Katania – perełka Sycylii. Jak zwiedzać miasto u podnóża Etny? Przewodnik po zabytkach i największych atrakcjach

Katania to jedno z największych miast na Sycylii, które słynie główne z tego, że leży u stóp czynnego wulkanu. Etna nie jest jednak jedyną atrakcją Katanii. Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w tym wyjątkowym mieście.

katania
Ocena

Katania to drugie największe miasto Sycylii, położone nad morzem Jońskim u podnóża wulkanu Etna. Tę włoską miejscowość warto odwiedzić ze względu na liczne zabytki, piękne plaże i pyszną kuchnię, a przede wszystkim po to, by na własne oczy zobaczyć największy wulkan w Europie. Poniżej znajdziesz praktyczny przewodnik po Katanii i okolicach.

Katania – miasto u podnóża wulkanu

Etna to najwyższy, największy i najbardziej aktywny wulkan w Europie. Jego powierzchnia wynosi 1250 km2, a aktualna wysokość to ok. 3350 m n.p.m. Położenie Katanii u podnóża Etny jest jej przekleństwem i zbawieniem. Zdarzało się, że erupcje pustoszyły miasto. Z drugiej strony gleby wulkaniczne są bardzo żyzne i służą uprawie roślin.

W 1987 roku wokół wulkanu powstał Park Regionalny Etna o obszarze 580 km2. W 2013 roku Etna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Etny

Wielu turystów przyjeżdża do Katanii przede wszystkim dla Etny. Można się tam dostać samochodem lub autobusem, który wyrusza spod dworca głównego raz dziennie. Zbocza wulkanu najlepiej zwiedzać z profesjonalnym przewodnikiem. Należy na to poświęcić cały dzień.

Jeśli nie masz ochoty spacerować wokół kraterów wulkanu, możesz podziwiać go z kolejki wąskotorowej, która okrąża Etnę, jeżdżąc po jej zboczach. Circumetnea nie jest pociągiem typowo turystycznym, ale jedzie na tyle wolno, że można wykorzystać go jako ruchomy punkt widokowy.

Loty do Katanii i dojazd z lotniska

Loty z Polski do Katanii są niedrogie i łatwo dostępne. Tanie linie lotnicze latają tam z kilku polskich miast. Co więcej, lotnisko znajduje się niedaleko centrum Katanii. Na starówkę dostaniesz się w kilkanaście minut autobusem sieci Alibus lub komunikacją miejską.

Gdzie spać na Sycylii? Noclegi w Katanii

Katania oferuje bardzo obszerną bazę noclegową. Najpopularniejsze są tu prywatne apartamenty i pensjonaty B&B. Istnieją tu też ekskluzywne hotele, a także budżetowe hostele. W Katanii naprawdę znajdziesz nocleg na każdą kieszeń. Najlepiej szukać go w okolicach Via Etnea na odcinku między parkiem Villa Bellini a Piazza del Duomo.

Zwiedzanie Katanii – najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca w centrum miasta

Historyczne centrum miasta jest niewielkie i spokojnie można zwiedzić je pieszo. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zabytki i warte odwiedzenia miejsca w Katanii.

Piazza del Duomo

Główny plac Katanii, który powstał w XI wieku. Zniszczony podczas trzęsienia ziemi z 1693 roku, został odbudowany kilka lat później na podstawie projektu Giovanniego Battisty Vaccariniego. Plac otaczają budynki w stylu baroku sycylijskiego.

Basilica Cattedrale di Sant’Agata

Zbudowana w XI wieku bazylika, podobnie jak wiele zabytków w Katanii, została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w XVII wieku. Odbudowano ją w stylu barokowym. Fasadę z białego marmuru zdobią liczne kolumny i rzeźby, na drzwiach katedry zaś możemy podziwiać postać świętej Agaty, patronki miasta. Wewnątrz znajduje się grób silnie związanego z miastem Vincenzo Belliniego.

Chiesa della Badia di Sant’Agata

W pobliżu Katedry św. Agaty znajduje się też poświęcony jej kościół, odbudowany zgodnie z projektem Vaccariniego. Warto odwiedzić go przede wszystkim dla tarasu mieszczącego się na kopule. Jest to najlepszy punkt widokowy w całej Katanii.

Fontana dell’Elefante i Palazzo degli Elefanti

Na Placu Katedralnym można też podziwiać symbol Katanii. Jest to XVIII-wieczna fontanna ze słoniem, którego Katańczycy nazywają Liotru. Zaprojektował ją również Vaccarrini. Tuż obok wznosi się XVIII-wieczny pałac, w którym obecnie znajduje się siedziba urzędu miasta.

Fontana dell’Amenano, podziemna rzeka i La Pescheria

Fontanna, której nazwa pochodzi od płynącej pod miastem rzeki Amenano. Stworzył ją Tito Angelini. Tuż za nią znajduje się wejście do słynnego targu rybnego. La Pescheria to jedno z najsłynniejszych, najgłośniejszych i najbardziej tętniących życiem miejsc w Katanii.

Via Etnea

Główna ulica Katanii, zwana też jej salonem. Spacerując po via Etnea, dostaniesz się do większości zabytków. Znajdują się przy niej także liczne knajpki i sklepy.

Basilica della Collegiata

Kolejna budowla sakralna będąca przykładem baroku sycylijskiego. Ciekawostką dla turystów z Polski jest fakt, że jej fasadę zaprojektował architekt o polskim rodowodzie – Stefan Ittar. Ittar uczestniczył też w projektowaniu wielu innych zabytków Katanii.

Ruiny amfiteatru rzymskego

Ulicą via Etnea dotrzesz też do ruin amfiteatru rzymskiego z II wieku n.e., które znajdują się przy Piazza Stesicoro.

Piazza Università

Plac, którego największą atrakcją są latarnie rozmieszczone na jego czterech rogach. Każda z latarń przedstawia inną postać pochodzącą z katańskich legend.

Via Crociferi

Ulica słynąca z pięknej barokowej zabudowy, co zapewniło jej miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przy via Crociferi znajdują się m.in. kościół św. Benedykta oraz Villa Cerami.

Klasztor Benedyktynów w Katanii

Kolejny katański klejnot na liście UNESCO to monumentalny klasztor benedyktynów. Jest to drugi największy klasztor benedyktyński w Europie. Obecnie działa tu jeden z wydziałów Uniwersytetu w Katanii.

Castello Ursino

Twierdza zbudowana w XIII wieku przez Fryderyka II Szwabskiego. Początkowo znajdowała się nad brzegiem morza. Po Erupcji Etny w 1669 roku zamek został otoczony przez lawę, która przesunęła wówczas wybrzeże o kilometr. Dziś Castello Ursino znajduje się w głębi miasta.

Villa Bellini

Na północy Via Etnea wieńczy słynny park miejski, który warto odwiedzić szczególnie w upalne dni.

Pozostałe miejsca, które warto zobaczyć w Katanii

Katania pełna jest zabytków z różnych epok. Jeśli zatrzymujesz się w mieście na dłużej niż jeden weekend, odwiedź także następujące miejsca:

 • Teatro Massimo Bellini przy Piazza Vincenzo Bellini;
 • Piazza Dante i Chiesa di San Nicolò l’Arena;
 • Piazza Goliarda Sapienza;
 • Palazzo Biscari;
 • Palazzo Platamone;
 • Piazza San Francesco d’Assisi i Chiesa di San Francesco d’Assisi all’Immacolata;
 • łaźnie rzymskie (Terme Achilleane, Terme della Rotonda, Terme dell’indirizzo);
 • Porta Garibaldi.

Mając nieco więcej czasu, warto przejść się też do dzielnicy Le Ciminiere, gdzie znajdują się Muzeum Lądowania Aliantów na Sycylii i Muzeum Kina. Punktem obowiązkowym zwiedzania Katanii jest też spacer przybrzeżnym traktem Lungomare di Catania.

Co zjeść w Katanii? Lokalne przysmaki

Katania słynie także z fenomenalnej, tradycyjnie sycylijskiej kuchni. Tutejsze przysmaki to kwintesencja Włoch. Do najważniejszych lokalnych dań należą też:

 • pasta alla norma – makaron z pomidorami, bakłażanem, ricottą, czosnkiem i bazylią;
 • caponata – bakłażany z cebulą, oliwkami, kaparami i pomidorami;
 • arancini – kulki smażonego ryżu sprzedawane z rozmaitymi nadzieniami;
 • cornetto con nutella di pistacchio – rogalik z kremem pistacjowym;
 • cannoli – rurki wypełnione nadzieniem z ricottą z różnymi dodatkami;
 • granita – sycylijski mrożony deser.

Najsłynniejszymi słodyczami są tu panzerotti i minnuzze di Sant’Agata, czyli ciastka związane z patronką miasta, które przypominają kobiece piersi. W Katanii koniecznie należy spróbować też świeżych ryb i owoców morza.

Plaja di Catania, czyli darmowa plaża z widokiem na Etnę

Większość plaż znajduje się na południu Katanii, na wysokości lotniska. Tam też rozciąga się piaszczysta Plaja di Catania, z której można podziwiać Etnę. Co więcej, początkowy odcinek plaży jest zupełnie darmowy.

Mieszkańcy Katanii chętnie plażują także na maleńkiej lawowej plaży Spiaggia San Giovanni Licuti.

Sycylia – jakie miejsca w okolicach Katanii warto zwiedzić?

Z Katanii łatwo dostać się transportem publicznym do wielu pięknych okolicznych miast na Sycylii. Bez wynajmowania samochodu można odwiedzić m.in. miasteczka Aci Trezza i Aci Castello, pojechać do uroczej Taorminy oraz do słynnych Syrakuz.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *