Riva del Garda – malownicze miasteczko nad jeziorem Garda. Plaże, noclegi, punkty widokowe. Jak dojechać i co zobaczyć?

Riva del Garda to urokliwa miejscowość na północnym krańcu jeziora Garda. Niewielkie miasteczko rozciąga się między wysokimi górami i niebieską taflą wody. Wrażenia dopełniają kolorowe kamieniczki i wszechobecna zieleń. Jak tu dojechać i jak najlepiej zaplanować swój pobyt?

riva del garda
Ocena

Lago di Garda to miejsce, którego nie trzeba przedstawiać. Największe jezioro Włoch jej rajem dla fanów sportów wodnych, wspinaczki górskiej oraz wycieczek rowerowych. Jezioro znajduje się na obszarze trzech różnych regionów: Wenecji Euganejskiej, Lombardii i Trentino. Ostatni z nich obejmuje północny kraniec jeziora. To właśnie tam zlokalizowany jest słynny kurort Riva del Garda. Eleganckie i wytworne miasteczko, w którym znajdziemy urokliwe plaże, klimatyczne kawiarenki i obecne na każdym rogu zabytki.

Riva del Garda – historia i ciekawostki

Historia miejscowości ma swój początek w czasach rzymskich. Na przestrzeni kolejnych wieków, miasto było przedmiotem rywalizacji wielu mocarstw i zwaśnionych rodów. O Rivę walczyły m.in. rodziny Scaligerich i Vischottich, ostatecznie pokonane przez Wenecjan, którzy zajęli miasto w 1440 roku. Przez Rivę przechodziły następnie wojska Bonapartego, Garibaldiego oraz Cesarza Austro-Węgier.

Ziemie ostatecznie zostały przyłączone do Włoch po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego. Ciekawostką jest fakt, że wielu mieszkańców Riva del Garda posługuje się bardzo dobrze językiem niemieckim, a północne brzegi jeziora Garda są najchętniej odwiedzane przez turystów z tej części Europy.

Najnowsza historia miasta ma związek przede wszystkim z rosnącą popularnością turystyczną Rivy i jej rozwojem jako kurortu. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że mimo masowej skali tego zjawiska, Włosi skutecznie bronią miasta przed stworzeniem w nim turystycznego skansenu, konsekwentnie stawiając na lokalne tradycje i koloryt regionu.

Jak dojechać do Riva del Garda?

Najszybszą i najbardziej komfortową trasą z Polski jest droga przez Monachium i Przełęcz Brenner. Niemal do samego końca, czyli węzła w Roveto, poruszamy się dwujezdniową drogą. Do Rivy nie można dojechać pociągiem, kursują tu jednak autobusy łączące miejscowość z większym miastami regionu Trentino jak Trento, Ponte Arche i Valle di Ledro. Najbliżej położonym portem lotniczym jest G. Caproni Airport. Do miasteczka można dotrzeć także za pomocą statku z innych kurortów nad Lago di Garda.

Plaże w Riva del Garda

Do Riva del Garda przyjeżdża się przede wszystkim w celach wypoczynkowych. Podobnie jak w innych miasteczkach nad Lago di Gardo dominują tu plaże kamieniste lub żwirowe. Każda z nich jest czysta, zadbana i otoczona zielenią. Oto najpiękniejsze z nich:

  • Spiaggia dei Sabbioni – to największa i najbardziej zagospodarowana plaża w Riva del Garda. Pobyt na plaży jest darmowy. Istnieje możliwość wypożyczenia leżaków, parasoli oraz sprzętu wodnego jak kajaki czy rowerki wodne. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników. Na terenie plaży znajduje się bar oraz boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę.
  • Spiaggia dei Pini – otoczona drzewami plaża ze żwirkiem. Można tu spotkać wielu surferów, którzy korzystają ze specjalnie wyznaczonej strefy do surfowania. Na plaży znajduje się bar z muzyką. Plaża chętnie wybierana jest przez osoby młode i rodziny z dziećmi (liczna atrakcje dla dzieci).
  • Spiaggia degli Olivi – to kompleks plażowy w samym centrum Riva del Garda. Znajduje się tu elegancka restauracja, której stoliki i kanapy są częściowo rozłożone tuż przy samej wodzie. W ciągu dnia można tu skosztować dań lokalnej kuchni. Wieczorem lokal zmienia się dyskotekę.

Co warto zobaczyć w Riva del Garda? Zabytki i punkty widokowe

Riva del Garda to nie tylko plaże i możliwość uprawiania sportów wodnych w Lago di Garda. Miejscowość posiada także wiele interesujących miejsc w głębi lądu. To zarówno zabytki, jak i punkty widokowe z panoramą na całe jezioro. Co warto zobaczyć?

Rocca di Riva

Rocca di Riva to średniowieczny bastion, który znajduje się na jeziorze w historycznej części miasta. W jego wnętrzach znajduje się Museo dell’Alto Garda, w którym można podziwiać galerię obrazów oraz liczne eksponaty obrazujące historię miejscowości, od prehistorii aż po czasy współczesne. Sam budynek powstał w 1124 roku. Zimą zamienia się w siedzibę Świętego Mikołaja i stanowi ogromną atrakcję dla odwiedzających Rivę dzieci.

Strada del Ponale

Stara droga łącząca Riva del Garda i Valle di Ledro uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras w Europie. To dobry wybór zarówno dla rowerzystów, jak i osób, które szukają pomysłu na spokojny spacer z dziećmi. Budowa Strada del Ponale rozpoczęła się w 1847 roku i trwała aż do 1981 roku. Postanie drogi umożliwiało transport ludzi i towarów z północnej części jeziora Garda do doliny Ledro i odwrotnie.

W jej niebezpiecznych fragmentach wybudowano tunele, aby zabezpieczyć drogę przed opadającymi kamieniami i osuwaniem ziemi. W 1995 roku droga została zamknięta dla ruchu samochodowego. Po latach trasa została na nowo zabezpieczona i odrestaurowana, a także dostosowana do ruchu pieszego i rowerowego.

Cascata del Varone

Inną atrakcją w okolicach Riva del Garda jest ciąg wodospadów na potoku Magnone w gminie Tento (3 km od centrum Rivy). Górski potok wartko spływa doliną Ravizze, a następnie wpada do jeziora Garda, tworząc efektowne kaskady. Całość znajduje się na terenie Parco Grotta Cascata del Varone. Wodospady były dużą atrakcją już w XIX-wieku, jednak dopiero budowa ciągu kładek sprawiła, że turystyka nabrała bardziej masowego charakteru.

Monte Baldo

Monte Baldo to góra o wysokości 2218 m n.p.m. w okolicach Riva del Garda. Na jej szczyt można dostać się pieszo lub kolejką linową, która kursuje z pobliskiej miejscowości Malcesine. Kolejka pokonuje imponującą różnicę poziomów 1670 m. Ze szczytu góry rozpościera się piękny widok na całe jezioro Garda. Najlepiej wybrać się tu przed południem, gdy widoczność jest najlepsza. W późniejszych godzinach może się unosić charakterystyczna mgiełka.

Rejs statkiem po jeziorze Garda

Jedną z największych atrakcji Riva del Garda jest możliwość odbycia rejsu po malowniczym jeziorze. Wśród popularnych tras znajdują się rejsy do sąsiednich miasteczek jak Limone sul Garda lub Malcesine. Jeśli chcesz przeznaczyć na rejs cały dzień, możesz zdecydować się na kurs do położonego na drugim końcu jeziora Sirmione. Przystań statków znajduje się w portowej części miejscowości, przy Piazza Catena.

Riva del Garda – noclegi

Riva del Garda oferuje bogatą bazę noclegową. Możesz mieszkać w samym miasteczku lub jego okolicy i korzystać z transportu publicznego, który działa tu bardzo sprawnie. Na terenie Rivy znajdują się liczne, eleganckie hotele oraz kameralne pensjonaty i apartamenty. Możesz zdecydować się na nocleg przy plaży, w zabytkowej części starego miasta, jak i klimatyczny pobyt w winnicy. Noclegi są zróżnicowane cenowo w zależności od standardu i lokalizacji.

Riva del Garda – perła Trentino

Riva del Garda to malownicza miejscowość wypoczynkowa na północnym wybrzeżu Lago di Garda. Miasto słynie z pięknych plaż i zabytkowej architektury. Na amatorów sportów wodnych czekają tu kajaki, rowerki wodne i strefa do surfowania. Z pobytu zadowoleni będą także fani kolarstwa i wycieczek górskich. Okolica obfituje także w liczne via ferraty i drogi wspinaczkowe. Bogatą historię miasteczka można poznać, odwiedzając średniowieczny bastion z Museo dell’Alto Garda.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *