Bolonia – zwiedzanie czerwonego miasta we Włoszech. Zabytki i atrakcje turystyczne stolicy włoskiej kuchni

Bolonia to miasto we Włoszech, które słynie przede wszystkim z ragu alla bolognese. To także miasto portyków, czerwonej cegły i najstarszego uniwersytetu na świecie. Co warto zwiedzić w tej typowo włoskiej miejscowości? Sprawdź!

bolonia
Ocena

Bolonia to stolica regionu Emilia-Romania w północnych Włoszech. Miasto położone jest na Nizinie Padańskiej między Apeninami a rzeką Pad. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym, ośrodkiem kulturalnym i naukowym.

Co warto zobaczyć w Bolonii? Z którego miejsca rozpościera się najlepszy widok na miasto? Jakich przysmaków spróbować? W której części miasta szukać noclegu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Bolonia niejedno ma imię, czyli ciekawostki na temat nazwy miasta

Miasto założyli Etruskowie, nadając mu nazwę Felsina. W II wieku p.n.e. zostało kolonią Cesarstwa Rzymskiego o nazwie Bononia. Nazwa oznaczać miała „miejsce dobre do życia”. Włosi określają jednak Bolonię innymi słowami – La Dotta, La Grassa, La Rossa, które oznaczają „uczona, tłusta, czerwona”. Słowa te odnoszą się do trzech symboli miasta – nauki, kuchni i czerwonej cegły, z której zbudowana jest większość budynków w historycznym centrum. Niektórzy twierdzą też, że jest to określenie nawiązujące do lewicowych sympatii miasta.

Loty do Bolonii. Jak dotrzeć do centrum Bolonii z lotniska?

Do Bolonii dolecisz tanimi liniami lotniczymi, takimi jak Ryanair czy Wizzair. Są to jedne z najtańszych lotów z Polski. Port lotniczy położony jest w odległości 6 km od centrum miasta. Trasę tę da się pokonać nawet pieszo. Można też pojechać specjalnym autobusem Linea BLQ.

Do Bolonii można również dojechać samochodem. Trasa z Warszawy obejmuje ok. 1400 i trwa w przybliżeniu 14 godzin.

Bolonia jako centrum przesiadkowe

Wielu turystów dolatuje do Bolonii, by przesiąść się do pociągu i ruszyć w dalszą drogę. Sprzyja temu bardzo dobra komunikacja z innymi regionami Włoch. Bologna Centrale to jeden z największych dworców w kraju, który obsługuje połączenia ekspresowe. Dzięki temu z Bolonii do Florencji dostaniesz się w zaledwie pół godziny, a do Rzymu dotrzesz w ciągu dwóch godzin.

Noclegi w Bolonii – gdzie spać w czerwonym mieście?

Jak zostało już wspomniane, wielu turystów nie śpi w Bolonii, traktując miasto jako punkt przesiadkowy. Jeśli planujesz zatrzymać się w Bolonii, musisz liczyć się z tym, że jest to jedno z najdroższych włoskich miast, jeśli chodzi o noclegi. Za jedną noc w pokoju dwuosobowym w hotelu lub apartamencie w ścisłym centrum zapłacisz minimum 350 złotych. Nieco taniej jest w wielokulturowej dzielnicy Bolognina, która położona jest na północ od starego miasta.

Nie tylko sos boloński. Kuchnia Bolonii, czyli prawdziwy smak Włoch

Bolonia słynie z długiej tradycji kulinarnej, która rozsławiła włoską kuchnię na całym świecie. Wieść o przysmakach z Włoch głosili studiujący tu uczniowie i ich profesorowie z różnych zakątków globu. Już w średniowieczu miało tu istnieć ok. 150 trattorii. To tu narodził się przepis na słynny sos boloński. Stąd pochodzi też tortellini.

Ragu alla bolognese

Gęsty sos na bazie mięsa, pomidorów, czerwonego wina i parmezanu to znak rozpoznawczy miasta, regionu i całych Włoch. Każdy, kto choć trochę zna się na włoskiej kuchni wie, że nie istnieje coś takiego jak spaghetti bolognese, czyli spaghetti po bolońsku. Słynny sos serwuje się na makaronie tagliatelle.

Tortellini

Małe włoskie pierożki, które kupisz dziś w każdym supermarkecie na świecie, to także wymysł bolończyków. Przygotowuje się je z rozmaitymi nadzieniami. Przepis na danie o nazwie torteletti po raz pierwszy odnotowano w 1570 roku.

Gdzie zjeść w Bolonii?

Jeśli chcesz zjeść tradycyjne tagliatelle al ragu, nie rób tego na głównym placu miasta. Znajdują się tam typowo turystyczne restauracje, w których wybitne są głównie ceny. Skręć w jedną z wąskich uliczek i siądź przy stoliku w knajpce, w której zauważysz jedzących mieszkańców miasta. Tam spróbuj lokalnych przysmaków. Poza makaronem z sosem bolońskim i tortellini są to pochodzące z regionu Emilia-Romania ser parmigiano reggiano, szynka prosciutto di Parma oraz mortadela. Tak, Bolonia i okolice to naprawdę stolica włoskiej kuchni.

Zwiedzanie Bolonii – najstarszy uniwersytet świata, bazylika i dwie wieże. Ciekawe miejsca, zabytki i największe atrakcje

Kiedy już porządnie się najesz, możesz wrócić na Piazza Maggiore, czyli najważniejszy plac w mieście. Stąd możesz zacząć zwiedzanie imponującej starówki. Przedstawiamy praktyczny przewodnik po Bolonii i jej najważniejszych zabytkach.

Piazza Maggiore

Średniowieczny plac, który pełni rolę miejskiego rynku już w XIII wieku. To tu bije serce Bolonii. Znajduje się tu także informacja turystyczna. Plac otaczają piękne romańskie i gotyckie budowle z bazyliką św. Petroniusza i Palazzo d’Accursio na czele.

Basilica di San Petronio

Bazylika św. Petroniusza to najstarsza świątynia gotycka w Europie i druga pod względem wielkości świątynia we Włoszech. Ma 132 metry długości i 44 metrów wysokości. Powstawała w latach 1390-1650 i nigdy nie została ukończona. Fasada pokryta jest marmurem tylko u dołu, nie przeszkadza to jednak w podziwianiu budowli.

Fontana del Nettuno

XVI-wieczna fontanna Neptuna na Piazza del Nettuno początkowo pełniła funkcję praktyczną. Dziś to jeden z symboli miasta. Posąg Neptuna, a dokładniej jego trójząb, stanowił inspirację dla twórców loga Maserati.

Pallazzo del Re Enzo

Przy Piazza del Nettuno znajduje się też Pałac Króla Enzo. Powstał w XIII wieku jako przedłużenie Pallazzo della Podestà. Swoją nazwę zawdzięcza synowi Fryderyka II Sycylijskiego, który był tu więziony przez stronników papieża przez 23 lata aż do swojej śmierci w 1272 roku.

Due Torri

W średniowiecznej Bolonii istniało podobno 200 wież obronnych. Dziś jest ich 50, a dwie najważniejsze stoją przy Piazza di Porta Ravegnana. Torre degli Asinelli i Torre Garisenda powstały w XII wieku. Na pierwszą z nich można wejść po zakupieniu biletu i pokonaniu 498 wąskich schodów. Warto zdobyć się na ten wysiłek. Wieża Asinelli to najlepszy punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na całe czerwone miasto.

Via Zamboni: Uniwersytet boloński i renesansowe pałace

Na odchodzącej od Dwóch Wież Via Zamboni swoją główną siedzibę ma Uniwersytet Boloński. Jest to najstarszy uniwersytet na świecie. Jako jego datę powstania przyjęto 1088 rok. Rektorat znajduje się w zabytkowym Palazzo Poggi przy Via Zamboni 33. Słynny wydział prawa stoi przy tej samej ulicy. Pozostałe wydziały uczelni są oczywiście rozsiane po całym mieście. Łącznie studiuje na nich ok. 100 tysięcy osób.

Na Via Zamboni warto zwrócić uwagę także na piękne renesansowe pałace, takie jak Palazzo Magnani oraz Palazzo Malvezzi de’ Medici, gdzie obecnie urzędują władze miasta.

Portyki – jeden z symboli Bolonii

Portyki, zwane też arkadami w Bolonii, to kolejny symbol miasta. Pierwsze kryte przejścia, pod którymi można schronić się przed słońcem lub deszczem, powstawały z drewna już w XII wieku. W 2021 roku ciągnące się przez 62 km portyki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Najważniejsze kościoły w Bolonii

Poza opisaną wyżej bazyliką świętego Petroniusza, w Bolonii istnieje wiele innych zabytkowych kościołów. Najważniejsze z nich to:

  • Chiesa Cattedrale Metropolitana di San Pietro (Katedra św. Piotra),
  • Basilica di San Domenico (Bazylika św. Dominika),
  • Basilica di San Francesco (Kościół św. Franciszka),
  • Chiesa dei Santi Bartolomeo e Gaetano (Kościół św. Barłomieja),
  • Basilica di Santo Stefano (Bazylika św. Stefana),
  • Basilica di San Giacomo Maggiore (Kościół św. Jakuba Większego),
  • Santuario di Santa Maria della Vita (Sanktuarium Santa Maria della Vita).

Jeśli masz więcej czasu na zwiedzanie Bolonii, odwiedź także Miejskie Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MAMBO.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *