Morze Marmara na mapie przypomina raczej jezioro. Basen ma jednak ogromne znaczenie geograficzne. Za pośrednictwem cieśniny Bosfor i Dardanele łączy Morze Czarne z Egejskim, stanowiąc równocześnie granicę między Europą a Azją. Przy wybrzeżu morza znajdują się starożytne miasta, piaszczyste plaże oraz znany kurort narciarski. Jeśli akurat zwiedzamy akurat Stambuł, dobrze poświęcić trochę czasu na eksplorację basenu Morza Marmara. Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje znajdują się przy jego wybrzeżu?

Morze Marmara – ogólne informacje

Morze Marmara to morze śródlądowe, które stanowi część Morza Śródziemnego. Basen morza w całości znajduje się w granicach Turcji i zajmuje powierzchnię ok. 11 472 km2. Morze Marmara ma duże znaczenie geograficzne. Morze znajduje się między Półwyspem Bałkańskim i Azją Mniejszą. Przebiega tędy również umowna granica między Europą i Azją. Przez akwen przebiega międzynarodowa droga morska o ogromnym znaczeniu gospodarczym i politycznym. Po północnej stronie Morze Marmara łączy się z Morzem Czarnym przez cieśninę Bosfor, a na południowym zachodzie z Morzem Egejskim przez cieśninę Dardanele.

Morze Marmara – geografia

Morze Marmara ma 280 km długości i 80 km szerokości maksymalnej. Średnia głębokość akwenu liczy 324 m i maksymalnie osiąga 1389 m w najgłębszym miejscu. Temperatura wody wynosi 7-9 stopni Celsjusza w zimie i 23-24 stopnie latem, lokalnie osiągając nawet do 29 stopni. Poziom zasolenia wody wynosi średnio 20-26%. Akwen jest miejscem życia kilku tysięcy gatunków fauny i flory. W 2014 roku z morza został wyłowiony rekin o imponującej wadze 950 kg.

Nazwa morza wywodzi się od położonej na nim wyspy, która jest jednocześnie największą wyspą morza, zajmując 117,1 km2. Wyspa Marmara swoją nazwę od bogatych złóż białego Marmuru (gr. marmaros). Wśród innych wysp znajdują się m.in. Paşalimanı Avsa, Wyspy Książęce (Adalar) czy Imrali. Każda z nich jest zamieszkana i zagospodarowana.

Morze Marmara – najważniejsze tureckie porty

Największym i najważniejszym portem nad Morzem Marmara jest dawna stolica Turcji, Stambuł. Miasto znajduje się po obu stronach cieśniny Bosfor i rozciąga się na odcinku od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Wśród innych tureckich portów nad Morzem Marmara można wymienić Gemlik, Bandirma, Izmit i Derince.

Wybrzeże Morza Marmara

Wybrzeże Morza Marmara to ciekawy teren o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Znajdują się tu m.in. takie miasta jak Stambuł czy Izmit. Tereny te zamieszkiwane były już w czasach antycznych, a swój największy rozkwit odnotowały w czasach rzymskich i bizantyjskich. Pobyt nad wybrzeżem Morza Marmara to okazja do zapoznania się z ciekawą historią oraz zobaczenia licznych zabytków z tego okresu.

Na wybrzeżu panują także fantastyczne warunki dla osób ceniących wypoczynek. Wybrzeże nie jest może tak po popularne, jak Turkusowe Wybrzeże, ale również tutaj znajdziemy piaszczyste plaże i ciepłą, czystą wodę. Największym ośrodkiem turystycznym na wybrzeżu jest miasto Bursa, czwarte pod względem wielkości miasto Turcji. Nad wybrzeżem góruje pasmo Uludağ ( 2554 m n.p.m.), będące tureckim centrum sportów zimowych.

Wśród najciekawszych atrakcji wybrzeża Morza Marmara znajdują się:

  • Stambuł – dawna stolica Imperium Bizantyjskiego i miasto położone na dwóch kontynentach.
  • Bursa – pierwsza stolica państwa Osmanów, w której można podziwiać liczne zabytki z tego okresu, w tym Zielony Meczet.
  • Góra Uludağ – nadmorskie pasmo górskie o wysokości (2554 m n.p.m.). Największy zimowy kurort Turcji.

Morze Marmara – między dwoma cieśninami

Morze Marmara to czwarte pod względem powierzchni morze Turcji. Akwen ma jednak ogromne znaczenie geograficzne, łącząc Morze Śródziemne z Morzem Czarnym za pomocą cieśnin Bosfor i Dardanele. Na wybrzeżu Morza Marmara panują doskonałe warunki do wypoczynku, który można połączyć ze zwiedzaniem Stambułu lub Bursy, historycznej stolicy państwa Osmanów.

 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety