Wybrzeże Amalfi to malowniczy region we Włoszech, znany nie tylko z plaż. Które atrakcje warto zobaczyć w trakcie pobytu?

Wybrzeże Amalfi jest pełne urokliwych miasteczek, które warto odwiedzić, i pięknych widoków, których nie da się zapomnieć. W których z nich warto się zatrzymać, aby zwiedzić najlepsze atrakcje Wybrzeża Amalfitańskiego?

wybrzeze Amalfi
Ocena

Wybrzeże Amalfi znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako wybitny przykład śródziemnomorskiego krajobrazu, Wybrzeże Amalfi jest jednym z najbardziej uroczych miejsc we Włoszech. Tutaj góry zanurzają się w morzu w pionowej scenerii urwistych skał przyległych do klifów i zielonych lasów. Oprócz turkusowych mórz i filmowych placów w regionie znajdują się jedne z najlepszych włoskich hoteli i restauracji. Jest to również jedno z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej w kraju, z dobrze oznakowanymi szlakami zapewniającymi szansę ucieczki przed tłumami rozgwieżdżonego wybrzeża. A jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne tego regionu?

Wybrzeże Amalfi: Ogrody Willa Cimbrone w Ravello

Gdyby dało się zabrać widok Amalfi na wynos, mógłby to być widok z tych ogrodów. Klasyczne popiersia na pierwszym planie, skaliste wybrzeże usiane pastelowymi wioskami w tle. Na miejscu można podziwiać odnowioną XI-wieczną willę (obecnie ekskluzywny hotel, w którym można zarezerwować nocleg) z wysublimowanymi ogrodami. Otwarte dla turystów ogrody zostały stworzone głównie przez brytyjskiego rówieśnika, Ernesta Becketta, który na początku XX wieku zamienił je na rabaty róż, świątynie oraz pawilon mauretański.

Willa (również należąca do Becketta) początkowo była czymś w rodzaju artystycznego odosobnienia. Bywała odwiedzana przez Gretę Garbo i jej kochanka Leopolda Stokowskiego, Virginię Woolf, Winstona Churchilla, DH Lawrence’a i Salvadora Dalí’ego. Dom i ogrody są na szczycie skały, która znajduje się 10 minut spacerem na południe od Piazza Duomo.

Katedra Cattedrale di Sant’Andrea w Amalfi

To prawdziwa mieszanka stylów architektonicznych. Katedra w Amalfi jest ceglanym odzwierciedleniem przeszłości miasta jako XI-wiecznego morskiego supermocarstwa. Katedra została pierwotnie zbudowana, aby pomieścić relikwie św. Andrzeja Apostoła, który przybył tu z Konstantynopola w 1208 roku.

Architektonicznie budowla jest hybrydą. Na zewnątrz dominuje sycylijski styl arabsko-normański, szczególnie w mozaikach i XIII-wiecznej dzwonnicy. Ogromne brązowe drzwi, pierwsze tego typu we Włoszech, zostały zamówione przez miejscowego szlachcica i wykonane w Syrii, później zostały wysłane do Amalfi. Wnętrze jest przede wszystkim barokowe z kilkoma pięknymi posągami przy ołtarzu, a także ciekawymi mozaikami z XII i XIII wieku.

Warto wiedzieć, że między 10:00 a 17:00 katedrę można zwiedzać wchodząc przez sąsiedni Chiostro del Paradiso – część czteroczęściowego muzeum, obejmującego krużganki, IX-wieczną Bazylikę del Crocefisso, kryptę św. Andrzeja i samą katedrę. Poza tymi godzinami do katedry można wejść bez biletów.

Kościół Chiostro del Paradiso w Amalfi

Na lewo od ganku katedry Amalfi, widać wspaniałe krużganki w stylu mauretańskim, wraz z pozostałościami XIII-wiecznych fresków. Zostały zbudowane w 1266 roku, aby pomieścić groby wybitnych obywateli Amalfi. 120 marmurowych kolumn wspiera szereg wysokich, smukłych arabskich łuków wokół centralnego ogrodu. Na dole w krypcie znajdują się relikwie św. Andrzeja Apostoła.

Wybrzeże Amalfi: ogród botaniczny Willa Rufolo w Ravello

XIV-wieczna wieża oznacza wejście do willi, słynącej z pięknych kaskadowych ogrodów. Stworzone przez Szkota, Sir Francisa Neville’a Reida, w 1853 roku, są naprawdę wspaniałe, zachwycają boskimi panoramicznymi widokami wypełnionymi egzotycznymi kolorami i wyrafinowanymi kwiatami. Warto rozważyć zwiedzanie w okresie od maja do października, bo wtedy są najpiękniejsze i w przeciwieństwie do pozostałej części roku zasługują na wysoką cenę biletu.

Willa została zbudowana w XIII wieku dla bogatej dynastii Rufolo i była domem dla kilku papieży, a także króla Roberta Andegaweńskiego. Wagner był tak zainspirowany ogrodami, że wzorował się na nich przy ogrodzie Klingsor (scenografia dla drugiego aktu opery „Parsifal”).

W XIII-wiecznej Torre Maggiore (wieża główna) mieści się obecnie Torre-Museo, interaktywne muzeum, które prezentuje sztukę, znaleziska archeologiczne oraz ceramikę związaną z willą. Schody wewnątrz wieży prowadzą na zewnętrzną platformę widokową, z której można podziwiać widoki na morze i tereny wzdłuż wybrzeża Amalfi.

Wybrzeże Amalfi: Port Marina di Praia w Praiano

Ta czarująca plaża i port, położone kilka kilometrów na wschód od centrum, to główne powody, dla których większość ludzi zatrzymuje się w Praiano. Z trasy SS163 (obok hotelu Onda Verde) stroma i nieco kręta ścieżka prowadzi w dół klifów do malutkiego przejścia z małym pasmem gruboziarnistego piasku i kuszącą wodą. Można tu wypożyczyć łodzie (od 90 euro za dwie godziny). Natomiast w dawnych domach rybackich znajduje się kwartet restauracji i kilku operatorów nurkowych. Warto sprawdzić to miejsce i spróbować świeżych owoców morza. Niestety nie można tam dojechać autobusami komunikacji publicznej.

Rezerwat morski Punta Campanella w Marina del Cantone

Rezerwat o powierzchni 11 km², który wspiera zdrowy ekosystem morski, z florą i życiem morskim kwitnącym wśród podwodnych grot i starożytnych ruin. Aby się przekonać, można skorzystać z podwodnych zajęć nurkowych, które są organizowane dla wszystkich grup wiekowych i poziomów umiejętności. W tym również wycieczki z rurką, kursy dla początkujących, nurkowanie w jaskiniach i zanurzenia w pobliżu Capri i Li Galli – wysp, na których podobno żyły syreny.

Wybrzeże Amalfi: Plaża Baia di Ieranto na Półwyspie Sorrento

To spektakularna plaża, która znajduje się na końcu półwyspu Punta Penna, na południe od Sorrento. Można do niej dotrzeć ścieżką spacerową, która zaczyna się w wiosce Nerano. Spacer w jedną stronę zajmuje około 45 minut, a do pokonania jest kilka stromych odcinków. Kamienista plaża jest osłonięta przylądkami i jest idealna do pływania, ale latem może być zatłoczona. Na miejsce można także dojechać z Sorrento autobusem.

Wybrzeże Amalfi: Centro Storico w Sorrento

Główne centrum sklepów, restauracji i barów, niedawno wyłączone z ruchu kołowego Corso Italia to główna arteria biegnąca ze wschodu na zachód przez tętniące życiem centrum Sorrento. Warto zajrzeć w boczne uliczki na północy, gdzie są wąskie chodniki otoczone tradycyjnymi zielonymi okiennicami, przeplatane okazjonalnie palazzo (rezydencjami), placem lub kościołem. Sklepy z pamiątkami i antykami, modne butiki, trattorie i kilka pięknych starych budynków również mają swoje miejsce w tej sieci brukowanych zaułków.

Bazylika św. Antoniego w Sorrento w Piacenza

Nazwany na cześć świętego patrona Sorrento, najstarszy kościół w mieście z zewnątrz ledwie wygląda jak kościół. Wnętrze maluje bardziej eklezjalny obraz z rzymskimi artefaktami, ciemnymi średniowiecznymi obrazami, złoconym sufitem i dziwacznością dwóch żeber wielorybów w holu przy drzwiach wejściowych. Podobno ukochany święty dokonał wielu cudów, w tym jednego, w którym uratował dziecko z żołądka wieloryba. Kości świętego leżą pod barokowym wnętrzem w XVIII-wiecznej krypcie. W krypcie znajdują się również setki srebrnych medalionów, wiele z nich to wotum od rozbitków.

Plaża Spiaggia del Fornillo w Positano

Z głównej plaży Positano można pójść na krótki spacer do Spiaggia del Fornillo. To zdecydowanie bardziej wyluzowane miejsc niż to po sąsiedzku i ma klimatyczne bary na plaży, które po zmierzchu są bardzo przyjemne. Aby dotrzeć do Fornillo, trzeba udać się na zachodni kraniec Spiaggia Grande, przy przystani promowej przejść obok Torre Trasita i przejść przez zielony wąwóz.

Wybrzeże Amalfi: Fiordo di Furore

To głęboka i wąska rozpadlina na wybrzeżu 6 km na zachód od Amalfi. Fiord Furore to zatopiona dolina rzeki wyrzeźbiona przez strumień Schiato. Ujście Fiordo przecina łukowy kamienny most. Maleńka plaża na dole rozpadliny, na którą prowadzą kamienne schody, jest popularnym miejscem do kąpieli i pływania łódką. Na miejsce można dojechać z dworca autobusowego w Amalfi, rozkład jazdy można znaleźć w internecie na stronach konkretnych przewoźników. Poza sezonem wakacyjnym może ich kursować dużo mniej.

Wybrzeże Amalfitańskie: Vietri sul Mare

Wyznaczając koniec nadmorskiej drogi Amalfi, Vietri sul Mare jest ceramiaczną stolicą Kampanii. Lokalny styl – odważne pociągnięcia pędzla i mocne śródziemnomorskie kolory – znalazł uznanie na dworze królewskim w Neapolu, który stał się jednym z głównych klientów Vietri. Później, w latach 20. i 30. XX wieku, pojawienie się międzynarodowych artystów doprowadziło do zmiany tradycyjnego wzornictwa. Obecnie historyczne centrum jest pełne dekoracyjnych, wyłożonych kafelkami sklepów sprzedających wyroby ceramiczne.

Miejscowości Wybrzeża Amalfitańskiego to oryginale miasta o niepowtarzalnym klimacie. Poza pięknymi panorami warto zwiedzić zakątki miast i miasteczek, doskonałą do tego bazą wypadową może być Amalfa.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *