Jezioro Garda we Włoszech. Poznaj najładniejsze miasta i najciekawsze atrakcje wokół niego

Garda to polodowcowe jezioro w północnych Włoszech. Słynie z pięknych krajobrazów, plaż i malowniczych miasteczek. Alpejskie szczyty przeglądają się w błękitnej tafli wody, podobnie jak przybrzeżne cedry, oleandry i cyprysy. Poznaj bliżej ten piękny zakątek.

garda
Ocena

Północna część jeziora to wąska i głęboka niecka polodowcowa, zalana wodą i otoczona wysokimi szczytami Dolomitów. Strome zbocza przypominają majestatyczne fiordy norweskie, zwłaszcza że przybrzeżne miasteczka skomunikowane są ze sobą regularnie kursującymi promami i katamaranami. Wiejące tu wiatry sprzyjają uprawianiu sportów wodnych. Krajobraz wybrzeża południowego to łagodne pagórki z winnicami i urozmaicona linia brzegowa z urokliwymi zatokami i półwyspem Sirmione. Całe jezioro Garda ma świetnie przygotowaną infrastrukturę wypoczynkową, więc przyjeżdżają tu chętnie nie tylko Włosi, ale też turyści z całej Europy. Czytaj o nim więcej!

Jezioro Garda – powierzchnia i położenie na mapie Włoch

Włoskie jezioro Garda leży na granicy trzech regionów Lombardii, Trentino i Wenecji Euganejskiej. Jego powierzchnia zajmuje 370 km². Szerokość jeziora wynosi od 4 km na północy do 12 km w południowej części, a długość to aż 55 km. Długość linii brzegowej to ponad 158 km, a głębokość 346 m. Jest to więc jezioro długie, wąskie i głębokie. Część północno-zachodniego wybrzeża zajmuje park narodowy dell’Alta Garda Brescano, a na przeciwległym brzegu, na zboczu Monte Varagna, leży rezerwat przyrody Oriental Gardesana.

Jak dotrzeć nad włoskie Lago di Garda?

Odległość z centralnej Polski do miejscowości Torbole na północnym brzegu jeziora wynosi około 1300 km. Można ją pokonać samochodem w ciągu kilkunastu godzin, jadąc przez Czechy i Austrię i zwiedzając po drodze takie miasta jak Brno, Wiedeń, czy Innsbruck. Warto przyjechać autem nad Gardę, tym bardziej że w kilku miejscach znajdują się dobrze wyposażone kempingi. Wielu turystów wybiera jednak podróż samolotem do włoskiego Bergamo, a stamtąd wynajętym samochodem lub pociągiem z przesiadką w Brescii do Desenzano del Garda lub miasteczka Peschiera.

Najładniejsze miasta wokół jeziora

Wokół brzegu jeziora Garda znajduje się sporo większych i mniejszych miasteczek. Między większymi miastami kursują promy. W malowniczych portach i przystaniach wynajmiesz kajak, jacht lub wykupisz rejs statkiem turystycznym. Poza tym w okolicy znajdziesz różnego rodzaju atrakcje i oczywiście kwatery noclegowe o różnym standardzie. Najpiękniejsze miejscowości nad jeziorem, to:

 • Peschiera del Garda;
 • Sirmione;
 • Desenzano del Garda;
 • Salo;
 • Limone Sul Garda;
 • Riva del Garda;
 • Torbole.

Atrakcje w Limone sul Garda

Ekscytacji dostarcza turystom już sam dojazd drogą pełną tuneli, wydrążonych w górskich skałach. Miasto zachwyca malowniczym krajobrazem i cudną, żwirową plażą. Warto zobaczyć muzeum historii miasta i ogród, położone na wzgórzu porośniętym sadem cytrusowym. Poza tym, zarówno w Limone jak i w okolicy, jest sporo szlaków spacerowych i trekkingowych z przepiękną panoramą. Są też urocze wodospady, a przy plaży miejskiej działają szkółki windsurfingu. Miejscowy port oferuje rejs do przystani w Malcesine, skąd kolejką linową wjedziesz na masyw Monte Baldo.

Co warto zobaczyć w Riva del Garda?

Riva del Garda leży na północnym brzegu jeziora. Okoliczne szczyty i rześkie, górskie powietrze sprawiają, że poczuć się tu można niemal jak w szwajcarskim bądź austriackim kurorcie. Zachwycisz się malowniczymi plażami Libera i Sabbioni. Dzieci warto zabrać do Rocca di Riva i MAD Museo Alto Garda. Obiekty zabytkowe to m.in. Torre Aponale (XIII-wieczna kamienna wieża zegarowa) oraz bramy miejskie San Marco i San Michele. Wiele uroku ma nadmorska promenada, a także liczne szlaki spacerowe i trasy rowerowe. Równie urokliwa jest sąsiednia miejscowość Torbole.

Atrakcje turystyczne w Peschiera del Garda

Miejscowość leży na południowym brzegu, w miejscu, gdzie wypływa rzeka Mincio. Jest tu kilka urokliwych wysepek i mostów. Peschiera to dobre miejsce na plażowanie i kąpiele. Woda jest tu cieplejsza, a plaże mają znacznie łagodniejsze zejście do wody, w porównaniu z północną częścią jeziora Garda. Miejskie uliczki i place pełne są klimatycznych kawiarenek i galerii sztuki. Koniecznie odwiedź też park rozrywki Gardaland. W tym miejscu każdy przez kilka godzin poczuje się beztroskim dzieckiem.

Co zobaczyć w Sirmione?

To jedno z najbardziej rozrywkowych i komercyjnych miast w okolicy jeziora Garda. Słynie ze źródeł termalnych, zabytkowej zabudowy oraz malowniczego położenia na długim cyplu. Jest tu sporo luksusowych hoteli z basenami z wodą termalną. Najstarsza część miasta wyłączona jest z ruchu kołowego, toteż auta zostawić trzeba na parkingach przed wjazdem na półwysep. Będąc tu, koniecznie musisz odwiedzić zamek Scaligerich, park archeologiczny Grotte di Catullo i park Marii Callas, która miała tu swoją willę. Wielu wrażeń dostarczy spacer klimatycznymi uliczkami i odpoczynek na przepięknej plaży Jamaica.

Flora i fauna jeziora

W wodach Jeziora Garda żyje wiele gatunków ryb, w tym endemiczny salmo carpio, a także okonie, szczupaki, karpie, węgorze i ukleje. Okoliczne alejki i przybrzeżne bulwary otoczone są szpalerami cedrów i cyprysów. Widać też pojedyncze palmy. Wiosną kwitną oleandry i drzewa cytrusowe. Tutejszy klimat sprzyja uprawie limonek, pomarańczy i cytryn, ale też niektórych gatunków winorośli.

Wyspy na jeziorze Garda

Na jeziorze jest kilka małych wysp, a najpopularniejsza z nich to Isola del Garda. Ta prywatna, należąca do rodów Ferrari i Cavazza wysepka, położona jest na wprost półwyspu Capo San Fermo. Wyspa ma 900 metrów długości i 125 metrów szerokości. Znajduje się na niej książęcy pałac oraz imponujące rozmachem ogrody. Wyspę można zwiedzać z przewodnikiem wyłącznie w ramach zorganizowanych wycieczek. Jest też możliwość zorganizowania ślubu w pałacu. Pozostałe wyspy na jeziorze to:

 • Isola san Biaggio (zwana Wyspą Królików);
 • Isola dell’Olivio;
 • Isola di Sogno;
 • Isola di Trimelone.

Propozycje dla turystów aktywnych

Wczasy nad jeziorem Garda dają wiele możliwości wypoczynku, zarówno leniwego plażowania i rejsów statkami turystycznymi, jak i aktywnego spędzania czasu. Możesz tu żaglować, uprawiać windsurfing i kitesurfing. Okoliczne porty oferują wynajem kajaków i rowerów wodnych, a w przybrzeżnych miejscowościach funkcjonują wypożyczalnie rowerów. Liczne trasy do jazdy na rowerze i szlaki piesze zachęcają do rodzinnych wycieczek i uprawiania nordic walking. Wielu turystów wyrusza na szlaki turystyczne masywu Prealpi Gardesane.

Jezioro Garda to krystalicznie czysta woda, rześkie powietrze i powiew wiatru z alpejskich dolin. Pełne uroku turystyczne miejscowości, które zaskakują mieszanką kultur. Wąskie uliczki, kolorowe fasady kamienic i gwarne porty. Poranne smakowanie kawy w klimatycznych kafejkach, wielogodzinne plażowanie i wieczorne spacery przybrzeżnymi bulwarami. Przyjedź i przekonaj się, jak tu jest pięknie.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *