Turystyczne regiony Włoch. Najciekawsze miasta i atrakcje przyrodnicze

Regiony Włoch to nie tylko słynna Toskania czy Lombardia. Na mapie Italii widnieje w sumie 20 regionów, z których każdy ma wiele interesujących atrakcji. Który region wybrać na cel podróży? Które miasta warto zwiedzić w pierwszej kolejności? Sprawdź!

regiony włoch
Ocena

Północne Włochy to krajobraz alpejskich szczytów i dolin oraz miast, malowniczo położonych na brzegach górskich jezior. Północno-zachodnia część kraju kojarzy się głównie z romantyczną Wenecją. Centrum to gwarny Rzym i Watykan, będący kolebką chrześcijaństwa w Europie oraz turystyczne kurorty nad Morzem Liguryjskim i Tyrreńskim na zachodzie i nad Adriatykiem na wschodzie. Południe Italii to zielone krajobrazy gajów oliwnych, cytrusowych sadów i winnic oraz rezerwaty przyrody w Apeninach. Równie ciekawe są włoskie wyspy, czyli Sycylia i Sardynia. Planujesz wycieczkę i chcesz poznać regiony Włoch? Ten krótki przewodnik pomoże ci wybrać konkretny cel podróży.

Północne regiony Włochy. Piemont, Lombardia, Trydent i Dolina Aosty

Właśnie tu, na stokach majestatycznych Alp i Dolomitów, możesz aż do późnej wiosny szusować na nartach. Letnie rozrywki to trekking górski i rejsy statkiem po górskich jeziorach Como, Garda i Lago Maggiore. Wolisz spacery oraz zwiedzanie najciekawszych miast i atrakcji? Oto one:

 • Mediolan – stolica Lombardii i światowe centrum mody;
 • Bergamo – urocze miasteczko nad jeziorem Como;
 • sabaudzkie rezydencje w Turynie, spacer po placu Castello i ulicy Via Po;
 • narciarskie kurorty La Thuile i Courmayeur u zboczy Mont Blanc w Dolinie Aosty;
 • miasteczko Riva del Garda w Dolomitach w regionie Trentino (Trydent).

Riwiera Włoska. Wybrzeże Liguryjskie i słoneczna Toskania

Riwiera włoska to pas wybrzeża od granicy z Francją aż do Toskanii. Znajdziesz tu znane kurorty z cudownymi plażami i eleganckimi hotelami, ale też mniej zatłoczone miasteczka. Toskania słynie z produkcji wina Chianti, z basenów geotermalnych oraz architektury i historycznych zabytków we Florencji i Pizie. Oto najciekawsze miejsca w Ligurii i Toskanii:

 • Genua, a w niej katedra św. Wawrzyńca, kościół Jezuitów i port morski;
 • San Remo – miasto znane z festiwali włoskiej muzyki;
 • Portofino – urokliwe miasteczko nad Morzem Liguryjskim;
 • Florencja, a w niej Bazylika Santa Maria Novella, katedra Santa Maria del Fiore, ogrody Bardini i Boboli, liczne pałace, muzea i galerie sztuki;
 • stare miasto i plac del Campo w mieście Siena.

Wybrzeże Adriatyckie. Wenecja i Emilia-Romania

Pośród regionów Włoch warto poznać również te. Wenecja Julijska-Friuli leży nad Adriatykiem, przy granicy z Austrią, u podnóża Alp. To region odpowiedni zarówno na wyjazd zimowy, jak i letnie wczasy. Zabudowa i kultura tutejszych miast to mieszanka wpływów habsburskich, bizantyjskich i weneckich. Z kolei region Veneto (Wenecja Euganejska) to słynne miasto Wenecja, rejsy gondolami i plac św. Marka. Warto również poznać bliżej Padwę i Weronę. Stolicą Emilii-Romanii jest Bolonia, która zaskakuje czerwienią ceglanych budynków. Odwiedź gotycką bazylikę San Petronio. Zatrzymaj się na placu Maggiore i sprawdź, jak pysznie smakuje lokalna kuchnia. Inne ciekawe miasta regionu to Rawenna i Rimini.

Odkryj Włochy nieznane. Umbria, Marche, Abruzja i Molisse

Centralne Włochy to regiony rolnicze. Nie ma tu tłumów turystów. Są za to wzgórza z cyprysami, gajami oliwnymi i winnicami. Jest sielsko, dziko i pięknie. Najpopularniejsze miasta to Perugia, nadmorskie Loreto i Ankona, a także Asyż, Urbino i Pesaro. Amatorom górskiej przyrody polecić można zwiedzanie Parku Narodowego Monti Sibilini i zdobywanie szczytów Apeninów.

Watykan, Rzym i Lacjum. Cenne zabytki i symbole Imperium Rzymskiego

Wieczne Miasto i stolica Państwa Kościelnego to kolebka chrześcijaństwa w Europie. Obowiązkowe punkty podczas wycieczki po Lacjum to:

 • Koloseum, Panteon, Forum Romanum i Schody Hiszpańskie w Rzymie;
 • Bazylika św. Piotra w Watykanie i Muzeum Watykańskie, z dziełami sztuki włoskich malarzy i rzeźbiarzy;
 • Muzeum Kapitolińskie;
 • cmentarz na wzgórzu Monte Cassino;
 • Bracciano – jezioro i klimatyczne miasteczko niedaleko Rzymu;
 • nadmorskie kurorty Fregene, Fiumicino i Lido di Ostia.

Kampania i Apulia. Najpiękniejsze miasta i historyczne miejsca

Te regiony Włoch spodobają się zarówno amatorom starożytnej historii, jak i współczesnych rozrywek. Gwarny Neapol zachwyci dziełami sztuki w zabytkowych świątyniach oraz panoramą wybrzeża Amalfi i przepięknej wyspy Capri. Koniecznie zobacz kościół Gesu Nuovo, barokową Bazylikę św. Restituty i Muzeum Kaplicy Sansevero. Kolejne charakterystyczne miejsca to starożytne Pompeje, odsłonięte po wydobyciu spod popiołów Wezuwiusza. Mniej znane, ale bardzo urocze są miasteczka Positano i Sorrento. W Apulii najpiękniejszym rejonem jest półwysep Gargano. Najciekawsze kurorty to Bari. Barletta i Taranto.

Południe Włoch. Zapomniana Kalabria i Bazylikata

Te regiony Włoch to obszar, gdzie masowa turystyka nie dotarła, a ciekawe miejsca związane są z tutejszą przyrodą. Warto polecić miasto Matera oraz skalne miasto Sassi, wpisane na listę UNESCO. Są to wydrążone w skale wapiennej domy, w których w poprzednich właścicielach mieszkały rodziny wraz ze zwierzętami gospodarskimi. Kalabria jest regionem rolniczym z kilkoma turystycznymi miastami, do których należą Troppea, Cotanzaro, Capo Vaticano i Reggio Calabria.

Sycylia i Sardynia. Co zobaczyć na słynnych włoskich wyspach?

Marzysz o urlopie na słonecznej wyspie? Zaplanuj wyjazd do Taorminy na Sycylii. To urocze miasteczko, słynące z wielu punktów widokowych ze wspaniałą panoramą wzgórza Monte Tauro i wulkanu Etna. Równie interesujące są Palermo, Messyna i Katania. Sardynia to cudowne, piaszczyste plaże i spokojne miasteczka. Do najciekawszych miejscowości należą: Olbia, Stntino, Cagliari i Porto Torres.

Italia to nie tylko najpopularniejsze miasta, włoskie Alpy czy słynne zabytki, ale również mieszanka kultur, włoski temperament mieszkańców i pyszna śródziemnomorska kuchnia. Krótko mówiąc – wymarzone miejsce na udany urlop.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *