Siena to drugie po Florencji turystyczne miasto w Toskanii. Już w XIII wieku oba te miasta rywalizowały ze sobą. To dlatego władze obydwu miast inwestowały w coraz to większe i droższe katedry, place, ratusze. Siena tę rywalizację przegrała, ale paradoksalnie dzięki temu pozostała miastem niekomercyjnym, bez zadziwiającej mieszanki stylów architektonicznych i bez tandetnych straganów z pamiątkami. Mieszkańcy każdej dzielnicy są ze sobą bardzo zżyci, a przybywający licznie turyści podziwiają średniowieczne zabytki i spacerują po ulicach, które wyglądają jak w czasach Medyceuszy.
Siena – położenie miasta na mapie Włoch
Siena leży w centrum Toskanii, w odległości około 80 km na południe od Florencji. Taka sama odległość dzieli Sienę od wybrzeża Morza Liguryjskiego. Z Polski możesz dojechać do Sieny swoim samochodem, ale pokonanie 1500 km zajmie ci co najmniej 16 godzin. Większość turystów wybiera połączenie lotnicze do Florencji, a stamtąd autobusem lub pociągiem do Sieny. Kwatery noclegowe w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych będą dobrą baza wypadową do poznania całej Toskanii.
Jak i kiedy powstała Siena? Co mówi legenda, a co podają źródła historyczne?
Według legendy miasto założyli synowie Remusa, którzy uciekając przed Romulusem, zbudowali w tym miejscu zamek Senio. Dlatego też herbem miasta jest wilczyca karmiąca Remulusa i Remusa. Fakty historyczne są takie, że Sienę założył cesarz August w I w n.e. w miejscu, gdzie wcześniej swoją osadę miało plemię Etrusków. Miasto leżało na szlaku handlowym, więc jego mieszkańcy stopniowo bogacili się. Siena zyskała na znaczeniu w XII wieku, a w kolejnym stuleciu była równie bogata i znana jak Florencja. To wtedy powstała imponująca rozmachem katedra, ratusz, a także pierwszy w Europie bank. Niestety, epidemia dżumy w XIV wieku pozbawiła życia większość mieszkańców miasta i osłabiła je gospodarczo.
Siena – miasto w odcieniach beżu i czerwieni
Siena zaskakuje jednostajnością kolorów ścian budynków i pokryć dachowych. Dominują odcienie ceglastego beżu i przybrudzonej czerwieni. Jest to tak charakterystyczna barwa dla tego miasta, że nawet w malarstwie obrazów i w branży dekoracji wnętrz funkcjonuje określenie koloru „sjena palona”. Nawet nowe domy mieszkalne zbudowano z cegły w tym kolorze. Na tle tych podobnie wyglądających budowli wyróżnia się monumentalna katedra, której boczne ściany, wieżę dzwonniczą i kopułę zbudowano z czarno-białych pasów marmuru.
Co warto zobaczyć w centrum Sieny?
Oto najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Sienie:
- Piazza del Campo – największy plac w mieście, miejsce spacerów, spotkań i odpoczynku;
- bramy miejskie m.in. Porta Ovile i Porta Tufi z XIII wieku;
- Palazzo Pubblico – budynek ratusza z przełomu XIII i XIV wieku wraz z wieżą Torre del Mangia;
- Piazza del Duomo i katedrę di Santa Maria Assunta;
- galerię sztuki Pinacoteca Nazionale;
- Museo dell 'Opera del Duomo – muzeum katedralne;
- Bazylika San Domenico, w której znajdują się relikwie św. Katarzyny, patronki Sieny;
- pałac Salimbeni – siedziba najstarszego banku w Europie;
- sieneńskie uliczki wyłożone kamieniem, zabudowane zabytkowymi kamienicami, w których są kawiarnie i sklepy z lokalnymi produktami.
Atrakcje turystyczne na Piazza del Campo
Piazza del Campo wykorzystuje się do organizowania miejskich festynów. Wieczorami mieszkańcy i turyści siadają bezpośrednio na cegłach, piją wino, rozmawiają albo odpoczywają. Plac ma kształt wklęsłej muszli, wyłożonej czerwoną cegłą i nachylonej w kierunku Palazzo Publico. Uwagę przykuwa wysoka wieża i kamienna fontanna Fonte Gaia z płaskorzeźbami. W pałacu tym mieści się siedziba władz miejskich. Cały ten kompleks wraz z imponującą Torre del Mangia można zwiedzać. Na szczycie wieży jest taras widokowy, jednak wejście polecić można tylko osobom z bardzo dobrą kondycją. I piętro pałacu zajmuje Museo Civico z kolekcją średniowiecznych fresków i innych dzieł sztuki.
Katedra di Santa Maria Assunta z XIII wieku
To jedna z najpiękniejszych katedr w całych Włoszech. Na początku XIV wieku rozpoczęto jej rozbudowę, dzięki której miała być jeszcze większa i piękniejsza, niż świątynie we Florencji. Inwestycję przerwał wybuch epidemii i brak funduszy, przez co cały kompleks wygląda nieco dziwnie. Pozostały łuki, nie skończone ściany, a na jednej z nich powstał taras widokowy Facciatone. Wnętrze katedry zaskakuje gamą różnych barw i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Kolorowe freski, rzeźby na ścianach i przepiękna gotycka fasada świadczą o mistrzowskim talencie architektów i budowniczych.
Contrada i Palio di Siena. Tradycja wiecznie żywa
Duch rywalizacji pozostał w sieneńczykach do dziś. Świadczą o tym zawody Palio di Siena, które organizowane są dwa razy w roku (2 lipca i 16 sierpnia) na placu del Campo. Jest to wyścig konny, który budzi wiele emocji zarówno w jeźdźcach, jak i wśród licznie zgromadzonych widzów. Każdy dżokej reprezentuje swoją dzielnicę, zwaną tu contrada. Jeźdźcy trzy razy okrążają plac. Wygrywa ten, który pierwszy dotrze do mety, a nagrodą jest sztandar (wł. palio) i uznanie współmieszkańców. Warto wiedzieć, że mieszkańcy poszczególnych dzielnic są ze sobą zżyci niczym wielka rodzina. Sam wyścig jest dość niebezpieczny i budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród turystów wrażliwych na krzywdę zwierząt.
Zwiedzanie Sieny. O czym warto wiedzieć?
Oto ciekawostki na temat Sieny i jej mieszkańców oraz istotne fakty związane ze zwiedzaniem miasta:
- historyczne centrum Sieny jest zamknięte dla ruchu kołowego, a parkingi znajdują się na obrzeżach miasta;
- zarówno na placach, jak i ulicach można legalnie spożywać alkohol, toteż wielu turystów kupuje w sklepie wino albo składniki wieczornego aperitivo i degustuje alkohol, siedząc na placu del Campo;
- mieszkańcy Sieny są chrzczeni dwukrotnie, jeden chrzest to tradycyjny obrzęd w kościele, a drugi to ceremonia świecka wśród mieszkańców swojej contrady.
Jak wyglądają okolice Sieny?
Okolica Sieny to rolniczy region Toskanii, słynący z produkcji wina chianti i oliwy z oliwek extra virgin. Jednakże na przedmieściach Sieny uprawia się odmienny gatunek winorośli, której owoce suszy się, a następnie tłoczy z nich sok. Aromatyczny napój leżakuje w beczkach w rozgrzanych poddaszach. Tak powstaje mocne, słodkie vin santo. Sam krajobraz zachwyca zielonymi wzgórzami winnic i gajów oliwnych. Zwiedzając okolicę warto zatrzymać się w urokliwym miasteczku Montepulciano.
Siena to nie tylko ceglane mury świątyń, kamienic i bram miejskich. To wciąż żywa tradycja, która integruje mieszkańców i przyciąga turystów. To niesamowita romańsko-gotycka katedra i atmosfera miasta, w którym klimat dawnych epok łączy się ze współczesnością. Żaden przewodnik turystyczny nie oddaje słowem tej magii. To trzeba zobaczyć.
Dodaj komentarz