Positano – wakacje na wybrzeżu Amalfi. Jak dojechać? Co warto zobaczyć? Które plaże odwiedzić? [przewodnik]

Positano to miasteczko na Wybrzeżu Amalfi, w którym lato chętnie spędzają gwiazdy, politycy i biznesmeni. Co przyciąga ich do nadmorskiej miejscowości? Jak dotrzeć do Positano? Co warto zwiedzić i na których plażach odpocząć? Sprawdź w naszym artykule.

positano
Ocena

Positano położone jest we włoskim regionie Kampania na Wybrzeżu Amalfitańskim. Choć oferuje niewiele atrakcji i nie może poszczycić się słynnymi zabytkami, zjeżdżają się do niego turyści z całego świata. Miejsce to szczególnie umiłowały sobie sławy i bogacze. Wszystko to za sprawą pięknych widoków, czystego morza, świetnej atmosfery i przepysznej kuchni. Dowiedz się, jak najłatwiej dostać się do Positano i jak najlepiej spędzić tam czas.

Miasteczko Posejdona – legendarne początki Positano

Już w II wieku p.n.e. zamożni Rzymianie stawiali w Positano swoje wille. Wcześniej prawdopodobnie te tereny zasiedlali greccy żeglarze. Natomiast zgodnie z legendą miasto powstało z inicjatywy samego Posejdona w VI wieku p.n.e. Bóg mórz i oceanów miał stworzyć je ku czci swojej kochanki, Positei. Inny grecki mit zakłada, że pobliskie wyspy zamieszkiwały trzy syreny, do których podczas swojej wędrówki dotarł Odyseusz. Niezależnie od tego, jak Positano wyglądało przed naszą erą, wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e. mocno zmienił jego oblicze.

Positano – historia najdroższego kurortu na wybrzeżu Amalfi

Na początku średniowiecza, w czasach największej świetności Amalfi, Positano było jednym z portów republiki. Upadła ona w XI wieku w wyniku najazdu Normanów.

W XVI wieku Positano stało się ważnym ośrodkiem handlu z Bliskim Wschodem. Tutejsi kupcy i armatorzy dorobili się ogromnych majątków, dzięki czemu stać ich było na piękne barokowe wille, które stały się wizytówką miasta.

Po zjednoczeniu Włoch Positano utraciło swoje dawne znaczenie, jednak w okresie powojennym stało się jednym z najważniejszych włoskich kurortów. W latach 50. XX wieku jego magiczną atmosferę sławił John Steinbeck. W kolejnych dekadach gościli tu członkowie The Rolling Stones, którzy napisali nawet piosenkę o miasteczku. Na uliczkach Positano kręcono też filmy, takie jak „Tylko Ty” z Robertem Downeyem Jr., „Pod słońcem Toskanii” z Diane Lane czy „Utalentowany Pan Ripley” z Mattem Damonem i Judem Law. Wszystko to przyczyniło się do wzrostu popularności nadmorskiego kurortu, a przy okazji do wzrostu cen w hotelach i restauracjach.

Jak dojechać do Positano? [loty, pociągi, autobusy, statki]

Jeśli marzysz o wycieczce do Positano, najłatwiej dostaniesz się tam, lecąc do Neapolu. Loty do stolicy Kampanii realizują z Polski tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair i Wizzair. Na miejscu należy wsiąść do pociągu do Salerno lub Sorrento. W obydwu miastach przy dworcach znajdują się przystanki autobusów SITA Sud, które kursują po całym wybrzeżu Amalfi.

Między nadmorskimi miejscowościami można przemieszczać się też statkiem. Rejs z Salerno do Potisano trwa ok. 70 minut. Podróż łodzią z Sorrento jest o 20 minut krótsza. Realizuje je przewoźnik o nazwie Travelmar.

Dojazd samochodem do Positano to kiepski pomysł z wielu przyczyn. Przede wszystkim centrum Polski i Wybrzeże Amalfi dzieli niecałe 1800 km. Poza tym we wszystkich miasteczkach wybrzeża obowiązuje wyłącznie ruch pieszy. Nie da się więc do nich wjechać, a zaparkowanie poza nimi wiąże się z dużymi kosztami.

Gdzie spać? Noclegi w Positano

Noclegi w Positano są niesamowicie drogie. W sezonie letnim trzeba liczyć się z cenami liczonymi w tysiącach złotych za dobę. Jeśli nie stać cię na zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu z tarasem i basenem, lepiej nie nastawiaj się na spanie w Positano. Dużo lepszym pomysłem jest wynajęcie pokoju lub domu wakacyjnego w jednym z okolicznych miasteczek. Najtańsze opcje zakwaterowania znajdziesz w Vietri sul Mare, skąd autobusem lub statkiem szybko przedostaniesz się do Positano.

Positano na wybrzeżu Amalfi – co warto zobaczyć?

Jak wspomniano na początku, w Positano nie ma zbyt wielu zabytków. Przyjeżdża się tu nie po to, by zwiedzać, lecz by chłonąć wyjątkową atmosferę miasta i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Zabytkowe budynki, które można zobaczyć w Positano, w większości są dziś prywatnymi posiadłościami, restauracjami lub hotelami. Niemniej, podczas spaceru po wąskich uliczkach miasta, warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych miejsc.

Plac Flavio Gioia

Główny plac miasteczka, który swoją nazwę zawdzięcza pochodzącemu z Positano żeglarzowi. Flavio Gioia zasłynął jako wynalazca kompasu. Przy placu znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki miasteczka.

Chiesa di Santa Maria Assunta

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to najważniejszy zabytek w Positano. Znajduje się przy Piazza Flavio Gioia w samym centrum miasteczka. Pierwsza świątynia powstała tu w XI wieku. Obecny kształt kościoła pochodzi natomiast z końca wieku XVIII.

Kopuła kościoła stanowi jeden z głównych symboli miasta. Została wykonana z kolorowych ceramicznych płytek (tzw. majoliki), które pięknie komponują się z błękitem nieba i lazurem morza. Warto też wejść do środka, by zobaczyć bizantyjską ikonę czarnej Madonny z dzieciątkiem, która znajduje się nad głównym ołtarzem.

Dzwonnica i pozostałości po kaplicy

Naprzeciw kościoła stoi dzwonnica, którą przebudowano w XVIII wieku. Nad głównymi drzwiami zachowano jednak średniowieczną płaskorzeźbę przedstawiającą morskiego potwora. To pozostałość po wspomnianej kaplicy, która stała przy Piazza Flavio Gioia, zanim przerobiono ją na barokowy kościół.

Museo Archeologico Romano

Na placu znajdują się też ruiny rzymskiej willi, którą w I wieku n.e. przykrył popiół wulkaniczny po erupcji Wezuwiusza. Odkryty fragment kompleksu został udostępniony zwiedzającym.

Palazzo Murat

Pozostałością po latach największego rozkwitu Positano jest pałac Murat. Wzniesiony w XVIII wieku budynek swoją nazwę zawdzięcza królowi Neapolu, który spędzał w rezydencji wakacje. Dziś w Palazzo Murat znajdziemy hotel i restaurację.

Torre Trasita i Torre Sponda

Spacerując po miasteczku, natkniesz się także na parę wież obronnych. Są to Torre Trasita i Torre Sponda. Wzniesiono je w średniowieczu po upadku Amalfi. W obydwu funkcjonują obecnie apartamenty do wynajęcia.

Warto wybrać się także na wycieczkę wzdłuż Wybrzeża Amalfitańskiego i zwiedzić okoliczne miasteczka. Najbardziej godne polecenia są Amalfi, Ravello, Minori, Maiori, Cetara i Vietri sul Mare oraz wyspa Capri.

Widok na Positano – skąd podziwiać panoramę miasteczka?

Positano słynie przede wszystkim ze swojego uroku, który tworzą czyste morze, bogata roślinność i budyneczki ułożone kaskadowo na skałach. Oto najlepsze punkty widokowe, z których można podziwiać malowniczy krajobraz miasteczka:

  • okolice Torre Sponda;
  • szlak Sentiero Degli Dei (Ścieżka Bogów);
  • wschodnia część Spiaggia Grande;
  • łącząca plaże ścieżka Via Positanesi D’America;
  • szczyt ulicy Via Cristoforo Colombo;

Zachwycającą panoramę Positano dostrzeżemy też ze statku bądź promu.

Plaże Positano i olśniewająca Fiordo di Furore

Miłośnicy plażowania mogą spędzić przyjemnie czas w kilku miejscach. Pierwsze z nich to Spiaggia Grande, czyli główna plaża Positano. Leży u samych stóp miasta. Niestety, tylko na niewielkim odcinku (obok przystani Marina Grande) można plażować bezpłatnie. Reszta terenu to obszar typowo turystyczny, gdzie trzeba płacić za każdy leżak i parasol.

Nieco bardziej na uboczu znajduje się Spiaggia del Fornillo. Jest to plaża kamienista. Z główną plażą łączy ją szlak Via Positanesi D’America.

Z dala od centrum Positano, w pobliżu hotelu San Pietro, znajduje się też plaża Laurito. Można dotrzeć na nią schodami prowadzącymi od głównej drogi. Jest podzielona na obszary darmowy i płatny.

Warto wybrać się też na nieco dłuższą wyprawę, by odwiedzić Fiordo di Furore. Ta niewielka plaża uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Wybrzeżu Amalfitańskim. Znajduje się w odległości 12 km od Positano, pomiędzy miasteczkami Praiano i Conca dei Marini.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *