możesz wybrać się na wczasy do Chorwacji pociągiem. Do dyspozycji masz wygodne przesiadki w Wiedniu lub Budapeszcie, do których kursują pociągi z Warszawy, Krakowa i Katowic. Podróż jest dość długa, ale częściowo odbywa się w nocy, dzięki czemu nie jest bardzo męcząca. Dla wielu osób może to być atrakcyjna cenowo alternatywa dla samochodu, z uwagi na coraz wyższe ceny paliw.
Choć Chorwacja jest pełna zabytkowych miast i innych atrakcji turystycznych, to jednak większość osób wybiera się tam przede wszystkim na plaże. Warto wiedzieć, że wyglądają one zupełnie inaczej niż w Polsce. Są przeważnie kamieniste lub żwirowe, co z jednej strony sprzyja czystości wody (ma ona piękny turkusowy kolor i jest niezwykle przejrzysta), a z drugiej – utrudnia poruszanie się boso. Popularne w Chorwacji są także betonowe plaże, po których schodzi się po drabinkach bezpośrednio do wody.
Gdzie znajdują się najlepsze miejsca do plażowania? W północnej części warto wybrać się na półwysep Istria, na wybrzeżu Adriatyku wiele atrakcyjnych miejsc można znaleźć w Dalmacji i na Riwierze Makarskiej. Jeśli wolisz kameralny wypoczynek, zamiast do popularnych kurortów wybierz się na jedną z wysp – Krk, Hvar, Pag czy Brač.
Oto kilka propozycji dla miłośników plażowania:
Jakie atrakcje turystyczne warto odwiedzić, gdy znudzi cię plażowanie?
Chorwacja oferuje wiele atrakcji, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i par czy singli, miłośników aktywnego spędzania czasu i osób zainteresowanych historią regionu. Większość tamtejszych ciekawych miejsc znajduje się w pobliżu wybrzeża, dzięki czemu doskonale nadają się one na jednodniowe wypady. Do niektórych, np. do Jezior Plitwickich, trzeba dojechać nawet ponad 200 kilometrów.
Co koniecznie trzeba odwiedzić w tym pełnym atrakcji miejscu? Oto lista najbardziej polecanych miejsc:
Choć wycieczki do Chorwacji można znaleźć w ofercie wielu biur podróży, to jednak wiele osób decyduje się na zorganizowanie wyjazdu na własną rękę. Nie jest to trudne – na miejsce łatwo dojedziesz własnym samochodem, a oferty zakwaterowania znajdziesz nawet na polskich stronach internetowych.
Jeśli jednak chcesz, by wyjazd był udany, warto się do niego dobrze przygotować. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, związanych np. z innymi niż w naszym kraju przepisami, różnicami w cenach czy nawet kwestiami kulturowymi. Oto kilka informacji ogólnych dla wszystkich, którzy wybierają się w samodzielną podróż do Chorwacji.
Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne ceny produktów spożywczych, dań w restauracji czy benzyny. W związku z inflacją mogą one być wyższe w stosunku do lat poprzednich, ceny rosną także w wysokim sezonie turystycznym.
Oficjalną walutą kraju jest kuna. W wielu miejscowościach turystycznych można jednak płacić także w euro. Ceny w sklepach i restauracjach są najczęściej podawane w obu walutach.
Chorwacja jest znacznie tańsza niż np. kraje Europy Zachodniej. Warto jednak pamiętać, że w głównych miejscowościach turystycznych może być drożej niż w pozostałych regionach. Jeśli nie chcesz przepłacać, staraj się kupować w dużych marketach. Warto także odwiedzać lokalne targi, gdzie można kupić np. świeże ryby.
Oto orientacyjne zestawienie cen:
Chorwacja to kraj z dobrze rozwiniętą gospodarką. Jest to widoczne także w sferze transportu. Co prawda sieć kolejowa nie jest tam tak dobrze rozwinięta jak w Polsce, za to w większość miejsc bez problemu można dostać się autobusami.
Pociągiem można dostać się z Zagrzebia jedynie do największych miejscowości na wybrzeżu. Za to autobusy docierają także do mniejszych miasteczek. Popularnym środkiem transportu są także autobusy transferowe, kursujące z lotnisk do centrów miast lub do dużych hoteli.
Jeśli zamierzasz poruszać się po Chorwacji własnym samochodem, to pamiętaj, że przejazdy autostradami są płatne. Nie musisz kupować winiet z wyprzedzeniem. Opłat dokonuje się na bramkach zjazdowych.
W tradycyjnej chorwackiej kuchni dominują ryby i owoce morza, a także świeże warzywa, przyprawione ziołami. Wszystko to jest charakterystyczne dla kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego. W chorwackich restauracjach można dodatkowo znaleźć dużo dań z jagnięciny, cielęciny, drobiu i wołowiny, przyrządzanych na grillu.
Charakterystycznymi przysmakami, których warto spróbować w Chorwacji, są:
Ze szczegółowymi przepisami drogowymi (i nie tylko) obowiązującymi w Chorwacji można zapoznać się na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W większości są one podobne jak w naszym kraju. Po autostradach można poruszać się z maksymalną prędkością 130 km/h, na drogach krajowych 90 km/h, a w terenie zabudowanym 50 km/h. Za nieprzestrzeganie przepisów drogowych, np. jazdę po alkoholu, grożą bardzo wysokie mandaty lub nawet utrata prawa jazdy.
Z racji tego, że Chorwacja jest krajem członkowskim UE, można przekroczyć granicę bez paszportu, jedynie na podstawie dowodu osobistego. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku dozwolony jest pobyt na jedynie 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu należy odwiedzić na posterunek policji, aby dokonać zgłoszenia pobytu tymczasowego.
Chorwacja to dobry cel podróży, jeśli organizujesz samodzielnie wyjazd po raz pierwszy. Jest zbliżona kulturowo do Polski, niezbyt droga, a wiele spraw związanych z wakacjami możesz załatwić na miejscu, jeszcze w domu. Jeśli marzą ci się wczasy nad Adriatykiem, nie wahaj się – skorzystaj z naszych wskazówek i zaplanuj udaną podróż!