Werona – zwiedzanie miasta Romea i Julii. Co warto zobaczyć? Przewodnik po najważniejszych atrakcjach

Werona to włoskie miasto, które łączy historię starożytnego Rzymu z dziedzictwem rodu Della Scala i owocami wyobraźni Williama Shakespeare’a. Turyści odwiedzają je, by przejść śladami Romea i Julii. Werona ma jednak znacznie więcej do zaoferowania.

werona
Ocena

Werona jest miastem położonym nad rzeką Adygą i u podnóża Alp Weneckich w południowo-wschodniej części Włoch. Należy do regionu Wenecja Euganejska. Pierwsza osada istniała tu już w czasach prehistorycznych. Obok Wenecji jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast tego regionu. Głównym powodem, dla którego do Werony zjeżdżają się turyści z całego świata, jest rozpalająca wyobraźnię historia Romea i Julii. Fikcyjni bohaterowie najsłynniejszej tragedii Williama Szekspira mają tu swoje domy, a nawet symboliczny grób.

Werona – miasto Szekspira

Nie da się ukryć, że to Szekspir rozsławił Weronę. Choć nigdy osobiście nie odwiedził tego miasta i wyobrażał je sobie zupełnie inaczej niż wyglądało w rzeczywistości, osadził w nim akcję kilku swoich dzieł. Poza „Romeo i Julią” rozgrywa się tu komedia „Dwaj panowie z Werony”. Z tego miasta pochodzi również bohater „Poskromienia złośnicy”.

Werona – jak dotrzeć do miasta Romea i Julii z Polski?

Z Polski do Werony najszybciej dostać się samolotem. Istnieje tylko jedno bezpośrednie połączenie lotnicze między tymi państwami – liniami Wizzair z Warszawy. Najłatwiej jest polecieć do Bergamo lub Bolonii, a następnie przetransportować się do Werony pociągiem.

Do miasta Romea i Julii można dojechać też samochodem. Trasa z Warszawy do centrum miasta obejmuje ok. 1400 km, co przekłada się na ok. 14 godzin podróży. Należy jednak pamiętać, że większość parkingów zarezerwowana jest dla mieszkańców, a całe centrum Werony objęte jest strefą ograniczonego ruchu (ZTL).

Werona – najważniejsze atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Sercem miasta jest otoczona rzymskimi murami starówka, na którą można dostać się przez pochodzące z I wieku bramy Borsari i Leoni. Werona charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną architekturą. Ze starożytnością spotykają się tu styl romański, gotycki, barokowy i neoklasycystyczny. Jeśli nie posiadasz zbyt wiele czasu na zwiedzanie Werony, skup się na poniższych miejscach i zabytkach.

Porta Nuova

XVI-wieczna brama miasta powstała według projektu Michele Sanmicheliego. Jeśli docierasz do Werony pociągiem, będzie to pierwszy zabytek, jaki zobaczysz. Główna stacja o nazwie Porta Nuova znajduje się tuż przy bramie.

Piazza Bra i Portoni della Bra

Do starego miasta wejdziesz przez Portoni della Bra, przy której znajduje się popiersie Szekspira i upamiętniająca go tablica. Za bramą rozpościera się Plac Bra, na którym znajduje się słynna Torre Pentagon oraz Arena di Verona. Odchodzi od niego Via Mazzini, którą dojdziesz do Domu Julii. To najdroższa ulica w mieście z luksusowymi sklepami oraz butikami z pamiątkami.

Arena di Verona

Amfiteatr rzymski powstały ok. 40 roku n.e., który swoją wielkością ustępuje tylko Koloseum i arenie w Kapui. Jest natomiast od Amfiteatru Flawiuszów starszy o niecałe pół wieku. W XII wieku trzęsienie ziemi uszkodziło arenę. Latem odbywają się tu liczne imprezy kulturalne.

Castelvecchio

Średniowieczny zamek nad Adygą wybudowany na zlecenie Cangrande II della Scala. Forteca z czerwonej cegły wygląda jak typowy zamek z dziecięcego rysunku. Ząbkowane blanki ciągną się także wzdłuż połączonego z zamkiem mostu Ponte Scaligero.

Casa di Giulietta

Dom rodu Capuletich, zwany obecnie Domem Julii, to główna atrakcja turystyczna Werony. Pod słynnym balkonem znajduje się ludzkich rozmiarów posąg Julii. Dotknięcie jej piersi to obowiązkowy punkt wycieczki po Weronie. Zgodnie z przesądem ma to przynieść szczęście w miłości.

Dom Julii jest też miejscem, gdzie nieszczęśliwie zakochani zostawiają swoje listy z prośbą o pomoc bohaterki. Odpisują na nie wolontariusze działający w Klubie Julii.

Tomba di Giulietta

By dotrzeć do grobu Julii, należy zboczyć ze szlaku zwiedzania. Znajduje się on w oddalonej o ponad kilometr krypcie dawnego kościoła San Francesco al Corso. Sarkofag wykonany jest z czerwonego marmuru i oczywiście stoi pusty.

Piazza delle Erbe

Najstarszy miejski plac Werony. Powstał w miejscu, gdzie w czasach rzymskich znajdowało się Forum Romanum. W centralnym miejscu Piazza Erbe stoi fontanna Madonna Verona będąca symbolem urbs marmorea, czyli marmurowego miasta Scalgierich. Zbudowano ją z pozostałości po termach rzymskich. Na placu znajduje się też kolumna z lwem świętego Marka, barokowy Palazzo Maffei oraz wieże Torre del Gardello i Torre dei Lamberti.

By dojść do Placu Signori, należy wyjść przez bramę Arco della Costa. Jej nazwa wzięła się od wiszącego tu żebra wieloryba. Przesąd głosi, że żebro urwie się, gdy przejdzie pod nim zamężna dziewica.

Piazza dei Signori

Piazza dei Signori od czasów średniowiecza pełnił ważną rolę polityczną i reprezentacyjną. Umiejscowiona tu Loggia del Consiglio, zdobiona marmurowymi kolumnami, rzeźbami i freskami, uznawana jest za najpiękniejszy renesansowy obiekt w Weronie. Znajduje się tu też pomnik Dantego i dawna posiadłość Scaligerich.

Arche Scaligere

Tuż obok Placu Signori, przy Chiesa di Santa Maria Antica umiejscowione są sarkofagi rodziny Della Scala. Grobowce uważa się za jeden z najcenniejszych gotyckich zabytków. Otoczone są żelaznym ogrodzeniem z symbolem drabiny, która znajduje się w herbie Scalgierich i w godle Werony.

Dom Romea

Symboliczny dom Romea znajduje się w XIII-wiecznym pałacu przy Via Arche Scaligere 2-4. To prywatna posiadłość, której nie można zwiedzać. Na fasadzie budynku znajduje się tabliczka z cytatem z „Romea i Julii”.

Duomo di Verona

Cattedrale di Santa Maria Matricolare powstała na gruzach dwóch kościołów w 1187 roku. Została zbudowana w stylu romańskim.

Ponte Pietra

Najstarszy most Werony, którego początki sięgają I wieku p.n.e. Złożony jest z pięciu łuków. Cztery z nich runęły podczas II wojny światowej. Most odbudowano z wyłowionych z rzeki kamieni.

Teatro Romano

Ruiny teatru rzymskiego to, obok amfiteatru, najważniejszy i najstarszy starożytny zabytek w Weronie. Przy ruinach znajduje się Muzeum Archeologiczne. W Wakacje odbywają się w tym miejscu liczne wydarzenia kulturalne.

Castel San Pietro

Zamek wzniesiony na wzgórzu, gdzie tysiące lat temu osadzili się pierwsi mieszkańcy Werony. Roztacza się z niego piękny widok na panoramę miasta.

Noclegi, restauracje i parkingi w Weronie – praktyczny przewodnik

Poniżej znajdziesz garść informacji, z którymi warto zapoznać się przed zwiedzaniem Werony.

Noclegi w Weronie

Najtańsze noclegi w Weronie znajdziesz poza historycznym centrum. Najbardziej ekonomicznym wyborem będzie kemping pod miastem. Ceny zakwaterowania w pobliżu Placu Bra z widokiem na arenę w sezonie osiągają nawet wysokość 1000 złotych.

Co zjeść w Weronie?

Podczas wakacji w Weronie warto spróbować lokalnych przysmaków. Do najsłynniejszych należą gulasz z koniny (Pastisada de Caval), danie ze śledzia (Renga) i świąteczne ciasto (Nadalin). Werona jest też ojczyzną gnocchi.

Parkingi w Weronie

Jeśli wybierasz się do Werony samochodem, pamiętaj, że jako turysta możesz parkować przy ulicy tylko na miejscach oznaczonych na niebiesko. Najlepiej skorzystać z parkingu zorganizowanego poza strefą ZTL.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *