Czy w Turcji są rekiny? Sprawdź przed wakacjami!

Jedziesz na wymarzone wakacje i zastanawiasz się, czy w Turcji są rekiny? Tu znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

czy w turcji są rekiny
Ocena

Turcja to idealny kierunek podróży dla tych, którym marzy się relaks na plaży. Ten kraj otoczony jest wodami Morza Czarnego, Egejskiego i Marmara, posiada też dostęp do Morza Śródziemnego. Dzięki temu modnych kąpielisk jest tu sporo. Czy wypoczynek na ich terenie jest bezpieczny? 

 

Czy w Turcji są rekiny? W jakich miejscach możesz je spotkać? 

Turcja jest jednym z tych państw, w granicach których odnotowano obecność kilku gatunków rekinów. Czy są one groźne? 

Czy w Turcji są rekiny? Sytuacja na Morzu Marmara 

Największe ryzyko spotkania się z rekinem występuje na Morzu Marmara. To tu najczęściej dochodziło do ataków rekinów, to tu pojawiają się takie gatunki, jak żarłacze białe czy żarłacze brunatne. O Morzu Marmara było też głośno w 2014 roku, kiedy to w jego wodach złowiono ważącego 950 kg rekina, co stało się sensacją o międzynarodowym zasięgu. 

Sytuacja w wodach Morza Czarnego i Śródziemnego 

W wodach Morza Czarnego i Morza Śródziemnego również pojawiają się rekiny, jednak ryzyko ataku z ich strony jest minimalne. Brak informacji na temat groźnych zdarzeń na Morzu Czarnym, w którym żyją niegroźne dla człowieka rekiny o niewielkich rozmiarach. Większe zwierzęta żyją w wodach Morza Śródziemnego, trzymają się one jednak z dala od wybrzeży. 

 

Czy w Turcji są rekiny niebezpieczne dla człowieka? 

O tym, czy Turcja jest bezpieczna dla amatorów morskich kąpieli, najlepiej świadczy historia ataków rekinów na ludzi. Biorąc pod uwagę fakt, iż w należących do Turcji wodach zwierząt tych jest sporo, ilość ataków jest nikła. W dziejach kraju odnotowano zaledwie 12 ataków rekinów, przy czym tylko trzy zakończyły się śmiercią człowieka. 

 

Należy tu dodać, że w większości przypadków były to ataki sprowokowane, których można było uniknąć poprzez edukowanie turystów na temat zasad obowiązujących przy spotkaniu z rekinem. Spokój, powolne wycofanie się w bezpieczne miejsce zamiast paniki – oto podstawowe zasady, dzięki którym możesz wyjść cało z takiego spotkania. Pamiętaj też, że rekiny polują zwykle rano i wieczorem, zatem w ciągu dnia ryzyko natknięcia się na nie jest bardzo małe. 

 

Znasz już odpowiedź na pytanie „czy w Turcji są rekiny?”, wiesz też, jakie gatunki tych zwierząt pojawiają się w tureckich wodach. Pamiętaj, że w tej części świata ryzyko ataku ze strony rekinów jest nikłe, a przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, możesz spędzić bezpieczne wakacje w tureckich kurortach. 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *