Wenecja położona jest na ponad 100 wyspach na Morzu Adriatyckim. Łączy je ze sobą ponad 400 mostów. Miasto podzielone jest na sześć dzielnic, z czego ponad połowa znajduje się na stałym lądzie. Kiedy jednak myślimy o Wenecji, mamy przed oczami miasto na wodzie, które najlepiej podziwiać z gondoli. W naszym artykule opisujemy, jak najlepiej zaplanować sobie podróż do Wenecji i co warto zobaczyć.
Wenecja – jak dojechać z Polski?
Wenecja znajduje się na północy Włoch, w związku z czym dojazd samochodem z Polski nie stanowi wielkiego problemu. O wiele prościej jest jednak dostać się tam samolotem. Do Wenecji latają tanie linie lotnicze, czas podróży to około półtorej godziny, a ceny biletów oscylują często w granicach kilkudziesięciu złotych. Wszystko to sprawia, że Polacy bardzo często decydują się na wakacje w tym urokliwym mieście.
Laguna wenecka – jak zwiedzać miasto na wodzie?
Jeśli nocujesz poza historycznym centrum, wizytę w Wenecji rozpoczniesz na Piazzale Roma, gdzie znajduje się dworzec kolejowy i autobusowy. Odkrywanie miasta warto rozpocząć od rejsu po Canal Grande. W ten sposób z odpowiedniego dystansu przyjrzysz się wszystkim najważniejszym zabytkom. Trasę tę da się pokonać gondolą lub korzystając ze znacznie tańszego transportu miejskiego.
Tramwajem wodnym (wł. vaporetto) dostaniesz się z okolic Piazzale Roma na plac św. Marka, czyli do samego serca Wenecji. Stamtąd warto przespacerować się słynną ulicą Riva degli Schiavoni, a następnie skierować swoje kroki w głąb miasta.
Najważniejsze zabytki w Wenecji – co warto zobaczyć?
Wenecja to jedno z najbardziej turystycznych miast na świecie. Powodem tego jest wyjątkowy układ zabytkowych budynków, kanałów i mostów. Jej nietypowe położenie i zachwycająca architektura sprawiły, że Laguna Wenecka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo centrum podzielone jest na sześć obszarów. Są to:
- San Marco;
- Castello;
- Dorsoduro;
- San Polo;
- Cannaregio;
- Santa Croce.
Poniżej opisujemy, które miejsca są szczególnie warte odwiedzenia.
Plac św. Marka (Piazza San Marco)
Najważniejszy plac w mieście, przy którym znajdują się najistotniejsze zabytki Wenecji. Jego historia sięga IX w. i jest ściśle związana z budową bazyliki św. Marka, który jest patronem miasta. Przy placu znajduje się rzeczona świątynia, a także pałac Dożów, Most Westchnień, dzwonnica, piękna wieża zegarowa oraz stara i nowa prokuracja.
Bazylika św. Marka (Basilica di San Marco)
Najważniejsza świątynia w Wenecji, w której znajdują się relikwie patrona miasta, a także Złoty Ołtarz uznawany za arcydzieło sztuki bizantyjskiej. Wzniesiono ją w IX wieku, lecz szybko strawił ją pożar. Później była wielokrotnie przebudowywana. Jej unikatowy styl jest symbolem niezależności i wyjątkowości dawnej Republiki Weneckiej.
Dzwonnica św. Marka (Campanile di San Marco)
Wieża o wysokości prawie 100 m to jeden z symboli miasta oraz najważniejszy punkt widokowy, z którego można podziwiać całą Wenecję z lotu ptaka.
Pałac Dożów (Palazzo Ducale)
Wybudowany w gotyckim stylu Pałac Dożów przez wiele lat był siedzibą weneckiego rządu i władców republiki. Dziś w tym zachwycającym gmachu mieści się muzeum.
Most Westchnień (Ponte dei Sospiri)
Most łączący pałac Dożów z budynkiem dawnego więzienia. Jego nazwa odnosi się do smutnych westchnień skazańców po raz ostatni spoglądających na piękną Wenecję. Zabytek widoczny jest z mostów Ponte della Paglia i Ponte della Canonica.
Prokuracja Nowa i Stara (Procuratie Nuove i Procuratie Vecchie)
Zabytkowe budynki umieszczone po dwóch stronach placu św. Marka. W XIX wieku z polecenia Napoleona wzniesiono łączące je skrzydło Ala Napoleonica. W Prokuracji Nowej znajduje się Cafe Florian – najstarsza kawiarnia w Europie.
Most Rialto
Najsłynniejszy most Wenecji znajdujący się nad kanałem Grande. Roztacza się z niego piękny widok na okolicę. Ponadto znajdują się na nim liczne butiki z pamiątkami i biżuterią.
Kanał Grande (Canale Grande)
Kanał Grande nazywany jest najpiękniejszą ulicą Europy. Płynąc po nim, można podziwiać fasady słynnych weneckich kamienic Ca’ d’Oro, Ca’ Rezzonico i Ca’ Pesaro.
Bazylika Santa Maria della Salute
Barokowa świątynia wzniesiona w podzięce Maryi za uratowanie miasta od zarazy. Znajduje się na początkowym odcinku kanału Grande. Do najważniejszych kościołów w Wenecji należą także Santa Maria Gloriosa dei Frari, Santi Giovanni e Paolo oraz San Giorgio Maggiore.
Teatro La Fenice
Najsłynniejszy teatr operowy w Wenecji, którego symbolem jest feniks. Jest to jedna z najważniejszych scen operowych na świecie.
Palazzo Contarini del Bovolo
Zbudowany przez rodzinę Contarini pałac słynie przede wszystkim ze swej spiralnej, zewnętrznej klatki schodowej. Jest to też świetny punkt widokowy, z którego roztacza się widok na miasto.
Weneckie Getto
W dzielnicy Cannaregio znajduje się miejsce, w którym zrodziła się nazwa „getto” jako określenie na żydowską dzielnicę. Centralny plac Campo de Ghetto Novo to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Wenecji, gdzie można odpocząć od tłumów i zgiełku.
Decydując się na dłuższe wakacje w Wenecji, warto odwiedzić też pozostałe wyspy Laguny Weneckiej – Murano, Burano, Lido i Guideccę.
Symbole Wenecji – maski, opera i święto kina
Wenecja słynie nie tylko ze swojego położenia i architektonicznego dziedzictwa, ale także z wielu ciekawych wydarzeń, zjawisk i przedmiotów. Z miastem przede wszystkim kojarzy się karnawał wenecki, podczas którego istotnym elementem stroju są charakterystyczne maski.
Miasto jest też ważnym punktem na mapie festiwalowej, gdyż to właśnie tu odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie oraz biennale sztuki współczesnej. Wenecję uznaje się także za stolicę opery.
Gdzie nocować? Praktyczny przewodnik po Wenecji
W obszar Wenecji zalicza się sześć dzielnic, z których cztery znajdują się na lądzie. Najbardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów jest opisywana wyżej zabytkowa część miasta, gdzie nie brakuje hoteli i apartamentów. Należy jednak pamiętać, że nocleg w historycznym centrum wiąże się z dużymi kosztami. Najdrożej będzie w San Marco, nieco taniej w Santa Croce czy Cannaregio.
Jeśli nie chcesz wydać majątku na hotel w Wenecji, warto rozważyć pobyt w lądowej części miasta, gdzie mieszka większość wenecjan. W dzielnicach Mestre czy Marghera można znaleźć wiele ciekawych opcji zakwaterowania, które nie zrujnują cię finansowo.
Czego nie robić w Wenecji? Zakazy dla turystów
Wenecja to miasto, które utrzymuje się głównie z turystyki. W związku z dużą ilością przyjezdnych odwiedzających miasto każdego roku, władze były zmuszone wprowadzić pewne dodatkowe obostrzenia dla zwiedzających.
W Wenecji nie wolno przede wszystkim urządzać biwaków i pikników, w co wlicza się każde siadanie na murkach czy placach miasta w celu spożycia posiłku. Zakazane jest też karmienie gołębi, plażowanie, jazda na rowerze, zakładanie kłódek na mostach, a także pływanie w kanałach. Za każde z tych wykroczeń grozi kara grzywny.
Wenecja to obowiązkowym punkt na wycieczkowej mapie, jeśli planujesz urlop w północnej części Włoch. Daj się zachwycić jej pięknem i nietypowym krajobrazem.
Dodaj komentarz