Cieśnina Bosfor jest ważnym szlakiem żeglugowym. Korzysta z niej ponad 100 000 statków rocznie i ma ona duży wpływ na gospodarkę Turcji. Jej wody są również popularne jako miejsce rekreacji (można w nich pływać łodzią i wędkować). Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Jakie zabytki czekają na odwiedzających?

Co to jest cieśnina Bosfor?

Cieśnina Bosfor to wąska, wodna droga, która przebiega przez Stambuł w Turcji i łączy Morze Czarne z Morzem Marmara. Bosfor oddziela również Europę od Azji, czyniąc Stambuł jedynym miastem na świecie, które rozciąga się na dwa kontynenty. Bosfor ma około 32 kilometrów długości i zmienia szerokość od 700 metrów do 4 kilometrów. Głębokość cieśniny również jest różna, ale zazwyczaj wynosi około 50 metrów.

Oprócz znaczenia ekonomicznego cieśnina Bosfor ma również znaczącą wartość historyczną i kulturową. Dzięki temu jest jedną z najważniejszych dróg wodnych na świecie.

Statki podróżujące przez Bosfor muszą pokonywać szereg niebezpiecznych prądów i pływów, które na przestrzeni lat spowodowały wiele katastrof. W ostatnich latach Bosfor staje się coraz bardziej zatłoczony przez tankowce, co budzi obawy o szkody dla środowiska i wycieki ropy.

Jaka jest historia Cieśniny Bosfor?

Bosfor od wieków był ważnym szlakiem wodnym. Uważa się, że pierwszą cywilizacją zamieszkującą ten obszar byli Trakowie, którzy osiedlili się wzdłuż jego brzegów około 5 000 lat przed naszą erą. Cieśnina została później podbita przez Persów, a następnie przez Aleksandra Wielkiego.

W 334 roku p.n.e. Aleksander przekroczył Bosfor, aby zaatakować imperium perskie. W 65 roku n.e. Cesarstwo Rzymskie zbudowało most przez Bosfor, aby umocnić swoją kontrolę nad tym regionem. Bosfor pozostawał pod rzymskim panowaniem aż do upadku Imperium w V wieku n.e.

Cieśnina Bosfor rejs bilety

Kup bilet na rejs z kolacją po Bosforze!

Bosfor odzyskał swoje znaczenie w czasach Imperium Osmańskiego. W 1453 roku siły osmańskie wykorzystały cieśninę do zdobycia Konstantynopola (dzisiejszy Stambuł), co oznaczało koniec Cesarstwa Bizantyjskiego.

Jakie znaczenie ma cieśnina Bosfor?

Cieśnina Bosfor ma duże znaczenie zarówno dla żeglugi handlowej, jak i wojskowej. Każdego dnia przez cieśninę przepływają liczne tankowce i statki towarowe, przewożące ropę naftową i inne towary do i z Morza Czarnego. Bosfor jest również ważnym szlakiem dla okrętów wojskowych, ponieważ zapewnia dostęp do Morza Śródziemnego. Ponadto jest popularnym miejscem turystycznym. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę łodzią lub podziwiać widoki z jednego z wielu mostów, które przecinają tę drogę wodną.

Bosfor jest również domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym delfinów, fok i ponad 200 gatunków ryb.

Klimat w cieśninie Bosfor

W zimie cieśnina Bosfor jest chłodniejsza niż Morze Śródziemne z powodu napływu zimnej wody z Morza Czarnego. Latem cieśnina jest cieplejsza od Morza Czarnego z powodu napływu ciepłej wody z Morza Śródziemnego.

Na cieśninę Bosfor wpływają również przeważające wiatry. Zimą wiatry północne przynoszą zimne powietrze z Rosji, natomiast latem wiatry południowe przynoszą ciepłe powietrze z Afryki. W rezultacie w cieśninie Bosfor panuje klimat umiarkowany z gorącym latem i mroźną zimą.

Atrakcje turystyczne

Cieśnina Bosfor jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Turcji. Turyści mogą wybrać się w rejs po cieśninie Bosfor, aby podziwiać widoki na panoramę miasta, lub mogą zwiedzić liczne zabytki znajdujące się wzdłuż cieśniny.

Cieśnina Bosfor rejs bilety

Kup bilet na rejs z kolacją po Bosforze!

Most Bosforski jest szczególnie popularną atrakcją, ponieważ oferuje wspaniałe widoki zarówno na miasto, jak i na samą cieśninę. Inne atrakcje to Pałac Dolmabahce i Bazar Przypraw. Niezależnie od tego, czy szukasz naturalnego piękna, czy cennych zabytków, cieśnina Bosfor ma coś do zaoferowania każdemu odwiedzającemu.

Cieśnina Bosfor jest wyjątkowym miejscem, w którym na turystów czekają wspaniałe zabytki. Wiele z nich pochodzi ze średniowiecza. Odkryć można zarówno obiekty o znaczeniu obronnym jak i letnie miejsca wypoczynku możnych. Oprócz tego obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest podziwianie miasta z perspektywy wody. Warto na tę atrakcję zarezerwować kilka godzin, by móc w spokoju i bez pośpiechu rozkoszować się niesamowitymi widokami!

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: