Kapadocja to nazwa regionu utworzonego w wyniku erozji miękkich warstw skalnych ukształtowanych przez lawę i popiół, a rozpylonych przez wulkaniczne góry Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ oraz przez deszcz, wiatr i lód w ciągu milionów lat. Ponieważ krajobraz uległ erozji, pozostałe kamienie bazaltowe i stożkowe struktury, z których niektóre sięgały nawet 45 m, powstały z czasem w wyniku erozji stosunkowo miękkiego popiołu wulkanicznego wokół nich. Późniejsze kultury wkopały się w nie, aby stworzyć domy, zamki, a nawet całe podziemne miasta wykorzystywane jako kryjówki przez wczesnych mieszkańców.

Kapadocja: atrakcja turystyczna Turcji

Miejscowa ludność nazywała te wyjątkowe formacje skalne „baśniowymi kominami ”, nazwa ta przetrwała przez wieki. Jeśli natura była pierwszym artystą, który zaaranżował wystrój, to ludzkość anatolijska wyrzeźbiła w skale i stworzyła Kapadocję niczym skansen pełen niezrównanych zjawisk przyrodniczych i kulturowych.

Czy warto jechać do Kapadocji?

Kapadocja, określana jako „kraina pięknych koni”, tak sugeruje jedna z interpretacji nazwy Katpatuka, jest kluczem do niezliczonych możliwości odkrywania i doświadczania tej bajkowej krainy, od jazdy konnej po jazdę na rowerze, od eksploracji terenu po wystawną kuchnię. Bez względu na porę roku ten malowniczy region ma coś, co pobudza zmysły. To jedno z tych miejsc, w którym możesz opuścić naszą planetę, nie opuszczając jej. Zatem tak! Wycieczka do Kapadocji to doskonały pomysł na wczasy, a na pewno jeden z obowiązkowych do odwiedzenia regionów Turcji.

Kapadocka Dolina Güllüdere (Dolina Róż) w Göreme

Szlaki, które obiegają Güllüdere Vadısı (Dolinę Róż), są łatwo dostępne dla wszystkich spacerowiczów i gwarantują jedne z najpiękniejszych widoków w Kapadocji. Oprócz tego kryją wspaniałe, rzadko odwiedzane wykute w skałach kościoły, z barwnymi fragmentami fresków i rzeźbami wykutymi w kamieniu. Jeśli ktoś planuje wędrówkę przez tylko jedną dolinę podczas pobytu w Kapadocji, to jest ta, którą powinien wybrać.

Należy podążać za oznaczeniami szlaku w wyrzeźbionej niepozornej skalnej fasadzie w dolinie Güllüdere do Kolonlu Kilise. Należy przejść szlakiem przez sad, a następnie przez mostek nad wąwozem, aby wejść do ponurej dolnej komnaty kościoła. Następnie, wchodząc schodami, dociera się do białej kamiennej nawy wysadzanej masywnymi kolumnami wyrzeźbionymi w skale.

Kapadocja lot balonem bilety

Kup bilet na lot balonem w Kapadocji!

Wracając głównym szlakiem do  Haçlı Kilise, można odpocząć w Cross Church Cafe. Po napotkaniu rozklekotanych drewnianych schodów warto z nich skorzystać, ponieważ prowadzą do kościoła, w którym znajdują się freski z IX wieku na absydzie i spektakularny duży krzyż wyrzeźbiony w suficie.

Następnie, kierując się na północ od Haçlı Kilise, w miejscu, gdzie szlak rozgałęzia się, trzeba skręcić w prawo, aby dotrzeć do Üç Haçlı Kilise, z oszałamiającą płaskorzeźbą na suficie oraz uszkodzonymi freskami przedstawiającymi Jezusa na tronie.

Kapadocja – Skansen Göreme

To miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest koniecznym przystankiem na każdej kapadockiej trasie. Początkowo była to bizantyjska osada klasztorna, w której mieszkało około 20 mnichów. To wspaniałe skupisko monastycznego bizantyjskiego artyzmu z wykutymi w skale kościołami, kaplicami i klasztorami znajduje się 1 km pod górę od centrum Göreme.

Mroczny Kościół w Kapadocji

Główna atrakcja to Mroczny Kościół z XI-wieczną kaplicą św. Bazylego, poświęconą urodzonemu w Kayseri św. Bazylemu – jednemu z najważniejszych świętych Kapadocji. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że pierwotnie miał bardzo mało okien. Na szczęście ten brak światła zachował żywą kolorystykę fresków, ukazujących m.in. Chrystusa Pantokratora, Narodzenie Pańskie, Przemienienie Pańskie, Zdradę Judasza i Ukrzyżowanie. Kościół został odrestaurowany dużym kosztem, a opłata za wstęp ma na celu ograniczenie liczby odwiedzających w celu dalszego zachowania fresków.

Kaplica św. Barbary w Göreme

W pobliżu świątyni znajduje się kaplica św. Barbary. Niektórzy historycy sztuki twierdzą, że bizantyjscy żołnierze wyrzeźbili ten XI-wieczny. Warto spojrzeć na sufit i zwrócić uwagę na motywy czerwonej ochry – środkowy może przedstawiać Wniebowstąpienie, z kolei nad przedstawieniem św. Jerzego na przeciwległej ścianie, przedstawiono dziwne stworzenie, które mogło być smokiem.

Kolumnowy Kociół Jabłkowy w Kapadocji

Za kaplicą św. Barbary alejka skręca w dół do kolumnowego kościoła Elmalı Kilise (Kościół Jabłkowy) z dziewięcioma kopułami, w którym znajdują się dobrze zachowane, kolorowe, profesjonalnie stworzone freski przedstawiające sceny biblijne. Wniebowstąpienie jest zobrazowane nad drzwiami, podczas gdy Chrystus Pantokrator jest zaprezentowany na centralnej kopule kościoła. Uważa się, że nazwa świątyni pochodzi od jabłoni, która rosła w pobliżu, lub z błędnej interpretacji kuli ziemskiej trzymanej przez Archanioła Gabriela w trzeciej kopule.

Kościół Węża w dolinie Göreme

Kierując się pod górę, dochodzi się do Kościoła Węża, zwanego także Kościołem św. Onufrego, gdzie wszechobecny smok – wróg św. Jerzego wciąż jest zagrożeniem. Dom modlitwy otrzymał swój obecny przydomek, kiedy miejscowi pomylili przedstawionego smoka z wężem. Po prawej stronie przedstawiono hermafrodytę, św. Onufrego, trzymającego przykrywający genitalia liść palmowy. Mała postać obok Jezusa pzedstawia jednego z fundatorów kościoła.

Kapadocja lot balonem bilety

Kup bilet na lot balonem w Kapadocji!

Nieco dalej na trasie znajduje się mała Kaplica Pantokratora i Kaplica Bezimiennego (İzimsiz Şapel) z prostymi geometrycznymi dekoracjami w kolorze czerwonej ochry i krzyżami maltańskimi.

Więcej na temat krzyży maltańskich znajdziesz tu: https://twojewrozby.pl/krzyz-maltanski

Podziemne miasto Kaymaklı w Kapadocji

Podziemne miasto Kaymaklı oferuje labirynt tuneli i pokoi wyrzeźbionych na ośmiu poziomach głęboko w ziemi (tylko cztery z nich są otwarte dla turystów). Tamtejsze jaskinie są duże i dobrze oświetlone, a tunele nie są zbyt strome i ciasne, dlatego to jedna z lepszych opcji podziemnego miasta dla tych, którzy cierpią na klaustrofobię.

Dolina miłości w Kapadocji

Dolina Miłości jest położona pomiędzy drogami Avanos i Göreme. Znajdują się tam interesujące formacje sklane o fallicznych kształtach, nie ma drugich takich w całej Turcji, więc być może dlatego jest tak popularnym miejscem oświadczyn. Charakterystyczne bajkowe kominy znajdują się również na większości tras lotów balonem nad Kapadocją.

Wycieczka fakultatywna – lot balonem nad Kapadocją

Brzmi jak szaleństwo? Nic bardziej mylnego! Daj się ponieść przygodzie balonem na ogrzane powietrze, obejrzyj Kapadocję, jakiej nigdy nie widziałeś. Podczas lotu będziesz mieć spektakularny widok na doliny Kapadocji i ciekawe formacje skalne zwane bajkowymi kominami. Niektóre firmy organizujące takie wycieczki startują o wschodzie słońca, ponieważ panorama przy tym świetle jest obłędna i stanowi niezapomniane przeżycie. To niezwykle popularna atrakcja turystyczna, dlatego w sezonie nad Kapadocją unoszą się nawet setki balonów.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Kapadocja to piękny region, który ma do zaoferowania masę ciekawych miejsc do odwiedzenia, dlatego wybierając się w tym kierunku, warto zdecydować wcześniej na konkretny sposób zwiedzania. Wiele osób wybiera wycieczki objazdowe, dzięki czemu wiedzą, że nie przeoczą najlepszych punktów widokowych, jaskiń i tuneli. Ale istnieje też duże grono entuzjastów lotów kolorowymi balonami. Kapadocja nie może zawieść!

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: