Dalyan to małe, spokojne miasteczko rybackie znajdujące się w południowej części Turcji, nad rzeką o tej samej nazwie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tej pięknej wiosce!
Choć Dalyan zamieszkiwane jest przez niewielu mieszkańców, w sezonie letnim liczba ludności powiększa się kilkunastokrotnie. Wszystko dzięki turystom spragnionym dzikiej przyrody. I nie ma się co dziwić – w tym miejscu zachwyca zarówno fauna, jak i flora.
Dalyan – historia
Miasto szczyci się nie tylko nienaruszoną przez człowieka przyrodą, lecz również wieloma pamiątkami po starożytnych cywilizacjach. W okolicach wioski można zobaczyć, m.in: grobowce likijskie wykute w skałach otoczone bujną roślinnością, mury akropolu, antyczną rzymską fontannę, czy świetnie zachowany amfiteatr z II wieku p.n.e., mieszczący wówczas 1500 widzów. Dodatkowo spacerując po starożytnym mieście Kaunos można zobaczyć ruiny świątyń z czasów rzymskich i greckich, a także bazylikę bizantyjską.
Najbardziej zielony zakątek
Od 1988r. miasto Dalyan wraz z antycznym Kaunos, są otoczone granicami parku krajobrazowego, porośniętego lasami piniowymi. Rejon obejmuje również jezioro Koycegiz, rzekę Dalyan oraz plaże Iztuzu, która wyróżnia się krystalicznie czystą wodą. Dzięki prawnej ochronie i zakazowi stawiania budowli przy plażach, przyroda jest w niemalże nienaruszonym stanie. Poza malowniczymi krajobrazami można spotkać tam żółwie Caretta, a także około 150 gatunków ptaków i motyli. Jest to idealne miejsce dla osób, pragnących odpocząć na łonie natury.
Największe atrakcje
Miejscowość Daylan słynie z błogiego klimatu, który zapewnia rezerwat przyrody. Na piaszczystej plaży Iztuzu (zwanej plażą żółwi) jaja składają żółwie morskie Caretta Caretta. Gady zakopują jaja na plaży i zostawiają je na 2 miesiące, aż do czasu wyklucia. W tym czasie wstęp na plaże nocą jest zabroniony, by cykl życia żółwi nie został przerwany, np. przez hałas lub sztuczne światło. Z uwagi na ochronę przyrody wszystkie hotele są oddalone o 10-12 km od morza. By dostać się na Iztuzu należy skorzystać z transferu łodzią. Rejs pozwoli przyjrzeć się widokowi grobowców skalnych otoczonych roślinnością.
Park Narodowy Marmaris
Park posiada specjalnie wyznaczone strefy, do których mogą wchodzić turyści. Wszystko oczywiście po to, by zachować dzikość przyrody. Park Marmaris jest bardzo różnorodny. Na wzgórzach znajdziemy czerwone sosny, platany, dęby i cyprysy. Park jest również schronieniem dla wielu zwierząt, takich jak: dzikie kozy, lisy, wiewiórki, szakale, kuny, sokoły i orły.
Kąpiele błotne i termalne
Kąpiele błotne odbywają się w pobliżu jeziora Koycegiz. Podobno błoto świetnie działaj na skórę: oczyszcza, upiększa i leczy niektóre choroby! Natomiast dla osób cierpiących na choroby reumatyczne, układu nerwowego i trawiennego, świetnie sprawdzą się kąpiele w źródłach termalnych. Płynąca w nich ciepła woda (około 40 stopni Celsjusza) jest bogata w składniki mineralne, które pomagają w powyższych chorobach.
Aktywny wypoczynek
Poza relaksowaniem się na piaszczystej plaży, w Dalyan znajdzie się coś również dla miłośników sportu. Codziennie odbywają się raftingi wśród kanionów i dolin, podczas których można zmierzyć się z okolicznymi wodami. W miasteczku popularne jest również wypożyczanie specjalnych aut, by móc wybrać się na przejażdżkę po górskich szlakach. Można również wypożyczyć łódkę, pływać w krystalicznie czystej wodzie lub spędzić wiele godzin na spacerowaniu po rezerwacie przyrody.
Dalyan – podsumowanie
Wycieczka do miejscowości Dalyan to przede wszystkim głęboki relaks wśród dzikiej przyrody. Atrakcji jest wiele – od rejsu po rzece Dalyan, przez kąpiel w Morzu Egejskim, zwiedzanie ruin antycznego teatru, aż do kąpieli błotnych o właściwościach leczniczych. Słynna sześciokilometrowa plaża Iztuzu jest świetnym miejscem nie tylko do odpoczynku, lecz również do obserwowania morskich żółwi. Tutejsza dzika fauna i flora przyciągają turystów z całego świata, jednak dzięki ścisłej ochronie przyrody, pozostaje ona w nienaruszonym stanie.
Dodaj komentarz