Bazylika Sagrada Familia to jeden z symboli Hiszpanii oraz obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Barcelonie. Na czym polega fenomen tej budowli? Dlaczego turyści tak chętnie ją zwiedzają, choć koniec prac budowlanych wciąż wydaje się odległy? Tu znajdziesz najważniejsze informacje na temat budowli oraz garść informacji praktycznych, które ułatwią ci jej zwiedzanie.

Gaudí. Genialny architekt i jego dorobek

 bazylika sagrada familia chmury

Barcelona to miasto wymarzone dla miłośników secesji stylu, którego najwybitniejszym przedstawicielem okazał się Gaudi. Poświęć nieco uwagi tej postaci, zanim zaczniesz wędrować po Katalonii jej śladami i wybierzesz się do jednej z najsłynniejszych świątyń świata.

Antonio Gaudi i jego twórczość

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Delia Feria Seva (@feriaseva)

Dzieła Gaudiego do dziś intrygują miłośników architektury na całym świecie. Kataloński architekt żył w latach 1852-1926, a jego nazwisko do dziś kojarzone jest ze śmiałymi, ponadczasowymi projektami. Jakimi?

bazylika sagrada famila bilety

Kup bilet już dziś i nie czekaj w kolejce!

Jeśli chcesz poznać magię secesji, musisz wybrać się na spacer po Barcelonie. To właśnie tu, w najważniejszym mieście Katalonii, znajduje się najciekawsza kolekcja secesyjnych budowli na świecie. Chcesz wędrować po tym mieście śladami Gaudiego? Odwiedź:

 • Bellesguard – wiejski dworek inspirowany stylem typowym dla średniowiecza;
 • Casa Milà – budynek, w którym obecnie mieści się muzeum poświęcone Gaudiemu;
 • Casa Vicens – secesyjny dom z bogatą dekoracją kwiatową;
 • Park Güell – secesyjne miasteczko, na którego terenie powstały pałac Eusebiego Güella oraz kilka innych budynków zaprojektowanych przez Gaudiego.
 

Koniecznie musisz też zobaczyć kościół w Barcelonie, któremu Antonio Gaudí poświęcił ostatnie lata swego życia. Kup bilety online i nie czekaj w kolejce!

Secesja w architekturze

bazylika sagrada familia schody

Styl secesyjny okazał się w dziejach historii sztuki zjawiskiem wyjątkowym. Zapoczątkował wiele nowych trendów zarówno w malarstwie, jak i architekturze. Dla tego stylu najbardziej charakterystyczne są swobodne kompozycje i faliste linie. Secesja jako styl architektoniczny również stawia na swobodę. Domy budowane w tym stylu wyróżniają się bogatą ornamentyką i falistymi elewacjami. Tak jest m.in. w przypadku Sagrada Familia.

Sagrada Família – świątynia, która zadziwia

bazylika sagrada familia wnętrze bazyliki

Choć w wielu artykułach Sagrada Familia przedstawiana jest jako katedra, musisz pamiętać, że w rzeczywistości nosi ona tytuł bazyliki mniejszej. Co ciekawe, praca nad ukończeniem jednego z najsłynniejszych kościołów na świecie wciąż trwa. Zakończenie budowy planowane jest na 2026 rok. Czy ta data dołączy do kalendarium bazyliki?

bazylika sagrada famila bilety

Kup bilet już dziś i nie czekaj w kolejce!

Sagrada Familia w liczbach

Nie tylko długi czas budowy robi wrażenie, ale i rozmach, na jaki postawiono przy wznoszeniu bazyliki. Sagrada Familia to majestatyczna budowla, obok której nie można przejść obojętnie. Najsłynniejszy projekt Gaudiego miał posiadać 18 wież, które mają symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, Jezusa i Maryję. Na jednej z wież niedawno umieszczono gwiazdę o wysokości 7,5 m i wadze 5,5 t.

Na etapie projektowania określono też wymiary kościoła:

 • szerokość – 60 m;
 • długość – 95 m;
 • wysokość wież – do 70 m.

Sama nawa główna liczy 45 m wysokości. W świątyni jednocześnie może przebywać 13 tysięcy osób.

Bryła zewnętrzna. Co musisz wiedzieć o fasadach bazyliki?

bazylika sagrada familia bryła zewnętrzna

Sagrada Familia zachwyca już samą swoją bryłą i trzema fasadami pełnymi religijnych symboli. Choć kościół miał powstać wiele lat temu, to, co można oglądać obecnie, robi wrażenie.

Najważniejsza i najstarsza jest Fasada Narodzenia, na której przedstawiono sceny związane z narodzinami i dzieciństwem Jezusa. Tutaj znalazły się też trzy portale, które symbolizują Wiarę, Nadzieję oraz Miłość. Drugą fasadą, której musisz się uważniej przyjrzeć, jest Fasada Męki Pańskiej. Została ostatecznie ukończona w latach 90. XX wieku. Od 2002 roku trwają prace przy największej Fasadzie Chwały, na której – oprócz tematyki Wniebowstąpienia – mają się znaleźć sceny przedstawiające piekło, niebo oraz czyściec.

Bazylika Sagrada Familia i jej wnętrze

bazylika sagrada familia światło pada przez kolorowe witraże

Na co musisz zwrócić uwagę we wnętrzu tego niezwykłego kościoła? Dlaczego warto wejść do środka? Bo wystrój w ciekawy sposób nawiązuje do Jerozolimy – miasta, które dla chrześcijan ma ogromne znaczenie.

Wewnątrz Sagrada Familia możesz się poczuć jak nigdzie indziej. Jest ona pięknie oświetlona, a ogromny witraż sprawia, że we wnętrzu panuje wyjątkowa atmosfera. Umiejętne wykorzystanie światła i kamienia dało zaskakujące efekty. Co więcej, w nawie głównej wyróżniają się kolumny, które są symbolem królestwa roślin. Każda z nich wygląda jak potężne, kamienne drzewo, co w połączeniu z grą światła zapewnia niezapomniane wrażenia.

bazylika sagrada famila bilety

Kup bilet już dziś i nie czekaj w kolejce!

Kościelne krypty. Jakie tajemnice czekają tu na gości?

W krypcie kościelnej najczęściej odbywają się nabożeństwa. Jest to jednocześnie miejsce spoczynku Gaudiego, który tak wiele zaangażowania i energii włożył w ten obiekt. Warto zaznaczyć, że kościelna krypta była jednym z nielicznych elementów świątyni, które udało się ukończyć przed śmiercią architekta. Jeśli zajrzysz do niej, zobaczysz też muzeum Sagrada Familia – mieści się ono w dawnej pracowni Gaudiego.

Historia budowy bazyliki w datach

bazylika sagrada familia w środku

Sagrada Familia to budowla, która powstaje od prawie 150 lat. Chcesz poznać dzieje świątyni? Skup się na datach związanych z jej budową:

 • 1866 – rozpoczęcie kampanii założycieli Stowarzyszenia Duchowego świętego Józefa. Dzięki niej z czasem ma powstać świątynia pokutna Świętej Rodziny;
 • 1882 – początek prac związanych z budową kościoła. Pierwszym architektem świątyni został Francisco de Paula del Villar, jednak już po kilku miesiącach jego miejsce zajął Antonio Gaudí;
 • 1926 – śmierć Gaudiego;
 • 1936 – zniszczenie świątyni podczas wojny domowej;
 • 2005 – wpisanie fasady Narodzenia Pańskiego i krypt na listę UNESCO;
 • 2010 – nadanie świątyni tytułu bazyliki mniejszej przez papieża Benedykta XVI.

Choć budowa trwa, wizyta w świątyni Sagrada Familia stanie się dla ciebie niezapomnianą przygodą. Na co musisz zwrócić uwagę?

Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie – informacje praktyczne

Chcesz na własne oczy zobaczyć to niezwykłe dzieło architektury? Oto najważniejsze informacje na temat zasad udostępniania obiektu.

bazylika sagrada familia widok z dołu

Jeśli chcesz poznać dzieje la Sagrada Familia, odkryć bogactwo jej symboliki i uniknąć kolejek do kasy, postaw na zwiedzanie zorganizowane. Udział w tej wycieczce pozwoli ci zobaczyć bazylikę i jej wieże w kameralnej grupie, posłuchać ciekawych opowieści przewodnika oraz zapoznać się ze zbiorami mieszczącego się przy świątyni muzeum. Co zyskasz? Ponad 1,5 godziny niezapomnianych wrażeń. Co cię ominie? Kolejka do kasy i kontroli bezpieczeństwa, a przede wszystkim – zamieszanie związane z ograniczaniem liczby zwiedzających z racji pandemii.

Sagrada Família – godziny zwiedzania i bilety

Turyści mogą zwiedzać bazylikę niemal codziennie, choć w niektóre święta dostęp do obiektu jest ograniczony. Bazylika otwarta jest:

 • od października do marca w godzinach od 9:00 do 18:00;
 • od kwietnia do września w godzinach 9:00 do 14:00.
bazylika sagrada famila bilety

Kup bilet już dziś i nie czekaj w kolejce!

Zanim wyruszysz do świątyni, spójrz na harmonogram mszy – to szczególnie ważne, gdy planujesz zwiedzanie w niedzielę. Skorzystaj albo z wejścia zorganizowanego, albo z możliwości wykupienia biletu online, aby ułatwić sobie dostęp do obiektu. Jeśli wolisz spontaniczne zwiedzanie, możesz kupić bilet na miejscu. Zwiedzanie z audioprzewodnikiem zajmuje około 45 minut, musisz jednak uwzględnić kolejki i kontrole.

bazylika sagrada familia rzeźby na murach bazyliki

Cena wejściówki jest zróżnicowana i wynosi od 17 do 32 euro. Ostateczny koszt uzależniony jest od twojego wyboru. Możesz postawić na opcje:

 • podstawową, obejmującą wejście do świątyni;
 • standardowe zwiedzanie z audioprzewodnikiem;
 • zwiedzanie z audioprzewodnikiem wraz z wejściem na wieżę;
 • zwiedzanie z przewodnikiem, obejmujące wieżę Fasady Narodzenia lub Fasady Męki Pańskiej.

Kup bilety online na: https://otobilety.pl/sagrada-familia-bilety

Możesz też wykupić bilet łączony, który pozwala na zwiedzanie kościoła Sagrada Familia i znajdującego się w Parku Güell domu słynnego architekta.

Czy budowa obiektu zostanie już wkrótce zakończona? Czas pokaże. Już teraz najsłynniejsze dzieło, jakie zostawił po sobie Antonio Gaudi, robi wrażenie i skutecznie przyciąga turystów z całego świata. W ciągu roku zwiedzają go ponad 4 miliony osób, a liczba turystów podziwiających go z zewnątrz wynosi około 20 milionów. Te dane najlepiej świadczą o tym, że, choć budowa Sagrada Familia trwa, bazylika jest ważną atrakcją. Co będzie, gdy zostanie ukończona? Zobaczymy!

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: