Rimini – plaże, atrakcje i zabytki. Czy warto pojechać do włoskiego kurortu nad Adriatykiem?

Rimini to jeden z najchętniej wybieranych włoskich kurortów nad Morzem Adriatyckim. Kusi czystymi plażami, niskimi cenami i wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Niewiele osób wie, że jest tu też sporo zabytków. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić to miasto.

rimini
Ocena

Rimini to miasto we Włoszech, położone nad Morzem Adriatyckim w regionie Emilia-Romania. Rzymianie założyli je w 268 roku p.n.e. jako Ariminum. Dziś to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych zarówno Włochów, jak i turystów z całego świata. Rimini oferuje bowiem wszystko, czego można oczekiwać od wakacji w słonecznej Italii. Są tu piękne plaże, luksusowe hotele i rozrywki dla osób w każdym wieku, a także warta zwiedzenia starówka. Istnieje naprawdę wiele powodów, dla których warto spędzić wakacje w Rimini. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Położenie Rimini – jak dotrzeć do nadmorskiego kurortu?

Rimini leży na północnym wybrzeżu Adriatyku. Samochodem z Warszawy dojedziesz tam w ok. 15 godzin. Trasa obejmuje niecałe 1500 km.

Do Rimini da się dolecieć także samolotem. Tanie linie lotnicze latają z Warszawy i Krakowa do portu lotniczego im. Federico Felliniego. Lot do Rimini to też dobry pomysł, jeśli chcesz zwiedzić San Marino oddalone od kurortu o zaledwie 20 km.

Plaże Rimini – największa atrakcja turystyczna kurortu

Plaże w Rimini to główny powód, dla którego miasto odwiedzają co roku tysiące turystów. Są piaszczyste, czyste, a zejście do morza łagodne. Na długości 15 km znajduje się ok. 250 kąpielisk z pełną infrastrukturą. Jedynym minusem jest to, że większość z nich to plaże prywatne, za korzystanie z których należy uiścić opłatę.

Płatny nie jest sam dostęp do morza, lecz do wyposażenia plażowego, sprzętu wodnego, boisk, placów zabaw, basenów, beach barów i restauracji. Na prywatnych terenach można plażować przy samym wejściu do morza, ale nie wolno rozstawiać własnych parasoli, parawanów czy leżaków.

Bezpłatna jest plaża nr 1 zaraz przy Piazzale Boscovich. Ponadto na darmowy dostęp do kąpieliska możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na zakwaterowanie w hotelu przy plaży. Niemal każdy oferuje serwis plażowy w cenie noclegu.

Noclegi w Rimini – gdzie spać?

Serwis plażowy w cenie to tylko jeden z powodów, dla których warto zdecydować się na nocleg przy plaży. Widoki i bliskość morza to oczywiste atuty. Dużą rolę odgrywa także cena. W przeciwieństwie do innych nadmorskich kurortów, Rimini jest stosunkowo tanie. Ceny za nocleg dwóch osób w prostych, ale dobrze ocenianych hotelach przy plaży zaczynają się od 250 złotych za noc. Poza sezonem koszty te są jeszcze niższe.

Jakie zabytki warto zobaczyć, będąc w Rimini?

Nowoczesne hotele przy plaży i tętniące życiem Marina Centro z Piazzale Fellini to tylko jedno oblicze Rimini. Zanurzając się w głąb lądu, poznasz piękne, stare miasto z pozostałościami murów obronnych z III wieku n.e. Najważniejsze zabytki to:

 • Ponte di Tibero – Most Tyberiusza z I wieku n.e. nazywany też Mostem Augusta;
 • Muzeum Miejskie – znajdujące się w dawnym klasztorze jezuitów muzeum ze zbiorami od czasów starożytności;
 • Domus del Chirurgo – ruiny willi z II wieku n.e.;
 • Tempio Malatestiano – nieukończony kościół gotycki przebudowany w XV wieku zgodnie z życzeniami władcy Rimini, Sigismondo Pandolfo Malatesty;
 • Piazza Cavour – najważniejszy plac starego miasta, na którym znajdują się Fontana della Pigna i Pałace dell’Arengo i Podestà oraz pomnik papieża Pawła V;
 • Piazza Tre Martiri – starożytny Plac Trzech Męczenników znajdujący się w miejscu rzymskiego forum z pomnikiem Juliusza Cezara;
 • Castel Sismondo – zamek na Piazza Malatesta wybudowany dla władcy Rimini w XV wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Felliniego;
 • Łuk Augusta – wzniesiony w 27 roku p.n.e. najstarszy z zachowanych łuków Cesarstwa Rzymskiego stojący na wejściu z Rzymu do Rimini;
 • Porta Montanara – pochodząca z I wieku p.n.e. brama miasta;
 • Anfiteatro romano di Rimini – ruiny rzymskiego amfiteatru z II wieku n.e.
Najważniejsze zabytkowe kościoły w Rimini:
 • Saint Agostino;
 • San Fortunato;
 • San Giuliano Martire;

Rimini, jakiego nie znacie – uroki dzielnicy San Giuliano

Poza historycznym centrum Rimini warto odwiedzić także urokliwą dzielnicę San Giuliano, do której dostaniesz się wspomnianym wyżej Mostem Tyberiusza. W okresie starożytnym była to wioska rybacka. Dziś jest to najbardziej klimatyczny obszar Rimini, gdzie można spacerować wąskimi uliczkami, podziwiać kolorowe kamieniczki i spróbować tradycyjnych potraw w lokalnych knajpkach.

Życie nocne w Rimini

Rimini oferuje także wiele nocnych atrakcji. Po zmroku centrum miasta oświetla La Ruota Panoramica, czyli duży diabelski młyn, zwany „Okiem miłości w Rimini”. Ponadto wieczorami na plaży i w jej okolicach odbywają się huczne imprezy taneczne. Do najpopularniejszych klubów w Rimini należą Coconuts, Carnaby Club i Altromondo Studios.

Rimini – atrakcje dla dzieci

Wakacje z dziećmi w Rimini to dobry pomysł z wielu powodów. Pierwszy i najważniejszy to przystosowanie plaż do pobytu całych rodzin, a więc wspomniane już przebieralnie, prysznice, toalety, place zabaw, baseny, boiska i fontanny. Natura też robi swoje. Zejście do Adriatyku jest łagodne, plaża piaszczysta, a woda ciepła. W samym Rimini oraz okolicznych miejscowościach jest też sporo dodatkowych atrakcji. Najważniejsze z nich to:

 • Fiabilandia – park rozrywki w samym sercu Rimini;
 • Italia in Miniatura – park miniatur położony zaledwie 6 km od centrum miasta;
 • Aquafan – duży park wodny w Riccione pod Rimini;
 • Acquario di Cattolica – oceanarium znajdujące się w miejscowości Cattolica, 20 km od Rimini.

Zaledwie 40 km od Rimini znajduje się też Mirabilandia, czyli największy park rozrywki we Włoszech.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *