Trabzon – wyjątkowy region we wschodniej części Turcji. Co warto zobaczyć i jakie atrakcje czekają w okolicy?

Położony nad Morzem Czarnym Trabzon to pełne zabytków miasto, które tętni życiem. Co warto zobaczyć w historycznej stolicy Pontu, jakie atrakcje czekają na turystów i kiedy warto tu przyjechać?

trabzon
Ocena

Trabzon to miasto o wielowiekowej przeszłości. Czarnomorski kurort swoją historią sięga VI wieku p.n.e. Portowe miasto leżało na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych (m.in. Jedwabny Szlak), czemu zawdzięczało prężny rozwój i autonomię jako stolicy całego regionu Pontu. O dawnym bogactwie świadczą liczne zabytki i piękne pozłacane budynki. Znaczenie miasta podupadło na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie ponownie stanowi jedno z najważniejszych miast we wschodniej część Morza Czarnego, a swoją ciekawą i długą historią przyciąga licznych turystów.

Co warto zobaczyć w Trabzonie?

W porównaniu do innych historycznych miast Turcji, Trabzon nie jest zniewalająco piękny. Znajduje się tu jednak klika intersujących obiektów i zabytków. Miasto wyróżnia się także wszechobecną zielenią, która widoczna jest zarówno na ulicach, jak i stokach otaczających je gór, co jest nieczęstym widokiem w Turcji. Które miejsca w Trabzon warto odwiedzić?

Hagia Sophia

Jak się okazuje, Stambuł nie ma monopolu na Hagię Sophie. Mniejszy budynek o tej samej nazwie znajdziemy również w Trabzonie. Oba budynki mają podobną historię. Świątynia w Trabzonie postała pierwotnie jako kościół prawosławny, a w XVI wieku została przekształcona na meczet. Od 1964 roku działa jako muzeum, aby ponownie stać się meczetem w 2013 roku. Hagia Sophia znajduje się poza centrum. Świątynne wzgórze oferuje przepiękny widok na Morze Czarne.

Zamek w Trabzonie

Zamek w Trabzonie jest jedną z bardziej okazałych atrakcji turystycznych. Zlokalizowany na płaskim wzgórzu budynek, swoim kształtem przypomina trapez. Warto w tym miejscu dodać, że również nazwa miejscowości wzięła się od greckiego słowa trapezus, oznaczającego tę figurę. Do dzisiejszych czasów przetrwały niestety jedynie mury miejskie, które powstały na fundamentach z czasów rzymskich. Zwiedzanie okolic zamku, warto połączyć ze spacerem po pobliskim parku.

Willa Ataturka

W Trabzon możemy także odwiedzić okazałą, trzykondygnacyjną willę, w której podczas swoich wizyt przebywał słynny prezydent. To właśnie tutaj miał przed śmiercią sporządzić testament. Obecnie obiekt udostępniany jest do zwiedzania. Szczególne wrażenie robi piękny, zadbany i zielony ogród, który otacza willę.

Meydan Park

Park Meydan to główny plac w centrum miasta. Znajduje się na nim duży napis Trabzon i jeden z licznych pomników Mustafy Kemala Atatürka. Przy placu znajduje się wiele knajpek i restauracji. Od Meydanu rozchodzą się główne komercyjne ulice miasta.

Wycieczki w okolicach Trabzonu

Trabzon jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych atrakcji regionu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • Jezioro Uzungöl – charakterystyczny widok górskiego jeziora i położonego nad jego brzegiem meczetu, z pewnością zapada w pamięć. Uzungöl znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m. Malownicze jezioro znajduje się 100 km na wschód od Trabzonu i stanowi popularny cel weekendowych wycieczek.
  • Miasto Bayburt – położone 140 km na południe od Trabzonu miasteczko słynie z ogromnej kamiennej twierdzy z czasów bizantyjskich. Niegdyś w jej obrębie znajdowało się ponad 300 budynków. Do naszych czasów zachowała się jedynie część z nich. Są to m.in. mury obronne, meczet, ruiny szkoły i kościoła. Z miejscowości rozchodzą się także liczne szlaki górskie.

Kiedy najlepiej przyjechać do Trabzon?

Bliskość morza i wysokich gór sprawia, że Trabzon ma nieco inny klimat niż miasta wewnątrz kraju. Najlepiej przyjechać tu latem, kiedy panuje przyjemne ciepło, a pogoda jest najmniej kapryśna. Jesienią i na wiosnę w regionie występują obfite deszcze. Zimą, w wyższych partiach, może nas zaskoczyć śnieg.

Trabzon – starożytna stolica Pontu

Trabzon to miasto o wielowiekowej przeszłości widocznej w licznych zabytkach. Współcześnie stanowi jedno z najważniejszych miast tureckiego wybrzeża Morza Czarnego. Miasto jest idealną bazą wypadową do zwiedzania licznych atrakcji regionu. Specyficzny klimat sprawia, że jest tu niemal zawsze zielono. Starożytną stolicę Pontu najlepiej zwiedzać w miesiącach letnich.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *