Riwiera Turecka – idealny wybór na wczasy w Turcji. Co warto zobaczyć?

Riwiera Turecka uważana jest za najpiękniejszą część tureckiego wybrzeża. Liczne plaże, malownicze widoki oraz antyczne miasta sprawiają, że chętnie przybywają tu turyści z całego świata. Co warto zobaczyć i w jakich miesiącach najlepiej zaplanować swój urlop? Przedstawiamy praktyczne informacje i najciekawsze atrakcje.

Riwiera Turecka

Turcja należy do jednych z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Piaszczyste plaże, lazurowa woda, bujna roślinność i starożytne miasta działają na wyobraźnie i zachęcają do podróżowania. Wśród wielu ciekawych miejsc, na szczególną uwagę zasługuje Riwiera Turecka na południu kraju. Dlaczego warto tu przyjechać na wakacje i jakie atrakcje koniecznie trzeba zobaczyć? Przedstawiamy ciekawe informacje i inspiracje podróżnicze!

Riwiera Turecka – ogólne informacje

Riwiera Turecka, nazywana inaczej Turkusowym Wybrzeżem, znajduje się w południowej części Turcji. Obszar rozciąga się od prowincji Antalaya poprzez regiony Muğla i Aydin, następnie dochodzi do południa Izmiru oraz zachodniej części Mersinu. Riwiera obejmuje część wybrzeża Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Stolicą Riwiery Tureckiej jest Antalaya. Na całym kilkusetkilometrowym pasie wybrzeża rozsiane są liczne kurorty oferujące bogatą infrastrukturę turystyczną.

Zobacz też:
Stambuł – atrakcje, z których słynie największe miasto Turcji

Dlaczego warto przylecieć na Riwierę Turecką?

Turkusowe Wybrzeże słynie z piaszczystych plaż i czystej, przejrzystej wody. Dodatkowo w linii nabrzeża występują liczne skalne klify, które tworzą kameralne i romantyczne zatoki. Na całej długości wybrzeża morze sąsiaduje z górami, tworząc ciekawy mariaż krajobrazowy oraz dając możliwość łączenia wypoczynku nad morzem z górskim trekkingiem. Dodatkowo na Riwierze Tureckiej znajdziemy wiele zabytkowych miejsc, których historia sięga czasów starożytnych.

Wiele turystów ceni sobie także lokalną kuchnię, do której należą między inny szaszłyki z jagnięciny, placki z mięsem i jarzynami czy krewetki podawane z pomidorami i czosnkiem. Uzupełnieniem bogactwa regionu jest wygodna i zróżnicowana infrastruktura turystyczna. Na turystów czekają luksusowe hotele, kameralne pensjonaty oraz liczne pola namiotowe. Najwięcej osób wybierających Turcję na miejsce wakacji, decyduje się na oferty typu all inclusive, które rozszerza o wycieczki fakultatywne.

Riwiera Turecka – kiedy najlepiej przyjechać? Pogoda i klimat

Riwiera Turecka znana jest z łagodnego klimatu śródziemnomorskiego. Zimy są łagodne i bezśnieżne, a średnia temperatura plasuje się w okolicach 15 stopni Celsjusza. Latem jest znacznie cieplej, a temperatury wahają się między 30 a 35 stopni. Opady deszczu latem praktycznie nie występują. Deszcze występują zazwyczaj od połowy października do połowy kwietnia. Suma rocznych opadów nie przekracza jednak 1000 mm. Niebo rzadko się chmurzy i zazwyczaj jest idealnie czyste.

Zobacz też:
Manavgat w Turcji – miasto znane z przepięknych wodospadów. Czy warto je zwiedzić?

Za najlepszy czas na wakacje na Riwierze Tureckiej uważane są miesiące od czerwca do września. Woda w morzu jest wówczas ciepła i sprzyja kąpielom. Dobrym terminem na przyjazd wypoczynkowy do Turcji jest także maj i październik. Możemy liczyć wówczas na ciepłą temperaturę i niższe ceny. Osoby, które przyjeżdżają do Turcji zwiedzać zabytki lub chodzić po górach, mogą zdecydować się także na urlop w miesiącach zimowych.

Co warto zobaczyć na Riwierze Tureckiej?

Riwiera Turecka obfituje w wiele ciekawych miejsc oraz zabytkowych miast. Wśród najciekawszych atrakcji turystycznych Turkusowego Wybrzeża znajdują się:

  • Wodospady Duden – dwa ciekawe wodospady nieopodal Alanyi, Górny jest najwyższą kaskadą wodną w regionie, dolny wpada bezpośrednio do morza.
  • Perge – najważniejsze miasto starożytnej Pamfilii. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie zachowana starożytna brama.
  • Góry Tahtali – najwyższe pasmo górskie w okolicach Antalyi. Najwyższy szczyt ma aż 2365 m n.p.m., dzięki czemu przewyższenie z poziomu plaży robi imponujące wrażenie. Na szczyt można wjechać kolejką linową z miejscowości Kemer. Panorama zachwyca.
  • Kemer – malowniczo położony niewielki kurort. Wysokie góry sąsiadują ze spokojnym morzem i piaszczystymi plażami. Miejsce zachwyca spokojem i krajobrazami.
  • Aspendos – ruiny starożytnego miasta. Wśród zachowanych budynków można podziwiać pozostałości stadionu, agory oraz bazyliki. Znajduje się tu także najlepiej zachowany teatr na terenie całej Turcji.
  • Side – urokliwy kurort znany z pięknych plaż oraz kameralnej, rodzinnej atmosfery.
Zobacz też:
Turgutreis, czyli tureckie miasto idealne, by wypocząć

Antalya – kurort i stolica Riwiery Tureckiej

Stolicą i czołowym kurortem regionu jest Antalya. Miasto położone jest w urokliwym zakątku nad skalną zatoką. W przeszłości mieli tu swoją bazę piraci. Nad miastem góruje pasmo gór Taurus. Na uwagę zasługuje również słynna plaża Kleopatry z charakterystycznymi skałkami oraz zabytkowa seldżucka twierdza. Z miejskiego portu można wybrać się na wycieczkę statkiem w celu zwiedzenia różnych grot i jaskiń. Wieczorem na turystów czekają liczne dyskoteki i knajpki.

Riwiera Turecka – Turkusowe Wybrzeże

Riwiera Turecka to chętnie wybierany kierunek wakacyjny. Południowe wybrzeże Turcji słynie z pięknych plaż, wysokich gór oraz ciekawych zabytków. Do wakacji zachęca także znakomita lokalna kuchnia i ciepłe morze. Na turystów czeka bogata baza noclegowa oraz liczne możliwości spędzania czasu i odbywania wycieczek fakultatywnych. Najwięcej turystów przybywa tu od maja do października. Łagodny klimat sprawia, że Turkusowe Wybrzeże można także zwiedzać zimą.

 


Zobacz też:

Zobacz też:
Trabzon – wyjątkowy region we wschodniej części Turcji. Co warto zobaczyć i jakie atrakcje czekają w okolicy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *