Pompeje były głównym miastem portowym i liczyły około 20 tys. mieszkańców. Zostały zniszczone i pogrzebane przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. Zostały ponownie odkryte w XVI wieku, a wykopaliska rozpoczęły się w XVIII wieku. Pompeje są obecnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych we Włoszech. Czytaj dalej!

Pompeje – podstawowe informacje

Pompeje były starożytnym miastem położonym w południowych Włoszech. Miasto zostało założone około VII lub VIII wieku p.n.e. i szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym dzięki strategicznemu położeniu u ujścia Zatoki Neapolitańskiej.
Miasto prosperowało przez wieki, aż do momentu, gdy zostało zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. Miasto pozostało zasypane popiołem i gruzem aż do jego ponownego odkrycia w XVIII wieku. Obecnie Pompeje są jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych we Włoszech, które co roku odwiedza ponad 2 mln turystów.

Jaka jest historia starożytnych Pompejów?

Pompeje są najbardziej znane z katastrofalnej erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e., która zniszczyła miasto i zabiła jego mieszkańców. Pompeje zostały założone w VII lub VIII wieku p.n.e. przez Osmanów, lud nieznanego pochodzenia. Pod kontrolą Rzymu znalazły się w 80 roku p.n.e., a w czasach Republiki Rzymskiej rozkwitły jako miasto wypoczynkowe dla bogatych Rzymian.
Miasto zostało zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e., a wykopaliska jego ruin rozpoczęły się w XVIII wieku i trwają do dziś. Pompeje są jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych we Włoszech, odwiedzanym przez ponad 2 mln turystów rocznie.

Dlaczego warto zwiedzać Pompeje w metropolii Neapol?

Pompeje to miasto położone w regionie Kampania w południowych Włoszech. Miasto dostało się pod kontrolę Rzymu w 80 roku p.n.e. i stało się rzymską kolonią. Pompeje były prężnie rozwijającym się miastem, w którym mieszkało około 20 tys. osób.
Miasto zostało zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. Erupcja pogrzebała Pompeje pod metrami popiołu. Miasto zostało ponownie odkryte w XVI wieku, a wykopaliska rozpoczęły się w 1748 roku. Pompeje są jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie.
Najbardziej znane zabytki w Pompejach to Forum, amfiteatr, łaźnie i domy bogatych mieszkańców. Forum stanowiło centrum miasta i było otoczone świątyniami, budynkami rządowymi i targowiskami. Amfiteatr służył do publicznej rozrywki i mógł pomieścić do 20 tys. osób. Łaźnie były kompleksem krytych i otwartych basenów, saun i siłowni. Domy były budowane w różnych stylach i były ozdobione malowidłami, freskami i mozaikami.

Jacy są mieszkańcy Pompejów?

Mieszkańcy Pompejów to ludzie przyjaźni i często wychodzący z domu. Uwielbiają się bawić i cieszyć życiem. Są również bardzo pracowici. Pompeje to miasto, które jest pełne życia i energii. Ludzie tutaj są zawsze w ruchu. Są również bardzo dumni ze swojego miasta i jego historii.

Jaki jest klimat w Pompejach?

W Pompejach panuje klimat śródziemnomorski. Średnia roczna temperatura wynosi około 21 stopni Celsjusza. Styczeń i luty to najchłodniejsze miesiące, z temperaturą około 10 stopni Celsjusza. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące, z temperaturą około 30 stopni Celsjusza. Opady są bardzo małe i zazwyczaj występują między listopadem a marcem.

Jak wyglądała gospodarka Pompejów?

Gospodarka Pompejów w dużej mierze opierała się na rolnictwie i handlu. Miasto znajdowało się w pobliżu ujścia rzeki Nil, co czyniło je idealnym miejscem do prowadzenia handlu.
W Pompejach znajdował się duży port, który umożliwiał handel z innymi częściami świata. W mieście znajdowało się wiele dużych posiadłości, które były wykorzystywane do rolnictwa. W Pompejach był również duży targ, na którym sprzedawano różne towary.

Jaka przyszłość czeka Pompeje?

Pompeje były miastem portowym, które zostało zniszczone przez wybuch wulkanu w 79 roku n.e. Miasto zostało pogrzebane pod metrami popiołu. Obecnie jest popularnym miejscem turystycznym i każdego roku odwiedza je ponad 2 mln turystów. Jednak miasto niszczeje z powodu warunków atmosferycznych i narażenia na działanie żywiołów.
Ponadto Pompeje są zagrożone osunięciami i trzęsieniami ziemi. Niektórzy eksperci uważają, że mogą zostać uratowane, jeśli więcej wysiłku zostanie włożone w prace konserwatorskie i naprawcze. Przyszłość Pompejów jest niepewna, ale pozostają one ważną częścią historii.

Pompeje to zrujnowane miasto położone we włoskim regionie Kampania, na południe od Neapolu. Pompeje zostały założone przez Osmanów, a pod panowanie Rzymu dostały się w 80 roku p.n.e. Kwitły jako miasto rzymskie do czasu, gdy zostały zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e. Miasto zostało pogrzebane pod warstwami popiołu wulkanicznego. Obecnie Pompeje są jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych we Włoszech.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: