Słynna arena walk gladiatorów powstała w pierwszym wieku naszej ery. Zbudowali ją pierwsi przedstawiciele cesarskiej dynastii Flawiuszów, czyli Wespazjan i Tytus. W czasach budowy Koloseum Rzym był u szczytu potęgi, a słynne hasło „chleba i igrzysk” miało mniej pejoratywny wydźwięk, niż obecnie. Amfiteatr znajduje się w pobliżu Forum Romanum i wzgórza Palatyn, czyli kolebki Imperium. Budowlę uszkodziło trzęsienie ziemi w połowie V wieku, a kolejny kataklizm dziewięć stuleci później poważnie naruszył jej konstrukcję. W XVIII wieku Koloseum uznano za miejsce męczeństwa chrześcijan, a kolejni papieże przewodniczą organizowanym tutaj w każdy Wielki Piątek drogom krzyżowym. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź!
Rzymskie Koloseum to coś więcej niż arena gladiatorów
Pojedynki na śmierć i życie ku chwale cesarza były jedną z wielu atrakcji, jaką władca imperium fundował swoim poddanym. Koloseum było nowoczesną konstrukcją, a niektóre rozwiązania inżynieryjne, czy organizacyjne (np. sposób przemieszczania ludzi po trybunach) wciąż są powielane. Na arenę prowadziło aż 80 wejść, a ciągi komunikacyjne zaprojektowano tak, że wszyscy najważniejsi i najbogatsi ludzie mogli opuścić obiekt w ok. 6 minut. W największym wówczas amfiteatrze na świecie organizowano między innymi:
- naumachie – widowiska odtwarzające bitwy morskie;
- walki z dzikimi zwierzętami;
- przedstawienia teatralne;
- munery – specyficzne uroczystości religijne;
- wymyślne, okrutne egzekucje skazańców;
- venatie – polowania na dzikie zwierzęta.
Jakie miejsca można obecnie zwiedzać w Koloseum?
Dziś do zwiedzania udostępniono wewnętrzną arenę, część trybun oraz podziemi Koloseum (hypogeum). Na pierwszym piętrze funkcjonuje Muzeum Erosa. W 2013 oficjalnie rozpoczął się wielki projekt renowacji starożytnej budowli, po której Koloseum w Rzymie stanie się miejscem organizowania prestiżowych wydarzeń kulturalnych. Mówi się przede wszystkim o koncertach, przedstawieniach operowych, wystawach malarskich, rzeźbiarskich oraz pokrewnych sztukach.
Kup bilet online i zwiedzaj Koloseum!
Krótka historia Koloseum – Rzym z czasów budowy Amfiteatru Flawiuszów
Budowa Koloseum, które z czasem stało się symbolem Rzymu, rozpoczęła się w 70–72 r.n.e. Podobno Wespazjan Flawiusz chciał w ten sposób zrekompensować Rzymianom podwyżkę podatków. Arenę ukończono w roku 80 n.e. – już za panowania Tytusa Flawiusza – co świętowano trwającymi 100 dni igrzyskami. Nazwa Koloseum została utworzona średniowieczu. Pochodzi od łacińskiego Colosseo lub greckiego Colossos, co odnosi się do sąsiadującego z nią posągu cesarza Nerona, który został przedstawiony jako kolos i bóg Apollo.
Koloseum powstało w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się Złoty Dom
Domus Aurea był okazałym i niezwykle bogato urządzonym pałacem Nerona – miał nawet własne jeziorko. Nowy cesarz chciał odciąć się od swojego nielubianego poprzednika. Nakazał wyburzyć rezydencję, osuszyć teren i przeznaczyć go na potrzeby (głównie hedonistyczne) ludu rzymskiego. Podział miejsc na trybunach według statusu społecznego wyglądał następująco:
- najlepsze siedzenia dla cesarza, senatorów i westalek;
- dolne i środkowe rzędy dla patrycjuszy i bogatych przedsiębiorców z Wiecznego Miasta;
- na czwartym poziomie, obok miejsc dla plebsu, mieściło się targowisko;
- najbardziej odległe miejsca przeznaczono dla najbiedniejszych mieszkańców Rzymu.
Konstrukcja Koloseum. Jaką budowlę wzniesiono z polecenia cesarza Wespazjana?
Fasada prezentuje wszystkie najpopularniejsze style architektoniczne starożytnego Rzymu. Pierwszą z trzech kondygnacji arkadowych wykonano po toskańsku, drugą w stylu jońskim, a ostatnią w korynckim. Parametry Koloseum prezentują się następująco:
- długość 188 m;
- szerokość 156 m;
- obwód 525 m;
- wysokość 48,5 m (razem z podziemiami ok. 55 m);
- liczba kondygnacji naziemnych – od zewnątrz 4, od wewnątrz 5;
- pojemność – od 45 do 50 tysięcy widzów.
Trawertyn to podstawowy budulec, z którego wzniesiono Koloseum
Rzym posiadał znaczne złoża tych skał, choć oddalone o blisko 30 kilometrów. Według niektórych historyków, do transportu urobku z kamieniołomu (oraz innych prac przy budowie amfiteatru) wykorzystywano niewolników – głównie Żydów z upadłej Jerozolimy. Rozbudowane podziemia wewnątrz budowli mogły pomieścić:
- złożoną sieć korytarzy – niektórzy dostojnicy mieli własne, prywatne wejścia do Koloseum z własnych domów;
- pomieszczenia dla gladiatorów;
- zbrojownię;
- magazyny rekwizytów;
- klatki dla zwierząt;
- system dźwigów, które wynosiły ludzi i przedmioty bezpośrednio na główny plac amfiteatru.
Walory i symbolika Koloseum – Rzym założono na pobliskim wzgórzu Palatyn
A to właśnie tam mityczny Romulus miał założyć swoje miasto. Wszystkie tunele i korytarze zaprojektowano w taki sposób, by ludzie z różnych warstw społecznych nie mieszali się ze sobą podczas wyjścia. Od otwarcia Koloseum Rzym jeszcze mocniej pokochał krwawe widowiska. Ostatnie walki gladiatorów miały miejsce blisko 500 lat po ukończeniu budowli, w 528 roku. Rzymskie Koloseum uznaje się za jeden z symboli prześladowania chrześcijan. Jednak wielu historyków ma poważne wątpliwości, czy faktycznie tutaj ich mordowano. Na pewno egzekucje wyznawców Jezusa odbywały się w Cyrku Nerona, położonym w odległości ok. 3 kilometrów od Koloseum. Rzym przez wiele stuleci tępił chrześcijaństwo, a dekret hierarchów Kościoła z 1744 r. miał też na celu sakralizację ważnego miejsca w stolicy Włoch.
Zwiedzanie Koloseum w Rzymie. Przydatne informacje praktyczne dla turystów
Koloseum Rzym – adres | Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, Włochy |
Koloseum Rzym – godziny otwarcia |
|
Koloseum Rzym – ceny biletów |
|
Koloseum Rzym – dojazd |
|
Koloseum Rzym – dostępność dla osób niepełnosprawnych | Osobom niepełnosprawnym przysługuje darmowe wejście do Koloseum w Rzymie.
Przy wejściu i w obrębie znajdują się rampy, a do niektórych kondygnacji prowadzą windy. Wózkiem inwalidzkim nie da się zjechać do podziemi i wjechać na najwyższy poziom. Rzymskie Koloseum posiada też łazienki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. |
Koloseum Rzym – strona www | https://parcocolosseo.it/ |
Koloseum to miejsce o niezwykle skomplikowanej, bogatej historii. Podczas zwiedzania z przewodnikiem na pewno dowiesz się wielu nowych, ciekawych rzeczy. W pobliżu starożytnego amfiteatru znajduje się mnóstwo innych, równie interesujących obiektów – Forum Romanum, łuk Konstantyna Wielkiego, czy Palatyn. Kto miał okazję zwiedzić Koloseum? Rzym to piękna stolica pełna historii i architektonicznych skarbów. Jeśli jeszcze się tam nie wybrałeś, nie czekaj dłużej, już dziś rezerwuj bilety!
Dodaj komentarz