Siena to drugie po Florencji turystyczne miasto w Toskanii. Już w XIII wieku oba te miasta rywalizowały ze sobą. To dlatego władze obydwu miast inwestowały w coraz to większe i droższe katedry, place, ratusze. Siena tę rywalizację przegrała, ale paradoksalnie dzięki temu pozostała miastem niekomercyjnym, bez zadziwiającej mieszanki stylów architektonicznych i bez tandetnych straganów z pamiątkami. Mieszkańcy każdej dzielnicy są ze sobą bardzo zżyci, a przybywający licznie turyści podziwiają średniowieczne zabytki i spacerują po ulicach, które wyglądają jak w czasach Medyceuszy.

Siena – położenie miasta na mapie Włoch

Siena leży w centrum Toskanii, w odległości około 80 km na południe od Florencji. Taka sama odległość dzieli Sienę od wybrzeża Morza Liguryjskiego. Z Polski możesz dojechać do Sieny swoim samochodem, ale pokonanie 1500 km zajmie ci co najmniej 16 godzin. Większość turystów wybiera połączenie lotnicze do Florencji, a stamtąd autobusem lub pociągiem do Sieny. Kwatery noclegowe w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych będą dobrą baza wypadową do poznania całej Toskanii.

Jak i kiedy powstała Siena? Co mówi legenda, a co podają źródła historyczne?

Według legendy miasto założyli synowie Remusa, którzy uciekając przed Romulusem, zbudowali w tym miejscu zamek Senio. Dlatego też herbem miasta jest wilczyca karmiąca Remulusa i Remusa. Fakty historyczne są takie, że Sienę założył cesarz August w I w n.e. w miejscu, gdzie wcześniej swoją osadę miało plemię Etrusków. Miasto leżało na szlaku handlowym, więc jego mieszkańcy stopniowo bogacili się. Siena zyskała na znaczeniu w XII wieku, a w kolejnym stuleciu była równie bogata i znana jak Florencja. To wtedy powstała imponująca rozmachem katedra, ratusz, a także pierwszy w Europie bank. Niestety, epidemia dżumy w XIV wieku pozbawiła życia większość mieszkańców miasta i osłabiła je gospodarczo.

Siena – miasto w odcieniach beżu i czerwieni

Siena zaskakuje jednostajnością kolorów ścian budynków i pokryć dachowych. Dominują odcienie ceglastego beżu i przybrudzonej czerwieni. Jest to tak charakterystyczna barwa dla tego miasta, że nawet w malarstwie obrazów i w branży dekoracji wnętrz funkcjonuje określenie koloru „sjena palona”. Nawet nowe domy mieszkalne zbudowano z cegły w tym kolorze. Na tle tych podobnie wyglądających budowli wyróżnia się monumentalna katedra, której boczne ściany, wieżę dzwonniczą i kopułę zbudowano z czarno-białych pasów marmuru.

Co warto zobaczyć w centrum Sieny?

Oto najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Sienie:

 • Piazza del Campo – największy plac w mieście, miejsce spacerów, spotkań i odpoczynku;
 • bramy miejskie m.in. Porta Ovile i Porta Tufi z XIII wieku;
 • Palazzo Pubblico – budynek ratusza z przełomu XIII i XIV wieku wraz z wieżą Torre del Mangia;
 • Piazza del Duomo i katedrę di Santa Maria Assunta;
 • galerię sztuki Pinacoteca Nazionale;
 • Museo dell 'Opera del Duomo – muzeum katedralne;
 • Bazylika San Domenico, w której znajdują się relikwie św. Katarzyny, patronki Sieny;
 • pałac Salimbeni – siedziba najstarszego banku w Europie;
 • sieneńskie uliczki wyłożone kamieniem, zabudowane zabytkowymi kamienicami, w których są kawiarnie i sklepy z lokalnymi produktami.

Atrakcje turystyczne na Piazza del Campo

Piazza del Campo wykorzystuje się do organizowania miejskich festynów. Wieczorami mieszkańcy i turyści siadają bezpośrednio na cegłach, piją wino, rozmawiają albo odpoczywają. Plac ma kształt wklęsłej muszli, wyłożonej czerwoną cegłą i nachylonej w kierunku Palazzo Publico. Uwagę przykuwa wysoka wieża i kamienna fontanna Fonte Gaia z płaskorzeźbami. W pałacu tym mieści się siedziba władz miejskich. Cały ten kompleks wraz z imponującą Torre del Mangia można zwiedzać. Na szczycie wieży jest taras widokowy, jednak wejście polecić można tylko osobom z bardzo dobrą kondycją. I piętro pałacu zajmuje Museo Civico z kolekcją średniowiecznych fresków i innych dzieł sztuki.

Katedra di Santa Maria Assunta z XIII wieku

To jedna z najpiękniejszych katedr w całych Włoszech. Na początku XIV wieku rozpoczęto jej rozbudowę, dzięki której miała być jeszcze większa i piękniejsza, niż świątynie we Florencji. Inwestycję przerwał wybuch epidemii i brak funduszy, przez co cały kompleks wygląda nieco dziwnie. Pozostały łuki, nie skończone ściany, a na jednej z nich powstał taras widokowy Facciatone. Wnętrze katedry zaskakuje gamą różnych barw i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Kolorowe freski, rzeźby na ścianach i przepiękna gotycka fasada świadczą o mistrzowskim talencie architektów i budowniczych.

Contrada i Palio di Siena. Tradycja wiecznie żywa

Duch rywalizacji pozostał w sieneńczykach do dziś. Świadczą o tym zawody Palio di Siena, które organizowane są dwa razy w roku (2 lipca i 16 sierpnia) na placu del Campo. Jest to wyścig konny, który budzi wiele emocji zarówno w jeźdźcach, jak i wśród licznie zgromadzonych widzów. Każdy dżokej reprezentuje swoją dzielnicę, zwaną tu contrada. Jeźdźcy trzy razy okrążają plac. Wygrywa ten, który pierwszy dotrze do mety, a nagrodą jest sztandar (wł. palio) i uznanie współmieszkańców. Warto wiedzieć, że mieszkańcy poszczególnych dzielnic są ze sobą zżyci niczym wielka rodzina. Sam wyścig jest dość niebezpieczny i budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród turystów wrażliwych na krzywdę zwierząt.

Zwiedzanie Sieny. O czym warto wiedzieć?

Oto ciekawostki na temat Sieny i jej mieszkańców oraz istotne fakty związane ze zwiedzaniem miasta:

 • historyczne centrum Sieny jest zamknięte dla ruchu kołowego, a parkingi znajdują się na obrzeżach miasta;
 • zarówno na placach, jak i ulicach można legalnie spożywać alkohol, toteż wielu turystów kupuje w sklepie wino albo składniki wieczornego aperitivo i degustuje alkohol, siedząc na placu del Campo;
 • mieszkańcy Sieny są chrzczeni dwukrotnie, jeden chrzest to tradycyjny obrzęd w kościele, a drugi to ceremonia świecka wśród mieszkańców swojej contrady.

Jak wyglądają okolice Sieny?

Okolica Sieny to rolniczy region Toskanii, słynący z produkcji wina chianti i oliwy z oliwek extra virgin. Jednakże na przedmieściach Sieny uprawia się odmienny gatunek winorośli, której owoce suszy się, a następnie tłoczy z nich sok. Aromatyczny napój leżakuje w beczkach w rozgrzanych poddaszach. Tak powstaje mocne, słodkie vin santo. Sam krajobraz zachwyca zielonymi wzgórzami winnic i gajów oliwnych. Zwiedzając okolicę warto zatrzymać się w urokliwym miasteczku Montepulciano.

Siena to nie tylko ceglane mury świątyń, kamienic i bram miejskich. To wciąż żywa tradycja, która integruje mieszkańców i przyciąga turystów. To niesamowita romańsko-gotycka katedra i atmosfera miasta, w którym klimat dawnych epok łączy się ze współczesnością. Żaden przewodnik turystyczny nie oddaje słowem tej magii. To trzeba zobaczyć.

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: