Lombardia – Jezioro Como, Jezioro Garda i Mediolan. Przewodnik po alpejskim regionie Włoch

Lombardia to jeden z najładniejszych i najciekawszych turystycznie regionów Włoch. Są tu przepiękne jeziora, urokliwe miasteczka i niesamowite alpejskie krajobrazy. Jest też oczywiście słynny Mediolan – centrum mody europejskiej i światowej.

lombardia
Ocena

Aby poznać bliżej Lombardię, nie wystarczy krótki urlop. Ten region oferuje turystom tak wiele możliwości, że można tu przyjeżdżać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać różne piękne zakątki przyrodnicze oraz napawać się wielkomiejskimi rozrywkami Mediolanu i Bergamo. Gdzie pojechać na narty w zimie, a gdzie odpocząć latem? Które miasta i miasteczka Lombardii są najciekawsze? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Lombardia – alpejski region Włoch

Lombardia jest piękna o każdej porze roku. W zimie szczyty Alp Lombardzkich przykryte są śniegiem, a narciarze i snowbordziści z całej Europy przyjeżdżają do ośrodków narciarskich w Livigno i Bormio. Latem oblężenie przeżywają kurorty nad jeziorami Como, Iseo i Garda. Choć Lombardia kojarzy się przede wszystkim z górskimi krajobrazami, to równie piękna jest na południu, gdzie rozciąga się Nizina Padańska, a rolniczy krajobraz pól i winnic urozmaicają zakola rzek Pad i Ticino. Pamiętać też trzeba o stolicy regionu – Mediolanie, po którego ulicach spacerują celebryci z całego świata. To miasto to też ważny ośrodek włoskiej nauki, kultury i finansów z giełdą, operą mediolańską La Scala oraz licznymi uczelniami i ośrodkami badawczymi. Inne ważne miasta w regionie to Bergamo, Brescia, Varesse i Mantua.

Mediolan – stolica regionu i mekka turystów

To drugie po Rzymie największe miasto Italii. Mieszka tu około 1,3 mln ludności, a przyjeżdża rocznie nawet 9 mln turystów i osób, które odwiedzają Mediolan w celach biznesowych. Swoją siedzibę mają tu największe włoskie korporacje, domy mody i klub piłkarski A.C. Milan. W tutejszych świątyniach i zabytkowych pałacach zobaczysz cenne dzieła sztuki, jak choćby „Ostatnia wieczerza” Leonardo da Vinci czy niedokończona „Pieta Rondanini” Michała Anioła. To tu wreszcie znajduje się tzw. Złoty Kwadrat, złożony z 4 ulic, przy których znajdują się najdroższe butiki, należące do najbogatszych i najpopularniejszych marek modowych.

Turystyczne atrakcje Mediolanu

Planujesz zwiedzanie Mediolanu? Spójrz, co warto zobaczyć:

 • gotycką katedrę Dumo przy Piazza del Duomo, koniecznie wejdź lub wjedź windą na taras widokowy;
 • neorenesansowy budynek centrum handlowego Galeria Vittorio Emanuele II z fasadą wejściową, przypominającą rzymski łuk triumfalny;
 • kościół Santa Maria delle Gracie z obrazem „Ostatnia Wieczerza”;
 • Castello Sforzesco, czyli Zamek Sforzów, wewnątrz mieszczą się liczne muzea i galerie sztuki;
 • Bosco Verticale – dwa nowoczesne wieżowce, oryginalnie zaprojektowane, bo każdy balkon obsadozny jest krzewami;
 • Parco Sempione, czyli park miejski z jeziorkiem, łukiem triumfalnym i alejkami spacerowymi.

Co zobaczyć w Bergamo i okolicy?

Bergamo dzieli się na dwie części: Dolne Miasto (Bergamo Citta Bassa) i Górne Miasto (Bergamo Citta Alta), połączone ze sobą kolejką terenową Funicolare Alta. Najciekawsze miejsca, które warto zwiedzić, to:

 • barokowy kościół Santa Maria Immacolata;
 • zabudowa pałacowa wokół placu Piazza Vecchia;
 • plac Piazza Lorenzo Mascheroni;
 • katedra św. Aleksandra;
 • Bazylika Santa Maria Maggiore;
 • kaplica Colleoni;
 • ruiny zamku i panorama ze wzgórza San Vigilio.

Bellagio, Lecco i Varenna. Lombardzkie kurorty nad Jeziorem Como

Miasteczka są malowniczo położone na brzegach jeziora Lago di Como. Jezioro ma kształt odwróconej litery Y. Lecce leży nad wschodnią odnogą jeziora, miejscowość Como nad zachodnią. Natomiast Bellagio leży na cyplu między dwiema odnogami. Duże wrażenie robi spacer przybrzeżną promenadą oraz wnętrza XIII-wiecznej Bazyliki San Giacomo. Między miasteczkami kursują promy i autobusy, a przez Lecce przebiega linia kolejowa z Bergamo. Wszystkie miasta są bardzo urokliwe, ale najpiękniejsze wydaje się być Bellagio, z trzech stron otoczone wodą. Równie ładne są miejscowości Varenna, Colico i Menaggio.

Limone sul Garda, Sirmione i inne kameralne miasteczka nad Jeziorem Garda

Garda to jedno z kilku malowniczych, polodowcowych jezior w północnych Włoszech, ale tylko zachodni jego brzeg leży w granicach Lombardii. Inne kurorty położone z tej strony jeziora to m.in.: Corno di Reamol, Toscolano Maderno, Manerba del Garda i Desenzano del Garda. Północną część jeziora, z racji wiejących tu wiatrów, wykorzystują windsurferzy i żeglarze. Limone Sul Garda słynie z malowniczego widoku na masyw Monte Baldo. Południowe kurorty oferują wybrzeże przygotowane do kąpieli i plażowania. Dlatego też odwiedzane są często przez rodziny z dziećmi. Sirmione słynie z plaży Jamaica i kameralnego starego miasta, malowniczo położonego na cyplu.

Wycieczka po Lombardii. Informacje praktyczne

Wielu turystów rozpoczyna zwiedzanie Lombardii od Bergamo, ponieważ na tutejszym lotnisku lądują samoloty tanich linii lotniczych, także z Polski. Miasto ma świetne połączenie kolejowe zarówno z Mediolanem, jak i z miastami na wschodnim brzegu jeziora Como. Pociągiem dojedziesz też nad Gardę, ale z przesiadką w mieście Brescia. Wielu turystów z Polski przyjeżdża tu własnym samochodem, delektując się po drodze malowniczymi widokami Alp. Kolejna atrakcja to panoramiczny pociąg Bernina Express. Odjeżdża on z położonej w Alpach wsi Tirana do Chur w Szwajcarii. Podróż nim to możliwość podziwiania niesamowitych widoków na alpejski lodowiec.

Nie tylko włoskie miasta, miasteczka i alpejskie jeziora warto podziwiać. Równie wiele uroku mają wioski i tereny rolnicze, położone w południowej części Lombardii. Tu też warto się zatrzymać, zwłaszcza w agroturystykach, gdzie gospodarze poczęstują domową polentą, owczym serem i winem z własnej winnicy.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *