Ankona na wybrzeżu Morza Adriatyckiego we Włoszech. Plaże i atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Ankonie

Ankona z roku na rok jest coraz częściej odwiedzana przez turystów, choć daleko jej do popularności Florencji czy Bolonii. To malowniczo położone miasto portowe, które oferuje sporo ciekawych zabytków do obejrzenia. Co warto zobaczyć w Ankonie? O czym pamiętać, planując wyjazd? Wyjaśniamy i podpowiadamy.

ankona
Ocena

Ankona jest stolicą regionu Marche, a leży w sąsiedztwie przepięknej Riviery del Conero. Słynie ona z klifowego wybrzeża, malowniczej zatoki i plaż oraz cudownej, szmaragdowej barwy wód Adriatyku. Wrażenie potęgują sąsiadujące z rivierą zielone wzgórza regionalnego parku przyrody Monte Conero. Centrum Ancony to urokliwe place, otoczone jasnymi kamienicami, kafejki pod parasolami, marmurowe fontanny, zielone skwery i katedra na wzgórzu z panoramą przystani i miasta. Ankona nie jest wielką metropolią. Tu wszędzie jest blisko, a idąc pieszo, łatwo zauważysz wielokulturowość miasta i jego skomplikowaną historię.

Ankona – położenie na mapie Włoch i zarys historii stolicy Marche

Ancona leży nad Morzem Adriatyckim w centralnej części Italii. Jest stolicą regionu Marche, a jej pozycja gospodarcza w kraju związana jest z międzynarodowym portem morskim w Ankonie. Jest on jednym z największych portów we Włoszech. Ancona ma również swoje lotnisko. Działa tu też m.in. stocznia, a także uniwersytet i inne wyższe uczelnie. Z kolei sąsiednie wzgórza to zagłębie winnic w tym rejonie kraju. Miasto założyli w VI wieku p.n.e. osadnicy greccy. W kolejnych stuleciach znalazło się pod panowaniem Rzymian, a potem Bizancjum. Od 1860 roku Ankona była w granicach Królestwa Włoch. W 1944 roku wojska alianckie, w tym II Korpus Polski, odbiły miasto z rąk wojsk faszystowskich.

Jak dotrzeć do Ankony?

Ankona może być punktem docelowym wyjazdu urlopowego. Wówczas najłatwiej dotrzesz tam z Polski samolotem, a bezpośrednie połączenie oferuje lotnisko w Krakowie. Inna opcja to lot z przesiadką w Rzymie, Florencji lub Bari. Możesz też zwiedzić Ankonę w trakcie podróży po środkowej Italii, a wtedy zapewne będziesz jeździć swoim lub wynajętym autem. Najciekawszy wydaje się być rejs promem do portu w Ankonie. Taka wycieczka może być ciekawym urozmaiceniem wczasów w bałkańskich kurortach. np. w chorwackim Zadarze, na greckiej wyspie Korfu albo w mieście Bar w Czarnogórze. Wówczas możesz w ciągu kilku godzin zobaczyć najważniejsze atrakcje Ancony i wrócić statkiem.

Ankona – najpiękniejsze miejskie place i skwery

Jest ich kilka, a wszystkie wyglądają uroczo. Oto one:

 • Piazza del Plebiscito, położony między ulicą Via Ciriaco Pizzecolli, a kościołem di San Domenico;
 • Piazza Camillo Benso di Cavour – zielony skwer wokół pomnika premiera di Cavour, od placu aż do portu wiedzie Corso Garibaldi – bulwar spacerowy, otoczony kamienicami z restauracjami i sklepami;
 • Parco Publicco Citadella – park miejski, świetne miejsce do odpoczynku i pikniku w cieniu drzew;
 • Piazza Amfiteatro – niepozorny placyk z pozostałościami rzymskiego amfiteatru, znajdziesz go na zboczu wzgórza z katedrą.

Katedra na wzgórzu Monte Guasco

Cattedrale di San Ciriaco widoczna jest z daleka, gdyż wzniesiono ją na górującym nad portem wzgórzem Monte Guasco. Plac przed katedrą to świetny punkt z widokiem na promy pasażerskie, stare miasto i wybrzeże morskie. Świątynia powstała w okresie od XI do XIII wieku, a zbudowano ją na planie krzyża greckiego i na ruinach greckiej świątyni Afrodyty. Bizantyjskim akcentem są posągi lwów, na których opierają się kolumny oraz kolumny zdobiące portal wejściowy. Wnętrze świątyni jest minimalistyczne, co sprzyja refleksji.

Co jeszcze warto obejrzeć w Ankonie?

W mieście jest jeszcze sporo interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Oto najważniejsze z nich:

 • Arco di Traiano, czyli łuk triumfalny z okresu I wieku n.e. wzniesiony ku czci cesarza Trajana, znajdziesz go pod wzgórzem katedralnym, w pobliżu są też pozostałości portu z czasów antycznych i skromniejszy nieco łuk triumfalny ku czci papieża Klemensa XII;
 • Muzeum Archeologiczne przy Piazza del Senato;
 • Pomnik Poległych przez Viale della Vittoria, ku czci ofiar I wojny światowej, styl architektoniczny nawiązuję do antycznej historii miasta;
 • Lazaretto (Mole Vanvitelliana) szpital z XVIII wieku, stworzony na sztucznej wyspie w kształcie pięciokąta.

Riviera del Conero – bajkowe plaże w okolicach Ancony

Ankona to miasto, gdzie możesz też solidnie wypocząć na plaży i wykąpać się w ciepłym morzu. Na północ od portu zaczyna się włoska Riviera del Conero, która przebiega przez Portonovo, Sirolo aż do Porto Civitanova. Wielu turystów uważa tutejsze piaszczyste i żwirkowe plaże za jedne z najpiękniejszych we Włoszech. Najpiękniejsze kąpieliska w tym rejonie, to:

 • plaża Mezzavalle i Spiaggia di Portonovo przy miasteczku Portonovo;
 • Spiaggia di San Michele w Spirolo;
 • piękne plaże w Numana i Marcelli;
 • Porto Recanati beach w kameralnym kurorcie Porto Recanati.

Ancona – noclegi i baza gastronomiczna

Jeśli chcesz zwiedzić miasto, to szukaj noclegu w pobliżu centrum Ankony. Do wyboru masz hotele o różnym standardzie, oferujące pobyt w systemie bed and breakfast. Są też liczne pensjonaty i prywatne apartamenty. Planujesz spędzić czas głównie na plażowaniu? Zarezerwuj pobyt w okolicy plaż na rivierze, w miasteczkach Numana albo Sirolo. Tu także znajdują się kempingi i kompleksy domków letniskowych. Kulinarnym hitem regionu jest zupa rybna, zwana brodetto, dorsz podawany z pomidorami, makaron tagliatelle z owocami morza, a na deser ryżowe ciasto bostrengo i kieliszek czerwonego wina Rosso Conero.

Ankona wydaje się być najpiękniejsza, gdy widzi się ją od strony wody. Wrażenie robi wtedy wzgórze z katedrą i majestatyczny Łuk Trajana, a uliczki starego miasta na czele z gotyckim pałacem Loggia dei Mercanti wprost zapraszają na długi spacer.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *