Kalabria, czyli mniej popularny obszar Włoch. Zaplanuj wczasy w regionie pachnącym bergamotkami i morską bryzą

Kalabria to region w południowej Italii. Znajdziesz tu klimatyczne miasta, fascynujące zabytki, wiele przyrodniczych atrakcji i setki kilometrów urokliwych plaż. Ceny atrakcji i noclegów są niższe, a plażować możesz w spokoju i ciszy. Dowiedz się więcej!

kalabria
Ocena

Ta najbardziej na południe wysunięta część Półwyspu Apenińskiego nie jest zbyt popularna wśród turystów ze środkowej i wschodniej Europy. Zniechęca ich daleka odległość i brak kompleksów miejskich tej klasy, co Neapol czy Wenecja. A szkoda, bo kalabryjskie miasta mają niepowtarzalny urok, a długa linia brzegowa zachwyca urozmaiconym krajobrazem, panoramą pobliskiej Sycylii i świetnie przygotowanymi kąpieliskami. Dodatkowe atuty to fascynująca kultura południowych Włoch, pyszna kuchnia i słoneczny, śródziemnomorski klimat. Brzmi ciekawie? Przekonaj się, że wczasy w Kalabrii to wspaniała przygoda. Sprawdź, jak je zaplanować!

Calabria – region na „czubku włoskiego buta”

Kalabria to najdalej na południu położony region Włoch, otoczony wodami Morza Jońskiego i Tyrreńskiego. Od Sycylii oddziela go Cieśnina Messyńska. Calabria (bo taka jest włoska pisownia) zajmuje powierzchnię nieco ponad 15 tys. km², a zamieszkuje ją około 2 mln ludności. Mieszkańcy utrzymują się z rolnictwa, handlu i usług, w tym z branży turystycznej. Panuje tu jednak największe w kraju bezrobocie. Turyści pokochali Kalabrię za malownicze wschody i zachody słońca nad morskim horyzontem, za górskie krajobrazy w centrum regionu i gęste lasy, skrywające urokliwe miejscowości. Poza tym z tutejszych portów możesz popłynąć w rejs promem na Sycylię lub Sardynię.

Południowe Włochy. Ogrom atrakcji i możliwości wypoczynku

Będąc w Kalabrii, możesz zwiedzać miasta, w tym ich zabytkową architekturę z elementami greckimi, rzymskimi i bizantyjskimi. Wolisz spacery i beztroski wypoczynek? Spodobają ci się wędrówki po szlakach w parkach narodowych Pollino i Aspromonte oraz kąpiele w lazurowych falach Morza Tyrreńskiego i Jońskiego. Osobom spragnionym aktywnego wypoczynku polecić można nurkowanie, snorkeling, windsurfing i kitesurfing. Koniecznie sprawdź, jak smakuje tutejsza włoska kuchnia, która słynie z szerokiego wyboru przystawek. W Tropea napij się likieru z bergamotki i cedru i zachwyć się smakiem lodów tartufo. W Reggio Calabria zjedz pizzę z kiełbasą 'nduja, a w rybackim miasteczku Scilla skosztuj grillowanego miecznika z nadzieniem z pesto.

Plaże w Kalabrii. Wolisz piaszczyste wybrzeże czy skaliste klify?

W Kalabrii słońce świeci przez większość dni w roku, a woda w morzu jest ciepła aż do października. Dlatego kapać się możesz tam zarówno latem, jak i jesienią. Oto najładniejsze plaże:

  • Spiaggia di Michelino we wsi Parghelia niedaleko Tropei, zamknięta skałami wysokiego klifu, skąd rozciąga się cudowna panorama;
  • piaszczysta plaża Groticelle w Capo Vaticano, gdzie wybrzeże osłonięte jest skalistym wzgórzem;
  • plaża miejska w Scilla;
  • Arcomagno na cyplu San Nicola Arcella – plaża osłonięta naturalnym łukiem skalnym;
  • plaża Negroncino w Locri nad Morzem Jońskim.

Najważniejsze miasta w Kalabrii

Najpopularniejsze miasta regionu Kalabria to miejsca, gdzie znajdziesz hotele, pensjonaty, prywatne apartamenty noclegowe i pola kempingowe. Tam też czekają na turystów największe atrakcje. Spójrz, jakie kalabryjskie miasta i najpiękniejsze miejsca warto zwiedzić:

  • Cotanzaro – stolica Kalabrii, a w niej ogród botaniczny i rezerwat archeologiczny;
  • Reggio di Calabria ze średniowiecznym zamkiem Aragonese, Muzeum Wielkiej Grecji i malowniczą nadmorską promenadą, z której widać sycylijską Messynę;
  • Tropea i katedra Santa Maria dell’Isolla;
  • Villa san Giovanni na wprost Messyny i sąsiednie rybackie miasteczko Scilla z zamkiem Castello Ruffo.

Górskie miasteczka i wioski na wschodzie i w centrum regionu

Z mniejszych miejscowości na uwagę zasługuje Crotone nad Morzem Jońskim, a w jego okolicy Le Castella i ruiny średniowiecznej fortecy. Warto zatrzymać się w malowniczej miejscowości Longobucco w prowincji Cosenza, położonej na granicy parku narodowego Sila. Kolejna urocza miejscowość to Caprara nad jeziorem Ampollino. Z kolei miejscowość Gambarie to świetna baza wypadowa do poznania parku Aspromonte.

Wczasy w Kalabrii. O czym warto wiedzieć?

Do Kalabrii najłatwiej dotrzeć samolotem do Rzymu lub Neapolu i przesiąść się w lot do Lamezia Terme lub Reggio Calabria. Region możesz zwiedzać, podróżując wynajętym autem. Jeśli nie przepadasz za upałami, to dobrą porą na wycieczkę będzie przełom września i października. To dobry czas zarówno na aktywne zwiedzanie, jak i kąpiele w morzu. Pamiętaj, że w południowych Włoszech popołudnia od godziny 13 do 17 to czas sjesty. Atrakcje są wtedy zamknięte, podobnie jak większość sklepów i restauracji. Kalabria to teren działalności włoskiej mafii, mimo to na ulicach na ogół jest bezpiecznie. Warto jednak chronić pieniądze i cenniejszy bagaż, w tym aparaty i kamery.

Kontynentalne Włochy to nie tylko popularna Toskania, Wenecja czy Lacjum. To też urokliwe zakątki na południu słonecznej Italii. Do niedawna turyści odwiedzali je głównie w drodze na Sycylię. Włoski region Kalabrii może być jednak sam w sobie celem fascynującej wycieczki.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *