Nazywana przez wielu ósmym cudem świata, Góra Nemrut co roku przyciąga wielu turystów. Wszystko przez ogromne, kamienne głowy, dzięki którym Nemrut zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dojazd na szczyt nie należy do trudnych, a zwiedzanie Góry Nemrut to konieczność, jeśli przebywasz we wschodniej Turcji!

Nemrut – położenie

Góra Nemrut leży w południowo-wschodniej Turcji i stanowi jeden z najwyższych szczytów pasma górskiego Antytaurus, należącego z kolei do łańcucha górskiego Taurus. Szczyt położony jest na wysokości 2134 m n.p.m. Obecnie, poza zabytkowymi posągami, znajduje się tu stanowisko archeologiczne, uważane za jedno z najważniejszych jeśli chodzi o kulturę hellenistyczną. Cały kompleks składa się z grobowca w postaci kopca (tzw. kurhanu) oraz trzech tarasów, które ozdobione są ok. 8 metrowymi głowami bogów panteonu persko-greckiego.

Góra Nemrut – historia

Kompleks został stworzony na życzenie króla Antiocha I, władcy Kommageny, około 62r. p.n.e. Kurhan ma wysokość 50 metrów i jest w całości usypany z drobnych skał. Jedna z teorii mówi, że we wnętrzu kurhanu znajduje się grobowiec władcy, jednak niestety do dziś, mimo wielu badań nie udało się dotrzeć do środka mogiły. Królestwo Kommageny było cywilizacją, która wiązała wierzenia i kulturę Persów i Macedończyków. Gigantyczne posągi przedstawiają samego Antiocha I, a także bóstwa, m.in. Heraklesa, Tyche czy Zeusa. Król uważał bogów za swoich krewnych, dlatego żądał, by byli przedstawieni razem z nim.

Odkrycie Góry Nemrut

Miejsce zostało odkryte dopiero w 1881r. przez niemieckiego inżyniera Karla Sestera. Wcześniej znane było wyłącznie miejscowym pasterzom, ponieważ od momentu powstania kompleks był strzeżony przez posągi orłów i lwów, co miało na celu odstraszenie przypadkowych przechodniów. Z dokumentów wiadomo, że w XIX wieku, monumentalne rzeźby były niemalże nienaruszone. Obecny stan posągów legendarnego władcy, wynika najpewniej z silnego trzęsienia ziemi. Niestety mimo wielu prób, nawet z użyciem dynamitu, do dzisiaj nie udało się badaczom ustalić, kto został pochowany niegdyś w komorze grobowej tumulusa.

Zwiedzanie Góry Nemrut i okolicznych atrakcji

Góra Nemrut znajduje się w mieście Adiyaman, a dokładniej w dzielnicy Kahta. Podróż z Kahty do parkingu położonego blisko szlaku, zajmuje około 1-1,5 godziny. Z kolei na parkingu można wsiąść do lokalnego minibusa (Nemrut Dagi Minibus Transferi), który dowozi turystów do miejsca, skąd można rozpocząć ok. półgodzinną wspinaczkę. Kolejny sposób, by dotrzeć na szlak to wykupienie wycieczki fakultatywnej, które zwykle jest możliwe w Adiyaman, Kahcie czy Kapadocji. Jeśli planujesz wycieczkę na własną rękę, pamiętaj, że nie wjedziesz autem na sam szczyt.

Tumulus Karakus

W dosłownym tłumaczeniu nazwa oznacza „czarnego ptaka”. To 35 metrowy grobowiec w kształcie kopca, w którym została pochowana Aka I z Kommageny, będąca wnuczką króla Antiocha I. Wraz z nią spoczywają tam babka oraz matka. Będąc w okolicy, warto poświęcić na to miejsce kilkanaście minut, by pospacerować po terenie. Wokół kopca znajdują się 3 doryckie kolumny. Z niewielkiej góry rozciąga się malowniczy widok na całą dolinę.

Most Septymiusza Sewera

Obecnie jest znany jako Most nad rzeką Cendere. Znajduje się na trasie między Kahtą, a Górą Nemrut. Uważa się, że rzymska konstrukcja jest drugim co do wielkości zachowanym mostem łukowym. Most ma 120 m długości i 7 m szerokości. Jest to bardzo urokliwe miejsce, nie tylko dla fanów starożytnych cywilizacji.

Twierdza Yeni Kale

Zwana również Nowym Zamkiem. Yeni Kale powstała w XIII wieku n.e. w miejscu, w którym znajdowały się ruiny starożytnej Eski Kale, czyli Starej Twierdzy. Jesto to jedna z dodatkowych atrakcji, które warto zobaczyć, przechadzając się w okolicach Góry Nemrut.

Arsameia nad Nymphaios

Starożytna miejscowość jest położona u podnóża Góry Nemrut. Jest to zdecydowanie mniej turystyczne miejsce, gdyż uwaga podróżników skupia się zwykle na szczycie góry. Arsameia została odkryta przypadkiem przez niemieckiego archeologa Friedricha Dornera, który w 1951r. przybył badać górę Nemrut. Badacz napotkał na swojej drodze mieszkańca, który zachęcił go do odwiedzenia miejsca, zwanego przez mieszkańców „Kamień z Obrazem”. Dorner wybrał się w polecone miejsce i odkrył, że najprawdopodobniej jest to relief przedstawiający boga Mitrę. Dzięki dalszym badaniom stwierdzono, że Arsameia była czymś w rodzaju letniej stolicy Królestwa Kommageny.

Góra Nemrut – podsumowanie

Góra Nemrut to ważny punkt na mapie południowo-wschodniej Turcji. Kompleks do dziś robi wrażenie, głównie przez monumentalne posągi zdobiące tarasy kopca. Zdaniem wielu turystów na szczycie Góry Nemrut najlepiej podziwiać wschód lub zachód słońca. Miejsce odkryto dopiero pod koniec XIX wieku. Dzięki pracy archeologów udało się ustalić, m.in. w jakim celu powstał, jednak do dzisiaj jest owiany tajemnicą. Wszystko dlatego, że naukowcy nie znaleźli odpowiedzi na pytanie, czy we wnętrzu znajduje się grobowiec samego króla?

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: