Bergamo położone jest u podnóża Alp Bergamskich w regionie Lombardia. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie datuje się na XII wiek p.n.e. Historyczna część miasta, zwana Citta Alta, położona jest na wzgórzu. Niżej znajduje się nowe miasto, Citta Bassa.
Turyści traktują zwykle Bergamo jako punkt przesiadkowy. Prosto z lotniska udają się do Mediolanu, nad jezioro Como lub jezioro Garda. Warto jednak poświęcić kilka godzin i zwiedzić historyczne centrum Bergamo. Co jest najbardziej godne uwagi? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Z Polski na lotnisko Mediolan-Bergamo – najtańsza podróż do Włoch
Bergamo słynie ze swojego portu lotniczego. Nie chodzi jednak o wyjątkowość samego lotniska, lecz o to, że są tam realizowane tanie loty z Polski. Ceny biletów zaczynają się od 39 złotych w jedną stronę. Opłaca się więc polecieć do Bergamo nawet na jedną dobę.
Lotnisko położone jest zaledwie kilka kilometrów od centrum. Najłatwiej dostać się tam autobusem komunikacji miejskiej. Ostatni przystanek znajduje się w Citta Alta.
Jak zostało już wspomniane, z Bergamo można dostać się pociągiem lub autobusem do Mediolanu oraz w inne oblegane przez turystów miejsca. Dworzec kolejowy znajduje się w Dolnym Mieście, dojeżdża do niego ten sam autobus, który kończy bieg w historycznym centrum.
Zwiedzanie Bergamo – najważniejsze zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w górnym mieście
Citta Alta, czyli Górne Miasto, to przede wszystkim średniowieczne place otoczone zabytkowymi kościołami, pałacami i wieżami. Stoją na nich piękne fontanny i monumentalne pomniki. Prawdziwie włoską atmosferę tworzą zaś rozsiane po mieście sklepiki z włoskimi wyrobami i pamiątkami oraz knajpki ze stolikami na zewnątrz oferujące lokalne przysmaki. Wszystko to dopełnia wspaniały widok na Lombardię, który można podziwiać ze szczytu San Vigilio. Poniżej prezentujemy opisy najważniejszych miejsc i zabytków.
Porta San Giacomo
Brama świętego Jakuba to zdecydowanie najładniejsze wejście do starego miasta. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić najpierw Citta Bassa i samodzielnie wspiąć się na starówkę, koniecznie zacznij zwiedzanie od Porta San Giacomo. Przez zabytkową bramę odbywa się wyłącznie ruch pieszy. Stojąc przy niej, można podziwiać okalające Citta Alta Mury Weneckie oraz panoramę miasta.
Piazza Vecchia
Sercem Citta Alta są połączone Piazza Vecchia i Piazza del Duomo. Historia pierwszego z nich sięga XV wieku. Był wówczas autentycznym centrum miasta, gdzie kwitło jego życie i zapadały polityczne decyzje. Centralne miejsce placu zajmuje fontanna Contarini, którą zdobią postacie lwów i sfinksów. Najważniejszymi budynkami wśród okalających plac średniowiecznych zabudowań są Palazzo della Ragione, Palazzo Nuovo i Torre Civica.
Palazzo della Ragione
Średniowieczny budynek, który oddziela Piazza Vecchia od Piazza del Duomo. Palazzo della Ragione, jeszcze jako Palatium Comunis, po raz pierwszy został wspomniany w dokumentach z 1199 roku, co czyni z niego najstarszy włoski plac miejski. Pałac pełnił rolę politycznego centrum miasta aż do czasów Republiki Weneckiej. W XV wieku wykorzystywano go jako siedzibę wymiaru sprawiedliwości, skąd wzięła się jego nazwa. Ragione po włosku oznacza rozum.
Palazzo Nuovo
Nowy Pałac został zaprojektowany przez Vincenzo Scamozziego jako ratusz. Jego budowa trwała od początku XVII wieku, zakończyła się zaś w roku 1958. Palazzo Nuovo wyróżnia biała fasada i piękne arkady. Dziś mieści się w nim biblioteka Angelo Mai, będąca jedną z najważniejszych kulturalnych instytucji w mieście.
Torre Civica
Zbudowana w XII wieku Wieża Miejska, zwana też Campanone, początkowo służyła jako dom rodziny Suardi. W XIV wieku mieściło się w niej więzienie, następnie przejęła ją gmina, która umieściła na szczycie dzwon. Jest to największy dzwon w Lombardii.
Obecnie Torre Civita jest punktem widokowym, na który można wejść pieszo lub wjechać windą. Jej wysokość to 52,76 m.
Piazza Duomo w Bergamo
Sąsiadujący z Piazza Vecchia Plac Katedralny. Znajdują się na nim aż dwa ważne kościoły, kaplica oraz baptysterium.
Katedra św. Aleksandra (Duomo di Bergamo e Battistero)
Katedra poświęcona św. Aleksandrowi, patronowi miasta. Zbudowano ją w miejscu, gdzie od IX wieku stała katedra św. Wawrzyńca. Świątynia jest zbudowana na planie krzyża łacińskiego. W nawie znajduje się sześć kaplic. W krypcie pochowani są biskupi Bergamo.
Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo
Bazylika, którą budowano przez dwa stulecia począwszy od XII wieku. Z zewnątrz cechuje ją lombardzki styl romański. Wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym. Można podziwiać tam piękne tapiserie. Ciekawym rozwiązaniem w Santa Maria Maggiore jest to, że świątynia nie posiada głównego wejścia, lecz cztery wejścia boczne. Na Plac Katedralny wychodzi charakterystyczny Portal Czerwonych Lwów.
Cappella Colleoni
XV-wieczne mauzoleum rodu Colleoni jest jednym z najważniejszych zabytków w Bergamo. Zaprojektował je Giovanniego Antonio Amadeo. Fasada kaplicy zdobiona drobnymi elementami kolorowego marmuru uznawana jest za arcydzieło włoskiego renesansu. Wewnątrz można podziwiać freski Giovanniego Battisty Tiepolo z 1733 roku.
Przed kaplicą stoi metalowa brama z herbem przedstawiającym trzy jądra fundatora. Jest wytarta, ponieważ pocieranie ich podobno przynosi szczęście.
Piazza Lorenzo Mascheroni (dawna Piazza Nuova)
Plac Mascheroniego, który nosił niegdyś nazwę Piazza Nuova, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bergamo. Został zbudowany przez Wenecjan w XVI wieku i pełnił ważną rolę w ich administracji. Przez wiele lat był placem targowym.
Weneckie mury
Nazwa zabytkowych murów Bergamo, które okalają centrum miasta, to pozostałość po Republice Weneckiej. Wenecjanie wznieśli je w XVI wieku. Mury dzielą Bergamo na starą i nową część – górne Citta Alta i dolne Citta Bassa.
Funicolare Città Alta
Kolejka elektryczna zbudowana w XIX wieku, która łączy Citta Bassa z Citta Alta. Istnieje też druga kolejka funicolare która łączy górne miasto ze wzgórzem San Vigilio. Ze szczytu rozpościera się najpiękniejszy widok na okolicę.
Czy warto odwiedzić Citta Bassa, czyli dolne miasto?
Choć większość zabytków i atrakcji znajduje się w Citta Alto, Citta Bassa też jest warte zobaczenia. W Dolnym Mieście panuje zupełnie inny klimat niż w historycznym centrum. Są tu ruchliwe ulice, nowoczesne budynki i duże sklepy. Można jednak zobaczyć też kilka ciekawych zabytków. Główny deptak, Via Sentierone, tętni życiem od rana do wieczora. Znajdują się tu najlepsze butiki, ale też kawiarnie, restauracje i puby. Ulicę wieńczy kościół San Bartolomeo, w którym największą atrakcją jest ołtarz Lorenzo Lotto.
Accademia Carrara
Galeria Sztuki znajdująca się w XIX-wiecznym budynku mieści w sobie ponad 2000 dzieł sztuki. To najważniejszy tego typu obiekt w Lombardii. By odnaleźć najciekawsze eksponaty, zwiedzający po zakupie biletu zostają wyposażeni w mapkę.
Wiele dzieł pochodzi ze zbiorów hrabiego Giacomo Carrary, mecenasa sztuki i kolekcjonera, który podarował je miastu po śmierci. Można tu podziwiać m.in. obrazy Rafaela, El Greco, Canaletto, Pisanello, Botticellego, Belliniego i Carpaccia.
Gdzie spać? Noclegi w Bergamo
By w pełni poczuć atmosferę Bergamo, najlepiej znaleźć nocleg w Citta Alta. Można wtedy zwiedzać miasto od rana do wieczora, nie uzależniając swojego trybu dnia od komunikacji miejskiej. Należy jednak liczyć się z tym, że zakwaterowanie w historycznym centrum miasta jest znacznie droższe niż pokoje w Citta Bassa. W nowej części Bergamo znajdziemy równie czyste, atrakcyjne i dobrze wyposażone hotele, apartamenty i pensjonaty, których ceny są o wiele niższe niż na starówce.
Co zjeść w Bergamo?
Bergamo, podobnie jak wiele innych włoskich miast, jest rajem dla miłośników pizzy i makaronu. To duży atut, gdyż są to nie tylko smaczne, ale i niedrogie posiłki. Stołowanie się na mieście nie obciąży więc szczególnie twojej kieszeni.
Typowo lokalnym przysmakiem jest natomiast polenta e osei (polenta bergamosca). To deser dostępny w każdej kawiarni i cukierni, na który składa się pokryty marcepanem biszkopt, masło, żółty cukier, orzechy laskowe, krem czekoladowy oraz rum. Całość przypomina pokryty czekoladą kopiec z marcepanem na szczycie.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety