Arrecife na wyspie Lanzarote. Poznaj najpiękniejsze plaże tej okolicy i klimat stolicy!

Arrecife to najważniejsze, a zarazem największe miasto na Lanzarote – wyspy należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Znajduje się na jej wschodnim wybrzeżu, a funkcję głównego ośrodka miejskiego pełni od 1852 roku. Od czego zacząć zwiedzanie Arrecife?

arrecife

Jak przystało na stolicę, miasto Arrecife żyje właściwie przez całą dobę. To dobre miejsce na urlop zarówno dla osób pragnących spędzić czas na uprawianiu sportów wodnych, dla miłośników plażowania, jak i dla tych, którzy pragną odkrywać mniej znane, miejskie zakątki tej części Hiszpanii. Stolica wyspy to także liczne restauracje, bary i puby, w których można bawić się przez całą noc. Poznaj zabytkowy, ale i zabawowy walor miasta,

Arrecife – krótka historia stolicy Lanzarote

Nazwa miejscowości wywodzi się od hiszpańskiego słowa o tym samym brzmieniu, które oznacza rafę koralową albo skałę wyłaniającą się spod wody. Rzeczywiście taki właśnie krajobraz tutaj panuje. Dawniej wystające ponad linie wody skały miały za zadanie chronić osadę przed najazdami piratów. Początkowo w tym miejscu powstały mniejsze wioski plemienia Guanczów, a z czasem, w XV wieku pojawili się tutaj pierwsi Hiszpanie. Osada miała charakter typowo rybacki, a obecnie pełni rolę ważnego ośrodka portowego.

Zobacz też:
Bilbao – hiszpańskie miasto awangardy. Muzeum Guggenheima w Bilbao i inne atrakcje

Zwiedzanie Arrecife. Co warto zobaczyć?

Stolica Lanzarote to nie tylko urokliwy zakątek, w którym wypoczniesz na plaży. Nie warto rezygnować z mozliwości zwiedzenia samego miasta. Największym deptakiem jest tutaj Calle Leon’y Castillo, przy którym mieści się szereg lokali gastronomicznych i usługowych, ale także liczne kamienice pochodzące jeszcze z XVIII wieku. Koniecznie zajrzyj do świątyni Iglesia de San Gines, która jest najważniejszym tego typu obiektem w Arrecife. Biała wieża wraz z kopułą rzucają się w oczy nawet z dużej odległości. Kościół powstał w miejscu, w którym dawniej znajdowała się pierwsza tutejsza kapliczka z końca XVI wieku. W jego wnętrzu uwagę przyciągają statuetki San Gines i Virgen del Rosario utrzymane w stylu barokowym.

Laguna, kultura i sztuka

Ukojenie przynosi tutaj laguna Charco de San Gines, która jest doskonałym miejscem na odpoczynek po dniu spacerów i zwiedzania. Warto spędzić tu popołudnie, przyglądając się niewielkim łodziom rybackim cumującym w okolicy. Choć Arrecife jest największym miastem na wyspie, sielska atmosfera laguny sprzyja oderwaniu się od codziennych spraw. Z kolei w głównym porcie wrażenie robią ekskluzywne żaglówki i jachty.

Zobacz też:
Camino de Santiago – najpopularniejszy szlak pielgrzymkowy na świecie. Droga św. Jakuba – ile zajmuje jej przejście?

Jeśli chodzi o zabytkowe obiekty, nie możesz pominąć zamku Castillo de San Jose, we wnętrzu którego urządzono Międzynarodowe Muzeum Sztuki Współczesnej. Podziwiać tu można dzieła takich artystów, jak:

  • Pablo Picasso;
  • Joan Miró;
  • Eduardo Chillida;
  • Antoni Tàpies.

Podczas spaceru uliczkami miasta równie godny uwagi jest Dom Kultury Agustín de la Hoz (szlachecki budynek z XIX wieku), a także Centrum Nauki i Kultury (dawniej Dom rodziny Arroyo).

Arrecife na Lanzarote – poznaj tutejsze plaże!

Najbardziej znanym miejscem w tej części wybrzeża jest plaża El Reducto w okolicy wysepki Fermina. Nie brakuje tu atrakcji dla turystów chcących w aktywny sposób spędzić urlop, np. trenując windsurfing. Co ciekawe, w Arrecife rownież miłośnicy gry w golfa nie będą się nudzić. Na obrzeżach miasta zaaranżowano 18-dołkowe pole golfowe, które zachęca do rozgrywek w pięknym wulkanicznym krajobrazie.

Lokalna gastronomia – stolica jest wizytówką wyspy

W Arrecife spróbujesz wyśmienitych dań charakterystycznych dla śródziemnomorskiej kuchni hiszpańskiej. Największą popularnością cieszą się specjały rybne, np. vieja, którą przygotowuje się duszoną albo smażoną. Spróbujesz tu także rozmaitych owoców morza i znamiennych dla Wysp Kanaryjskich papas arrugadas, czyli ziemniaków z dodatkiem lokalnych sosów (tzw. mojos). Do tutejszych tradycji kulinarnych zalicza się także różnego rodzaju sery, a także wina pochodzące z Lanzarote.

Zobacz też:
Katalonia w Hiszpanii – najciekawsze miejsca i najważniejsze zabytki regionu

Co zwiedzić w okolicy?

Polozenie stolicy Lanzarote pozwala także na swobodny dojazd w inne rejony wyspy. Warto zatem na północy odwiedzić miasteczko Haria, położone w górskiej dolinie, czy Teguise – dawną stolicę Lanzarote. Zaaranżowano tu okazały Ogród Kaktusów, a samo miasto zachęca do odwiedzin malowniczą starówką.

Warto także wybrać się w pozostałe punkty wybrzeża i zajrzeć do licznych kameralnych kurortów turystycznych, m.in. Costa Teguise, Playa Blanca albo Puerto del Carmen. Odwiedzających intryguje najbardziej Park Narodowy Timanfaya, utworzony wokół wulkanicznej sfery wyspy. Rezerwując zorganizowaną wycieczkę w te rejony, możesz liczyć na wędrówkę szlakiem hiszpańskich wulkanów. Wokół Parku roztacza się natomiast chroniony obszar Los Vulcanos, gdzie rozciągają się tereny pełne lawy i popiołu pochodzenia wulkanicznego.

Arrecife zostało uznane za stolicę Lanzarote nie bez powodu. To miasteczko ma w sobie tak wiele uroku i różnorodności, że zaplanowany tu urlop z pewnością cię nie zawiedzie. Stanowi jednocześnie doskonały punkt wypadowy w inne części wyspy zarówno jej wgłąb, jak i na wybrzeże. Liczne muzea, zabytkowe obiekty, ale rownież zaplecze żeglarskie i rozwinięta infrastruktura plaż zachęcają do tego, by zarezerwować tutaj wakacyjny pobyt w hotelu tuż przy plaży.

Zobacz też:
Casa Mila(La Pedrera) – kamienica Gaudiego w Barcelonie. Jak powstał dom Mili i co warto wiedzieć o dziele Gaudiego?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.