Słynna arena walk gladiatorów powstała w pierwszym wieku naszej ery. Zbudowali ją pierwsi przedstawiciele cesarskiej dynastii Flawiuszów, czyli Wespazjan i Tytus. W czasach budowy Koloseum Rzym był u szczytu potęgi, a słynne hasło „chleba i igrzysk” miało mniej pejoratywny wydźwięk, niż obecnie. Amfiteatr znajduje się w pobliżu Forum Romanum i wzgórza Palatyn, czyli kolebki Imperium. Budowlę uszkodziło trzęsienie ziemi w połowie V wieku, a kolejny kataklizm dziewięć stuleci później poważnie naruszył jej konstrukcję. W XVIII wieku Koloseum uznano za miejsce męczeństwa chrześcijan, a kolejni papieże przewodniczą organizowanym tutaj w każdy Wielki Piątek drogom krzyżowym. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Rzymskie Koloseum to coś więcej niż arena gladiatorów

koloseum rzym w całości

 

Pojedynki na śmierć i życie ku chwale cesarza były jedną z wielu atrakcji, jaką władca imperium fundował swoim poddanym. Koloseum było nowoczesną konstrukcją, a niektóre rozwiązania inżynieryjne, czy organizacyjne (np. sposób przemieszczania ludzi po trybunach) wciąż są powielane. Na arenę prowadziło aż 80 wejść, a ciągi komunikacyjne zaprojektowano tak, że wszyscy najważniejsi i najbogatsi ludzie mogli opuścić obiekt w ok. 6 minut. W największym wówczas amfiteatrze na świecie organizowano między innymi:

 • naumachie – widowiska odtwarzające bitwy morskie;
 • walki z dzikimi zwierzętami;
 • przedstawienia teatralne;
 • munery – specyficzne uroczystości religijne;
 • wymyślne, okrutne egzekucje skazańców;
 • venatie – polowania na dzikie zwierzęta.

Jakie miejsca można obecnie zwiedzać w Koloseum?

Dziś do zwiedzania udostępniono wewnętrzną arenę, część trybun oraz podziemi Koloseum (hypogeum). Na pierwszym piętrze funkcjonuje Muzeum Erosa. W 2013 oficjalnie rozpoczął się wielki projekt renowacji starożytnej budowli, po której Koloseum w Rzymie stanie się miejscem organizowania prestiżowych wydarzeń kulturalnych. Mówi się przede wszystkim o koncertach, przedstawieniach operowych, wystawach malarskich, rzeźbiarskich oraz pokrewnych sztukach.

Kup bilet online i zwiedzaj Koloseum!

Krótka historia Koloseum – Rzym z czasów budowy Amfiteatru Flawiuszów

koloseum rzym widok środka areny

Budowa Koloseum, które z czasem stało się symbolem Rzymu, rozpoczęła się w 70–72 r.n.e. Podobno Wespazjan Flawiusz chciał w ten sposób zrekompensować Rzymianom podwyżkę podatków. Arenę ukończono w roku 80 n.e. – już za panowania Tytusa Flawiusza – co świętowano trwającymi 100 dni igrzyskami. Nazwa Koloseum została utworzona średniowieczu. Pochodzi od łacińskiego Colosseo lub greckiego Colossos, co odnosi się do sąsiadującego z nią posągu cesarza Nerona, który został przedstawiony jako kolos i bóg Apollo.kup bilety

Koloseum powstało w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się Złoty Dom

Domus Aurea był okazałym i niezwykle bogato urządzonym pałacem Nerona – miał nawet własne jeziorko. Nowy cesarz chciał odciąć się od swojego nielubianego poprzednika. Nakazał wyburzyć rezydencję, osuszyć teren i przeznaczyć go na potrzeby (głównie hedonistyczne) ludu rzymskiego. Podział miejsc na trybunach według statusu społecznego wyglądał następująco:

 • najlepsze siedzenia dla cesarza, senatorów i westalek;
 • dolne i środkowe rzędy dla patrycjuszy i bogatych przedsiębiorców z Wiecznego Miasta;
 • na czwartym poziomie, obok miejsc dla plebsu, mieściło się targowisko;
 • najbardziej odległe miejsca przeznaczono dla najbiedniejszych mieszkańców Rzymu.

Konstrukcja Koloseum. Jaką budowlę wzniesiono z polecenia cesarza Wespazjana?

koloseum rzym zbliżenie na mur

Fasada prezentuje wszystkie najpopularniejsze style architektoniczne starożytnego Rzymu. Pierwszą z trzech kondygnacji arkadowych wykonano po toskańsku, drugą w stylu jońskim, a ostatnią w korynckim. Parametry Koloseum prezentują się następująco:

 • długość 188 m;
 • szerokość 156 m;
 • obwód 525 m;
 • wysokość 48,5 m (razem z podziemiami ok. 55 m);
 • liczba kondygnacji naziemnych – od zewnątrz 4, od wewnątrz 5;
 • pojemność – od 45 do 50 tysięcy widzów.

 

Trawertyn to podstawowy budulec, z którego wzniesiono Koloseum

Rzym posiadał znaczne złoża tych skał, choć oddalone o blisko 30 kilometrów. Według niektórych historyków, do transportu urobku z kamieniołomu (oraz innych prac przy budowie amfiteatru) wykorzystywano niewolników – głównie Żydów z upadłej Jerozolimy. Rozbudowane podziemia wewnątrz budowli mogły pomieścić:

 • złożoną sieć korytarzy – niektórzy dostojnicy mieli własne, prywatne wejścia do Koloseum z własnych domów;
 • pomieszczenia dla gladiatorów;
 • zbrojownię;
 • magazyny rekwizytów;
 • klatki dla zwierząt;
 • system dźwigów, które wynosiły ludzi i przedmioty bezpośrednio na główny plac amfiteatru.kup bilety

Walory i symbolika Koloseum – Rzym założono na pobliskim wzgórzu Palatyn

koloseum rzym widok po zachodzie

A to właśnie tam mityczny Romulus miał założyć swoje miasto. Wszystkie tunele i korytarze zaprojektowano w taki sposób, by ludzie z różnych warstw społecznych nie mieszali się ze sobą podczas wyjścia. Od otwarcia Koloseum Rzym jeszcze mocniej pokochał krwawe widowiska. Ostatnie walki gladiatorów miały miejsce blisko 500 lat po ukończeniu budowli, w 528 roku. Rzymskie Koloseum uznaje się za jeden z symboli prześladowania chrześcijan. Jednak wielu historyków ma poważne wątpliwości, czy faktycznie tutaj ich mordowano. Na pewno egzekucje wyznawców Jezusa odbywały się w Cyrku Nerona, położonym w odległości ok. 3 kilometrów od Koloseum. Rzym przez wiele stuleci tępił chrześcijaństwo, a dekret hierarchów Kościoła z 1744 r. miał też na celu sakralizację ważnego miejsca w stolicy Włoch.

Zwiedzanie Koloseum w Rzymie. Przydatne informacje praktyczne dla turystów

koloseum rzym otoczenie a w oddali koloseum

Koloseum Rzym – adres Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, Włochy
Koloseum Rzym – godziny otwarcia
 • 8:30–16:30 od 2 stycznia do 15 lutego i od ostatniej niedzieli października do 31 grudnia;
 • 8:30–17:00 od 16 lutego do 15 marca;
 • 8:30–17:30 od 16 marca do ostatniej soboty w marcu;
 • 8:30–19:15 od ostatniej niedzieli marca do końca sierpnia;
 • 8:30–19:00 we wrześniu;
 • 8:30–18:30 od 1. do ostatniej soboty października;
 • ostatnie wejście do Koloseum w Rzymie godzinę przed zamknięciem.
Koloseum Rzym – ceny biletów
 • wstęp podstawowy od 2 euro, dla niektórych osób bezpłatny (darmowa wejściówka może wymagać wcześniejszej rezerwacji przez internet) 
 • rezerwacja wstępu bez kolejki 16–25 euro – kup bilet
 • wycieczki łączone od 24 euro.
Koloseum Rzym – dojazd
 • przystanki autobusowe – linie 51, 75, 81, 85, 87, 117, 118, 3BUS, 3NAV, C3, n3d, nMB, nMC; 
 • przystanki tramwajowe – linie 3 i 8;
 • metrem – linią B, 2 km od skrzyżowania z linią A na przystanku Termini.
Koloseum Rzym – dostępność dla osób niepełnosprawnych Osobom niepełnosprawnym przysługuje darmowe wejście do Koloseum w Rzymie.

Przy wejściu i w obrębie znajdują się rampy, a do niektórych kondygnacji prowadzą windy. Wózkiem inwalidzkim nie da się zjechać do podziemi i wjechać na najwyższy poziom.

Rzymskie Koloseum posiada też łazienki przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Koloseum Rzym – strona www https://parcocolosseo.it/

 

Koloseum to miejsce o niezwykle skomplikowanej, bogatej historii. Podczas zwiedzania z przewodnikiem na pewno dowiesz się wielu nowych, ciekawych rzeczy. W pobliżu starożytnego amfiteatru znajduje się mnóstwo innych, równie interesujących obiektów – Forum Romanum, łuk Konstantyna Wielkiego, czy Palatyn. Kto miał okazję zwiedzić Koloseum? Rzym to piękna stolica pełna historii i architektonicznych skarbów. Jeśli jeszcze się tam nie wybrałeś, nie czekaj dłużej, już dziś rezerwuj bilety!

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: