Portofino – symbol luksusu Riwiery Włoskiej. Czy warto jechać? Przewodnik po atrakcjach turystycznych kurortu

Portofino to miniaturowe miasteczko na liguryjskim wybrzeżu Włoch, które stało się symbolem luksusu Włoskiej Riwiery. Co przyciąga tu gwiazdy i celebrytów? Czy Portofino jest warte swojej ceny? Jakie atrakcje oferuje i co warto zwiedzić? Sprawdź.

portofino
Ocena

Portofino to miejscowość we włoskim regionie Liguria. Jest to jedno z najbardziej luksusowych miasteczek na Riwierze Włoskiej. Obszar całego kurortu to… 2 kilometry kwadratowe, a liczba jego mieszkańców wynosi niecałe 400 osób.

Mimo niewielkich rozmiarów Portofino, mieszczą się tu port jachtowy, butiki renomowanych domów mody, niewielka starówka z kilkoma zabytkami i latarnia morska. Co roku zjeżdżają się tu gwiazdy z całego świata, co sprawia, że jest to jedna z najdroższych miejscowości we Włoszech. Czy warto ją odwiedzić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Portofino znaczy luksus. Dlaczego liguryjski kurort jest tak modny?

Co roku na portalach plotkarskich i w mediach społecznościowych można zobaczyć, jak gwiazdy kina i muzyki spędzają lato w Portofino. Wizyta w dawnym miasteczku rybackim stanowi wyznacznik bogactwa i luksusu. Jak to się stało, że liguryjski kurort cieszy się taką renomą?

Pierwszą osobą, która rozsławiła Portofino była Elizabeth von Arnim. Pisarka, przebywając w Castello Brown w 1922 roku, napisała swoją bestsellerową powieść „Zaczarowany kwiecień”. W 1959 roku Fred Buscaglione i Leo Chiosso napisali piosenkę „Love in Portofino”, którą wykonywała Dalida. Utwór doczekał się wielu coverów. W Polsce słowa do piosenki napisała Agnieszka Osiecka. Jako „Miłość w Portofino” śpiewały ją Sława Przybylska, Magda Umer i Katarzyna Groniec. W 2013 roku na Piazzetta di Portofino przebój wykonał Andrea Bocelli.

W 1991 roku powstała tu ekranizacja „Enchanted April” w reżyserii Mike’a Newella. W Portofino swój film nakręcili też Michelangelo Antonioni i Wim Wenders, a Martin Scorsese zrealizował kilka scen „Wilka z Wall Street”. W miasteczku pojawiła się też ekipa „Mody na sukces”, a Pixar oparł na nim fikcyjne Portorosso z animacji „Luca”. Wszystko to przyczyniło się do ogromnej popularności niepozornej miejscowości.

Portofino – jak dotrzeć na Riwierę Włoską?

By dostać się do Portofino, trzeba się trochę natrudzić. Do miasteczka nad Morzem Liguryjskim z Warszawy jedzie się ponad 17 godzin, gdyż należy pokonać ponad 1600 km. Nie ma też bezpośrednich lotów z Polski do Genui.

Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z tanich linii lotniczych, które lądują w porcie lotniczym w Pizie. Stamtąd łatwo dostaniesz się na dworzec kolejowy Pisa Centrale, a z niego wyruszysz pociągiem przez La Spezia i Cinque Terre aż do miasteczka Santa Margherita Ligure. Linia kolejowa ciągnie się wzdłuż morza, przez co podróż dostarcza naprawdę niezapomnianych widoków. Ostatni odcinek trasy możesz pokonać pieszo lub miejskim autobusem.

Gdzie spać podczas pobytu w Portofino?

Wybierając się do Portofino, przygotuj się na to, że ceny noclegów są tu astronomiczne. Tygodniowy pobyt rodziny z dzieckiem w kurorcie to koszt minimum kilkunastu tysięcy złotych. Dużo bardziej opłaca się pozostać w równie malowniczym, ale mniej obleganym miasteczku Santa Margherita Ligure i stamtąd zwiedzać Portofino. Latem autobus linii 782 kursuje co 15 minut, a podróż nim trwa mniej więcej tyle samo czasu.

Zwiedzanie Portofino – Najważniejsze atrakcje turystyczne

Porto Delphini, jak brzmiała pierwotna nazwa Portofino, powstało już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Tutejszy port pełnił ważną funkcję w Republice Genui. W miasteczku zachowało się niewiele zabytków, jednak warto przespacerować się jego urokliwymi uliczkami. Choć dziś jego naturalny czar niemal całkowicie zniszczyły modne butiki, sklepiki z pamiątkami i nastawione na turystów restauracje, wciąż jest tu co podziwiać.

Piazzetta di Portofino

Piazzetta di Portofino, znana też jako Piazza Martini dell’Olivetta, to niewielki placyk przy Marina di Portofino, który otaczają pełne uroku, kolorowe kamienice. Na plac wchodzi się z ulicy Via Roma, gdzie znajduje się najwięcej knajpek i sklepików. Z Piazzetty można podziwiać luksusowy port w Portofino i zacumowane w nim jachty, delektując się włoskim dolce vita.

Marina di Portofino

Port w Portofino uznawany jest za jeden z najpiękniejszych we Włoszech, a nawet w całej Europie. Znajduje się w naturalnej zatoce i łączy się z głównym placem miasteczka. Kiedyś służył prostym rybakom, później miał ważne znaczenie dla Republiki Genui, dziś cumują tu najdroższe łodzie i jachty.

Chiesa del Divo Martino

Kościół świętego Marcina to utrzymana w stylu lombardzkim świątynia, której budowę rozpoczęto w XII wieku. Wyróżnia ją charakterystyczna fasada pomalowana w poprzeczne paski i bogato zdobione wnętrze.

Chiesa di San Giorgio

Kolejny obowiązkowy punkt wycieczki to wizyta w kościele świętego Jerzego. Miejsce modlitwy i punkt obserwacyjny istniały tu już w czasach wczesnochrześcijańskich. W XII wieku zbudowano tu świątynię w stylu romańskim. Zgodnie z legendą w kościele znajdują się relikwie św. Jerzego, które dostarczyli tu krzyżowcy wracający z krucjaty.

Castello Brown

Kierując się w górę od kościoła San Giorgio, dotrzesz do najciekawszego zabytku w Portofino. Castello Brown pełnił rolę obronną już w IV wieku. Był jedną z dwóch najważniejszych nadmorskich twierdz Republiki Genui. W XII wieku zatrzymał się w nim podobno Ryszard Lwie Serce w drodze na trzecią wyprawę krzyżową. Nosił wówczas nazwę Castello di San Giorgio.

Zamek wielokrotnie przebudowywano. Najważniejsze zmiany zostały dokonane w XVI wieku. Z czasem budynek zaczął tracić swoją militarną funkcję i służył głównie jako rezydencja. Ostatni raz atakowali go Brytyjczycy w 1814 roku. Został opuszczony po kongresie wiedeńskim, a w połowie XIX wieku przekształcony w willę. W 1961 roku prywatny właściciel odsprzedał Castello Brown miastu, które urządziło tam muzeum.

Faro di Portofino

Na najdalej wysuniętym cyplu Portofino znajduje się latarnia morska. Kiedyś oświetlała drogę żeglarzom, dziś w jej wnętrzu znajduje się cocktail bar. Spokojny spacer z Piazzetty do latarni trwa ok. 15 minut.

Parco Naturale di Monte di Portofino

Jeśli lubisz przebywać na łonie natury, koniecznie odwiedź park krajobrazowy przynależący do Portofino. Znajduje się tu ok. 50 km ścieżek, którymi można spacerować bez końca. Wstęp do parku jest bezpłatny.

Punkty widokowe w Portofino

Portofino to miejsce, które warto podziwiać z odpowiedniego dystansu. Najpiękniej prezentuje się z tarasów widokowych. Obecnie w miasteczku istnieją dwa takie miejsca. Są to Terrazza San Giorgio przy kościele św. Jerzego oraz Terrazza del Castello na wzgórzu zamkowym.

Plaża w Portofino

Spiaggia dell’Olivetta to jedyna plaża w kurorcie. Jest niewielka i niezbyt wygodna, ale i tak latem odpoczywa tu sporo osób. Jeśli spędzasz wakacje w Portofino i masz ochotę na plażowanie, udaj się do sąsiedniego miasteczka. Baia di Paraggi to jedyna piaszczysta plaża w okolicy. Z portu dotrzesz do niej pieszo w ciągu 20 minut.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *