Asyż to przepiękne, średniowieczne miasteczko, które zostało malowniczo położone na wzgórzu. Miasto czaruje wąskimi uliczkami, efektowną zabudową z jasnego kamienia oraz monumentalnymi zabytkami. Z Asyżem związane są także postacie świętego Franciszka i Klary, przez co miasto ma duże znaczenie dla pielgrzymów. Miasto zostało w całości wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak dojechać do Asyżu?

Asyż znajduje się w centrum regionu Umbria w środkowych Włoszech. Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonej o 20 km Perugii, stolicy prowincji. Niewielki port lotniczy obsługuje głównie połączenia z innych części kraju, nie latają tu samoloty bezpośrednio z Polski. Planując odwiedzić Asyż, warto poszukać samolotu do Rzymu (Roma Ciampino, Roma Fiumicono) lub Pizy. Z obu miast można dojechać do Asyżu w niecałe 3 godziny za pomocą pociągu lub autobusów. Stacja kolejowa znajduje się niecałe 3 km od starego miasta i stanowi idealny punkt startowy do zwiedzania.

Asyż – historia i najważniejsze informacje

Historia Asyżu sięga starożytności. Na terenie miejscowości zostały odkryte ślady niewielkiej osady Etrusków z III w p.n.e., która w kolejnych wiekach dostała się pod panowanie rzymskie. W XII wieku miasto zostało przyłączone do księstwa Spoleto. Przez większą część historii miasto miało liczne zatargi z Państwem Kościelnym. W 1860 roku Asyż wszedł w skład Zjednoczonego Królestwa Włoch. W 1997 roku miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi, które spowodowało zawalenie sklepienia w bazylice św. Franciszka. W 2000 roku miasto w całości zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Święty Franciszek z Asyżu

Asyż najbardziej znany jest jako miejsce urodzenia św. Franciszka. Zamożny człowiek odrzucił w XII wieku dobra materialne na rzecz ubóstwa. Żył jako pokutnik głosząc pokorę i umiłowanie braci mniejszych. Święty jest czczony jako patron licznych zakonów, kupców, aktorów, niewidomych oraz zwierząt i ekologii. Z Asyżu pochodzi święta Klara, założycielka klasztoru Klarysek i uczennica św. Franciszka. Obie postaci świętych i głoszonych przez nich nauk sprawiły, że miasto stało się symbolem pojednania międzynarodowego i religijnego. W Asyżu co roku odbywają się Światowe Dni Modlitw o Pokój, które zapoczątkował w 1986 roku Jan Paweł II.

Asyż  – zabytki i atrakcje.

Zwiedzanie Asyżu najlepiej rozpocząć od Starego Miasta. Oto krótki przegląd głównych zabytków miasta św. Franciszka.

Bazylika św. Franciszka

Najsłynniejszym i najbardziej spektakularnym zabytkiem Asyżu jest Bazylika św. Franciszka. Budowa okazałego gmachu rozpoczęła się w 1228 roku, zaledwie 2 lata po śmieci świętego. Kościół od samego początku miał być miejscem jego pochówku oraz główną siedzibą Zakonu Braci Mniejszych. Bazylika widziana z odległości sprawia wrażenie jednego budynku. W rzeczywistości kompleks składa się z dwóch obiektów sakralnych: bazyliki dolnej i górnej oraz krypty z grobem św. Franciszka. Obie części zdobią wspaniałe freski Giotta, Cimabuego i innych wybitnych włoskich artystów.

Bazylika św. Klary

Innym ważnym miejscem kultu w Asyżu jest Bazylika św. Klary. Romańska świątynia została zbudowana ku czci św. Klary, słynnej uczennicy św. Franciszka i założycielki klasztoru klarysek. W Bazylice przechowywane są relikwie obu świętych. Można tu także wejść do krypty, która jest miejscem spoczynku świętej. Szczególną uwagę zwraca sarkofag, wykonany z kamienia z góry Sybasio.

Bazylika Santa Maria Degli Angeli

Bazylika Santa Maria Degli Angeli znajduje się 4 km od centrum Asyżu. Okazała budowla została wzniesiona w dolinie u stóp wzgórza. Olbrzymi kompleks zachwyca bogactwem. We wnętrzu świątyni znajduje się Porcjunkula, jeden z pierwszych, skromnych kościółków, które wybudował za życia święty. To w nim odkrył swoje powołanie, sformułował pochwałę stworzenia oraz stworzył prawdziwe centrum średniowiecznego franciszkanizmu. Porcjunkula była także miejscem jego śmierci w 1226 roku. Bazylika stanowi miejsce pielgrzymek z całego świata, które największe nateżęnie przypada na 1 i 2 sierpnia, kiedy to wierni mogą otrzymać odpust tzw. „Przebaczenie z Asyżu” (Perdono di Assisi).

Świątynia Minery

W Asyżu odnajdziemy także zabytki pochodzące z czasów rzymskich. Najznamienitszym przykładem jest Świątynia Minerwy, którą zachwycił się 1786 roku sam Goethe, czemu później dał wyraz w swoich utworach. Budynek robi ogromne wrażenie idealnie zachowaną fasadą oraz sześcioma kolumnami w stylu korynckim. Świątynia została wybudowana około 30 r p.n.e. jako miejsce kultu Heraklesa. Swoją nazwę zawdzięcza posągowi kobiety, który został odnaleziony w środku. Co ciekawe, na przestrzeni wieków w budynku mieściły się kolejno więzienie, mieszkania, siedziba rady miejskiej i sklepy. W średniowieczu świątynia została przekształcona w kościół Santa Maria sopra Minerva, stając się miejscem kultu chrześcijańskiego.

Piazza del Comune

Wyjątkowym miejscem na mapie Asyżu jest Plac Miejski, otoczony zabytkowymi pałacami, które niegdyś zamieszkiwali możni miasta. Współcześnie Piazza del Comune uważany jest za jedno z najbardziej urokliwych i reprezentacyjnych miejsc całego regionu Umbrii. Nigdy nie brakuje tu turystów, któzy zarówno w dzień, jak i w nocy okupują klimatyczne kawiarenki. Najsłynniejszą z n ich jest historyczny Bar Minerva – główne miejsce spotkań w Asyżu. Przy placu znajduje się rzymska świątynia i piękna fontanna Trzech Lwów.

Pinakoteka Miejska

Spacerując po mieście, warto znaleźć również chwilę na wizytę w Pinacoteca Comunale. w Palazzo Vallemani. Imponująca galeria malarstwa gromadzi obrazy i freski Giotta, Peruggina oraz innych mistrzów pochodzących z okolic Umbrii i środkowej Italii. Na parterze pałacu możemy zobaczyć prezentację multimedialną, która przedstawia historię i rozwój urbanistyczny Asyżu na przestrzeni ubiegłych wieków.

Rocca Maggiore

Ciekawym miejscem poza obrębem starego miasta jest Rocca Maggiore. Średniowieczny bastion, który od 800 lat góruje nad Asyżem i otaczającymi go wsiami. Wycieczka na zamkowe wzgórze to okazja to spaceru między wiekowymi murami oraz podziania zapierającej dech w piersiach panorami całej Doliny Umbryjskiej.

Co warto zjeść w Asyżu?

Będąc w Asyżu, koniecznie trzeba skosztować kuchni umbryjskiej. Wśród popularnych dań regionalnych znajduje się m.in. torta alk testo, czyli wypiekana na żeliwnej blasze foccacia, wypełniona lokalną wędliną i serem. Wielbiciele makaronów powinni skusić się na pastę al tartufi, czyli długi makaron podawany z tradycyjnym sosem truflowym.

Ciekawą pozycją w umbryjskim menu jest także piccione arrosto, czyli pieczony gołąb. Podawane ptactwo pochodzi z hodowli i jest uważane za lokalny rarytas. Na deser warto zamówić rocciate, czyli słodkie ciasto francuskie wypełnione miodem, cukrem i orzechami oraz polane likierem Alchermes. Rocciata jest typowym słodkim przysmakiem pochodzącym z Asyżu.

Asyż – perła Umbrii

Asyż to wyjątkowe miasto na terenie Umbrii, w prowincji Peruggia. Miejscowość słynie z średniowiecznej architektury oraz kultu św. Franciszka i św. Klary. Postaci świętych oraz ustanowione Światowe Dni Modlitw o Pokój sprawiają, że przebywają tu pielgrzymi z całego świata. Od 2000 roku cały obszar miasta znajduje się liście światowego dziedzictw UNESCO. Zwiedzając Asyż, warto zobaczyć świątynię Minerwy oraz udać się do pobliskiego bastionu Rocca Magiore. To także doskonała okazja, aby skosztować specjałów kuchni umbryjskiej jak makaron z truflami lub tradycyjna foccacia z serem i lokalną wędliną.

 

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: