Florencja – renesansowa perła Włoch. Co warto zobaczyć? Przewodnik po mieście, jego zabytkach i atrakcjach turystycznych

Florencja to włoska stolica renesansu i jeden z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki na świecie. Symbolami miasta są Il Duomo, Ponte Vecchio i Dawid Michała Anioła. Florencja ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Co jeszcze warto obejrzeć? Sprawdź.

florencja
Ocena

Florencja to jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Stolica Toskanii może poszczycić się piękną architekturą, wyjątkowymi świątyniami, a przede wszystkim jedną piątą znaczących dzieł sztuki całego zachodniego świata. To właśnie tutaj znajduje się słynny Dawid Michała Anioła i tutaj swoje ślady zostawili Leonardo Da Vinci, Giotto, Dante Alighieri, Donatello, Botticelli, a także Galileusz i Machiavelli. Nie dziwi więc, że historyczne centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Co zobaczyć we Florencji, mając zaledwie weekend na zwiedzanie? A które miejsca odwiedzić podczas dłuższego urlopu? Czego spróbować i gdzie znaleźć nocleg? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule.

La Firenze dei Medici, czyli jak wojskowa kolonia została stolicą renesansu

Florencja została założona przez Etrusków. Po zburzeniu odbudował ją Juliusz Cezar. W 59 roku p.n.e. założył tam kolonię dla byłych żołnierzy, którą nazwał Florentia. Jej budowa na planie obozu wojskowego z szachownicowym układem ulic zachowała się do dziś.

Już w III wieku Florencja została stolicą regionu. W wieku XI uzyskała niezależność i stała się jednym z najważniejszych w Europie ośrodków handlu i bankowości. Wybijane we Florencji floreny stały się główną walutą na starym kontynencie. Do XIV wieku była już jedną z największych metropolii w Europie. Jej rozkwit przerwała zaraza, jednak trudne lata Florencji nie trwały długo.

W XV wieku realną władzę w mieście przejęła zamożna rodzina Medyceuszy. Swoje bogactwo przeznaczała na budowę pałaców i kościołów. Przedstawiciele rodu De Medici byli też wielkimi mecenasami sztuki, którzy zamawiali prace u Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy Botticellego. Rządy Medyceuszy doprowadziły do ponownego rozkwitu miasta, czyniąc z Florencji potęgę gospodarczą i kulturalną.

W 1494 roku ród stracił władzę w mieście, zaś 4 lata później przejął ją Soderini wspierany przez Niccolo Machiavellego. Medyceusze odzyskali Florencję już w 1512 roku i rządzili nią aż do 1737 roku.

Florencja – dojazd. Jak dotrzeć do stolicy Toskanii z Polski?

Florencja położona jest w regionie Toskania w środkowych Włoszech. Choć w mieście znajduje się port lotniczy, nie są tam realizowane loty z Polski. Możesz natomiast dolecieć na lotnisko w Pizie lub Bolonii. Z każdym z tych miast Florencja ma bardzo dobre połączenie kolejowe oraz autobusowe.

Do stolicy Toskanii można dojechać także samochodem bądź autokarem. Podróż autem nie jest jednak najlepszym pomysłem, gdyż jeżdżenie po Florencji jest sporym wyzwaniem, zaś do historycznego centrum w ogóle wjeżdżać nie wolno.

Zwiedzanie Florencji w 2 dni – najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne

Wszystkie najważniejsze zabytki Florencji są rozmieszczone blisko siebie. Historyczne centrum można zwiedzić pieszo nawet wtedy, gdy dysponujesz tylko jednym weekendem. Poniżej opisujemy najistotniejsze miejsca w mieście. Bez ich odwiedzenia nie można powiedzieć, że było się we Florencji.

Katedra Santa Maria del Fiore na Piazza del Duomo

Katedra Santa Maria del Fiore, nazywana przez Włochów Il Duomo, to symbol Florencji. Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku, a ostatecznie zakończono ją dopiero 140 lat później. Ogromne wrażenie robi fasada świątyni, a charakterystyczna kopuła, której wewnętrzną stronę zdobią malowidła przedstawiające Sąd Ostateczny, to unikat na światową skalę. Można się na nią wspiąć, by zobaczyć Florencję z lotu ptaka.

Katedra jest częścią kompleksu znajdującego się na Piazza del Duomo. W jego skład wchodzą również baptysterium San Giovanni, Muzeum dell’Opera del Duomo oraz Campanile di Giotto. Ostatni z budynków to wieża z dzwonnicą, na którą również można wejść, by podziwiać widok na miasto.

Galleria dell’Accademia

Muzeum założone w XVIII wieku, w zbiorach którego znajduje się wiele światowej klasy arcydzieł. Najważniejszym z nich jest bezdyskusyjnie Dawid wyrzeźbiony przez Michała Anioła.

Bazylika Santa Croce

Najbardziej renesansowy wśród wszystkich renesansowych kościołów Florencji. Spoczywają w nim m.in. Michał Anioł, Machiavelli i Galileusz. Znajduje się tu także symboliczny grób Dantego. Pomnik poety stoi także na placu przed kościołem.

Piazza della Signoria

Niedaleko Piazza del Duomo znajduje się drugi najważniejszy plac w mieście. Otaczają go wspaniałe zabytki, w tym Palazzo Vecchio, przed którym ustawiona została replika Dawida. W centralnym punkcie placu stoi natomiast fontanna przedstawiająca Neptuna. Tuż obok niej ustawiono zaś pomnik Kosmy I Medyceusza. Przy Piazza della Signoria znajduje się też galeria sztuki na wolnym powietrzu – Loggia dei Lanzi, gdzie znajdują się repliki słynnych renesansowych rzeźb.

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio przy Piazza della Signoria zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Był siedzibą Medyceuszy, a następnie władz republiki florenckiej. Pałac skrywa bardzo ciekawe wnętrza, m.in. Izbę Pięciuset, Salę Map i Salę Lilii.

Galeria Uffizi

Najważniejsza galeria sztuki we Florencji, na zwiedzanie której należy przeznaczyć kilka godzin. W 45 salach tego muzeum znajdują się dzieła Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Tycjana i Rafaela. Są tu też portrety wielu polskich władców.

Ponte Vecchio

Kolejna wizytówka Florencji to Ponte Vecchio, zwany też Mostem Złotników. To najstarszy most we Włoszech, który jako jedyny przetrwał II wojnę światową. Obecnie na moście znajdują się liczne butiki z biżuterią.

Piazzale Michelangelo

Po drugiej stronie rzeki Arno, którą przekroczysz Mostem Złotników, na niewielkim wzniesieniu znajduje się plac imienia Michała Anioła, na którym stoi kolejny potężny Dawid. Nie to jest jednak główną atrakcją tego miejsca. Piazzale Michelangelo to doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać całe miasto. Najlepiej dotrzeć tam o zachodzie słońca, by móc zachwycać się majestatyczną Il Duomo na tle różowego nieba. Trzeba jednak pamiętać, że wieczorami gromadzą się tam tłumy, które pragną podziwiać widok na Florencję.

Nie tylko Ponte Vecchio i katedra Santa Maria del Fiore. Co jeszcze warto zobaczyć we Florencji?

Opisane zabytki to dopiero początek listy miejsc, które warto odwiedzić we Florencji. Turyści, którzy zatrzymują się w mieście na dłużej, powinni sprawdzić także wymienione poniżej miejsca. Wstęp do części z nich jest płatny.

Kościół Santa Maria Novella

Kościół z XIII wieku, w którym można zobaczyć freski najsłynniejszych artystów średniowiecza i renesansu. Uwagę przykuwają szczególnie dwa krucyfiksy – autorstwa Brunelleschiego i Giotta. T

Bazylika San Lorenzo

Bazylika z XV wieku, którą również zaprojektował Brunelleschi. W środku znajdują się płaskorzeźby Michała Anioła i Donatella oraz freski Fiorentina. W świątyni spoczywają członkowie rodu Medyceuszy.

Palazzo Pitti

Rezydencja Medyceuszy z XV wieku, w której mieści się muzeum pełne bezcennych dzieł. Na dole znajduje się Galleria Palatina, nad nią zaś funkcjonuje galeria sztuki nowożytnej.

Ogród Boboli

Na tyłach pałacu Pitti rozciągają się przepiękne ogrody, które warto odwiedzić. Można w nich odetchnąć od zgiełku i poczuć toskański spokój.

Noclegi we Florencji

We Florencji można znaleźć różne rodzaje zakwaterowania. Najpopularniejsze są hotele, apartamenty i pokoje gościnne. Najdroższe, lecz zarazem najpiękniejsze, będzie nocowanie w centrum Florencji. Jeśli jednak nie chcesz wydawać dużych sum na hotel, wynajmij pokój poza starówką. W mieście świetnie działa komunikacja miejska, która dostarczy cię do centrum niemal z każdego punktu w mieście.

Co zjeść we Florencji?

Najsłynniejszym regionalnym daniem jest bistecca alla fiorentina, czyli befsztyk po florencku. Toskańczycy żywią się też lampredotto, czyli kanapką z flakami wołowymi. Weganie powinni spróbować lokalnych dań z fasoli, toskańskiego chleba i crostini.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *